Follow RomanianPortal on Twitter       
Rezultate 1 la 5 din 5

Subiect: Ajutor, viza multipla canada vreau sa vizitez america!

Data înscrierii
    28.10.2013
    Posturi
    5
    Putere Rep
    0

Implicit Ajutor, viza multipla canada vreau sa vizitez america!

Buna ziua, sunt cetatean roman si am viza de canada cu intrari multiple, am venit in canada pe 24 iulie 2013 si in septembrie m-am casatorit cu un cetatean canadian. Am pasaportul valabil pana in iulie 2014, o sa incep dosarul de parenare in noiembrie, iar in noiembrie as vrea sa plec in america in vizita...si apoi sa ma intorc in canada, multi spun ca este riscant ca nu o sa mai fiu reprimit in canada deoarece sunt casatorit cu cineva de aici si vreau sa raman in canada...stiti ceva sau pe cineva care a vizitat america si apoi sa intors fara probleme?!

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

Ştiu două bătrânele care cu viză multiplă au fost în Cuba cu copiii şi n-au avut nicio problemă la întoarcere. La fel ar trebui să fie şi-n cazul tău, ca recomandare însă nu depune dosarul de parenare înainte de excursia în State şi nu voluntaria să spui că eşti căsătorit recent cu cetăţean canadian. Deci să ieşi şi să intri în Canada n-ar fi o problemă, dar ca să intri în US ai nevoie de viză de turist, ai? pentru că din Canada n-o poţi obţine, numai din România din câte ştiu.

Data înscrierii
    28.10.2013
    Posturi
    5
    Putere Rep
    0

Implicit

Da, eu am visa de US pe 10 ani, in 2011 am fost in canada si la fel am fost in america si mama intors dar acum ca sunt caatorit cu un cetatean canadian imi este frica...

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

nu are nicio treabă căsătoria cu călătoria în US şi înapoi în Canada, tu prezinţi acelaşi paşaport românesc, cu acelaşi nume, cu aceleaşi vize de US şi Canada. Aşa cum am mai spus şi în mesajul meu precedent din acest topic, două lucruri sunt importante în cazul acesta: să nu menţionezi că eşti căsătorit şi să nu depuneţi dosarul de parenare înainte de a te întoarce din US. Starea civilă nu are nimic de-a face cu emigrările, însă dacă ai un dosar de parenare înregistrat la ei, ofiţerul de emigrări de la vamă află imediat din baza lor de date şi îţi poate refuza intrarea în Canada, deoarece ei preferă ca aceste dosare să se proceseze din ţara de rezidenţă permanentă/ cetăţenie.

te mai poţi informa şi din alte surse, însă dacă ţi-e aşa de frică, amână vizita în US, atunci când îţi vei lua actele pentru Canada, poţi merge în US în fiecare săptămână, cu alte cuvinte ai timp tot restul vieţii.

Data înscrierii
    28.10.2013
    Posturi
    5
    Putere Rep
    0

Implicit

Multumesc mult pentru raspunsuri!!!!!!!! Bafta!!!!!!!!

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •