Follow RomanianPortal on Twitter       
Rezultate 1 la 7 din 7

Subiect: Festival romanesc - Sarbatoarea Strugurilor

Data înscrierii
    25.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    2.350
    Putere Rep
    36

Implicit Festival romanesc - Sarbatoarea Strugurilor

Pentru cine doreste sa guste un must proaspat postez invitatia care am primit-o si eu:

"Biserica Ortodoxa Sf. Teodora de la Sihla, va invita sa luati parte 15 septembrie 2013 la "Sarbatoarea Strugurilor" organizata pe proprietatea bisericii noastre (Dequinder rd, nord de Hamlin, colt cu School rd). Sarbatoarea va incepe cu oficierea Sf. Liturghii la ora 10:00 AM. Dupa Sf. Liturghie veti putea gusta din bunatatile pregatite de credinciosii nostrii: tocana de porc si oaie (bograci), sarmale, mititei, zacusca cu paine de casa, placinta cu branza, clatite si bauturi. In tot acest timp Diana Pantea ne va incanta cu muzica ei iar dumneavoastra o sa puteti gusta din mustul proaspat stors acolo pe teren.
    Va asteptam pe toti cu mare drag."

Data înscrierii
    25.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    2.350
    Putere Rep
    36

Implicit

Anul asta am facut si ceva poze:

Data înscrierii
    12.11.2006
    Locație
    Daesalam,Tansania
    Posturi
    5.323
    Putere Rep
    41

Implicit

Frumoase poze livia,micii aia din poza arata foarte bine. Sa nu mai spuna nimeni ca romanii nu sunt uniti,cu ani in urma exista un restaurant aici la noi unde ne adunam la diferite sarbatori sau spectacole..Din pacate l-au daramat si au construit supermarketuri,de atunci nimeni nu se mai ocupa de astfel de intalniri..Pacat,pentru-ca traiesc multi romani si aici..

Ps. Te prinde bine ia.!
    Ultima modificare făcută de FidelKatzo; 30.09.2014 la 06:17.

Data înscrierii
    25.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    2.350
    Putere Rep
    36

Implicit

Gratarul cred ca a fost "piesa de rezistenta" ca a fumegat pana la sfarsitul petrecerii, plin cu mici si carnati. Pe langa au mai fost sarmale, fasole cu carnati, zacusca si o tocana numita "bograci" parca.
    Eu cel mai tare m-am bucurat ca au avut must. A fost vreme buna si s-a adunat mai multa lume ca anul trecut. E al doilea an cand se organizeaza petrecerea asta.
    Merci Paule, ia o scot si eu la vedere pe la petreceri romanesti ca altfel sta geaba in "sifonier". E veche si incerc sa am grija de ea dar spre surprinderea mea rezista bine, cel mai tare mi-a fost teama sa nu iasa culorile la spalat dar se pare ca lucrurile vechi sunt facute sa tina.

Data înscrierii
    13.12.2007
    Posturi
    2.160
    Putere Rep
    21

Implicit

mda, mi-ai facut pofta de niste mici
    Duminica se organizeaza ceva asemanator in NY upstate la o manastire, nu stiu ce hram al Maicii Domnului... Must nu stiu daca o sa fie dar restul preparatelor romanesti cu siguranta, sa vad cum e vremea, plus ca sunt vreo 2 ore condus..

daca nu, bag gratarul in functiune
    amarat...daaa o duc bine!

(Oo)-(|||)''(|||)-(oO)

Data înscrierii
    12.11.2006
    Locație
    Daesalam,Tansania
    Posturi
    5.323
    Putere Rep
    41

Implicit

am remarcat la fotografia cu calutzul ca sunt foarte multi copii..cei din tara pot dormi linistiti ca o sa aiba cine sa le plateasca pensiile..

Data înscrierii
    25.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    2.350
    Putere Rep
    36

Implicit

Da au fost multi copii. Organizatorii au avut grija sa aiba program si pentru pitici. Apoi au avut la dispozitie terenul de fotbal unde au alergat pana spre seara cand au inceput parintii sa-i adune sa-i duca acasa.

Manolica, sper sa ai vreme buna si sa ajungi. Ca si tine, daca am pofta de mici o rezolv si cu gratarul din curte insa cand mergi la cate o petrecere unde se aduna cateva sute de romani parca are alt farmec.

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •