Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 16

Subiect: Casatoria cu cetatean american

Data înscrierii
    03.07.2013
    Posturi
    7
    Putere Rep
    0

Implicit Casatoria cu cetatean american

Buna ziua, sunt casatorita recent cu un cetatean american si dorim sa ne mutam in Chicago cat mai repede. Am viza de turist pe 10 ani si vreau sa stiu daca pot merge in US cu viza de turist si sa aplic acolo pentru viza K3( sotia unui cetateam american). Din cate am inteles cel mai bine ete sa aplic in Romania si sa astept aici dar noi am vrea sa plecam cat mai repede. Multumesc

Data înscrierii
    06.10.2012
    Locație
    Cape Coral, Florida
    Posturi
    2
    Putere Rep
    0

Implicit cetatenie prin casatorie

Citat Postat în original de Laura_lmv Vezi post
    Buna ziua, sunt casatorita recent cu un cetatean american si dorim sa ne mutam in Chicago cat mai repede. Am viza de turist pe 10 ani si vreau sa stiu daca pot merge in US cu viza de turist si sa aplic acolo pentru viza K3( sotia unui cetateam american). Din cate am inteles cel mai bine ete sa aplic in Romania si sa astept aici dar noi am vrea sa plecam cat mai repede. Multumesc
    Deaga Laura,
    Am lucrat peste douazeci de ani imigratie asa ca sfatul meu este foarte profesional. Nu fa greseala sa aplici din Romania; asta te-ar costa si timp(msi bine de un an de asteptari) si mai multi bani (costuri suplimentare cu "dreptul de a calatori catre SUA si altele". Viza aceea de zece ani este o binecvantare:foloseste-o. Vino in vizita(nu trece pe la ambasada sa te intrebe unde este sotul); la granita(in aeroportul din SUA) spune ca mergi la o ruda pentru o vacanta de trei luni. Imediat ce esti stabilita in SUA completeaza formularul pentru obtinerea vizei definitive si trimite actele la USCIS. Fii foarte atenta ca sunt multi jefuitori in SUA, numiti avocati, care. la momentul asta iau intre cinci si zece mii de dollari pentru acest lucru. Adresa mea de E-mail este dsburlea@live.com si as fi onorat sa pot sa te ajut cu toate actele trei ani pana la obtinerea cetateniei americane. Scrie-mi si te voi ajuta.
    Cu stima,
    Dan Sburlea

Data înscrierii
    01.05.2008
    Locație
    at home
    Posturi
    1.034
    Putere Rep
    19

Implicit

Sint de acord cu Dan, nu fa prostia sa mergi in RO la ambasada! Ideea e sa ajungi aici si sa nu vada ca iesiti impreuna! Eu am avut multe probleme cu cei din Ro in nenumarate rinduri.
    Ajungi linistita aici si intreaba aici, avocatii nu fac mare lucru, doar dau senzatia ca stiu ce fac si ca fac...
    Felicitari si drum bun!
    <<<fiintele umane cele mai fericite nu poseda mare lucru. ele sunt.>>>

Data înscrierii
    03.07.2013
    Posturi
    7
    Putere Rep
    0

Implicit

Multumesc pentru raspuns, daca ma duc asa cu viza mea de turist dupa cat timp ma pot duce acolo sa depun actele la USCIS? Dupa ce depun actele la ei daca dureaza mai mult de 3 luni pot sta acolo sau trebuie sa ma intorc in Rom sau doar sa ies din tara oriunde? In cel mai rau caz in care considera ca nu e legal ce am facut ce poate sa-mi faca? Imi poate pune interdictie? Multumesc

Data înscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.394
    Putere Rep
    35

Implicit

a doua zi după ce ajungi. dar până să depui tu actele trebuie să trimită soțul aplicația lui mai întâi. și asta durează ceva, poate peste cele 6 luni maxime pe care poți să stai pe viză B. sau poate nu, după cum ți-o fi norocul.
    plecat de-acasă.

Data înscrierii
    03.07.2013
    Posturi
    7
    Putere Rep
    0

Implicit

Te referi ca sotul meu trebuie sa aplice petitia i-130,nu? Si daca depasesc cele 6 luni nu pot iesi din us cateva zile si sa ma intorc? Mersi

Data înscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.394
    Putere Rep
    35

Implicit

nu poți. slabe șanse ca vreun ofițer CBP să îți permită să reintri mai devreme de 6 luni după ce ai stat 6.
    plecat de-acasă.

Data înscrierii
    01.05.2008
    Locație
    at home
    Posturi
    1.034
    Putere Rep
    19

Implicit

Trist e ca din pozitia ta orice ai face e riscant....si daca trec cele 6 luni e de rau...depinde de cine dai la USCIS si cine iti ia "cazul" Nu stiu daca e vreo cale 100% sigura. Esti la risc oricum...ori astepti...ori risti. Asta numai tu decizi. Sa nu te astepti ca aici la USCIS o sa se miste astia "a la carte " si corect. Mie mi-a "ridicat" GC acum vreo 7-8 ani...una care lucra acolo inteligent(a) si am facut reclamatie...m-am dus si l-au gasit altii in acelasi sertar in care am vazut ca mi-l pusese aia ca sa il "retina" ca nu stiu ce i s-a parut ei suspect la mine in dosar. Si asta aici in US. Sa fii pregatita petru orice cind incepi un demers in sensul asta si multa multa rabdare si bafta. Si dupa ce primesti cardul sa tii minte bine orice ar fi sa nu il dai din mina nimanui!!! eu am facut prostiuta si m-am invatat minte
    <<<fiintele umane cele mai fericite nu poseda mare lucru. ele sunt.>>>

Data înscrierii
    07.08.2013
    Posturi
    28
    Putere Rep
    0

Implicit

Buna ziua. Sunt recent casatorita cu un cetatean american. Vrem sa aplicam pentru K3. Aveti idee cam cat ar dura tot procesul? De asemenea, este preferabil sa apelez la un avocat de imigrari? Va rog, suntem disperati. Atat eu, cat si sotul meu suntem confuzi de toata hartogaraia asta.

Data înscrierii
    31.08.2013
    Locație
    NY
    Posturi
    2
    Putere Rep
    0

Implicit

Citat Postat în original de Laura_lmv Vezi post
    Te referi ca sotul meu trebuie sa aplice petitia i-130,nu? Si daca depasesc cele 6 luni nu pot iesi din us cateva zile si sa ma intorc? Mersi
    La cateva zile (max 15 zile) dupa ce trimiti actele pt AOS la USCIS o sa primesti NOA. Odata ce ai trimis actele nu o sa fii "out of status" sau ilegal. Cata vreme astepti decizia lor esti aici cat se poate de legal.
    Un avocat te va costa sub 3000 usd, deoarece cazul tau este simplu (la fel am fost si eu acum 3 ani) nicidecum 5-10mii cum insinua cineva mai sus. Nu ai nevoie de avocat roman, angajeaza unul american care locuieste aproximativ aproape de tine deoarece o sa trebuiasca sa mergi la el de cateva ori.
    Asta am facut eu acum 3 ani si am primit GC in 3 luni. Avocatul a costat 2600 usd si am ales unul care avea reviews bune pe AILA si Avvo.com, nu m-a interesat ce natie e.
    Mult noroc!

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •