Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 1 din 5 123 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 45

Subiect: Cum se poate ajunge in Canada

Data înscrierii
    26.06.2013
    Posturi
    3
    Putere Rep
    0

Implicit Cum se poate ajunge in Canada

Buna seara,as avea si eu on intrebare pentru cei mai experti.As dori sa stiu cum pot sa ajung in Canada(in mod ilegal deoarece timpurile pentru a obtine viza sunt extrem de lungi) cu plecare din Anglia.Accept si sfaturi dela cei care au astfel de experiente.Va multumesc

Data înscrierii
    31.12.2004
    Locație
    Canada, Deux-Montagnes
    Posturi
    2.332
    Putere Rep
    30

Implicit

In mod ilegal nu se poate ajunge. Cred ca ai gresit adresa de internet, aici nu se cer informatii pentru actiuni ilegale. Totusi, locuind in Canada de multi ani, iti pot spune ca esti total in eroare. Habar n-ai ce inseamna gestul tau necugetat. Stai mai bine in ROmania pana-ti mai vine mintea la cap, decat sa regreti apoi ajuns aici si cand vei realiza ce diferente enorme sunt intre Canada si Europa. Nu esti indeajuns de matur pentru a ajunge aici. Mai stai, mai gandeste-te si poate-ti deschizi un dosar pentru emigrare. Asta daca ai dreptul, pentru ca nu toti se califica pentru emigrare in Canada.
    Despite that it is written on the signpost "Do not pick-up the flowers" it is useless against the wind that does not know to read. (Hindu Poem)

Data înscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.393
    Putere Rep
    35

Implicit

o iei în sus, la capăt faci la dreapta, treci canalul, o iei iar în sus peste 10 zile faci la stânga, îţi pui patinele, joi faci iar la stânga şi o iei în jos, le spui la 'ricani că tu nu vrei la iei ci la canuci şi de acolo te descurcă ei.
    plecat de-acasă.

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.457
    Putere Rep
    10

Implicit

Citat Postat în original de augustin Vezi post
    As dori sa stiu cum pot sa ajung in Canada(in mod ilegal deoarece timpurile pentru a obtine viza sunt extrem de lungi) cu plecare din Anglia.
    discutiile in legatura cu imigrarea ilegala nu se admit pe acest forum, tocmai din cauza ca sunt.....ilegale.

Data înscrierii
    26.06.2013
    Posturi
    3
    Putere Rep
    0

Implicit

Ai dreptate Christian,poate ca m-am pripit in a folosi un cuvant neacdevat(o situatie din familie nu prea imi da timp ca sa resolv),am trecut prin multe si maturitatea nu imi lipseste,imi lipseste insa timpul de a actiona,eu am o meserie,am atestate din alta tara de o anumita ocupatie calificata,atunci reformulez intrebarea: cum pot sa deschid un dosar de emigrare in canada si daca ai placerea sa ma sfatuiesti cum ar trebui sa procedez.

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

Am văzut primul mesaj al lui augustin, mi-am dat seama la ce se referă şi am vrut să răspund însă n-am avut timp şi mi-au luat-o alţii înainte. Îmi pare rău pentru noul nostru forumist c-a fost luat în primire cam dur deoarece treaba nu stă chiar aşa.

În primul rând eu nu aş judeca sau lua în râs pe nimeni care-şi doreşte să ajungă în Canada, acelaşi lucru mi l-am dorit şi eu şi ceilalţi care suntem aici. Posibilităţile fiecăruia sunt diferite şi augustin prin ilegal a vrut să spună fără să deţină neapărat viza de rezident permanent la intrarea în Canada, ci s-o obţină fiind aici deja.

Cum mulţi ştim, în Canada nu prea se poate intra aşa de uşor ilegal, adică fără nici un tip de viză. Pentru Canada există viza de rezident permanent şi vizele temporare: viza turistică, de studii, de lucru.

Am observat că-n ultimii ani, chiar a scăzut numărul celor care emigrează aici prim metoda de emigrare clasică (Skilled workers) cu termenele de aşteptare lungi, studii superioare, experienţă în domeniile căutate în Canada, stăpânirea limbii şi sumele de bani foarte mari. Văd tot mai mulţi emigranţi stabiliţi aici prin viza temporară, refugiaţi şi cazuri umanitare. Am avut chiar de gând să deschid un topic despre viza de lucru temporară şi transformarea ei în rezidenţă permanentă care este foarte de succes şi la modă acum.

Voi face pentru augustin o succintă prezentare a posibilităţilor de a te stabili aici permanent prin intermediul vizelor temporare:

- viza de studii: eşti acceptat la un curs, colegiu, facultate aici (pentru cel puţin un an), cât timp eşti în şcoală poţi aplica de aici pentru obţinerea unui permis de lucru şi-ţi găseşti un job. Dacă eşti bun şi angajatorul poate şi vrea să te ţină mai mult, îţi dă o scrisoare şi cu ea îţi poţi prelungi şederea şi în acelaşi timp aplica pentru rezidenţa permanentă. Permisul temporar de lucru se emite pe cel puţin un an, până la aprobarea rezidenţei dar nu numai, cât timp ai permis de lucru valid nu te dă nimeni afară din Canada. Permisul de lucru se reînoieşte cu o lună înainte să expire şi de obicei este aprobat cât timp eşti încă angajat. dezavantajul la obţinerea vizei de studii este acceptarea într-o instituţie de învăţământ dar şi suma de bani pe care trebuie s-o dovedeşti pentru cazare şi întreţinere.

- viza temporară de lucru obţinută din afara Canadei: trebuie să găseşti un angajator care acceptă să angajeze muncitori străini, angajator care nu găseşte aici candidaţi pentru acel loc de muncă. în maxim 3 luni vei obţine viza de lucru iar sume de bani se cer doar pentru bilet de avion, cazarea pentru prima lună, sunt firme care chiar iţi oferă această sumă ca un împrumut şi-ţi opresc treptat din salariu. aceste firme dispuse să facă asta sunt în provinciile şi oraşele mai nepopulate, ca Alberta, Saskatchewan, angajează o gama largă de profesii şi meserii, chiar şi muncitori necalificaţi. Odată ce ai ajuns aici cu această viză de lucru o poţi prelungi aşa cum am explicat mai sus şi la fel procedeul de aplicare pentru rezidenţă permanentă. Website-ul oficial al emigrărilor în Canada zice că poţi aplica după 2 ani de şedere temporară însă eu am înţeles de la cazuri concrete că au aplicat imediat ce au ajuns aici. Avantajul aici este că îţi poţi aduce familia (soţie, copil) cu tine sau ulterior, soţia având dea semenea drept de lucru. Dezavantajul este că trebuie să cauţi ceva timp după acest loc de muncă, nu ţi se oferă de către nimeni, website-uri din Canada cu oferte de job-rui, agenţii care se ocupă de asta, târguri de joburi, am înţeles că au loc şi în România, te poţi interesa pe internet, la cunoscuţi sau chiar la ambasada Canadei. Văd că tu, augustin ai calificare şi aplici din Anglia, dacă ai lucrat acolo ceva timp te va ajuta enorm să obţii un astfel de contract de muncă în Canada, angajatorii acordă mult mai multe şanse celor care au lucrat în alte ţări, pentru ei prezintă încredere că te poţi adapta într-o ţară străină cu cerinţe şi fel de viaţă diferit, prezinţi garanţie că-ţi onorezi contractele şi angajatorii.

- viza de turist: foarte multă lume face greşeala să credă că o viză de turist se poate obţine numai cu invitaţie de la o persoană stabilită în Canada, viza de turist se poate aplica şi doar cu intenţia de a participa la evenimente de mare anvergură cu caracter sportiv, cultural, social, ex: campionate, simpozioane culturale, expoziţii de artă, întruniri sau prezentări în materie sănătate, diabet, diverse handicapuri, dependenţă de droguri, alcool, etc. Viza de turist se emite, din câte ştiu eu cu valabilitate de 3 luni (ceea ce înseamnă că din momentul în care ai obţinu-o ai 3 luni în care să-ţi stabileşti detaliile călătoriei şi să aterizezi în Canada). Odată ajuns în Canada ţi se pune pe paşaport data maximă a şederii pe care o stabilesc ofiţerii de emigrare la aeroport în funcţie de intenţiile cu care ai venit în Canada. Se dă drept de şedere între 3 şi 6 luni.

Am cunoscut personal însă 5 cazuri (şi am auzit şi citit de foarte multe altele) care au venit cu viză turistică iar la aeroport, odată ce au fost faţă în faţă cu ofiţerii consulari întrebaţi motivul vizitei, au declarat că sunt urmăriţi şi ameninţaţi cu moartea în ţările de unde veneau, au cerut statut de refugiat şi azil în Canada. În aceste condiţii Canada este foarte protectivă şi dă dreptul şederii temporare până când refugiaţii pot convinge judecătorul care se ocupă de astfel de cazuri că este adevărată povestea lor şi viaţa le este în primejdie în ţara de rezidenţă. Încă de la aeroport li se acordă cazare în cazul în care nu au nicio persoană cunoscută în Canada dispusă să le ofere locuinţă măcar temporar, asistenţă socială, un fel de şomaj care să le asigure un minim venit pentru întreţinere şi apoi permis de lucru temporar în cazul în care vor şi pot să-şi găsească un loc de muncă, drepturi medicale şi un avocat de emigrări din oficiu, adică gratis care să-i sfătuiască la prezentarea cazului şi să-i ajute la întocmirea documentelor necesare.

Înainte până se dădea verdictul durau 3-4 ani, acum am înţeles că au mai accelerat procesul din cauza celor care deşi aveau drept de lucru stăteau toţi aceşti 3-4 ani pe somaj, adică pe spatele guvernului fără să aducă niciun beneficiu. Oricum, cei care şi-au văzut de treaba lor şi-au găsit un loc de muncă imediat, cei care au fost acceptaţi pentru cazul lor (sufieciente dovezi) au luat rezidenţa permanentă iar cei care au fost refuzaţi pentru cazul de refugiat, şi-au depus imediat un dosar de şedere permanentă în Canada pe motive umanitare, locuind aici o perioadă destul de mare de timp, câţiva ani s-au acomodat aici, au rupt legăturile cu ţara mamă, şi-au pierdut locurile de muncă, au pierdut orice legătură cu rude, prieteni, etc.

Cu o astfel de aplicaţie, este foarte important să aduci dovada că ai lucrat continuu, ai plătit taxele, ai legături financiare şi sociale, prieteni, comunităţi din care faci parte şi care te susţin, nu încalci legea (nici măcar o amendă de circulaţie) şi în 2-3 ani de zile obţii rezidenţa permanentă. Dezavantaje: în această perioadă nu poţi părăsi Canada şi nu poţi sponsora pe nimeni să vină în Canada. La această aplicaţie recomand un avocat de emigrări BUN, chiar dacă ştii tot ce anume trebuie să aduci, au ei o influenţă mai mare, se pricep să formuleze în limbaj specific documentele trimise şi chiar ştiu lucruri pe care noi nu le ştim oricâtă informaţie şi experienţă am acumula. Avantaje: nu ai dreptul să votezi

Menţiune: deţin mult mai multe informaţii în legătură cu toate cele scrise mai sus aşa că oricine are nevoie de detalii sau lămuriri, nu vă sfiiţi să întrebaţi fie aici sau pe PM, şi eu la rândul meu am trecut prin această agonie a emigrării şi nimic nu mă bucură mai mult decât să văd că pot fi de ajutor.

Tot ceea ce ne dorim să realizăm în viaţă ne ia timp şi efort, nimic nu e uşor cum ai bate din palme aşa că vă sfătuiesc pe toti cei care vă doriţi să ajungeţi în Canada să vă înarmaţi cu ambiţie, înţelepciune şi răbdare, asta vă va da putere să luptaţi.

Multă baftă tuturor!
    Ultima modificare făcută de fifi; 28.06.2013 la 14:20.

Data înscrierii
    26.06.2013
    Posturi
    3
    Putere Rep
    0

Implicit

Iti multumesc foarte mult fifi,e exact ceea ce doream sa aflu si ma bucur ca mai sunt persoane care mai stiu ce inseamna omenia.Cu stima,Augustin

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

plăcerea e de partea mea, Augustin, aşa cum am mai spus poţi să întrebi orice alt detaliu concret despre metoda pe care o alegi sau ţi se potriveşte în cazul tău iar răsplata mea este să ne auzim din Canada şi să obţii rezidenţa permanentă tu şi familia ta.

Data înscrierii
    26.08.2012
    Locație
    Germania
    Posturi
    10
    Putere Rep
    0

Implicit

Salut toata lumea de pe acest site.Sunt boboc pe aici.Citesc de ceva vreme acest forum si mi se pare extrem de interesant.Am incercat acum ceva timp sa aplic sa plec in Canada,dar din pricina varstei,44 de ani,nu m-am incadrat in programul Skilled workers in care vorbeai @fifi putin mai sus.O rugaminte mare la tine daca poti sa-mi dai o idee cum as putea emigra acolo prin alte cai.Sunt frigotehnist de meserie si citind postarea ta mai de sus foarte interesanta,de altfel, am inteles ca se poate aplica direct pe siteurile de joburi din Canada.Multumesc anticipat...

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

postarea mea de mai sus, cea detaliată, zici că ţi s-a părut interesantă dar se pare că n-ai citit-o pe toată sau nu cu atenţie pentru că de fapt acolo ai deja răspunsuri la întrebarea ta „daca poti sa-mi dai o idee cum as putea emigra acolo prin alte cai”. Sunt enumerate acolo toate celelalte căi şi cu detalii, ca să-ţi răspund aici ar însemna să mă repet.

Pagina 1 din 5 123 ... UltimulUltimul

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •