Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 5 din 5 PrimulPrimul ... 345
Rezultate 41 la 45 din 45

Subiect: Cum se poate ajunge in Canada

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

Buna Dorian,
    In primul rand vreau sa te felicit pentru gasirea acestei firme care este dispusa sa-ti ofere un contract de munca. Am o nelamurire, daca nu stii deloc franceza cum o sa comunici cu cei de la locul de munca din Quebec?
    Daca era oricare alta provincie era usor dar fiind vorba de Quebec lucrurile stau altfel pentru ca au sistemul de emigrare diferit de restul Canadei. Vad deci 2 variante:
    1. Vii in Quebec si daca filiala din Calgary iti ofera imediat (o luna, maxim doua) un contract te muti la ei si depui actele pentru rezidenta pe partea engleza/ federala. Am spus imediat pentru ca nu e bine sa pierzi timp, procesul de obtinere a rezidentei dureaza destul de mult chiar si aplicand din interiorul Canadei, iar cat timp dureaza acest proces trebuie sa fii sigur ca ai tot timpul permis de munca valid. De obicei se acorda, in functie de contract pe 6 luni- 1 an si inainte de expirare trebuie sa aplici pentru prelungire, sa nu astepti pana in ultima clipa caci dureaza cam o luna sau si mai mult pana primesti raspuns. Pentru prelungire trebuie sa aduci dovada ca pe urmatorul an ai inca de lucru.
    2. Stai in Quebec si depui actele pentru partea franceza, inveti limba, astepti pana primesti rezidenta permanenta ( un an-doi) si apoi te poti muta in orice provincie doresti. In acest caz te va ajuta la dosar faptul ca ai pe mama ta in Quebec. Odata ce ai aplicat pentru rezidenta pe partea franceza nu este recomandat sa parasesti provincia, iti pot refuza dosarul pentru ca ei vor ca oamenii sa ramana la ei.
    Te sfatuiesc sa mergi pe a doua varianta care este mai sigura, procesul pe partea franceza este mult mai rapid iar in cazul in care filiala din Calgary nu mai are nevoie de tine pierzi si locul de munca din Quebec si va trebui sa-ti cauti singur de munca, iar ca rezident temporar numai cu work permit nu e prea usor.
    Mult succes si tine-ne la curent, astept alte intrebari daca mai ai.

Data înscrierii
    04.03.2017
    Posturi
    2
    Putere Rep
    0

Implicit

Buna Fifi,
    probabil nu m-am facut inteles, deci:
    -jobul este de ;long haul truck driver; deci ii intereseaza mai mult sa vorbesc engleza(verificata cred, dupa 2 ore de interviu skype in care am fost intrebat, cate in luna si in stele)
    -au fost extrem de interesati de faptul daca indeplinesc conditiile pt a aplica pt rezidenta permanenta( au cerut copii dupa diploma de licenta, adresa universitatii, etc)
    -nu am nici o ruda in quebec, ma refeream la headquarterul de langa montreal ca baza mama
    -au verificat toate referintele chemand aici la firma unde muncesc si trimitind email la firmele din italia
    -problema este cel mic care a trecut de la italiana la engleza si nu am risca inca o trecere la o alta limba. de altfel acum vorbeste doar engleza si raspunde doar cand vrea in romana
    -experinta mea de emigrant (20ani) imi arat ca este mai bine in ambient anglo saxon(fara sa am prejudecati)
    -firma are filiale cum am spus in toate provinciile iar eu as opta pt cea din calgary pt ca este in partea engleza si sunt mai putine camioane(experinta personala)
    Ma interesa daca:poti aplica pt rezidenta in canada in alta provincie decat cea care a emis LMIA sau este obligatoriu sa aplici acolo unde ai LMIA.
    Multumes Dorian

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

Imi cer scuze pentru confuzie si nu cred ca provincia care a emis LMIA are ceva de-a face cu aplicarea pentru rezidenta, conteaza si aplici pentru provincia unde esti efectiv angajat si ai domiciliul. Nu sunt sigura ce contine LMIA-ul tau, se mentioneaza undeva ca se aplica numai pentru Quebec? Daca firma a primit autorizatia sa te aduca, te pot trimite sa lucrezi pentru ei in orice provincie doresc sau au nevoie.
    In afara de asta, ai zis ca vii in Montreal, asta ti-au spus ei? e deja stabilit? cand o sa ai posibilitatea sa iti alegi provincia, filiala pentru care lucrezi?

Data înscrierii
    09.05.2013
    Posturi
    1
    Putere Rep
    0

Implicit Buna fifi, te felicit pentru bunatatea sufletiasca care o ai !

Ma numesc Vlad , am nationalitate belgiana, si pot sa plec acolo fara viza, suntem o familie cu un copil de 18 ani, vorbim franceza, si putin engleza, nevasta-mia e portugheza, vrem sa imigram in canada, si as dori sa cumpar ceva teren , si sa construesc niste cabane pentru turisti, ce crezi, ar fi posibilitatea sa cer resedinta humanitara acolo pe loc, si sa punem acest biznes la punct, ce sanse am avea?
    Iti multumesc mult

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

Bună Vlad, ca să ceri rezidenţa umanitară pe loc îţi trebuiesc anumite motive cu care să-i convingi că va este pusă în pericol familia dacă nu emigraţi în Canada, Belgia fiind o ţară destul de rezonabilă nu cred că v-ar aproba, ei aprobă astfel de cazuri la cei veniţi din ţări unde sunt războaie, persecuţii politice sau număr mare de criminalitate iar autorităţile acelor ţări nu pot asigura siguranţa persoanelor în cauză. De asemenea vor cere dovezi a tot ce spuneţi. Din cauză că s-a abuzat de această metodă în ultimii ani şi mulţi s-au folosit de asta pentru emigrarea economică au devenit mult mai severi la aprobarile acestor tipuri de dosare şi de asemenea au grabit procesul de la 3-5 ani la 1 an.
    Nu vreau să vă descurajez, depinde de povestea/ situaţia fiecăruia, de exemplu în cazul vostru ce aveţi de gând să le spuneţi, în mare, nu cer prea multe detalii dar cam ştiu ce aprobă şi ce nu.
    În Canada nu poţi cumpăra terenuri decât în cazuri foarte rare dar sunt astfel de mici staţiuni de odihnă cu cabanele deja construite de vânzare. Foarte mulţi fac asta atunci când se pensionează. Dacă vrei să trăieşti de pe urma acestui tip de afacere trebuie fie să ai o staţiune foarte mare într-o locaţie turistică foarte bună, ori mai multe din cele mici. De mers cred că merge dar trebuie să-ţi spun că sunt foarte multe, în zonele preferate, cu lacuri sunt una lângă alta şi ocupate mai mult vara, sunt cele două luni Iulie şi August în care majoritatea îşi ia concedii dar în restul anului cam slăbuţ, se mai duc câţiva iarna, nu foarte cei cărora le plac sporturile de iarna, cum ar fi consumul de Vodka când pescuiesc la copcă
    Mai e şi cum te faci cunoscut şi cum îţi aduni clientela, noi am găsit o staţiune bună şi numai acolo mergem in fiecare vară, ne e teamă să încercăm altceva să nu ne convină şi să ne plângem timpul pierdut şi banii. Dar nu te lua după mine, în ţara asta orice se poate, numai ambiţie să ai. Numai bine şi succes!
    Ultima modificare făcută de fifi; 01.05.2017 la 18:47.

Pagina 5 din 5 PrimulPrimul ... 345

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •