Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 4 din 5 PrimulPrimul ... 2345 UltimulUltimul
Rezultate 31 la 40 din 45

Subiect: Cum se poate ajunge in Canada

Data înscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.394
    Putere Rep
    35

Implicit

1. de ce țipi la noi, ce ți-am făcut?
    2. luând în considerare tot ce ai spus, mai bine stai în România. nu te lega la cap dacă nu te doare...
    plecat de-acasă.

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

Citat Postat în original de playonlcd Vezi post
    Buna ziua,

Am citit putin weekendul ce a trecut despre cele necesare pt a ajunge in Canda. Pe unele forumuri se specifica necesitatea unui test TEF/DELF pt limba franceza sau IELTS pt engleza, pt viza permanenta.
    In cazul in care aplici pt viza provizorie, de vizitator si incerci sa aplici in Canada pt viza permanenta pe motiv ca ai gasit un loc de munca aceste teste mai sunt necesare?

Nu incerc sa le evit, stapanesc engleza, iar franceza la un nivel mediu pot invata in cateva luni, doresc sa stiu daca sunt obligatorii sau nu in situatia prezentata.

Multumesc.
    Nu, pentru viza de turist şi nici pentru cea temporară de lucru nu sunt obligatorii testele de limbă, dacă ai reuşit să obţii un contract de muncă de la angajator, se presupune că el îşi asumă responsabilitatea că ştii îndeajuns limba sau nu ai nevoie s-o stăpâneşti foarte bine pentru acel loc de muncă. O singură menţiune am la ce ai spus anume că fiind în Canada cu viză de turist este destul de greu sau aproape imposibil să o transformi într-una de lucru de pe teritoriul Canadei, asta dacă te uiţi care sunt paşii şi procedura pe website-ul oficial.

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

Citat Postat în original de CRIS.80 Vezi post
    Buna ziua!SUNT SI EU INTERESATA DE CONDITIILE DE TRAI DIN CANADA.INTENTIONEZ SA MI PREGATESC DOSARUL SA EMIGREZ IN CANADA,INSA NU STIU UNDE MERG SI CE GASESC ACOLO.
    IN ROMANIA NU O DUC RAU ,INSA CA MULTI DINTRE ROMANI M AM SATURAT DE INTERACTIUNEA CU INSTITUTIILE STATULUI,DE FALA,DE INTRECERE,FRICA "ZILEI DE MAINE"(IN CAZ CA MA IMBOLNAVESC STATUL NOSTRU NU NE AJUTA CU NIMIC),ETC...
    MI S-A PUS PATA PE INCERCAREA UNEI ALTE VIETI ,INTR-O ALTA LUME.AM ALES CEVA GREU DE ACCESAT CU GANDUL CA ACOLO NU E ATAT RASISM,CU GANDUL CA NU MAI GASIM ASA MULTI ROMANI DE CARE SA NE RUSINAM.NU MI-E RUSINE CA SUNT ROMAN,INSA SUNT CONSTIENTA CA NE-AM FACUT-O CU MANA NOASTRA ACEASTA RECLAMA PROASTA.
    EU SUNT O PERSOANA SERIOASA SI NU VIN IN CAUTARE DE COMORI CU BANI SAU IN CAUTARE DE ODIHNA CU PLATA MARE.IMI DORESC SA MUNCESC NORMAL ,SA FIU RESPECTATA SI REMUNERATA PE MASURA MUNCII.
    CE DORESC DE LA TOTI CEI CE SUNT IN CANADA SI MI POT DA DETALII:
    1.VA ROG SA-MI SPUNETI DACA GASESC LOC DE MUNCA.CUM GASESC?LOCURILE DE MUNCA PENTRU NOII INTRATI SUNT ACELEA CELE MAI RELE,CELE MAI GRELE?
    2.IN ROMANIA AM O CASA CU NIVEL ,UN APARTAMENT CU VEDERE LA MARE SI O AFACERE CARE-MI MERGE BINE....ACOLO AM ACCES LA UN APARTAMENT BUN?MI-L PERMIT?
    3.PENTRU VOI E BINE?REGRETATI VREO SECUNDA PARASIREA TARII VOASTRE?DE CE?

VA MULTUMESC!
    VA ROG SA FITI SINCERI.NU VA CUNOSC ,INSA MA AJUTATI ENORM .
    Depinde mult de pregătirea profesională şi experienţa în muncă să-ţi găseşti un loc de muncă decent şi să n-o iei de la zero cu un servici mai greu şi mai prost plătit. Despre alte întrebări pe care le-ai pus aici dacă răsfoieşti un pic topicele de pe acest forum o să afli răspunsurile dorite.

Data înscrierii
    26.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    8.351
    Putere Rep
    42

Implicit

Citat Postat în original de aramis_13 Vezi post
    1. de ce țipi la noi, ce ți-am făcut?
    2. luând în considerare tot ce ai spus, mai bine stai în România. nu te lega la cap dacă nu te doare...
    1- ceacare, daca esti iar pus pe taiat beregate din prima, macar explica-te in afirmatiile facute la cei noi membrii! ...(CRIS.80, scrisul cu majuscule pe internet e ca si cum ai tipa la cei caruia te adresezi)
    2- la punctul doi sunt de acord cu tine! ...doar "printesa noastra" (de mai mult timp pe aici) poate da cele mai bune sfatturi la subiectul de Canada!
    Îngerii exista, dar cum nu toti au aripi, uneori îi numim PRIETENI!

Data înscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.394
    Putere Rep
    35

Implicit

cătinel motănel (cu rimă!) că de-abia ajunsei la bază după o săptămână pi coasta dă iest! stai să-mi revin...
    plecat de-acasă.

Data înscrierii
    30.10.2016
    Posturi
    1
    Putere Rep
    0

Implicit

Buna cineva care ma poate ajuta cu cateva informatii,as dori sa ajung in canada ,care ar fi pasi de facut sa ajung sa muncesc acolo ,momentan ma aflu in spania din 2005 cred ca as pute obtine o viza si de aici nu sunt sigur

Data înscrierii
    23.10.2016
    Posturi
    2
    Putere Rep
    0

Implicit

Buna fifi am vazut ca esti una dintre putinele persoane care da informatii, ai idee ce cu viza? Care tot zic ca se scoate din 2018,as putea ajunge fara toate cerintele pe care le impun... As vrea sa ajung acolo.. Eu sunt de 5 ani in cipru si sunt manager la un brand international.. Si as vrea mult sa ajungem in canada ne strangem si ceva banuti.. Dar sper cu scoaterrea vizei sa putem, daca ma poti ajuta cu informatii as fi foarte recunascatoare, avem si o fetita de 6 ani... Multumesc

Data înscrierii
    28.11.2016
    Posturi
    1
    Putere Rep
    0

Implicit

Buna , suntem o familie de 36 resp 30 ani si dorim sa incepem dmeersurile de emigrare in Canada, partea franceza. stie cineva daca trebuie sustinut test de franceza chiar daca faci punctajul doar cu engleza? Sau testul este doar pentru puncte ? Cum se echivaleaza liceul vara diploma de bac cu profil si diploma de absolvire prelucrari mecanice. se echivaleaza cu Secondary school vocational diploma? si prelucrari mecanice cu ce ar fii echialent in Quebec? Multumesc

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

Citat Postat în original de ionut renghea Vezi post
    Buna cineva care ma poate ajuta cu cateva informatii,as dori sa ajung in canada ,care ar fi pasi de facut sa ajung sa muncesc acolo ,momentan ma aflu in spania din 2005 cred ca as pute obtine o viza si de aici nu sunt sigur
    Buna Ionut, daca nu ai statut de rezident permanent in Spania, tot din Romania trebuie sa aplici. Despre cum poti sa ajungi in Canada ca sa lucrezi, citeste instructiunile de pe websiteul guvernului canadian aici: http://www.cic.gc.ca/english/express-entry/index.asp

Citat Postat în original de Balcanu Andreea Vezi post
    Buna fifi am vazut ca esti una dintre putinele persoane care da informatii, ai idee ce cu viza? Care tot zic ca se scoate din 2018,as putea ajunge fara toate cerintele pe care le impun... As vrea sa ajung acolo.. Eu sunt de 5 ani in cipru si sunt manager la un brand international.. Si as vrea mult sa ajungem in canada ne strangem si ceva banuti.. Dar sper cu scoaterrea vizei sa putem, daca ma poti ajuta cu informatii as fi foarte recunascatoare, avem si o fetita de 6 ani... Multumesc
    Buna Andrea, despre ridicarea vizelor turistice, pot spune ce am spus dintotdeauna ca pana nu este oficial nu trebuie sa iti pui prea multe sperante si in cate vad canadienii o tot amana Scoaterea acestor vize nu va afecta cu nimic emigrarea, oricine poate veni dar nu au drept de munca sau scoala. Au mai nou un nou sistem de recrutare pentru cei care vor sa vina sa lucreze in Canada care este mult mai accesibil (nu atat de multe conditii), mai rapid si mai ieftin, vezi linkul asta: http://www.cic.gc.ca/english/express-entry/index.asp

Citat Postat în original de viktorinox Vezi post
    Buna , suntem o familie de 36 resp 30 ani si dorim sa incepem dmeersurile de emigrare in Canada, partea franceza. stie cineva daca trebuie sustinut test de franceza chiar daca faci punctajul doar cu engleza? Sau testul este doar pentru puncte ? Cum se echivaleaza liceul vara diploma de bac cu profil si diploma de absolvire prelucrari mecanice. se echivaleaza cu Secondary school vocational diploma? si prelucrari mecanice cu ce ar fii echialent in Quebec? Multumesc
    Engleza a pusa acolo doar formal, pnetru ca trebuie sa fie, Canada fiind tara bilingva insa nu cred ca vor sta prea mult la discutii daca nu stii o boaba franceza, adica iti vor accepta aplicatia si-ti vor lua banii dar nu vei vede viza, in partea franceza nu faci nimic numai cu engleza. Liceul fara diploma de bac este recunoscut ca liceu, adica Secondary school vocational diploma, in Canada nu exista bac. Prelucrari mecanice este echivalat cu " Metal processing" .

Data înscrierii
    04.03.2017
    Posturi
    2
    Putere Rep
    0

Implicit

Pt Fifi,
    cazul meu este urmatorul: sper sa ajung in vara in Montreal cu permis de munca pt Quebec, firma mama fiind undeva la 100km de Montreal.
    Nu stapanim deloc franceza, nici eu nici sotia iar cel mic vorbeste doar engleza.
    Firma are baze in mai toate proviciile Canadei iar eu as opta pt cea din Calgary.
    Intrebarea este urmatoarea : care sunt posibilitatile de a obtine rezidenta permanenta in alta provincie decat cea care a emis LMIA .
    Locuim in UK ,Londra de 3 ani dupa 14 Italia eu si 7ani sotia.
    Amandoi avem studii superioare dar nu suntem eligibili pt program de emigrare din cauza ca nu am profesat in meseriile noastre.
    Iti multumesc anticipat. Dorian.

Pagina 4 din 5 PrimulPrimul ... 2345 UltimulUltimul

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •