Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 3 din 5 PrimulPrimul 12345 UltimulUltimul
Rezultate 21 la 30 din 45

Subiect: Cum se poate ajunge in Canada

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

Cel puţin aşa zice website-ul lor, 1 an, poţi încerca cu luarea în spaţiu în Franţa, însă trebuie să ştii că acceptă şi procesează astfel de aplicaţii, în ideea de a-i ajuta pe cei stabiliţi acolo, care au serviciu stabil sau un contract de muncă acolo şi nu pot călători în România pentru depunerea aplicaţiei şi procesarea ei, pentru că-şi pot pierde serviciul. Şi dacă eşti refuzat şi-ţi spun că trebuie să aplici de la Bucureşti, până la urmă nu pierzi foarte mult, cheltuielile de călătorie şi taxa care nu cred că e foarte mare. Dacă-ţi doreşti cu adevărat să vii în Canada şi angajatorul nu vrea să te aducă aplicând din România, merită încercat, până la urma urmei fiecare caz este diferit şi poate sunt mai flexibili, mai ales de când rata emigrării prin metodele clasice a scăzut foarte mult.
    Baftă!

Data înscrierii
    26.01.2011
    Locație
    Tenerife/Costa del Silencio
    Posturi
    11
    Putere Rep
    0

Implicit

fifi o sa te deranjez cu un privat daca se poate

mersi mult

ti-am trimis un mail, privatul il ai plin
    Ultima modificare făcută de bpmircea; 23.02.2014 la 13:37.
    "Nimeni nu s-a nascut invatzat."

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

gata, am mai facut loc in privat, nu sunt asa de cautata ci lenesa in a-mi curata cutia cu mesaje

Data înscrierii
    26.01.2011
    Locație
    Tenerife/Costa del Silencio
    Posturi
    11
    Putere Rep
    0

Implicit

mersi, ti l-am trimis din nou
    "Nimeni nu s-a nascut invatzat."

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

Îmi cer scuze pentru întârziere abia acum am reuşit să-ţi răspund la mesajul privat.

Data înscrierii
    27.10.2014
    Posturi
    3
    Putere Rep
    0

Implicit

Buna ziua.
    Am si eu o mare rugaminte,va rog sa imi dati o sugestie. Suntem o familie cu trei copii, 22 ani ,18ani, 15ani, toti fac dans sportiv de performanta si am dori sa mergem , cu toti ,in Montreal la un culb unde sa continue sa se antreneze si sa isi gaseasca partenere. Daca poteti sa-mi spuneti ce fel de viza sa aplic si cum. Multumesc.

Mentionez ca toti sunt baieti.

Salut. Vad ca esti om bun si dai detalii importante. Noi suntem o familie cu trei baieti si vrem sa ajungem cat mai repede in Canada si sa aplicam de acolo pentru viza permanenta. Baietii fac dans sportiv de performanta ne poti spune daca ne ajuta cu ceva? Sau cum putem proceda?

Pentru fifi
    Ultima modificare făcută de fifi; 01.11.2014 la 09:19. Motiv: Cumulat mesaje consecutive

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

Trebuie să contactaţi acel club sportiv şi să vedeţi dacă sunt şanse ca ei să fie acceptaţi, ei vă vor spune cum anume să aplicaţi şi ce dovezi după meritele lor sportive trebuie să le trimiteţi, iar dacă primesc o scrisoare de acceptare de la club sau un contract pot aplica la ambasadă pentru viză temporară, după care pot aplica de aici pentru rezidenţa permanentă. Vorbesc de copii şi anume de cei 2 trecuţi de 18 ani, nu cred că cel mic poate primi vreun fel de viză.

Totuşi şi pentru cei doi, va fi probabil destul de greu de obţinut viza deoarece trebuie dovedit că pe perioada şederii lor aici se pot întreţine din punct de vedere financiar. Dumneavoastră, părinţii nu cred că puteţi vreo viză numai pe baza faptului că băieţii sunt sportivi, Canada are nevoie de emigranţi pentru dezvoltarea economică a ţării, trebuie deci să aveţi locuri de muncă aici, guvernul nu-şi permite să vă întreţină, deci puteţi merge pe varianta angajaţilor străini temporari sau să depuneţi dosar de emigrare în cazul în care întruniţi punctajul şi vă calificaţi.

Data înscrierii
    27.10.2014
    Posturi
    3
    Putere Rep
    0

Implicit

Citat Postat în original de fifi Vezi post
    Trebuie să contactaţi acel club sportiv şi să vedeţi dacă sunt şanse ca ei să fie acceptaţi, ei vă vor spune cum anume să aplicaţi şi ce dovezi după meritele lor sportive trebuie să le trimiteţi, iar dacă primesc o scrisoare de acceptare de la club sau un contract pot aplica la ambasadă pentru viză temporară, după care pot aplica de aici pentru rezidenţa permanentă. Vorbesc de copii şi anume de cei 2 trecuţi de 18 ani, nu cred că cel mic poate primi vreun fel de viză.

Totuşi şi pentru cei doi, va fi probabil destul de greu de obţinut viza deoarece trebuie dovedit că pe perioada şederii lor aici se pot întreţine din punct de vedere financiar. Dumneavoastră, părinţii nu cred că puteţi vreo viză numai pe baza faptului că băieţii sunt sportivi, Canada are nevoie de emigranţi pentru dezvoltarea economică a ţării, trebuie deci să aveţi locuri de muncă aici, guvernul nu-şi permite să vă întreţină, deci puteţi merge pe varianta angajaţilor străini temporari sau să depuneţi dosar de emigrare în cazul în care întruniţi punctajul şi vă calificaţi.
    Va multumesc mult. Tinem legatura.

Data înscrierii
    22.07.2015
    Posturi
    1
    Putere Rep
    0

Implicit

Buna ziua,

Am citit putin weekendul ce a trecut despre cele necesare pt a ajunge in Canda. Pe unele forumuri se specifica necesitatea unui test TEF/DELF pt limba franceza sau IELTS pt engleza, pt viza permanenta.
    In cazul in care aplici pt viza provizorie, de vizitator si incerci sa aplici in Canada pt viza permanenta pe motiv ca ai gasit un loc de munca aceste teste mai sunt necesare?

Nu incerc sa le evit, stapanesc engleza, iar franceza la un nivel mediu pot invata in cateva luni, doresc sa stiu daca sunt obligatorii sau nu in situatia prezentata.

Multumesc.

Data înscrierii
    26.07.2015
    Posturi
    2
    Putere Rep
    0

Implicit Va rog informati ma

Buna ziua!SUNT SI EU INTERESATA DE CONDITIILE DE TRAI DIN CANADA.INTENTIONEZ SA MI PREGATESC DOSARUL SA EMIGREZ IN CANADA,INSA NU STIU UNDE MERG SI CE GASESC ACOLO.
    IN ROMANIA NU O DUC RAU ,INSA CA MULTI DINTRE ROMANI M AM SATURAT DE INTERACTIUNEA CU INSTITUTIILE STATULUI,DE FALA,DE INTRECERE,FRICA "ZILEI DE MAINE"(IN CAZ CA MA IMBOLNAVESC STATUL NOSTRU NU NE AJUTA CU NIMIC),ETC...
    MI S-A PUS PATA PE INCERCAREA UNEI ALTE VIETI ,INTR-O ALTA LUME.AM ALES CEVA GREU DE ACCESAT CU GANDUL CA ACOLO NU E ATAT RASISM,CU GANDUL CA NU MAI GASIM ASA MULTI ROMANI DE CARE SA NE RUSINAM.NU MI-E RUSINE CA SUNT ROMAN,INSA SUNT CONSTIENTA CA NE-AM FACUT-O CU MANA NOASTRA ACEASTA RECLAMA PROASTA.
    EU SUNT O PERSOANA SERIOASA SI NU VIN IN CAUTARE DE COMORI CU BANI SAU IN CAUTARE DE ODIHNA CU PLATA MARE.IMI DORESC SA MUNCESC NORMAL ,SA FIU RESPECTATA SI REMUNERATA PE MASURA MUNCII.
    CE DORESC DE LA TOTI CEI CE SUNT IN CANADA SI MI POT DA DETALII:
    1.VA ROG SA-MI SPUNETI DACA GASESC LOC DE MUNCA.CUM GASESC?LOCURILE DE MUNCA PENTRU NOII INTRATI SUNT ACELEA CELE MAI RELE,CELE MAI GRELE?
    2.IN ROMANIA AM O CASA CU NIVEL ,UN APARTAMENT CU VEDERE LA MARE SI O AFACERE CARE-MI MERGE BINE....ACOLO AM ACCES LA UN APARTAMENT BUN?MI-L PERMIT?
    3.PENTRU VOI E BINE?REGRETATI VREO SECUNDA PARASIREA TARII VOASTRE?DE CE?

VA MULTUMESC!
    VA ROG SA FITI SINCERI.NU VA CUNOSC ,INSA MA AJUTATI ENORM .

Pagina 3 din 5 PrimulPrimul 12345 UltimulUltimul

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •