Follow RomanianPortal on Twitter       
Rezultate 1 la 5 din 5

Subiect: Va rog ajutati-ma in legatura cu echivalarea diplomei de asistenta medicala

Data înscrierii
    05.06.2013
    Posturi
    2
    Putere Rep
    0

Implicit Va rog ajutati-ma in legatura cu echivalarea diplomei de asistenta medicala

Buna,
    Daca cineva ma poate ajuta si pe mine in legatura cu niste sfaturi si pasii de urmat in echivalarea diplomei de asistenta medicala din Ro in USA. Sunt aici de cateva luni. Sunt confuza rau de tot dupa tot ce am citit pe aici. Am inteles ca trebuie sa dau un examen(Nclex) la board of health, in statul de care apartin(Ma). Am cautat si dupa cateva nume de carti de invatat pt examen dar fara succes. Daca necesita sa fac un training aici sau nu.
    Tot citesc si nu ma lamuresc de unde si cu ce sa incep.
    Daca cineva care a trecut prin asa ceva sau stie mai multe decat mine, binevoieste sa impartasesca si cu mine detaliile, poate asa ies din ceata asta si imi dau seama care e inceputul acestui proces.
    Multumesc anticipat.

Data înscrierii
    08.01.2010
    Posturi
    7
    Putere Rep
    0

Implicit

Draga Marilin,

Drumul e lung si nu vreau sa te sperii. Invata pentru examen dar fara recunoasterea diplomelor nu poti da acel examen. Depinde foarte mult de statul in care vrei sa lucrezi. Iata si linkul

http://www.cgfns.org/sections/tools/...irements.shtml

Trebuie sa iti mai spun ca daca deja esti acolo va trebui sa ai pe cineva acasa care sa se ocupe de toate, de la completat formulare cu secretara scolii si pana la trimiterea lor care atentie, trebuie facuta de scoala. Sau daca vor fi destul de draguti sa lase pe altcineva sa trmita plicul. Iti trebuie stampila pe fiecare formular si de asemenea completat in engleza.

Din nou, in functie de unde vei profesa alege cu atentie recunoaterea CVS, CES, CP. Unele state mai cer si testul Toefl.
    Eu iti doresc succes si daca mai ai nelamuriri scrie-mi.
    Ultima modificare făcută de anaeli; 07.06.2013 la 08:44.

Data înscrierii
    05.06.2013
    Posturi
    2
    Putere Rep
    0

Implicit

Buna Anaeli,
    Mersi mult de raspuns si de ajutor. Sunt disperata.
    Daca poti poate ma mai ajuti cu cateva intrebari, daca vrei iti dau si adresa mea de email.
    Am inteles ca trebuie sa aleg CES, dar am o dilema, care varianta de la CES trebuie sa o aleg ca fiind cea mai buna.
    Ti-am mai scris si pe PM.
    Multumesc mult de raspuns si astept vesti de la tine.
    Ultima modificare făcută de sorin; 17.07.2013 la 11:20.

Data înscrierii
    17.09.2015
    Posturi
    8
    Putere Rep
    0

Implicit

Pentru recunoașterea/echivalarea diplomei de asistent de farmacie ceva sfaturi? ( pt SUA)

Data înscrierii
    01.05.2008
    Locație
    at home
    Posturi
    1.034
    Putere Rep
    19

Implicit

International Academic Credential Evaluators Inc.

Address: Denton, TX 76209
    Phone:(940) 383-7498

Asta e ce am folosit eu. Daca ii suni si le spui ce ai nevoie e posibil sa iti dea un raspuns ajutator. Le trimiti formular si bani dar e safe pentru ca l-am folosit eu de doua ori.

https://www.ece.org _ asta doar ca sa mai obtii informatii care par veridice.

Bafta!
    <<<fiintele umane cele mai fericite nu poseda mare lucru. ele sunt.>>>

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •