Follow RomanianPortal on Twitter       
Rezultate 1 la 10 din 10

Subiect: De ce, mamă? (4)

Data înscrierii
    20.04.2010
    Posturi
    15
    Putere Rep
    0

Implicit De ce, mamă? (4)

De ce, mamă? (4)

Cred că am visat ceva foarte urât, de m-am trezit brusc din somn, înghețat bocnă și cu picioarele atârnând pe lângă canapea. Este camera unde părinții mei au întrerupt căldura, din motive de economie. Îi termina pe atunci cheltuielile cu întreținerea, în special cele cu apa caldă și incălzirea. Și cât ne-am rugat de ei să nu facă asta, urmând să plătim eu și fratele meu aceste cheltuieli, dar au fost de neânduplecat. Parcă aivea îl aud pe tata, spunând:
    - Aveți și voi problemele voastre, vă rugăm să nu insistați!
    Tatăl nostru era de neclintit când spunea ceva și de regulă lua hotărârile după multă cumpănire și cu frica lui Dumnezeu!
    Dar, acum eu o trag, mă trezesc țeapăn de frig și cu nasul înfundat. De odată, se aude glasul mamei, din camera de alături:
    - Nu ai de gând să vii la mine? Eu de abia mai pot să respir și tu....
    Constat că nici nu m-am mai schimbat în pijama, așa că deschid ușa la dormitorul mamei unde, mă izbește un val de frig drept în față.
    Remarc cu stupoare că sunt deschise larg atât ușa la balcon, cât și fereastra camerei, iar mama, numai în cămașa de noapte, strigă că se sufocă.
    - Nu am aer fiule, te rog fă ceva!
    Reușesc cu greu să o conving să închid fereastra, rămânând deschisă ușa balconului. Acesta este protejat impotriva gerului de afară, prin tâmplăria cu geam termopan montată de noi cu un an mai înainte.
    Așezată în pat, întinde către mine mâinile tremurânde. Constat că acestea sunt reci, foarte reci, lucru care mă înspăimântă. Cu toate acestea, mama îmi cere să o stropesc pe față cu apă rece.
    Ud un șervețel cu apă rece de la chiuveta din baie si o șterg, prin tamponare ușoară, pe toată fața.
    - Și pe piept mamă, căci mă arde și nu pot să mai respir!
    Mă supun și îi tamponez ușor gâtul și pieptul, deși sunt speriat de cât de rece este corpul mamei.
    Acceptă cu greu să o învelesc cu un pled ușor, deși în cameră este destul de rece. Privesc ceasul și constat că am depășit ora pentru luarea medicamentelor prescrise de medic, așa că în viteză le scot din separator și le pisez cu dosul lingurii, pe un șervețel de hârtie. Pulberea fină obținută o amestec bine, într-o ceșcuță, cu puțin suc de portocale.
    Îmi iau inima în dinți și mă apropii de patul mamei:
    - Te rog, mamă să iei medicamentele prescrise de Cristi. Le-am amestecat cu puțin suc, așa cum îți place dumitale....
    După cum mă așteptam, prima reacție a mamei a fost una de respingere. Reușesc în final, cu greu, să-i dau cele două lingurițe cu medicament. Îmi spune:
    - Am gura amară, mamă...mă otrăviți cu medicamentele astea!
    După puțin timp, privindu-mă cu drag îmi zice:
    - Vreau puțin cozonac cu lapte...dar, de acela bun, făcut la patiseria din Călărași!
    La început nu am știut despre ce-i vorba cu această patiserie din Călărași, mă cam speriasem că trebuie să merg tocmai în acel oraș, dar am respirat ușurat când am aflat că-i vorba de o stradă cu acest nume, aflată prin apropiere.
    Îmi aduc aminte că, pe masa din bucătărie, se găsește un cozonac întreg și neâceput, cumpărat de vecinul Lică, cu o zi mai înainte. Tai o bucată zdravănă cu mai multă umplutură de nucă și stafide, cum îi place mamei și o așez pe o farfurioară. Într-o ceșcuță micuță de cafea pun puțin lapte, la temperatura camerei și mă rog la bunul Dumnezeu ca mama să le consume.
    Înghițind cu greu o mică îmbucătură, aceasta spune autoritar:
    - Lasă-le pe mai târziu, căci acum nu-mi e foame!
    La insistențele mele mai bea o înghițitură de lapte și nimic mai mult. Strâng de pe scaunul de lângă pat ceștile cu suc și ceai lăsate seara trecută, precum și farfurioara cu fructe, cu gândul de a aduce altele, mai proaspete.
    Soneria de la intrare sună scurt. Ușa se deschide brusc și pe aceasta intră ca o vijelie, cum îi este obiceiul, asistenta Laura - inimă mare. Așa îi spun eu în gând, cu mult drag.
    - Bună dimineața la toată lumea!
    Apoi, privind cu tandrețe chipul mamei spune:
    - Cum vă simțiți doamnă? Am venit acum pentru ultima perfuzie, după care sperăm că vă faceți bine...și puteți să mergeți cu băiatul dumneavoastră la București.
    Prezența Laurei îi face bine mamei, devine ceva mai optimistă și întinde mâna tremurândă pentru fixarea acului perfuziei, ce-i va picura în venă lichidul dătător de viață.
    Apoi, cu glas scăzut se interesează de starea mamei, iar la auzul faptului că nu mănâncă și are accese de sufocare, se întristează și îmi spune:
    - Îmi pare rău, dar cred că trebuie să o internați de urgență la spital...de preferat la București!
    Instantaneu privesc prin geam troienele de afară, peste care zăpada curge neâncetat. Îmi iau rămas bun de la Laura și cuprins de tristețe și deznădejde sun pe fratele meu, cu gândul de a ne sfătui ce-i de făcut. Nu-mi răspunde, dar primesc în scurt timp un mesaj prin care mă anunță că-i într-o ședință și că mă va suna mai târziu.
    Sprijinul meu de bază, soția, îmi răspunde imediat și mă asigură că, atunci când vremea va permite, va veni cu unul din băieți să o luăm pe mama la București. Până atunci, în situația în care starea mamei se agravează, ar fi bine să o internez la spitalul județean, dar numai în grija doctorului Cristian.
    Mai târziu, același lucru are să mi-l spună la telefon și fratele meu, în condițiile în care serviciul acestuia nu-i permite, deocamdată, să vina la Drobeta.
    Sunt singur și simt că înebunesc. De alături, glasul mamei mă cheamă să o ajut pentru toaletă. Deși, la indicația medicului i-am redus doza de diuretice, aceste încă își mai fac din plin efectul.
    O însoțesc până la baie, de unde aceasta, cu mâinile tremurânde și ușor aplecată de spate, se străduie să închidă ușa în urma sa. Rămân afară, dar cu frică ca mama să nu alunece și să pățească ceva.
    Și atunci m-am decis pe loc, cum trebuie să acționez în continuare. Îl voi suna pe doctorul Cristi și o voi interna la spital, sub supravegherea acestuia. Asta numai o scurtă perioadă de timp, până vremea ne va permite să o transportăm la București.

Data înscrierii
    20.04.2010
    Posturi
    15
    Putere Rep
    0

Implicit

Iese cu greu din toaletă și încerc să o sprijin de braț pentru a intra în camera sa. Mă respinge ușor, spunând:
    - Lasă mamă, pot și singură!
    Și încetișor, ca o adiere, se îndreaptă către pat, unde cu mâinile tremurânde încearcă să întindă cuvertura. Apoi se așează oftând, învitându-mă să stau lângă aceasta.
    Mă așez pe pat și-i apuc mâna stângă, în palma mea. Mă înfioară răceala pielii și încep să o frecționez ușor.
    - Am să-ti frec mâinile cu puțină alifie, de aceia... parcă untul pământului, așa se cheamă.
    Acceptă, după care îmi zice:
    - Mă simt foarte rău... te rog sună-l pe Cristi, să treacă pe la noi!
    Mama are multă încredere în doctorul Cristian, așa că îmi iau inima în dinți și-l caut la telefon.
    - Alo, Cristi?
    După un scurt bâzâit, în aparat se aude glasul fostului meu coleg, care mă întreabă ce s-a întîmplat.
    - Salut, uite te sun după cum am stabilit, mamei îi este foarte rău... și te roagă să treci pe la dânsa!
    Îmi răspunde că, din păcate, mama nu a percutat după așteptări la tratamentul aplicat de acesta și ar fi bine să o aduc la spital, în Secția de cardiologie a Spitalului judetean, unde acesta lucrează.
    - Aici avem aparatura necesară, precum și alți specialiști...la doamna sunt și alte afecțiuni de investigat.
    Și câtă dreptate avea! Din păcate, cele ce au urmat au reușit să mă aducă pe deplin „cu picioarele pe pământ”. Și încă destul de dur!
    Îl asigur pe Cristi că o voi convinge și o voi aduce la spital, chiar in aceiași zi.
    În casă s-a făcut destul de frig, iar afară ninsoarea continuă să curgă deslănțuită. Încerc să-mi fac cât de cât curaj și iau hotărârea de a mă sfătui și cu vecinii de apartament, Lică și Dorina.
    Ies tiptil din apartament să nu mă simtă mama, iar la vecini mă întâmpină Dorina, destul de îngrijorată privind starea mamei mele.
    - A mâncat mamaia supa și ciulamaua pe care le-am adus aseară? Dar cozonacul?
    Este foarte dezamăgită când află de lipsa de poftă de mâncare a mamei și este cu totul de acord cu mine să o ducem de îndată la spital. O rog să mă ajute să o convingem pentru internare, dat fiind aversiunea acesteia de a rămâne sigură în spital.
    Parcă o aud spunând, imediat după decesul tatei:
    - A murit cu zile în nenorocitul ăla de spital...nu s-a uitat nimeni la el. L-au lăsat să moară ca un câine!
    Având pe Dorina alături, îmi iau inima în dinți și mă adresez mamei:
    - Am vorbit cu doctorul Cristi și acesta te roagă să accepți o internare scurtă, pentru alte investigații.
    Așezată pe marginea patului, aceasta îmi răspunde încrâncenată:
    - Ți-am spus că nu mă internez acolo, ce vrei să mă omoare ca pe taică-tău?
    O asigur că voi sta și eu în spital cu dumneaei și, după multă insistență din partea mea și a doamnei Dorina, acceptă.
    Dorina începe pregătirea mamei pentru deplasarea la spital. O însoțește la baie pentru o sumară îmbăiere, unde eu trebuie să aduc apă caldă cu ligheanul, din bucătărie. Asta, tot datorită faptului că, pentru reducerea cheltuielilor cu instalarea unui apometru, au întrerupt alimentarea cu apă caldă din baie.
    Mă gândesc imediat la Gabi taximetristul care, la apelul meu, răspunde cu amabilitate.
    - Voi ajunge într-un sfert de ceas, mă asigură acesta.
    Între timp Dorina a reușit să o schimbe pe mama cu altă lenjerie intimă curată și să o îmbrace într-un trening de casă. Dat fiind frigul de afară, peste acesta urmează să o îmbrăcăm cu un cojoc gros din blana întoarsă de oaie, iar pentru cap i-am pregătit o căciulă, la care aceasta ține foarte mult.
    Probleme sunt cu încălțările, deoarece picioarele-i sunt foarte umflate și nu mai încap în cizmulițe.
    - O să-mi puneți galoșii din lână, găsește tot dânsa rezolvarea situației.
    Îi pregătesc într-o sacoșă strictul necesar pentru internare, iar la insistențele mamei iau și medicamentele prescrise de doctor.
    - Să le luăm cu noi, căci la spital e sărăcie lucie, apune aceasta.
    Și câtă dreptate avea! Nici nu bănuiam ce ne aștepta în continuare.
    Prevenitor pregătesc actele mamei, inclusiv ultimul bilet de ieșire din spital, iar în portofel am grijă să introduc și bancnotele de 5,10 și 50 lei, mai multe la număr, cu care urmam să „să deschid” ușile prin spital!

Data înscrierii
    18.08.2009
    Posturi
    853
    Putere Rep
    18

Implicit

In primul rind, nu cred ca e nevoie sa deschizi topic nou pt. fiecare post, le poti insira unul dupa altul. in al doilea rind, am toata compasiunea pt. cei ce au trecut prin asemenea evenimente, si citindu-ti posturile, pe sarite, e o aducere la realitate, o realitate cu care ne-am confruntat sau o sa ne confruntam aproape cu totii, atit din postura de copii ai parintilor, cit si atunci cind noi insine vom ajunge la virsta aia.
    In al treilea rind, dpdv. strict literar parerea mea e ca textele sint foarte slabe. Parerea mea e sa te opresti, in caz in care ai altceva mai bun de facut.
    Divers do it deeper!

Data înscrierii
    20.04.2010
    Posturi
    15
    Putere Rep
    0

Implicit

Multumesc. Mesajul incercarii mele trebuia sa fie altul, dar din pacate ...Intre timp povestioara mea a fost finalizata, revizuita literar si este in curs de tiparire la o editura din Constanta.Vreau sa stiti ca am mai "incercat" cate ceva in acest portal si chiar am avut surpriza placuta de a fi incurajat!
    Daca imi permiteti, ca o parere personala: cred ca putina DIPLOMATIE si MODESTIE, in modul de adresare, nu v-ar strica DOMNULE SENIOR MEMBER!

Data înscrierii
    26.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    8.351
    Putere Rep
    42

Implicit

Citat Postat în original de visatorul Vezi post
    Multumesc. Mesajul incercarii mele trebuia sa fie altul, dar din pacate ...Intre timp povestioara mea a fost finalizata, revizuita literar si este in curs de tiparire la o editura din Constanta.Vreau sa stiti ca am mai "incercat" cate ceva in acest portal si chiar am avut surpriza placuta de a fi incurajat!
    Daca imi permiteti, ca o parere personala: cred ca putina DIPLOMATIE si MODESTIE, in modul de adresare, nu v-ar strica DOMNULE SENIOR MEMBER!
    ...cu respect pt postarile tale am si eu o remarca de facut!

In toate domeniile de activitate a fiecaruia dintre noi, cand "incerci" ceva trebuie sa ne asumam riscul si la comentarii critice nu numai "diplomatie si modestie" ...de cele mai multe ori critica nu trebuie luata ca o ofensa ci ca o nota pozitiva in perfectionare personala.

Sfatul meu e sa continui ceea ce iti place sa faci si sa nu-ti taie elanul nici un comentariu critic si nici sa te axezi pe contra-atac ca nu te ajuta cu nimic. Parerile vor fi mai meru impartite intre "critica" si "apreciere"
    Îngerii exista, dar cum nu toti au aripi, uneori îi numim PRIETENI!

Data înscrierii
    20.04.2010
    Posturi
    15
    Putere Rep
    0

Implicit

Multumesc MODERATORULUI, interventia DUMNEAVOASTRA dovedeste tact, rabdare, INCURAJARE si DIPLOMATIE! Felicitari. Din curiozitate, am urmarit "istoricul " interventiilor ENCORE si surpriza: greseli gramaticale de text, exprimare vulgara uneori, termeni de adresare nepotriviti, pareri exprimate autoritar. Dovezi de superioritate, STIE TOT, ARE TOT TIMPUL DREPTATE???? Si atunci? Cand am scris de ''alte incercari", m-am referit la ce a mai publicat VISATORUL in portal: BOTEZUL, LA MOARA. Si am publicat intre timp alte patru povestioare din copilaria mea, intr-o carticica in care le-am strans pe toate. Bune, proaste...ma mandresc cu ele. Deci...va multumesc. Initial, fiind oltean la origine, mai orgolios si ambitios, am vrut sa sterg TOT din acest portal. Dar, m-am linistit...la varsta mea asteptarile sunt altele.
    Doamne ajuta.

Data înscrierii
    26.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    8.351
    Putere Rep
    42

Implicit

Multumesc MODERATORULUI, interventia DUMNEAVOASTRA dovedeste tact, rabdare, INCURAJARE si DIPLOMATIE! Felicitari. Din curiozitate, am urmarit "istoricul " interventiilor ENCORE si surpriza: greseli gramaticale de text, exprimare vulgara uneori, termeni de adresare nepotriviti, pareri exprimate autoritar. Dovezi de superioritate, STIE TOT, ARE TOT TIMPUL DREPTATE???? Si atunci? Cand am scris de ''alte incercari", m-am referit la ce a mai publicat VISATORUL in portal: BOTEZUL, LA MOARA. Si am publicat intre timp alte patru povestioare din copilaria mea, intr-o carticica in care le-am strans pe toate. Bune, proaste...ma mandresc cu ele. Deci...va multumesc. Initial, fiind oltean la origine, mai orgolios si ambitios, am vrut sa sterg TOT din acest portal. Dar, m-am linistit...la varsta mea asteptarile sunt altele.
    Doamne ajuta.
    ...nu trebuie sa stergi nimic din ce ai scris p-aici chiar daca nu ai primit "aprecieri"! ...sunt useri care iti citesc postarile dar nu au rabdarea sa posteze si ceva pozitiv ...adica de incurajare!
    ...ca o sugestie! ...care cred eu ca ar fi indicata ...e sa scri cam pe jumatate din ceea ce scri in fiecare postare, postarile lungi sunt de obicei greu de asimilat si multi citesc printre randuri iar esentialul se pierde neobservat! ...si aici intervin criticile!

p.s. zici ca publici carti cu "incercarile tale literare" ...trimite-mi pm si te contactez cum sa facem sa obtin cartile tale.

Data înscrierii
    20.04.2010
    Posturi
    15
    Putere Rep
    0

Implicit

Citat Postat în original de Pisoi Vezi post
    ...nu trebuie sa stergi nimic din ce ai scris p-aici chiar daca nu ai primit "aprecieri"! ...sunt useri care iti citesc postarile dar nu au rabdarea sa posteze si ceva pozitiv ...adica de incurajare!
    ...ca o sugestie! ...care cred eu ca ar fi indicata ...e sa scri cam pe jumatate din ceea ce scri in fiecare postare, postarile lungi sunt de obicei greu de asimilat si multi citesc printre randuri iar esentialul se pierde neobservat! ...si aici intervin criticile!

p.s. zici ca publici carti cu "incercarile tale literare" ...trimite-mi pm si te contactez cum sa facem sa obtin cartile tale.
    Multumesc mult pentru rabdarea dumneavoastra. Sa termin "opera" mea de tiparit si o trimit cu drag.Ma "macina" o curiozitate: la raspunsul meu catre Dl Critic ati intervenit, diplomatic recunosc, imediat. Dar, la "sublinierea" demolatoare a CRITICULUI meu, de ce nu ati intervenit? Nu treb. sa-mi raspundeti. Multumesc.

Data înscrierii
    26.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    8.351
    Putere Rep
    42

Implicit

... Dar, la "sublinierea" demolatoare a CRITICULUI meu, de ce nu ati intervenit? Nu treb. sa-mi raspundeti. Multumesc.
    ...judecand logic nu am vazut nici o jignire (demolatoare) la adresa ta ci doar o exprimare critica la postarile tale! ...si nu am considerat ca trebuie sa intervin, nici eu si nici sorin!
    ...encore, are un stil aparte (ca si mine de altfel, sau altii) ...iar comentariile lui (si ale mele) trebuiesc "rumegate" ianainte de a sari subit in concluzii!

p.s. in limita bunului simt, fiecare e liber sa se exprime cum gandeste, fie critic sau "altfel" ...apai e la latituninea recipientilor in ce modalitate reactioneaza pe moment!

Data înscrierii
    18.08.2009
    Posturi
    853
    Putere Rep
    18

Implicit

Ma "macina" o curiozitate: la raspunsul meu catre Dl Critic ati intervenit, diplomatic recunosc, imediat. Dar, la "sublinierea" demolatoare a CRITICULUI meu, de ce nu ati intervenit? Nu treb. sa-mi raspundeti. Multumesc.
    Discriminare pe fata, nu-i asa? Domnu functionar la prefectura ..., adica stai ca esti sef de serviciu la prefectura, deci ar trebui sa-ti aratam mai mult respect.
    Divers do it deeper!

Taguri pentru acest subiect

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •