Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 3 din 4 PrimulPrimul 1234 UltimulUltimul
Rezultate 21 la 30 din 40

Subiect: loteria 2014

Data înscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.394
    Putere Rep
    35

Implicit

pt. sorin: nu e nevoie, se face update automat la link-ul de download
    Ultima modificare făcută de aramis_13; 08.05.2013 la 13:05.
    plecat de-acasă.

Data înscrierii
    09.05.2013
    Posturi
    7
    Putere Rep
    0

Implicit

Citat Postat în original de aramis_13 Vezi post
    care e problema?
    Sotia a fost selectata la loteria vizelor 2014.In aplicatia trimisa pentru loteria vizelor 2014, in octombrie 2013 am fost cuprinsi ca membrii de familie care emigram impreuna si eu si cele doua fiice ale noastre. Noi dorim sa plecam in USA in august 2014.
    Avand in vedere faptul ca fiica noastra cea mare termina liceul in iulie 2014 si doreste sa urmeze facultatea de medicina in Ro( intrucat nu avem bani pentru taxele de studii din SUA), dar nu dorim sa piarda oportunitatea de a obtine viza si rezidenta in USA in baza selectiei de la loteria vizelor, am urmatoarele nelamuriri:
    1.Unde sa o trecem pe fiica cea mare in formularul DS-230, la 31 a sau 31 b ?
    2.Daca va veni cu noi in august 2014 in SUA, ca sa obtina de la autoritatile americane toate documentele pentru rezidenta, iar in octombrie 2014 cand incepe anul universitar se intoarce in Ro pentru 6 ani cat dureaza facultatea, actele din SUA, respectiv dreptul de a emigra in SUA, raman valabile ?
    Este important, pentru ca in prezent are 18 ani si poate emigra impreuna cu noi fiind considerata minora pana la 21 de ani dupa legea americana, insa dupa ce termina facultatea va avea 25 de ani, si am vrea sa-si pastreze statutul de emigrant acceptat, astfel incat sa poata veni in SUA fara probleme de viza , atat in vacante cat si dupa ce termina facultatea.

Data înscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.394
    Putere Rep
    35

Implicit

că vreți să plecați în august 2014 e una, chestia e să și puteți (în ideea că obțineți viza). vizele trebuiesc activate în termen de 6 luni de la emitere, altcumva devin nule.
    în principiu, poate să se întoarcă în România pentru facultate, dar va trebui să obțină mai întâi un re-entry permit și ulterior să aplice pentru un N-470 (în acest fel va putea să aplice pentru cetățenie la împlinirea celor 5 ani de rezidență)
    plecat de-acasă.

Data înscrierii
    09.05.2013
    Posturi
    7
    Putere Rep
    0

Implicit

că vreți să plecați în august 2014 e una, chestia e să și puteți (în ideea că obțineți viza). vizele trebuiesc activate în termen de 6 luni de la emitere, altcumva devin nule.
    în principiu, poate să se întoarcă în România pentru facultate, dar va trebui să obțină mai întâi un re-entry permit și ulterior să aplice pentru un N-470 (în acest fel va putea să aplice pentru cetățenie la împlinirea celor 5 ani de rezidență)
    Revin la prima intrebare intrucat am omis sa precizez ceea ce aveam in vedere. Nu stiu ce inseamna ca un membru al familiei sa intre mai tarziu in USA, dupa aplicantul principal. Cat de tarziu, dupa cat timp poate intra in SUA fara probleme? In ceea ce o priveste pe fiica noastra, cum ar fi mai bine : sa vina cu noi in august 2014 in USA si sa se intoarca in oct. 2014 in Ro pt. facultate sau sa ramana in Ro , sa faca facultatea si sa vina in USA dupa ce o termina ? Cea de-a doua varianta este posibila tot in baza vizei obtinuta acum sau dupa ce termina facultatea va trebui sa facem demersuri pentru reintregirea familiei ? Suntem optimisti in ceea ce priveste obtinerea vizei. Pe de alta parte, chiar daca nu eram selectati la loteria vizelor sau nu obtinem viza, oricum aveam de gand sa ne mutam in Germania la anul !
    In aceasta situatie, preferam SUA.
    Ultima modificare făcută de ijc; 11.05.2013 la 03:36.

Data înscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.394
    Putere Rep
    35

Implicit

încă o dată, ca să intrați în SUA în august, trebuie să aveți interviul nu mai devreme de luna februarie 2014.

dependenții pot intra în SUA (pentru prima dată) doar după ce a intrat aplicantul principal. chiar și atunci când merg toți împreună, prima dată este procesat acesta și apoi dependenții. în cazul în care depedenții merg la oarece distanță după căștigător, atunci ei vor trebui să facă dovada că acesta a intrat deja în SUA, cu o copie a pașaportului (viză și ștampila de intrare). diferența temporară este dată de valabilitatea vizei, care e de 6 luni din momentul acordării ei. dacă fata voastră nu intră în SUA în interiorul acestui termen, atunci viza devine invalidă. asta înseamnă că dacă așteaptă până termină facultatea, atunci unul din voi (părinții) v-a trebuie să petiționeze pentru ea și după ce petiția este aprobată, să aștepte să îi vină rândul la viză. în acest moment, pentru tipul acesta de aplicanți perioada de așteptare este de 7 ani (pentru cei necăsătoriți) ș respectiv 10 ˝ pentru cei căsătoriți.
    dacă întrebați cum e mai bine, eu aș zice că să vină odată cu voi și să urmeze facultatea în SUA.
    plecat de-acasă.

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.485
    Putere Rep
    10

Implicit

ar mai fi varianta sa vina odata cu ei, sa-si ia green cardul, apoi se poate intoarce in Romania unde sa stea maximum 6 luni (daca vrea sa-i mearga nul la durata pentru cetatenie) sau chiar si mai mult de 6 luni (dar mai putin de un an) daca nu-i pasa de anul pierdut pentru obtinerea cetateniei, apoi sa revina in state, sau daca vrea sa stea mai mult de 1 an, sa-si obtina in prealabil "re-entry permit" pentru a se putea reantoarce.

Data înscrierii
    09.05.2013
    Posturi
    7
    Putere Rep
    0

Implicit

încă o dată, ca să intrați în SUA în august, trebuie să aveți interviul nu mai devreme de luna februarie 2014.

dependenții pot intra în SUA (pentru prima dată) doar după ce a intrat aplicantul principal. chiar și atunci când merg toți împreună, prima dată este procesat acesta și apoi dependenții. în cazul în care depedenții merg la oarece distanță după căștigător, atunci ei vor trebui să facă dovada că acesta a intrat deja în SUA, cu o copie a pașaportului (viză și ștampila de intrare). diferența temporară este dată de valabilitatea vizei, care e de 6 luni din momentul acordării ei. dacă fata voastră nu intră în SUA în interiorul acestui termen, atunci viza devine invalidă. asta înseamnă că dacă așteaptă până termină facultatea, atunci unul din voi (părinții) v-a trebuie să petiționeze pentru ea și după ce petiția este aprobată, să aștepte să îi vină rândul la viză. în acest moment, pentru tipul acesta de aplicanți perioada de așteptare este de 7 ani (pentru cei necăsătoriți) ș respectiv 10 ˝ pentru cei căsătoriți.
    dacă întrebați cum e mai bine, eu aș zice că să vină odată cu voi și să urmeze facultatea în SUA.
    Multumesc pentru informatii !

Ce putem face pentru ca interviul sa nu aiba loc mai devreme de luna februarie 2014 ?
    Ultima modificare făcută de ijc; 11.05.2013 la 11:41.

Data înscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.394
    Putere Rep
    35

Implicit

Citat Postat în original de sorin Vezi post
    ar mai fi varianta sa vina odata cu ei, sa-si ia green cardul, apoi se poate intoarce in Romania unde sa stea maximum 6 luni (daca vrea sa-i mearga nul la durata pentru cetatenie) sau chiar si mai mult de 6 luni (dar mai putin de un an) daca nu-i pasa de anul pierdut pentru obtinerea cetateniei, apoi sa revina in state, sau daca vrea sa stea mai mult de 1 an, sa-si obtina in prealabil "re-entry permit" pentru a se putea reantoarce.
    adică exact ce i-am spus două mesaje mai la vale.

Citat Postat în original de ijc Vezi post
    Multumesc pentru informatii !

Ce putem face pentru ca interviul sa nu aiba loc mai devreme de luna februarie 2014 ?
    depinde. ce CN aveți? exclude ultimele 3 cifre (pune x-uri).
    plecat de-acasă.

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.485
    Putere Rep
    10

Implicit

adică exact ce i-am spus două mesaje mai la vale.
    oops. am fost superficial si nu am citit din nou, de la inceput.

Data înscrierii
    09.05.2013
    Posturi
    7
    Putere Rep
    0

Implicit

Depinde. Ce cn aveți? Exclude ultimele 3 cifre (pune x-uri).
    2014EU00017xxx

Pagina 3 din 4 PrimulPrimul 1234 UltimulUltimul

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •