Follow RomanianPortal on Twitter       
Rezultate 1 la 4 din 4

Subiect: Re-entry form I-131

Data înscrierii
    09.10.2009
    Posturi
    17
    Putere Rep
    0

Implicit Re-entry form I-131

Buna ziua!

Ati aplicat vreodata pt acest document I131? M-am uitat sa vad daca l-as putea completa si trimite fara ajutorul unui avocat, dar vroiam sa ma adresez si voua aici sa va cer o parere. Este mai sigur daca il pregateste un avocat?
    Mama are green card si a tot facut Romania-USA in ultimii ani, dar la ultima intrare in State ofiterul de servici i-a facut probleme, spunandu-i ca petrece prea mult timp in afara Statelor Unite si i-a transmis verbal ca ii da un avertisment. Ce anume reprezinta acest avertisment? Este chiar insemnat in baza lor de date, sau sa fi fost doar verbal. Mama saraca incearca sa se imparta, trebuie sa calatoreasca in Romania pentru ca sora mea asteapta sa nasca.
    Cum ne-ati sfatui sa procedam?

Va multumesc.

Data înscrierii
    26.12.2006
    Locație
    U.K.
    Posturi
    2.669
    Putere Rep
    23

Implicit

Citat Postat în original de Ramo Vezi post
    Buna ziua!

Ati aplicat vreodata pt acest document I131? M-am uitat sa vad daca l-as putea completa si trimite fara ajutorul unui avocat, dar vroiam sa ma adresez si voua aici sa va cer o parere. Este mai sigur daca il pregateste un avocat?
    Mama are green card si a tot facut Romania-USA in ultimii ani, dar la ultima intrare in State ofiterul de servici i-a facut probleme, spunandu-i ca petrece prea mult timp in afara Statelor Unite si i-a transmis verbal ca ii da un avertisment. Ce anume reprezinta acest avertisment? Este chiar insemnat in baza lor de date, sau sa fi fost doar verbal. Mama saraca incearca sa se imparta, trebuie sa calatoreasca in Romania pentru ca sora mea asteapta sa nasca.
    Cum ne-ati sfatui sa procedam?

Va multumesc.

Eu de atatea ori m-am tot certat cu ei ca de ce stau asa de putin timp in SUA, ca mi s-a facut lehamite si-am renuntat la green card.
    Patrie este una, restul sunt doar tari.

Data înscrierii
    09.10.2009
    Posturi
    17
    Putere Rep
    0

Implicit

Totusi, daca as submite formularul asta, am mai castiga 2 ani. Doar ca e destul de scump, plus tariful avocatului daca ar fi cazul. Merita sa le dau unui avocat sa le faca el?
    Cat despre avertisment? stiti cumva daca intr adevar il inregistreaza sau o fi fost doar verbal? Mama a calatorit de multe ori, dar nicioadata n a intampinat probleme. A fost o intamplare nefericita de aceasta data.

Data înscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.394
    Putere Rep
    35

Implicit

aplică degeaba că nu primește re-entry permit. nu se califică.

și nu, n-a fost o întâmplare nefericită. a fost că ulciorul nu merge de multe ori la apă. la următoarea scanare de pașaport or să stea cu ochii pe ea ca pe butelie...
    plecat de-acasă.

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •