Follow RomanianPortal on Twitter       
Rezultate 1 la 7 din 7

Subiect: folclorul contemporan

Data înscrierii
    08.04.2013
    Posturi
    1
    Putere Rep
    0

Implicit folclorul contemporan

As dori si eu sa stiu in ce masura credeti ca se mai pastreaza folclorul traditional in zilele noastre? Ce puteti spune despre creatiile folclorice din prezent sau despre folclorul pe internet? ati citit cumva carti care trateaza acest subiect?

Data înscrierii
    31.12.2004
    Locație
    Canada, Deux-Montagnes
    Posturi
    2.333
    Putere Rep
    30

Implicit

folclor? care folclor?
    Despite that it is written on the signpost "Do not pick-up the flowers" it is useless against the wind that does not know to read. (Hindu Poem)

Data înscrierii
    26.12.2006
    Locație
    U.K.
    Posturi
    2.662
    Putere Rep
    23

Implicit

Citat Postat în original de niyckolleta Vezi post
    As dori si eu sa stiu in ce masura credeti ca se mai pastreaza folclorul traditional in zilele noastre? Ce puteti spune despre creatiile folclorice din prezent sau despre folclorul pe internet? ati citit cumva carti care trateaza acest subiect?

Daca vrei un raspuns pertinent, dat de un profesionist in domeniu, urmareste emisiunea asta:

http://www.tvrplus.ro/editie-garantat-100-95391
    Patrie este una, restul sunt doar tari.

Data înscrierii
    26.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    8.351
    Putere Rep
    42

Implicit

Citat Postat în original de christianT Vezi post
    folclor? care folclor?
    ...impertiment-ule!

Citat Postat în original de shogunelu Vezi post
    Daca vrei un raspuns pertinent, dat de un profesionist in domeniu, urmareste emisiunea asta:...
    Îngerii exista, dar cum nu toti au aripi, uneori îi numim PRIETENI!

Data înscrierii
    26.12.2006
    Locație
    U.K.
    Posturi
    2.662
    Putere Rep
    23

Implicit

Doamne-fereste, eu n-am vrut sa insinuez ca cineva e impertinent, cu atat mai putin colegul christianT, insa chiar ma uitasem la acea emisiune cu doar cateva zile mai devreme si mi s-a parut foarte interesanta, mi-a deschis o noua perspectiva si m-a facut sa inteleg cat de ingust si inchistat putem privi cateodata lucrurile.
    Patrie este una, restul sunt doar tari.

Data înscrierii
    26.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    8.351
    Putere Rep
    42

Implicit

Citat Postat în original de shogunelu Vezi post
    Doamne-fereste, eu n-am vrut sa insinuez ca cineva e impertinent, cu atat mai putin colegul christianT, insa chiar ma uitasem la acea emisiune cu doar cateva zile mai devreme si mi s-a parut foarte interesanta, mi-a deschis o noua perspectiva si m-a facut sa inteleg cat de ingust si inchistat putem privi cateodata lucrurile.
    ...am glumit mai! ...cu nenea cristiT imi permit!
    ...cat despre folclorul romanesc nu mai sunt la curent cu cel contemporan dar dupa parerea mea adeptii de azi vor fi din ce in ce mai putini, generatiile noi prefera "folclorul" altor tari!
    Îngerii exista, dar cum nu toti au aripi, uneori îi numim PRIETENI!

Data înscrierii
    31.12.2004
    Locație
    Canada, Deux-Montagnes
    Posturi
    2.333
    Putere Rep
    30

Implicit

Citat Postat în original de Pisoi Vezi post
    ...am glumit mai! ...cu nenea cristiT imi permit!
    Din folclorul urban:

Foaie verde de trifoi
    De coada te prind pisoi!
    Si am sa te tot rotesc
    Pana am sa obosesc.

Cu multa placere pisoi! Ne cunoastem de mult.

Si acuma sa fiu on-topic. Dupa cum vad eu realitatea de aici de peste ocean, folclorul romanesc dispare incet, transformandu-se in piesa de muzeu. Fenonemenul este mult mai profund, pentru ca dintr-o natiune ne transformam incet, incet, intr-o adunatura de triburi.
    Despite that it is written on the signpost "Do not pick-up the flowers" it is useless against the wind that does not know to read. (Hindu Poem)

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •