Follow RomanianPortal on Twitter       
Rezultate 1 la 6 din 6

Subiect: sfaturi emigrare in australia

Data înscrierii
    08.04.2013
    Posturi
    4
    Putere Rep
    0

Implicit sfaturi emigrare in australia

Sal danref...as avea nevoie de un sfat...as vrea sa emigrez in australia.in momentul de Fata sunt de 12 ani in italia si in oct 2012 am depus cererea pt obtinerea cetateniei italiene si daca totul e bine,cu ajutorul lui Dumnezeu,(mi-au spus ca am sanse mari,avand un loc de munca si casa cumparata aici)cam prin oct 2014 as obtine cetatenia it...cu limba engleza ma descurc destul de bine si am o diploma de sofer mecanic auto si lucrez de 9 ani ca mecanic intr-o fabrica unde facem yacht-uri(bineinteles ca imi place meseria asta si ceea ce fac la nebunie,si as vrea sa lucrez in acelasi domeniu),am 33ani si nu sunt casatorit.Eu ma gandeam sa merd la ambasada australiei,aici in italia,si sa cer ceva informati...tu ce crezi,ce sanse as avea?as proceda bine daca as astepta cetatenia italiana sau sa incerc chiar si cu cea romana?iti multumesc anticipat si iti doresc multa sanatate si bafta!
    Ultima modificare făcută de sorin; 08.04.2013 la 06:36. Motiv: schimbat titlu topic. "sal" nu e un titlu acceptat

Data înscrierii
    08.04.2013
    Posturi
    4
    Putere Rep
    0

Implicit

Danref mă poți ajuta si pe mine,te rog,cu un sfat?

Data înscrierii
    17.04.2006
    Posturi
    273
    Putere Rep
    18

Implicit

Salutare.Din start iti pot spune ca nu sunt la curent cu noutatile celor de la Emigrari.Aia practic schimba legile mai mult decat anual.Deasemeni nu sunt nici agent de emigrare ca sa poti sa tii cont de un eventual sfat (profesionist)din partea mea.Insa ce pot sa-ti spun asa la o prima strigare este ca trebuie sa te misti rapid deoarece cu cat inaintezi in varsta pierzi puncte vitale la o eventuala aplicatie de emigrare.Parerea mea este sa lasi cetatenia italiana acolo daca vrei sa o obtii pe cea australiana .Pt australieni nu e mare branza cu ce cetatenie aplici pt viza de rezidenta ei cerand dosar de aplicatie si americanilor asa ca un exemplu.Pt ei primeaza calitatea individului decat cetatenia cu care vine.Iti pun aici un link spre un forumel creat de un roman proaspat stabilit in Au si care are ceva timp si rabdare in plus sa explice ce si cum e cu emigrarea in Au plus noutatile de rigoare
    http://www.emigrareaustralia.info/
    Bafta maxima

Data înscrierii
    08.04.2013
    Posturi
    4
    Putere Rep
    0

Implicit

Salut danref...in primul rând îți multumesc mult ca mi-ai răspuns...cât privește cetățenia it,dacă tot am depus actele(am patit ca ăla CE-I IN MANA,NU-I MINCIUNA).....insa aseară a apărut o problema,am făcut chestia aia cu eoi si nu prea e buna����....chiar sâmbăta am sa trag o fuga pana la milano sa vad măcar pe unde e ambasada sau consulatul,sa vad ce spun si ei...multumesc,deocamdată,(pt ca cu siguranță am sa te mai deranjez��)....si promit ca dacă ajung in Australia,oriunde ai fi,fac o cinste.....apropo,cam ce zona sau orașe sunt mai acceptabile ca trai?

Data înscrierii
    11.04.2013
    Posturi
    1
    Putere Rep
    0

Implicit

Te duci degeaba la ambasada, nu are cu ce sa te ajute. De vize se ocupa doar DIAC cu sediul in Adelaide, South Australia. Totul se face online... uite citeste aici intrebarile astea frecvente: http://www.emigrareaustralia.info/intrebari-frecvente

Data înscrierii
    22.08.2013
    Posturi
    2
    Putere Rep
    0

Implicit

buna..am incercat sa tot gasesc prin discutii pe forum despre ce m ar interesa personal,si din pacate cam aceleasi chestii peste tot,nu sunt sigura ca si tema mea ca sa nu repet vreo poveste..dar,totusi ma rog sa ma ilumineze careva cat de curand posibil...prietenul meu e plecat de aproape 3 luni in melbourne,fiind cipriot a plecat cu o viza de vacanta,si a reusit ulterior sa ii fie aprobata viza de student,prin urmare are si dreptul la munca part time...stiu ca e dificil pentru mine ca romanca sa beneficiez de viza de munca,dar intrebarea e daca ma voi putea marita in australia cu iubitul cipriot?(eu plecand doar cu viza de vacanta)si.. odata maritata,daca pot prelua intr un fel ca sotie a sa,drepturile vizei sale de student,pt a putea lucra si eu tot part time?sper ca m am exprimat destul de corect pentru a fii inteleasa si ajutata cu cateva sfaturi in legatura cu aceste planuri..ma repet,mai exact,pot face nunta in australia cu un cipriot,el avand viza de student? si...pot beneficia de aceiasi viza daca sunt maritata cu el?....v as fii recunoscatoare daca ma puteti ajuta careva...cu siguranta sunt cazuri similare,sunt nou venita pe forum,cu placere as ajuta la randul meu...sa ne auzim cu bine!!

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •