Follow RomanianPortal on Twitter       
Rezultate 1 la 3 din 3

Subiect: Interviu reusit DV 2013

Data înscrierii
    15.03.2013
    Posturi
    4
    Putere Rep
    0

Implicit Interviu reusit DV 2013

Postez aici cateva inforamatii despre cum a decurs interviul meu pentru optinerea unei vize de emigrare prin programul DV in speranta ca vor fi folositoare si altora.

INTERVIUL
    -ora 1:00 pm in fata ambasadei portarul ne verifica pe toti cei prezenti intr-o lista cu programarii.
    -intram in ambasada si facem controlul de securitate. lasam telefonul mobil acolo. (nu am luat altceva inafara de acte asa ca nu va luati multe lucruri cu voi pentru ca le veti lasa la poarta oricum primesti un numar si totul e in siguranta)
    - traversam o curte si intram in ambasada.
    - desi am intrat ultimii din cei prezenti suntem chemati primi la unul din ghisee. (pentru cei care nu au mai fost in ambasade e ceva de genul bancilor ex: geam securizat si vorbesti prin microfon cu ofiterul consular)
    - o doamna draguta ne cere urmatoarele acte: certificate de nastere si copii, certificat de casatorie (cazul meu) copii, caziere si COPII (ne-am scuzat ca nu aveam copii probabil se gandea sa ne dea inapoi originalele) si diploma mea de bac original si copie. Apoi mi-a spus sa dau ce acte am de suport financiar. Am dat doua extrase bancare pentru mine si sotia . Apoi am predat 2 Affidavit of suport unul cu numele meu si altul cu al sotiei insa fiind mai vechi nu le-au acceptat. A primit in schimb 2 scrisori de la persoane din SUA care garantau ca ma vor ajuta in caz de nevoie. Apoi am dat contracte de vanzare-cumparare pe numele meu doua la numar si cartea de identiate a masinii cu copiile adiacente. Am incercat sa dau diploma mea de facultate dar mi-a respins-o spunand ca nu e necesar. E bine sa aveti cat mai multe acte si de facultate si de la serviciul.(la interviu e necesar sa dovedesti ca ajuns in SUA nu vei apela la ei pentru ajutor social chiar am primit un act prin care se arata ca atunci cand voi face aceasta voi fi deportat inapoi in romania)
    - am fost fost sa platim taxa 660 $ 2 pers apoi la un alt ghiseu pentru amprentare.
    - la ultimul ghiseu am intalnit pe consul. Ne-a pus sa semnam formularele noastre dsp si ds in sectiunea care nu se semneaza cand le trimiti apoi ne-a pus cateva intrebari: de ce vreti sa mergeti in america?ce veti face acolo? Unde vreti sa mergeti? Vorbiti engleza?(atentie noi am spus ca putin rapundeti cu da doar daca stiti pentru ca restul discutie alfel se va purta in engleza) dupa ce a plecat pentru cateva clipe a revenit cu raspunsul: Vizele va sunt aprobate asteptati si le veti primi.
    - Ne-am asezat pe scaun la ora 1:30 si am asteptat pana la 3:00 cand ni le-a inmanat tot doamna de la inceput impreuna cu dosarele cu actele noastre. Ea ne-a facut si cateva precizari legat de o noua taxa online la USCIS de 165 $ de persoana pentru greencarduri. Viza e valabila 6 luni data pana la care trebuie sa intri in america. Apoi urmeaza primirea greencardurilor pe adresa specificata de fiecare.
    Cam asta a fost...
    Ultima modificare făcută de dannybv; 15.03.2013 la 15:32.

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.508
    Putere Rep
    10

Implicit

Felicitari pentru obtinerea vizei si sa fie intr-un ceas bun. Informatiile tale sunt utile, fiind recente si sper ca vor folosi si altora.

Data înscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.394
    Putere Rep
    35

Implicit

cu amendamentul că nu are rost să cărați după voi acte de la serviciu. sunt inutile, fie că aveți sau nu diplomă de bacalaureat.
    plecat de-acasă.

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •