Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 3 din 4 PrimulPrimul 1234 UltimulUltimul
Rezultate 21 la 30 din 36

Subiect: Glanda tiroidă- operaţie sau nu?

Data nscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.476
    Putere Rep
    10

Implicit

Fifi, ne bucuram ca esti bine. Insanatosire totala grabnica! E bine ca aici trebuie sa scrii si nu trebuie sa vorbesti, dar nu cred ca s-ar fi speriat nimeni de vocea ta cea noua

Data nscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

Mulţumesc pentru urări, Aramis şi Sorin.
    Aramis, 4 ore??? Adevărul că mie mi-au scos doar jumătate şi la ct sunt de slăbănoagă cred c-o vedea prin piele. dar tu ai avut ceva complicaţii de te-au ţinut att de mult? te-a afectat doza mai mare de anestezic după aceea? ca să te ţină 4 ore adormit cred că ţi-au dat ct unui elefant.

Aş vrea, Aramis, să-mi spui despre monitorizarea calciului, ştiu că n-ar trebui să am probleme avnd ncă jumătate din tiroidă funcţională nsă pnă la analizele de snge, ce simptome ar avea o scădere rapidă a calciului n organism, tu ai trecut prin asta sau ţi-au dat pastilele care nlocuiesc glanda nainte de a simţi schimbarea?

şi da, chiar aş vrea să văd cum arată la un an.

Data nscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.394
    Putere Rep
    35

Implicit

mi-au făcut anestezia la 07:30 și m-au adus napoi n reanimare la 12:00. la 12:25 mi-au făcut injecția de trezire, la 12:30 am deschis ochii, la 12:45 m-am dus să dau apă la boboci, singur, pe picioarele mele. am avut doar o secundă de dezechilibru cnd m-am ridicat, mușchii de pe gambe nu recepționaseră ncă comanda de drepți!

nu am avut complicații pe timpul operației (altele dect că a fost o operație inutilă, am scos tiroida degeaba, dar asta știi deja), totul a decurs normal.
    nu am avut probleme după aia. nici dureri de cap nici altceva, dect chiar la tăietură și de nghițit vreo 2 zile, pnă a nceput să se retragă inflamația. nu am luat nimic pentru durere, dar am dat cu gheață (ice pack, pe operație) și cu nghețată (pe gt) la greu.

am stat n spital 2 zile, dar asta din cauza glicemiei, care nu a vrut să scadă deloc, orictă insulină au pompat aceia n mine. medicamente am nceput să iau de a doua zi, la nceput n doză mică (125 mg) pnă la primul set de analize complecte. după aia a nceput baletul reglării dozei.

n ceea ce privește calciul, nu ai de ce să ți faci probleme, atta vreme ct nu ți-au scos și paratiroidele. chirurgul nu ți-a spus nimic? le-a scos? le-a lăsat? poate de aia operația a durat așa de puțin...
    plecat de-acasă.

Data nscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.394
    Putere Rep
    35

Implicit

iacă-tă

plecat de-acasă.

Data nscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

Păi arată foarte bine, Aramis, chiar dacă ţi-au prins-o cu capsatorul de hrtie (ştiu că n-a fost glumă dar tot am rs), e destul de mică şi simetrică, a mea cred că e un pic strmbă dar sinceră să fiu nici că-mi pasă, important e că am trecut cu bine.
    Nu ştiu dacă mi-a scos paratiroidele, n ziua aia nu prea am avut chef de taină, iar nainte de operaţie nu l-am ntrebat de asta, o să-l descos mai mult pe doctor cnd mă duc să mă vadă miercuri.

Data nscrierii
    18.02.2006
    Locație
    Romania
    Posturi
    3.088
    Putere Rep
    35

Implicit

fifi esti viteaza
    Sanatate multa!
    Aramis cum de ti-a crescut nivelul de zahar in sange? dupa operatie?sper sa-mi lase si mie paratiroidele,cred fifi le are ,nu i le-au scos.Nu se scot ,doar in cazuri foarte rare.
    Lipsa de calaciu apare cand lipsesc paratiroidele,se manifesta urat organismul,apar spasme si anchilozari ,asa auzisem.Peste catva timp fifi operatia ta nu se mai observa .La fel am la baza gatului pe dreapta o linie asemanatoare cu al lui Aramis,operatie din fata pentru zona cervicala, mi-au taiat beregata .urmatoarea va desavarsi si partea din stanga , se va observa ca o cuta a gatului.Problema cu operatiile este ,cu cele invazive din afara ca se vad,ne aminteste de ce am suferit,altfel am uita repede prin ce am trecut.
    "Numai cu inima poti vedea ceea ce este invizibil pentru ochi"
    Antoine de Saint-Exupery

Data nscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.394
    Putere Rep
    35

Implicit

paratiroidele sunt sub tiroidă și riscul operației e să le smulgă cu totul. extirparea tiroidei se face prin jupuire de pe coardele vocale (de aici vocea aia din canal) pentru că nu se poate folosi bisturiul, tiroida fiind prinsă direct pe coardele vocale iar paratiroidele sunt ntre coarde și tiroidă. chirurgul nu prea are cum să le vadă, așa că e cam la noroc.

nivelul meu de glicemie era mare pentru că am diabet și cu tot tratamentul de șoc făcut nainte de operație nu a scăzut deloc.
    plecat de-acasă.

Data nscrierii
    18.02.2006
    Locație
    Romania
    Posturi
    3.088
    Putere Rep
    35

Implicit

Am revenit cu o veste buna fifi,in urma cu 6 luni s-a operat tot de tiroida cunostinta unor prieteni,I-au scos numai o parte din tiroida.Interesant si de bine este faptul ca nu mai trebuie sa suplimenteze cu hormoni,ramasita de tiroida produce necesarul pentru organismul ei.Inainte avea stari de panica ,nervozitate si alte simtome,acum nu mai are .
    "Numai cu inima poti vedea ceea ce este invizibil pentru ochi"
    Antoine de Saint-Exupery

Data nscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

mi vine să zbor de bucurie dragii mei, mi-au venit analizele de la biopsie şi nicio celulă din acel nodul sau tiroidă nu ajunsese n stadiul de cancer. Nu trebuie să scot şi cealaltă jumătate (sincer să vă spun, am cam jucat la risc atunci cnd am luat decizia să scot numai o parte, avnd n vedere că mama a avut cancer), nu mai trebuie să mai dansez cu spurcata de chimoterapie, vocea mi-e aproape intactă şi după cum ai zis şi tu Loniia, mi s-a spus sunt şanse ca jumătatea rămasă din tiroidă să poată alimemeta tot organismul, nefiind nevoie să iau pastilele cu hormoni, dar asta voi vedea exact cnd voi face dozarea hormonală peste o lună.

Vă mulţumesc tuturor pentru ajutor, sfaturi, informaţii, gnduri bune şi sper ca tot acest bine să vi se ntoarcă exact atunci cnd şi unde aveţi mai mult nevoie inzecit!

Data nscrierii
    26.09.2009
    Locație
    USA
    Posturi
    792
    Putere Rep
    13

Implicit

Citat Postat n original de fifi Vezi post
    mi vine să zbor de bucurie dragii mei, mi-au venit analizele de la biopsie şi nicio celulă din acel nodul sau tiroidă nu ajunsese n stadiul de cancer
    Vă mulţumesc tuturor pentru ajutor, sfaturi, informaţii, gnduri bune şi sper ca tot acest bine să vi se ntoarcă exact atunci cnd şi unde aveţi mai mult nevoie inzecit!
    Felicitari si multa bafta Fifi !
    Shadows and dust ...

Pagina 3 din 4 PrimulPrimul 1234 UltimulUltimul

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •