Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 21

Subiect: Alt thread de genul : Romani prin Dallas

Data înscrierii
    03.02.2013
    Posturi
    1
    Putere Rep
    0

Implicit Alt thread de genul : Romani prin Dallas

Buna tuturor ! Ma bucur ca am gasit aceasta comunitate virtuala. Am vazut ca mai sunt threaduri de acest gen, insa m-am gandit ca unul mai recent poate nu ar strica. Ne-am mutat de 6 luni in Dallas (Bedford) TX si am vrea sa ne facem si noi ceva cunostinte prin zona cu scopul de a socializa si de a rupe monotonia acestor locuri foarte suburbane. Va multumim anticipat !

Data înscrierii
    04.06.2013
    Posturi
    1
    Putere Rep
    0

Question Dallas, TX

Noi ne vom muta in Dallas la inceputul lui Iulie. Mi-ar placea sa intalnesc mai multi romani. Am vazut ca exista cateva biserici romanesti. Stie cineva de existenta unei gradinite/day care/pre-school cu predare si in limba romana?

Data înscrierii
    23.06.2013
    Posturi
    1
    Putere Rep
    0

Implicit

Impreuna cu sotia si fetita de 3 ani ne vom muta si noi in nordul Dallasului, probabil in Richardson / Plano / Garland.

Din cite am inteles in Richardson / Garland casele / apartamentele sunt mai vechi iar in Plano sunt mai noi. Probabil ca vom inchiria un apartament pe termen scurt si apoi vom explora zona sa vedem unde ne stabilim.

Asteptam raspunsuri si de la alti Romani din zona Dallas.

Data înscrierii
    01.05.2008
    Locație
    at home
    Posturi
    1.034
    Putere Rep
    19

Implicit Welcome

Citat Postat în original de danielt Vezi post
    Impreuna cu sotia si fetita de 3 ani ne vom muta si noi in nordul Dallasului, probabil in Richardson / Plano / Garland.

Din cite am inteles in Richardson / Garland casele / apartamentele sunt mai vechi iar in Plano sunt mai noi. Probabil ca vom inchiria un apartament pe termen scurt si apoi vom explora zona sa vedem unde ne stabilim.

Asteptam raspunsuri si de la alti Romani din zona Dallas.
    Cind veniti? Depinde de buget, depinde de joburile voastre si de cit timp aveti sa cautati. Ce anume va doriti de la o casa/apartament si cum ati decis sa va mutati aici(ma refer la zona)? Sint multe intrebari la care trebuie sa va raspundeti inainte de a cauta.
    Daca va ginditi la o scoala buna atunci casele urca a pret. Cartierele cu scoli bune au taxe mai mari....

Data înscrierii
    01.05.2008
    Locație
    at home
    Posturi
    1.034
    Putere Rep
    19

Implicit

Citat Postat în original de RuxandraUS Vezi post
    Noi ne vom muta in Dallas la inceputul lui Iulie. Mi-ar placea sa intalnesc mai multi romani. Am vazut ca exista cateva biserici romanesti. Stie cineva de existenta unei gradinite/day care/pre-school cu predare si in limba romana?
    Biserica "St. Mary's Romanian Orthodox" 3801 Glade Rd., Colleyville, TX, 76034 e cunoscuta prin zona dar sint si biserici ortodoxe grecesti La aceasta biserica se tin unele cursuri pentru copii in Romana/Engleza si stiu ca variaza virstele copiilor.
    Welcome to Dallas!

Data înscrierii
    25.07.2013
    Posturi
    3
    Putere Rep
    0

Implicit

Buna!
    Eu si sotul meu locuim de cateva luni in Dallas, dar nu prea am avut ocazia sa intalnim romani aici. Ne-ar face placere sa cunoastem romani care locuiesc in zona

Data înscrierii
    01.05.2008
    Locație
    at home
    Posturi
    1.034
    Putere Rep
    19

Implicit

Noroc! Romanii din zona asta nu cred ca sint foarte comunicativi! Posteaza ca m-ai facut curioasa !
    <<<fiintele umane cele mai fericite nu poseda mare lucru. ele sunt.>>>

Data înscrierii
    01.05.2008
    Locație
    at home
    Posturi
    1.034
    Putere Rep
    19

Implicit

Citat Postat în original de Anca* Vezi post
    Buna!
    Eu si sotul meu locuim de cateva luni in Dallas, dar nu prea am avut ocazia sa intalnim romani aici. Ne-ar face placere sa cunoastem romani care locuiesc in zona
    E important sa va faceti prieteni de virsta voastra sa aveti ceva in comun. Din experienta spun ca se pare ca preteniile intre cupluri cu orientari diferite nu prea rezista in timp.
    Dar "vizita" la biserici va poate aduce multe cunostinte. E o biserica greseasca in Euless, o biserica romaneasca baptista in Euless, biserica romaneasca in Colleyville, biserica greceasca la N de Dallas si sint sigura ca mai sint si altele, in functie de orientarea religioasa.
    <<<fiintele umane cele mai fericite nu poseda mare lucru. ele sunt.>>>

Data înscrierii
    25.07.2013
    Posturi
    3
    Putere Rep
    0

Implicit

Citat Postat în original de browneyes Vezi post
    E important sa va faceti prieteni de virsta voastra sa aveti ceva in comun. Din experienta spun ca se pare ca preteniile intre cupluri cu orientari diferite nu prea rezista in timp.
    Dar "vizita" la biserici va poate aduce multe cunostinte. E o biserica greseasca in Euless, o biserica romaneasca baptista in Euless, biserica romaneasca in Colleyville, biserica greceasca la N de Dallas si sint sigura ca mai sint si altele, in functie de orientarea religioasa.
    Da, asa e. Am incercat sa gasim tineri de varsta noastra in zona, dar deocamdata nu am intalnit. Desi noi am fi bucurosi sa cunoastem romani indiferent de varsta, cu care sa mai stam de vorba, sa schimbam impresii. Oricum, multumim de sfat!

Data înscrierii
    12.11.2006
    Locație
    Daesalam,Tansania
    Posturi
    5.280
    Putere Rep
    40

Implicit

Citat Postat în original de browneyes Vezi post
    este asa de important ca prietenii sa fie romani..? din cate am auzit americanii sunt un popor foarte intelegator..la complectarea formularelor este o clauza unde trebuie sa specifici cati prieteni vrei sa aduci cu tie ca sa nu te simti singur,este o pagina speciala unde poti enumera pina la 60 de persoane..
    asa am auzit de la cineva...

Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •