Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 3 din 5 PrimulPrimul 12345 UltimulUltimul
Rezultate 21 la 30 din 41

Subiect: Studentie in California USA

Data înscrierii
    23.12.2012
    Posturi
    16
    Putere Rep
    0

Implicit

Citat Postat în original de Mayya Vezi post
    Mai bogdan, dar tu ti-ai facut temele asa un pic in momentul in care te-ai hotarat sa mergi la UCLA? Domnul Aramis are dreptate, iti trebuie banuti ca sa te intretii, plus ca o sa trebuiasca sa dovedesti lucrul acesta. Uite ce am gasit eu pe site-ul lor:

uite si aici linkul ca sa te interesezi mai bine
    http://www.admissions.ucla.edu/prospect/intl.htm

uite si aici mai multe info despre viza de student
    http://travel.state.gov/visa/temp/ty...s_1268.html#14

Daca totusi indeplinesti cerintele si aplici , eu una iti doresc mult succes!
    UCLA nu este singura facultate la care o sa aplic, mai sunt si NYU.
    $55,000 inseamna de 15x bugetul meu anual. Dar citisem undeva ca, daca am bugetul sub $33,000 pot sa primesc bursa.
    Am cautat, si am incercat si in Romania, la teatru in Bucuresti, sunt pile si mita pe fata, animatie nu se face, si trebuie sa dau o "atentie" de 500 de euro ca sa am camera la camin pentru un an.

Sunt fortat sa plec:(

Data înscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.394
    Putere Rep
    35

Implicit

singurul care face mişto aici eşti tu. un mesaj mai înainte ai scris că poţi oricând să te angajezi la... acum te-ai răzgândit?

bursă fullbright? faci mişto de noi sau cum? bursele fullbright pentru absolvenţi de liceu? bursă de la guvern? care guvern?

buget de $1500 pe lună? nici să râd nu pot. poate că ar fi mai bine să te opreşti din visat şi să te trezeşti.

ca să obţii viză F trebuie să le arăţi celor de la secţia consulară că ai cu ce să îţi plăteşti şcoala şi să te întreţii.

ia hai să vedem care sunt costurile pentru anul universitar la 2012-13 la UCLA:
    Student Services Fee - $972.00
    Tuition - $11,220.00
    Undergraduate Students Association Fee - $122.47
    Green Initiative Fee - $13.20
    PLEDGE Fee - $40.45
    Ackerman Student Union Fee - $60.00
    Ackerman/Kerckhoff Seismic Fee - $113.00
    Wooden Center Fee - $51.00
    Student Programs, Activities, and Resources Complex Fee - $100.00
    University of California Student Health Insurance Plan (UCSHIP) - $1,318.01
    Nonresident Supplemental Tuition - $22,878.00
    Total: $36,888.13
    se mai adaugă costul cărţilor şi a taxelor de acces la curs, cam $1,500.

plus, pe lună, un minim de $300 chirie (în ideea că găseşti un room-mate), $100 utilităţi, $100 telefon+internet (fără cablu, te descurci cu antena locală), $200 mâncare, $200 benzină, $100 (ba chiar mai mult) asigurarea maşinii (că doar nu îţi închipui că o să te descurci doar cu metrou/autobuz), $150 cheltuieli de mentenanţă/întreţine personală. adică alţi ~$1,150 (asta la minim minimorum).

aşa, deci câţi bani ai în cont ca să le araţi celor de la secţia NIV că ai cu ce să te întreţii pe durata studiilor (cel puţin primul an)?

PS: în caz că ai uitat, bursa F nu îţi dă drept de muncă.
    plecat de-acasă.

Data înscrierii
    13.06.2012
    Locație
    Brasov
    Posturi
    123
    Putere Rep
    8

Implicit

Citat Postat în original de aramis_13 Vezi post

PS: în caz că ai uitat, bursa F nu îţi dă drept de muncă.
    Numai la burse ii sta gandul lui Aramis )

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.505
    Putere Rep
    10

Implicit

ca prim test, l-as intreba care-i diferenta intre "reply" si "reply with quote" si cand si cum se foloseste fiecare din ele pe forum ;)

Data înscrierii
    23.12.2012
    Posturi
    16
    Putere Rep
    0

Implicit

Nu m-am răzgândit , am zis ca pot sa lucrez, nu ca voi lucra.
    Am scris pe forumul acesta, care era idea mea, speram sa gasesc pe cineva care sa ma corecteze si sa imi arate ce si cum. Critici si mistouri gaseam oriunde.
    De unde si pana unde masina? Daca am un venit anual de nici 4000 de dolari, de unde naiba scoteam eu masina?!
    Am zis ca UCLA era o varianta, nu singura.
    Cand am intrebat cum sunt oamenii ex: rasisti/xenofobi, puteai simplu sa imi zici ca nu, si cum sunt, deschisi, cinstiti, oricum. De unde sa stiu eu cum e in C.A cand evident nu am fost acolo... tocmai de aceea am intrebat.
    De uitat pe site-ul UCLA si dat copy/paste eram bun si eu. [ No offence intended ].

Data înscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.394
    Putere Rep
    35

Implicit

tu nici să citeşti nu eşti în stare şi vrei în america? vise plăcute în continuare.
    plecat de-acasă.

Data înscrierii
    23.12.2012
    Posturi
    16
    Putere Rep
    0

Implicit

Citat Postat în original de aramis_13 Vezi post
    tu nici să citeşti nu eşti în stare şi vrei în america? vise plăcute în continuare.
    Un Crăciun fericit si tie!

Data înscrierii
    01.01.2008
    Locație
    Melbourne Fl
    Posturi
    1.104
    Putere Rep
    19

Implicit

Bogdan,

Vad ca tu nu vrei sa crezi cit costa aici.
    Nu cred ca e mare diferenta la pret la cele doua facultati, ca si NY si CA sint aproape cele mai scumpe locuri pe aici (inafara de Hawaii si San Francisco).
    Problema ta este ca nu o sa poti primi usor intrarea aici ca nu te poti suporta la preturile de aici. Si este ILEGAL sa te angajeze cineva aici, daca nu ai drept de munca, cu numar de SS pentru taxe. Deci sansa sa lucrezi ilegal aici e foarte mica, si sansa sa primesti aprobare sa mergi la scoala aici este foarte mica.
    Cei din california sint mai dezghetati, si se infig mai rapid, deci nu e ca la Brasov sau Timisoara. Si ti-am spus ca spaniolii se zbat sa traiasca acolo ilegal sau legal, la pret mic. Deci ai concurenta mare, si daca nu te pricepi sa-ti faci mincare, si sa mergi pe jos, e mai rau. Autobuzele sint foarte bune pe acolo, si sint la timp. Oamenii nu au mult timp sa stea la palavre, si fiecare isi vede de treaba lor. Dar sint oameni destul de buni, in special fata de ce ai vazut tu pina acuma. Viata e mai calma, si oamenii mai prietenosi.
    In NY o sa ingheti ca la Cluj, si o sa ai nevoie de mai multa caldura. Oamenii sint mai hoti/derbedei in NY City, decit in LA. Dar tot poti sa traiesti si acolo daca poti rezista ca la Bucuresti la centru. Sansa e mai mare sa fi batut pentru bani in NY, decit pentru ca esti roman. Transportatia e destul de buna cu metroul.

Noroc si fericire !
    Daci cu draci, Tepes ar fi bun !!!

Data înscrierii
    23.12.2012
    Posturi
    16
    Putere Rep
    0

Implicit

Am inteles de mult situatia, si am vazut ca NY are o "raceala" aparte, asemanatoare cu Bucuresti, eu ma duceam in California pentru vreme mai mult de toate.
    Cred cat costa acolo totul, dar cum se face ca aici in Romania platesc mai mult decat acolo pentru multe lucruri, ca placa video, am fost fortat de venit sa cumpar o placa video cu 75% mai proasta ca performanta decat ce gaseam pe newegg in america de exemplu. Sau de ce o pereche de casti din Anglia , care trece prin cateva tari nu primeste nici-un adaos la vama , decat in Romania, adica niste casti de $130 ajungeau $360 pentru ce? ca intra in The Mighty Romania.
    Referitor la intrare, eu sper ca media mea sa fie acceptabila, si ca SAT 1 , SAT 2 si TOEFL si cu BAC-ul sa conteze pentru ceva, oricum, o sa optez pt. bursa.
    In Brasov totul e pe fata, la spital, ai bani, bine, nu ai sanatate. La facultate la fel, spaga pe fata, ca doar ce ce sa ne fie rusine , nu ?
    Ma pricep sa fac mancare , si merg pe jos zilnic 1km :D
    Dupa cum am zis, sunt fortat de situatie sa plec, sau sa sper ca o sa plec, am fost la Bucuresti la teatru sa vad cu ochii mei, era total pe fata, daca eram fiul lui X si aveam Y nr. de bani, atunci intram si aveam numai 10. Daca veneam sa stau la camin, sanatate si noroc, 500 de euro pe an ca sa am o camera asigurata, care , in teorie era aproape gratis. Cand am intrebat de ce 500 de euro, mi-a zis doamna aia ca , e pentru gasirea unei camere, si m-am uitat pe acolo si erau camere goale, si studenti din joi in pasti'. Dar na, nu se gaseau camere.
    Sunt satul de Brasov, care este oras european ,cica'. Dar un magazi de calculatoare are, unu', si au preturi cu 50% mai mari decat emag de ex. Si sa nu incep cu oamenii, cat de rai,invidiosi si ignoranti pot fi.
    Deci, eu sper sa intru cu bursa, daca nu, atunci, nu stiu.

Noroc si fericire si tie!

Data înscrierii
    26.12.2006
    Locație
    U.K.
    Posturi
    2.669
    Putere Rep
    23

Implicit

Citat Postat în original de Bogdan1295 Vezi post
    Am inteles de mult situatia, si am vazut ca NY are o "raceala" aparte, asemanatoare cu Bucuresti, eu ma duceam in California pentru vreme mai mult de toate.
    Cred cat costa acolo totul, dar cum se face ca aici in Romania platesc mai mult decat acolo pentru multe lucruri, ca placa video, am fost fortat de venit sa cumpar o placa video cu 75% mai proasta ca performanta decat ce gaseam pe newegg in america de exemplu. Sau de ce o pereche de casti din Anglia , care trece prin cateva tari nu primeste nici-un adaos la vama , decat in Romania, adica niste casti de $130 ajungeau $360 pentru ce? ca intra in The Mighty Romania.
    Referitor la intrare, eu sper ca media mea sa fie acceptabila, si ca SAT 1 , SAT 2 si TOEFL si cu BAC-ul sa conteze pentru ceva, oricum, o sa optez pt. bursa.
    In Brasov totul e pe fata, la spital, ai bani, bine, nu ai sanatate. La facultate la fel, spaga pe fata, ca doar ce ce sa ne fie rusine , nu ?
    Ma pricep sa fac mancare , si merg pe jos zilnic 1km :D
    Dupa cum am zis, sunt fortat de situatie sa plec, sau sa sper ca o sa plec, am fost la Bucuresti la teatru sa vad cu ochii mei, era total pe fata, daca eram fiul lui X si aveam Y nr. de bani, atunci intram si aveam numai 10. Daca veneam sa stau la camin, sanatate si noroc, 500 de euro pe an ca sa am o camera asigurata, care , in teorie era aproape gratis. Cand am intrebat de ce 500 de euro, mi-a zis doamna aia ca , e pentru gasirea unei camere, si m-am uitat pe acolo si erau camere goale, si studenti din joi in pasti'. Dar na, nu se gaseau camere.
    Sunt satul de Brasov, care este oras european ,cica'. Dar un magazi de calculatoare are, unu', si au preturi cu 50% mai mari decat emag de ex. Si sa nu incep cu oamenii, cat de rai,invidiosi si ignoranti pot fi.
    Deci, eu sper sa intru cu bursa, daca nu, atunci, nu stiu.

Noroc si fericire si tie!
    Pai, Bogdane, daca te uiti la locatia mea si eu tot in Brasov stau, calculatoare poti sa-ti iei in Brasov si de la Flanco, si de la Media Galaxy, si de la Altex si chiar de la emag, care e pe Nicolae Titulescu, asa ca sa fim seriosi, p-asta nu prea ai nimerit-o.

Spaga se da peste tot in Romania, fara indoiala, dar nici pe departe tot timpul si peste tot. De fapt, de multe ori ar da omul spaga, sa rezolve mai repede, dar n-are cui, ca le-a cam intrat frica-n oase la multi. Dealtfel, cred ca esti un pic cam tinerel ca sa cunosti toate aspectele vietii, cu toate cotloanele ei.

Oamenii aia rai, invidiosi si ignoranti o sa-i gasesti cam peste tot in lume, sa stii.
    Patrie este una, restul sunt doar tari.

Pagina 3 din 5 PrimulPrimul 12345 UltimulUltimul

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •