Follow RomanianPortal on Twitter       
Rezultate 1 la 6 din 6

Subiect: Statutul de refugiat şi motive umanitare- 2 metode de obţinere a rezidenţei canadiene

Data nscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit Statutul de refugiat şi motive umanitare- 2 metode de obţinere a rezidenţei canadiene

n afară de procesul cunoscut de emigrare n Canada "Skilled workers and professionals" prin care se aplică din afara Canadei, cu punctaj, dovezi de ntreţinere financiară şi timp de aşteptare destul de lung, mai există două alte metode de a obţine rezidenţa permanentă canadiană pentru cei care nu se califică n această categorie de aplicanţi.
    Acestea sunt:

Refugees (refugiaţi) şi Humanitarian and compassionate grounds (motive umanitare şi de compasiune). Pentru statutul de refugiat se poate aplica şi din afara dar şi de pe teritoriul Canadei, pentru motive umanitare numai de pe teritoriul Canadei.

Aceasta este documentaţia despre aceste două cazuri, documentaţia website-ului oficial al guvernului Canadei:

Refugees: http://www.cic.gc.ca/english/refugees/index.asp

Humanitarian and compassionate grounds: http://www.cic.gc.ca/english/refugee...de/h-and-c.asp

n continuare o să prezint aceste două metode mai pe limba noastră, mă refer şi n limba romnă dar şi cu explicaţii mai concrete, fără termeni de specialitate, att de sofisticaţi pe care nu-i pot pricepe cei care nu sunt familiarizaţi cu aceşti termeni, cum ar fi avocaţi de emigrare sau persoane care au trecut deja prin aceste situaţii.

Menţionez că explicaţiile şi detaliile pe care le voi da aici mi aparţin, sunt bazate pe corelări ntre informaţiile oficiale şi cazurile concrete cunoscute de mine sau de cunoscuţi ai mei. Din acest motiv ncurajez pe oricine care are contraziceri, completări sau corectări să posteze la acest topic, motivul acestui topic, precum şi ntreaga mea activitate pe aceste secţiuni ale forumului este să ajut pe ct mai mulţi romni care vor să ajungă şi să se stabilească n Canada pentru o viaţă mai bună.

Aşa cum spunea şi ministrul emigrărilor, Canada este o ţară care găzduieşte şi asigură protecţie pentru oameni a căror viaţă este in pericol şi pentru familiile lor. Poate şi mai demult, dar ştiu sigur că de prin anii 80, foarte mulţi romni, inclusiv tatăl meu, au obţinut dreptul de şedere, rezidenţă permanentă, respectiv cetăţenie canadiană pe motivul persecuţiei politice, regimul comunist. Pe atunci erau ţările neutre binevoitoare şi intermediare, de exemplu Italia care găzduiau şi protejau azilanţii politici pnă cnd erau acceptaţi n ţări doritoare de emigranţi cum este Canada sau Australia. După ce regimurile comuniste au căzut iar respectivele ţări au declarat un regim democratic aplicarea pentru azil pe motive politice n-am mai fost acceptat. A urmat o perioadă de confuzie, un alt val de cereri n care au fost acceptate cazuri de refugiaţi pe motive de discriminare sexuală (homosexuali şi lesbiene) şi discriminare rasială (pentru că sunt ţigani, minoritari ponegriţi de guvernele şi societăţile ţărilor respective). A mers ct a mers si apoi canadienii s-au prins, n-a mai mers nici asta.

De atunci programul pentru refugiaţi s-a mai schimbat şi pnă n prezent funcţiona n felul următor:

O persoană care ajunge n Canada, cetăţean al oricărei ţări din lume n afară de USA, prin orice punct de frontieră n afară de graniţa cu USA, cu viză temporară de orice tip (turistică, de studii sau contract de lucru) şi poate depune paşaportul la poliţia de frontieră, poate cere azil şi poate aplica pentru statutul de refugiat motivnd, dacă este cazul, că siguranţa şi viaţa i sunt puse n pericol n ţara de provenienţă. Această cerere este de asemenea aprobată chiar şi dacă n-a fost făcută neaparat la intrarea n Canada, ci şi la interval de cteva, săptămni, luni, n funcţie de data cnd a aflat că ntoarcerea n ţara de provenienţă prezintă un risc. Motive invocate care au fost cunoscute n ultimii ani sunt urmărirea şi ameninţarea de către organizaţii, benzi teroriste sau grupuri viloletne, pentru răzbunări personale, şantaje, ameninţarea cu moartea pentru neacceptarea şi mpotrivirea fraudelor financiare, spălare de bani, trafic de arme sau carne vie, datorare de bani, etc. Aria motivelor este foarte largă, fiecare caz fiind tratat individual.

n faza iniţială majoritatea cererilor pentru statutul de refugiat şi azil (găzduire temporară şi ulterior peramnenta) sunt acceptate, dacă se aduce o descriere ct de ct credibilă a cazului (nu vei fi aprobat n această fază iniţială spunndu-le, de exemplu că vecinul s-a uitat peste gard, a vazut că porcul tău e mai mare dect al lui şi de-atunci nu te mai suportă), trebuie adus ceva de genul cazurilor n care autorităţile ţării respective nu au nici o putere să-i controleze, deţină sau acuze pe cei care ţi pun viaţa n pericol şi nu-ţi pot asigura protecţia.

Celor care cereau azil la intrarea n Canada şi sunt aprobaţi n faza iniţială li se acorda cazare sau bani pentru cazare, statutul legal de şedere temporară, dreptul să participe la tot felul de programe şi cursuri gratuite de orientare, studierea limbii, permis de lucru n Canada, un avocat de emigrare din oficiu care să-l ajute şi să-l sfătuiască despre modul n care trebuie să-şi pregătească documentaţia şi să-şi reprezinte cazul, asigurare de sănătate, asistenţă socială pentru asigurarea minimului existenţei pnă şi poate găsi de lucru şi o perioadă de acomodare n Canada. Această perioadă de acomodare era de aproximativ 2 ani, n care aveai ocazia să aplici pentru un loc de muncă, să te angajezi astfel nct să te poţi ntreţine singur renunţnd la ajutorul din partea guvernului, anume asistenţa socială.

Cel mai important este că această perioadă de 2 ani, pe lngă acomodare era şi pentru adunarea dovezilor pentru susţinerea cazului de refugiat care trebuiau prezentate n faţa unui judecător specializat n probleme de emigrare. Data audierii cazului său era programată undeva la 2 ani, după această audiere judecătorul lua o decizie n aproximativ 10 zile şi i-o comunica printr-o scrisoare trimisă la domiciliul curent. Dacă decizia era pozitivă şi cererea era aprobată urma procedura de acordare a rezidenţei permanente n decurs de un an, dacă decizia era negativă şi judecătorul credea că n-au fost aduse suficiente dovezi că viaţa-i e n pericol dacă se ntoarce n ţara de rezidenţă durau ncă 2-3 ani pnă să i se emită invitaţia de a părăsi Canada sau ordin de deportare din Canada. n cazul refuzului se putea face apel şi contesta decizia invocnd un termen mai lung pentru aducerea mai multor dovezi. Ideea şi partea bună era că treceau 4-5 ani n care persoana avea timp să se instaleze n Canada avnd aproape toate drepturile ca şi un rezident permanent sau cetăţean iar la sfrşitul acestei perioade de 4-5 ani dacă a fost refuzat ca refugiat putea trimite o altă aplicaţie pentru rezidenţă permanentă ncadrată la secţiunea "Humanitarian and Compassionate Grounds", prin care peste 80% din aplicanţi au fost aprobaţi.

Despre procedura şi cazurile din "Humanitarian and Compassionate Grounds" voi detalia ntr-o următoare postare tot la acest topic, acum spun doar că una dintre condiţii pentru a fi aprobat prin acest gen de aplicaţie este să ai o perioadă considerabilă de timp n Canada (3-4 ani), chiar cu statut temporar, perioadă n care ai lucrat, nu ai stat pe asistenţă social ani de zile şi nu ai făcut nici o infracţiune.

Datorită nefericitelor evenimente din ultimii ani (vezi topicul de aici şi alte articole şi ştiri de acest gen) , ministrul emigrărilor canadiene a modificat legea reducnd termenul pentru nfăţişarea n faţa judecătorului de la 600 de zile, la 60 de zile, legea va fi pusă n vigoare ncepnd cu 15 Decembrie 2012.

Părţile bune ale acestei măsuri:
    - guvernul nu va mai aloca sume enorme celor care acel timp de 4-5 ani au stat pe asistenţă socială, nencercnd să se adapteze la societate, să-şi găsească un loc de muncă şi să ducă o viaţă normală. ups, am zis părţile? am greşit, asta e singura parte bună din perspectiva mea.

Părţile rele ale acestei măsuri:
    - s-a redus timpul n care pot să-şi adune dovezile cei care chiar sunt n pericol n ţările din care provin şi este posibil ca persoane care chiar merită statutul de refugiat să fie refuzate;
    - un mare număr de aplicanţi care au urmat aceste două procedee, refugiat şi apoi motive umanitare au obţinut rezidenţa n Canada. este vorba de acei oameni care erau bine intenţionaţi, voiau doar să facă un ban cinstit, să se stabilească n Canada pentru binele lor şi al familiilor lor nsă nu ntruneau condiţiile pentru emigrare, anume studii superioare şi experienţă n muncă n domeniile căutate n Canada, sume de bani destul de mari, cunoaşterea limbii şi altele. Era ncă o portiţă pentru această categorie de oameni
    acum, mulţumită ţiganilor romni şi unguri care au participat la acele incidente nu mai există sau va fii foarte greu de reuşit.

va urma ntr-o altă postare, se pare că mesajul e prea lung

Data nscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit continuare

mi pare rău sau nu de oamenii din alte ţări nsă mi se rupe sufletul că şi romnii vor suferi din cauza acestei decizii, sunt n Canada de ceva vreme dar tot ţin legătura cu familia şi prietenii din Romnia şi din păcate, pe lngă romăni cunoscuţi de mine cărora le place şi nu vor să plece din Romnia sau alte ţări din Europa, cunosc şi mai mulţi care sunt disperaţi să plece, oameni care au muncit cinstit aproape o viaţă şi n-au reuşit să adune mai nimic pentru ei sau pentru copiii lor, oameni disperaţi că şi copiii lor vor avea aceeaşi soartă ca a lor sau şi mai rău.

Cam asta despre cazurile de refugiaţi, mai am foarte exemple de cazuri concrete, cum au aplicat, motivele care au fost aprobaţi şi care nu nsă nu am timp să le iau pe fiecare n parte. Rog nsă pe oricine e implicat ntr-o astfel de situaţie să nu ezite să pună ntrebări concrete sau să ceară sfaturi, sunt mai mult dect bucuroasă să ajut cu puţinul pe care-l ştiu eu şi sunt sigură că şi alţi forumişti din Canada pot ajuta. Aşa cum am spus mai su, ncurajez pe acest topic orice postare care aduce completări, corectări ntemeiate care pot fi de ajutor celor care se află n aceste situaţii.

Voi reveni cu o postare de acelaşi gen pentru ce nseamnă şi n ce condiţii se aplică "Humanitarian and Compassionate Grounds", aplicarea pentru rezidenţă permanentă pe motive umanitare.
    Ultima modificare făcută de fifi; 10.12.2012 la 18:43.

Data nscrierii
    26.12.2006
    Locație
    U.K.
    Posturi
    2.669
    Putere Rep
    23

Implicit

Tocmai a fost azi pe la pranz, pe unul din posturile romanesti de stiri, Antena 3, Realitatea, Romania TV, n-am fost atent care era ca jucam rummy, stirea ca va fi mai usor pt cei interesati sa lucreze Canada, pt ca acum nu se mai cauta doar absolventi de studii superioare, ci si muncitori in diferite domenii, inclusiv constructii.
    Cine are rabdare si interes poate cauta stirea.
    Patrie este una, restul sunt doar tari.

Data nscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit Angajaţi temporari/ Temporary workers in Canada

Ştirea era probabil desprea asta. Această variantă nu este nouă, cred că am mai scris pe alte topice despre ea, este vorba de angajaţii temporari , Temporary workers, detalii pe website-ul oficial:http://www.cic.gc.ca/english/work/apply-who.asp

ntr-adevăr nu se cer studii superioare nsă dificultatea, aproape imposibilitatea aş spune eu, vine din faptul că trebuie să-ţi găseşti o companie care să obţină aprobarea la forţele de muncă din Canada să te aducă din altă ţară pe acel post, iar această aprobare se obţine prin dovedirea negăsirii niciunui candidat potrivit care deja se află pe teritoriul Canadei.

Am nţeles că n Romnia există agenţii care spun că pot găsi astfel de angajatori nsă n afară de un sigur caz care ne-a povestit aici pe forum că a fost adus printr-una din aceste agenţii nu mai ştiu nici un alt caz fericit. Majoritatea cer sume exagerate de bani, cer banii nainte şi aşa mai departe. Cazurile fericite au fost cele n care aspiranţii au cunoscuţi aici, deţinători de firme şi dispuşi să-i ajute.

Pentru cei care reuşesc să obţină un astfel de contract de muncă, fie şi temporar este o posibilitate extraordinar de mare, n sensul că odată ajunşi n Canada, fie că acel contract este de 6 luni sau un an, ei pot aplica pentru rezidenţa permanentă n ziua imediata sosirii n Canada, cu şanse de 99% de aprobare. Din start primesc permisul de lucru care este valabil un an, contractul iniţial nu te leagă de angajatorul care te-a adus n Canada, poţi oricnd să-ţi gaseşti şi să te muţi ntr-un alt loc de muncă dacă nu sunt respectate sau sunt schimbate n defavoarea ta condiţiile acelui contract. Acest lucru nu afectează cu nimic şederea ta n continuare n Canada sau aplicaţia pentru rezidenţă permanentă.

Data nscrierii
    01.08.2016
    Locație
    Bucuresti, Romania
    Posturi
    2
    Putere Rep
    0

Implicit

Buna Fifi,
    As vrea sa iti pun cateva intrebari legate de statutul de refugiat si daca mai ai noutati despre acest mod de eigrare.Ar fi perfect daca se poate PM.

Data nscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

Mi-am golit căsuţa de mesaje, poţi să-mi trimiţi PM.

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •