Este posibil sa stau in Germania intre 6 luni si 2 ani. De aceea una din variante este sa vina si familia.

Copilul a inceput scoala in Romania si este in clasa 1. Nu stie germana de loc. Este posibil sa il inscriu la scoala in Germania (dupa vacanta de iarna) pentru perioada mai sus amintita? Sau balamucul e prea mare si mai bine ma lipsesc?

Oricum de lectii cu copilul ma ocup eu acasa. Deci practic nici nu as avea nevoie sa urmeze o scoala pentru asa o perioada relativ scurta. Dar imi trebuie la intoarcere in Romania documentele care sa ateste oficial ca a continuat scoala in Germania. Altfel spus, scoala poate sa fie oricat de slaba/proasta. Nu ma bazez pe ce il invata ei (ca si in Romania are tot o invatatoare complet "pe dinafara"). Doar imi trebuie documentele ca a continuat scoala.

De asemenea nu stiu cum se procedeaza cu limba de predare. Teoretic ar trebui sa invete germana. Dar asta dureaza cel putin 4-6 luni. Si stunci, in perioada asta, cum invata?

Sunt sigur ca cei dintre voi care au copii mici au deja raspunsurile la aceste intrebari. De aceea va multumesc anticipat pentru sfaturi.