Follow RomanianPortal on Twitter       
Rezultate 1 la 2 din 2

Subiect: Cursurile de cosmetica sunt recunoscute in italia?

Data înscrierii
    21.10.2012
    Posturi
    1
    Putere Rep
    0

Red face Cursurile de cosmetica sunt recunoscute in italia?

Buna ziua. As vrea sa stiu daca cursurile de cosmetica facute in romania sunt recunoscute in italia si daca ma pot angaja in domeniu.Mentionez ca durata lor este de 9 luni.Diploma este recunoscuta de Ministerul Muncii.Stiu ca in italia se urmeaza scoli speciale pentru cosmetica care dureaza 2-3 ani, dar la noi in tara inca nu exista asa ceva.Daca stie cineva va rog sa-mi lasati un raspuns.O zi frumoasa.

Data înscrierii
    16.02.2012
    Posturi
    9
    Putere Rep
    0

Implicit

din pacate nu sunt recunoscute.in Italia se face o scoala de estetiste de 2 ani,dupa care poti lucra ca esteticiana;eventual se face si al treilea an , doar daca vrei sa-ti deschizi un centru de frumusete.materiile sunt total diverse de ce ai facut tu ca cosmetician in ro.in it inveti despre unghii,tratamente corp,depilatii,masaje linfo si relaxant.se dau 2 examene,unul dupa anul 2,altul dupa anul 3.scoala costa in jur de 2000 pe an.mai exista o cale,dar depinde de varsta ta.daca ai pana in 29 de ani,poti gasi de munca ca estetista apprendista.si pt asta nu-i nevoie de scoala,pt ca se considera ca lucrand inveti,dar vei da oricum un examen dupa cativa ani de munca.succes!

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •