Salut.
Numele meu este Cosmin, sunt in clasa a 11a, si visul meu este sa fac facultatea si sa raman in SUA. As vrea sa incep prin a spune ca sunt olimpic, nu chiar cel mai tare dar sunt olimpic. Sunt foarte bun la mate, fizica si informatica insa as vrea sa continui pe cea din urma. Pana acum am luat in calcul doar varianta unei facultati bune si sunt de parere ca as si intra la cateva(nu IVY League sau Top 10-15) dar as intra la cateva bunute. Problema principala este ca nu am bani, sau am putini spre deloc, sa imi platesc facultatea. In cazul in care intru la o facultate buna si primesc bursa sau financial aid e clar ca ma duc acolo, dar asta nu este chiar asa de usor.
Ca sa trec la subiect: 1. Am auzit ceva de genul ca poti sa faci primii ani la community college si sa dupa sa te transferi la o universitate de prestigiu si sa iti echivalezi creditele sau ceva de genul, cum functioneaza acasta procedura si se merita sa o faci? 2. Stiu ca la community college, dupa cum era si de asteptat, nu se face la fel de multa carte ca la universitatile de prestigiu, ca elevii nu sunt atat de devotati si ca profesorii mai mult spun chestii decat sa te invete. Cam care e treaba? 3. Parintii nu au bani sa ma trimita la studii, de aceea nu am bani de o universitate de prestigiu, deci ar trebui sa imi castig singur banii. Ce oportunitati de munca, in domeniu IT in principal, as putea gasi sau ar putea scoala, prin profesori sau orice/oricine, sa imi ofere.
Mai sunt multe alte chestii despre care as vrea sa stiu dar sa incepem cu acestea trei.
Multumesc foarte mult!