Follow RomanianPortal on Twitter       
Rezultate 1 la 4 din 4

Subiect: Sa aleg sau nu Canada?plss sfaturi

Data înscrierii
    29.05.2012
    Posturi
    1
    Putere Rep
    0

Implicit Sa aleg sau nu Canada?plss sfaturi

Buna..as vrea sa aud niste sfaturi de la cei care LOCUIESC in Canada..nu de la ce care ''au auzit ca este asa sau altfel..''...am 22 de ani si as vrea sa emigrez in Canada,mai exact in Vancouver...am tot citit comentarii si articole, dar in majoritatea lumea se cearta,cu vorbe urat adresate si nu am inteles mai nimic..vreau sa va intreb pe cei care locuiti acolo, se merita sau nu sa vin in Canada? Am terminat o facultate de psihologie (stiu ca nu e recunoscuta diploma) experienta nu prea am datorita varstei care nu mi-a permis foarte mult...cererea de emigrare mi-a fost acceptata dar acum stau oarecum cu ''?''...sa vin sau nu? stiu ca acolo nu stau cainii cu covrigi in coada..sunt constienta ca peste tot in lume trebuie sa muncesti..dar este viata mai usoara asa cum se spune?mai ales ca vin singura,imi voi permite sa platesc chiria si sa reusesc sa pun si ''sub perna'' ceva banuti la sf lunii?oamenii sunt ok? imi voi putea face prieteni sau sunt reci? vreau sa stiu cam ce sanse am ca tanara sa vin acolo,se poate face un viitor bun sau e doar o fabula tot ce se spune despre Canada?repet stiu ca nu sunt asteptata cu trandafiri la aeroport, vreau doar sa stiu cum este viata acolo de la cei care au emigrat si au cat de cat experienta in Canada...Multumesc frumos..astept sfaturi frumoase nu vorbe urat adresate

Data înscrierii
    18.12.2003
    Locație
    Canada
    Posturi
    1.392
    Putere Rep
    29

Implicit

Citat Postat în original de Albastruinchis Vezi post
    Buna..as vrea sa aud niste sfaturi de la cei care LOCUIESC in Canada..nu de la ce care ''au auzit ca este asa sau altfel..''...am 22 de ani si as vrea sa emigrez in Canada,mai exact in Vancouver...am tot citit comentarii si articole, dar in majoritatea lumea se cearta,cu vorbe urat adresate si nu am inteles mai nimic..vreau sa va intreb pe cei care locuiti acolo, se merita sau nu sa vin in Canada? Am terminat o facultate de psihologie (stiu ca nu e recunoscuta diploma) experienta nu prea am datorita varstei care nu mi-a permis foarte mult...cererea de emigrare mi-a fost acceptata dar acum stau oarecum cu ''?''...sa vin sau nu? stiu ca acolo nu stau cainii cu covrigi in coada..sunt constienta ca peste tot in lume trebuie sa muncesti..dar este viata mai usoara asa cum se spune?mai ales ca vin singura,imi voi permite sa platesc chiria si sa reusesc sa pun si ''sub perna'' ceva banuti la sf lunii?oamenii sunt ok? imi voi putea face prieteni sau sunt reci? vreau sa stiu cam ce sanse am ca tanara sa vin acolo,se poate face un viitor bun sau e doar o fabula tot ce se spune despre Canada?repet stiu ca nu sunt asteptata cu trandafiri la aeroport, vreau doar sa stiu cum este viata acolo de la cei care au emigrat si au cat de cat experienta in Canada...Multumesc frumos..astept sfaturi frumoase nu vorbe urat adresate
    Da, se merita.

Nu stiu la cine te referi ca se cearta, la cei din Vancouver? Daca da, e posibil sa fie din climei, cica e deprimant, ploua cam des pe-acolo. Asa ca eu iti recomand sa alegi o provincie mai la Est.

Ca tanara, ai foarte mari sanse. La varsta ta, ai timp sa faci facultatea de psihologie din nou pe-acolo, daca asta-ti doresti sa faci in viata.
    When the going gets tough, the tough get going
    Nu stiu ce-nseamna, da'mi place cum suna.

Data înscrierii
    31.12.2004
    Locație
    Canada, Deux-Montagnes
    Posturi
    2.333
    Putere Rep
    30

Implicit

Nepoata mea, fata fratelui meu, a terminat medicina si acuma urmeaza rezidentiatul la una din cele mai prestigioase universitati din lume (a 17-a!!!), indraznesc sa spun, si anume McGill din Montreal. La 21 de ani are o Mazda nou-nouta, a vazut mare parte din Europa + USA si Canada la care tu poate doar visezi, si foarte curand un salariu care incepe la 80.000 dolari pe an.

Parintii mei au emigrat aici la 56 de ani si n-au regretat nici macar o clipa.

Eu insumi am emigrat in Canada la 33 de ani si nici macar o secunda n-am regretat. Duc o viata decenta si nu-mi doresc decat sa fiu sanatos. Nici nu-mi trece prin cap sa trec prin Romania fie macar si intr-o excursie.

Acestea sunt fapte reale din experienta mea proprie. Sper sa te ajute intr-un fel sau altul
    Despite that it is written on the signpost "Do not pick-up the flowers" it is useless against the wind that does not know to read. (Hindu Poem)

Data înscrierii
    03.12.2014
    Posturi
    1
    Putere Rep
    0

Implicit

Thanks for your link.

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente