Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 1 din 7 123 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 64

Subiect: care e cea mai buna metoda de a ajunge in America

Data înscrierii
    03.04.2012
    Posturi
    3
    Putere Rep
    0

Implicit care e cea mai buna metoda de a ajunge in America

Buna Ziua.

Vi si eu cu o intrebare care cred ca este destul de des intalnita, vreau sa emigrez in SUA si asta nu neaparat ca aici in Ro nu ma descurc sau ca sunt fortat ci doar imi place foarte mult america si doresc sa ma mut acolo pentru ca intr-un viitora poate nu indepartat sa imi incep o afacere, dar din cate am reusit sa mai citesc eu pe net, momentan mi se pare imposibil. Daca ma puteti ajuta si pe mine cu ceva detalii cum as putea sa ajung prin SUA. Initial ma gandesc sa gasesc de munce ceva acolo, dar din ce am cautat pe net....nu gasesc nimic, stiti cumva un site sau ceva agentie cu gasire locuri de munca,cele gasite de mine nu promit nimic. Eu ca si educatie am terminat liceul de muzica, nu am facultate deoarece am inceput o afacere aici in RO in domeniul reconditinari masini clasice, componente auto, domeniul auto-moto in mare parte.
    Ca si abilitati am mai multe, cum ar fi finisari interioare, sudura, proiectare 3D si mult mai multe, deci daca ar fi sa gasesc un job pe acolo, as avea aria mai mare de abilitati.

Orice info pe care mi-o putei da as fi foarte recunoscator..

Multumsc anticipat

Data înscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.394
    Putere Rep
    35

Implicit

ai putea începe prin a nu mai face spam...
    plecat de-acasă.

Data înscrierii
    26.12.2010
    Posturi
    51
    Putere Rep
    9

Implicit

... ca sa nu mai spunem cit esti de norocos ca nu te pricepi la utilaje, prese de balotat, stivuitoare si benzi de legat. ca ala erai.

agentii cu gasire locuri de munca exista si presupun ca in cautarile tale ai dat peste ele. incearca sa te lamuresti in primul rind cam cum ai vrea sa vii in america. poti sa incerci sa vii ca turist, sa vezi daca-ti place. trebuie sa ai bani la tine si sa fii cuminte, sa nu lucrezi. poti sa incerci sa iei o viza de lucru temporar, tot la fel, sa vezi daca iti place, si daca poti sa te lipesti cumva de un job permanent. poti sa incerci sa iti gasesti un job specializat, sa capeti viza H1, dar e mai greu daca ai la baza liceul de muzica cu specializare in sudura. poti sa deschizi o companie americana si sa investesti pe undeva pe la juma de milion de dolari. poti sa joci la loteria vizelor in fiecare an, sansele sint bunicele. sau poti sa gasesti o americanca bogata si frumosa, care sa se indragosteasca de tine si sa te ia de barbat. (e ok si american, in vreo citeva state. daca te intereseaza imi zici, si le caut io si-ti spun care-s alea.) iti recomand ultima varianta.

Data înscrierii
    10.04.2013
    Posturi
    7
    Putere Rep
    0

Implicit

Va salut pe toti de pe acest forum! sunteti de-a dreptul "un pericol " pt ca:.. nu ma pot opri din ras.. sunteti fantastici.. sunt bucuroasa ca v-am descoperit, cum?.. ma uit la o emisiune care se deruleaza prin San Diego, si vazand spectaculosul peisaj, am inceput sa caut pe net unde va-am si descoperit..
    Si trecand direct la subiectul ce ma intereseaza, (daca am gresit sectiunea, cer scuze si la prima observatie ma subordonez), sunt asistenta medicala, lucrez in Italia de cativa ani,dar cum a inceput sa rugineasca si pe aici mecanismul, ma cam bate un gand mai vechi sa ma indrept catre America, mai exact California.
    Nu stiu mai nimic despre cum functioneaza emigrarea, care este cronologia emigrari, viza, recunoasterea diplomei universitare (in cazul meu),contract de munca, nevarand sa va bombardez cu multitudinea de inrebari, nestiind daca am abordat corect sectiune!?.. astept cuminte, un semn din partea voastra, o redirectionare in caz de" busna " nu ma certati tare!.. Va doresc o zi minunata!.. damaianti

Data înscrierii
    20.11.2004
    Locație
    Germany, Köln
    Posturi
    2.188
    Putere Rep
    29

Implicit

Citat Postat în original de damaianti Vezi post
    ...
    Nu cred ca te cearta nimeni pe forum...Succes în America!

În caz ca nu-l ai destul de repede, avem pe aici o asistenta medicala care a lucrat în Italia si e bine mersi, cu servici si cu leafa mai buna adica, în Germania. Ar putea sa te ajute, pâna gasesti drumul peste balta.
    tonita=toni42

Data înscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.394
    Putere Rep
    35

Implicit

păi nu prea ai cum. adică posibilități ar fi, dar trebuie să ai posibilități pentru asta.
    plecat de-acasă.

Data înscrierii
    10.04.2013
    Posturi
    7
    Putere Rep
    0

Implicit

Ete-asa, se zice la mine la Craiova.. si cum in general vorbind, "ai grije ce-ti doresti ca sa-r putea sa semplineasca", zis si facut!.. am rasfoit putin acest forum inainte de a scrie, i-mi doream practic un raspuns de la voi, toni si aramis, pt. ca:.. comentarile voastre sunt amuzante dar pertinente in adevaratul sens al cuvantului.
    Acum, dela cap.. aramis, sa ma scuzi!.. dar, nu am inteles unde i-si desfasoara as. med serviciu.. ca este pe forum am inteles dar nu am priceput unde lucreaza in America s-au in Germania, in alta ordine de idei, fiind novice in ale forumu-lui nu stiu cine este pt a o putea accesa in vreun fel.. oricum, va multumesc ca mi-a-ti raspuns!.. este putin spus dar a-si dori daca aveti idee evident si nu deranjez mult sa-mi dati cateva sfaturi despre obtinerea vizei, ma gandit sa o apuc catre Clifornia, daca ar exista posibilitatea sa alternez acest aspect, depunerea unui C.V. si actele pt emigrare reusind in acest fel sa impusc doi iepuri dintro lovitura..eu, nu am nici cap si nici coada, la aceasta idee, este doar o idee.. nu stiu nimic depre cum a-si putea obtine recunoasterea diplomei pe teritoriul americi, dar intr-o zi, imbarc tot se le arunc peste balta, daca tot nu gasesc solutie... va multumesc ca a-ti citit si.. baieti da-ti macar o idee!.. o zi buna! Damaianti

Data înscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.394
    Putere Rep
    35

Implicit

vezi că le-ncurci. ăla de ți-a răspuns a fost toni....

peste baltă nu îți recunoaște nimeni diploma fără să faci ceva școală și să dai examene.
    plecat de-acasă.

Data înscrierii
    10.04.2013
    Posturi
    7
    Putere Rep
    0

Implicit

In fine.. dar, i-mi dadusi un raspuns care ma lasa cam ca la fotograf.. aramis, ia sa vezi tu acu care este reaba.. eu scoala o facui pe la Universitatea de Medicin si Farmacie la noi la Craiova.. si i-mi spui ca tr sa fac alta.. mai sa fie.. pai ce naiba, ies la pensie tot invatand.. mai facui si coordonator al unui proiecr pt. igiene, finantat de Dreyfus New York.. si ma mai pun acum sa ce?!.. sunt surprinsa ca nu fac recunoastere dar, te-a-si ruga sa-mi scrii mai multe despre, nu stiu sistemul si nu reusesc sa inteleg mare lucru cume este treaba cu balta!!!.. ca observai ca le cam incurcai.. multumesc frumos si, sper sa nu te ofoiesti tare.. tin la tavaleala ca sunt de la Craiova, na..
    Ultima modificare făcută de damaianti; 11.04.2013 la 10:40.

Data înscrierii
    31.12.2004
    Locație
    Canada, Deux-Montagnes
    Posturi
    2.333
    Putere Rep
    30

Implicit

damaianti,

Am citit ce ai postat mai sus. Eu credeam ca esti un strain care a invatat limba romana, dar observ cu uimire ca esti chiar roman, ba chiar ai studiat Medicina la Craiova.. Hmmm...
    Despite that it is written on the signpost "Do not pick-up the flowers" it is useless against the wind that does not know to read. (Hindu Poem)

Pagina 1 din 7 123 ... UltimulUltimul

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •