Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 2 din 7 PrimulPrimul 1234 ... UltimulUltimul
Rezultate 11 la 20 din 64

Subiect: care e cea mai buna metoda de a ajunge in America

Data înscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.423
    Putere Rep
    36

Implicit

degeaba ai făcut tu școala în altă parte, sistemul aici e diferit. doar filipinezii pot acces ușor în sistemul medical, pentru că la ei școala e organizată după modelul american.

treaba e așa: dacă reușești să ajungi aici legal, cu drept de rezidență, trimiți diploma la instituția din statul de reședință care se ocupă cu astea, ăia îți spun ce cursuri trebuie să mai faci și după ce le termini te apuci de învățat pentru examenul/examenele de intrare în meserie. dacă le iei, începi apoi de la 0 cu rezidențiatul (dacă vrei să fi medic). la fel și pentru nurse.
    plecat de-acasă.

Data înscrierii
    10.04.2013
    Posturi
    7
    Putere Rep
    0

Implicit

Pt. christianT.

Da, ai observat bine unde am studiat, dar ceia ce tu nu sti, este ca:.. la U.M.F, nu se studiaza Lb. ro. uite!, ca bagajul cunostintelor tale, incepe sa se mareacsa de volum.. I-ti multumesc pt. observatie!, avand in vedere, timpul pierdur pt. a studia cele scrise de mine, si i-mi rezerv politicos dreptul de a-ti ura o zi buna!

damaianti

Data înscrierii
    10.04.2013
    Posturi
    7
    Putere Rep
    0

Implicit

Pt. aramis.

Multumesc frumos!.. am sa iau legatura cu cei de la Corporatia Dreyfus, si vad in ce fel reusec sa descalcesc aceste ite incurcate ale legislatiei americane, cand eram studenta s,i am facut acest proiect sub finantarea lor, mi-au propus sa ma ia in America, dar, cum "prostia omeneasca este mare".. am refuzat.. si acum, scart.. Multumesc frumos ,!.. i-ti doresc sa ai o zi minunata!

damaianti

Data înscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.423
    Putere Rep
    36

Implicit

nu prea văd în ce măsură cei de la Dreyfus te-ar putea ajuta, ținând cont că ei au alt obiect de activitate decât medicina. dar, în principiu, poți primi o viză J pe care după aia să o transformi în una H1B după care să ajungi la GC. durează vreo câțiva anișori (5-7), da' odată ajunsă aici ai și alte opțiuni...
    plecat de-acasă.

Data înscrierii
    26.12.2006
    Locație
    U.K.
    Posturi
    2.697
    Putere Rep
    24

Implicit

Citat Postat în original de damaianti Vezi post
    Pt. aramis.

Multumesc frumos!.. am sa iau legatura cu cei de la Corporatia Dreyfus, si vad in ce fel reusec sa descalcesc aceste ite incurcate ale legislatiei americane, cand eram studenta s,i am facut acest proiect sub finantarea lor, mi-au propus sa ma ia in America, dar, cum "prostia omeneasca este mare".. am refuzat.. si acum, scart.. Multumesc frumos ,!.. i-ti doresc sa ai o zi minunata!

damaianti

Stai linistita ca mare branza n-ai pierdut. Ce ai realizat in Italia, ai fi realizat si in State, doar ca muncind mai mult, inghitind mult mai mult stres, mult mai putin timp liber si posibilitatea sa ajungi prin tara, o data la cativa ani.
    Patrie este una, restul sunt doar tari.

Data înscrierii
    20.11.2004
    Locație
    Germany, Köln
    Posturi
    2.188
    Putere Rep
    30

Implicit

Citat Postat în original de damaianti Vezi post
    .. ca este pe forum am inteles dar nu am priceput unde lucreaza in America s-au in Germania, in alta ordine de idei, fiind novice in ale forumu-lui nu stiu cine este pt a o putea accesa in vreun fel.. oricum, va multumesc ca mi-a-ti raspuns!..
    Sorry damaianti n-am fost clar, tu ai cerut mere si io am vrut sa te ademenesc cu pere...e în Germania, e pe forum, a acia (daca citeste topicu') si daca vorbesti frumos te ajuta la nevoie...da' tu vrei musai în State asa-i?
    tonita=toni42

Data înscrierii
    10.04.2013
    Posturi
    7
    Putere Rep
    0

Implicit

Pt. shogunelu.
    Multumesc frumos!, asa este, ai mare dreptate!.. a o lua acum iarasi de la 0, parca ma cam sperie putin. A-si fi vrut sa schimb tara pt. a deschide un alt orizont fiiului meu care peste cativa ani va fi medic dar, nu prea vad benefica aceasta schimbare din mai multe puncte de vedere.. aici, am un statut, cunosc sistemul, chiar daca situatia financiara a tari este putin gri.. in final voi studia acest aspect si vad care sunt beneficile aceste idei.
    Multumesc frumos si, i-ti urez sa ai o zi minunata!..

Data înscrierii
    10.04.2013
    Posturi
    7
    Putere Rep
    0

Implicit

Pt. toni.
    Am cam dedus ce ai scris, doar ca eu, m-am cam grabeam, si.. am si incurcat putin borcanele.. ca de, asa este cand faci mai multe lucruri deodata, uneori ies cam incurcate.. asa este, eu sunt interesata de America, in Germania mai incet, stilul de viata oferit de Germania, nu ma atreage. Ce sa zic.. depinde fiecare ce ne dorim de la viata.. cat despre "a vorbi frumos" ce sa zic, eu vb. frumos doar ca , atunci cand cineva ma calca pe coada, ma gasesc indreptatita sa zic "au".. acum depinde, de intensitatea "dureri" provocate, pt. ca si raspunsul va fi pe masura.. Ei toni.. "greu la deal cu boi slabi".... sper ca ilaritatea mea sa nu deranjeze pe nimeni.. Multumesc pt. cele scrise!.. sa ai o zi buna!
    damaianti

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.336
    Putere Rep
    34

Implicit

Citat Postat în original de toni42 Vezi post
    ...da' tu vrei musai în State asa-i?
    Existenta se poate castiga oriunde ..dar visul, visul numai aici se traieste prietene.
    "The only real proof that there is intelligent life in outer space is that they have never tried to contact us."

Bill Watterson

Data înscrierii
    31.12.2004
    Locație
    Canada, Deux-Montagnes
    Posturi
    2.336
    Putere Rep
    31

Implicit

Citat Postat în original de VanDerGigi Vezi post
    Existenta se poate castiga oriunde ..dar visul, visul numai aici se traieste prietene.
    Exista prietene si varianta canadiana a visului nord-american. Asta nu inseamna ca minimizez visul american din USA, departe de mine... dar cateodata e bine sa iei de la viata ceea ce-ti ofera mai repede. Cu emigrarea in USA e destul de complicat si tine si timp, nu ar fi mai bine pentru cei care viseaza la USA sa incerce si varianta canadiana? In final nivelurile de viata nu difera foarte mult, sunt mai multe ce le avem in comun decat ce ne separa.
    Despite that it is written on the signpost "Do not pick-up the flowers" it is useless against the wind that does not know to read. (Hindu Poem)

Pagina 2 din 7 PrimulPrimul 1234 ... UltimulUltimul

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •