Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 3 din 3 PrimulPrimul 123
Rezultate 21 la 26 din 26

Subiect: Caut muncitori - finisori pentru Germania

Data înscrierii
    17.04.2012
    Locație
    Darmstadt
    Posturi
    4
    Putere Rep
    0

Implicit

@gio
    Sunt de un an jumate in Germania,lucrez la o firma de curierat sa precizez tot cu PFA(Gewerbe),dar tu nu le-ai precizat acelor oameni pe care incerci sa ii prostesti,ca:
    1-o sa ii vina dupa un timp sa plateasca o asigurare speciala de munca,si daca esti tu asa tare sa le spui de Berufsgenossenschaft,daca stii ce inseamna.
    2-La constructii in mod normal se plateste NET(atentie!!!!)intre 12,5-18 euro pt MUNCITORI NECALIFICATI!(dara pt gio daca is romani ar lucra si pe 5 euro),sau ai firma de zeit&arbeit?(acei patroni castiga in mod normal pe muncitor in jur de 25-30 euro/muncitor de la firma cu care are contract si le da la muncitori 6-8 euro,pe ora bineinteles).Si vad ca ceea ce ceri aici sunt muncitori calificati.
    3-transportul este cam scump!
    4-de ce ceri si C.I si pasaport?nu ii de ajuns Carte de Identitate?
    5-Cu PFA ii cumva mai mare taxa unde ii duci sa isi faca gewerbe?Nu ii cumva ii intre 25-35 euro Germania?
    6-La ce firma le faci asigurare de sanatate?sa nu uiti daca e firma de asigurari privata ca exista selbstbeteiligung care una dintre firme ii:primii 600 euro de tratament/an ii plateste asiguratul,ce depaseste ii plateste firma
    Hai sa iti mai spun ceva :
    Intr-adevar ii suma de 17500 euro anual,dar aceasta nu este pe impozitul pe venit ci pentru TVA!
    eu in 2011 am avut un venit BRUT de 17400 si pentru asta nu am platit TVA!dar pentru asta am platit IMPOZIT PE VENIT.
    Iara uite ca Noro are dreptate in multe chestii,asta e nu te condamn ca vrei sa ii prostesti pe oameni cu munca(munca le dai asta nu ii nimic de comentat!)dar o sa iti bagi in buzunar multi bani care ei au dreptul sa ii incaseze.Asa ca lupti cu toate armele care le ai!
    Deci nu spune ca vrei sa ajuti!
    Ultima chestie:unde anume ii locul asta de munca?in ce oras?
    Multa sanatate,si succes la tepe!

Data înscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    3.415
    Putere Rep
    27

Implicit

trosc fleosc. oare ale cui IP-uri or fi identice...
    plecat de-acasă.

Data înscrierii
    31.03.2012
    Posturi
    17
    Putere Rep
    0

Implicit

Citat Postat în original de ibr_suhaib Vezi post
    @gio
    Sunt de un an jumate in Germania,lucrez la o firma de curierat sa precizez tot cu PFA(Gewerbe),dar tu nu le-ai precizat acelor oameni pe care incerci sa ii prostesti,ca:
    1-o sa ii vina dupa un timp sa plateasca o asigurare speciala de munca,si daca esti tu asa tare sa le spui de Berufsgenossenschaft,daca stii ce inseamna.
    2-La constructii in mod normal se plateste NET(atentie!!!!)intre 12,5-18 euro pt MUNCITORI NECALIFICATI!(dara pt gio daca is romani ar lucra si pe 5 euro),sau ai firma de zeit&arbeit?(acei patroni castiga in mod normal pe muncitor in jur de 25-30 euro/muncitor de la firma cu care are contract si le da la muncitori 6-8 euro,pe ora bineinteles).Si vad ca ceea ce ceri aici sunt muncitori calificati.
    3-transportul este cam scump!
    4-de ce ceri si C.I si pasaport?nu ii de ajuns Carte de Identitate?
    5-Cu PFA ii cumva mai mare taxa unde ii duci sa isi faca gewerbe?Nu ii cumva ii intre 25-35 euro Germania?
    6-La ce firma le faci asigurare de sanatate?sa nu uiti daca e firma de asigurari privata ca exista selbstbeteiligung care una dintre firme ii:primii 600 euro de tratament/an ii plateste asiguratul,ce depaseste ii plateste firma
    Hai sa iti mai spun ceva :
    Intr-adevar ii suma de 17500 euro anual,dar aceasta nu este pe impozitul pe venit ci pentru TVA!
    eu in 2011 am avut un venit BRUT de 17400 si pentru asta nu am platit TVA!dar pentru asta am platit IMPOZIT PE VENIT.
    Iara uite ca Noro are dreptate in multe chestii,asta e nu te condamn ca vrei sa ii prostesti pe oameni cu munca(munca le dai asta nu ii nimic de comentat!)dar o sa iti bagi in buzunar multi bani care ei au dreptul sa ii incaseze.Asa ca lupti cu toate armele care le ai!
    Deci nu spune ca vrei sa ajuti!
    Ultima chestie:unde anume ii locul asta de munca?in ce oras?
    Multa sanatate,si succes la tepe!

REPPET , si asta doar pentru ca nu-mi place ca orice neavenit sa intre si sa PORCAIASCA un post serios ca al meu ,
    NET inseamna NET , adica salariul cu care pleaca omul acasa........
    oricum ai intoarce-o , daca ai fi citit atent ce am scris inca din primul post , si ai fi facut un calcul simplu ai fi vazut ca eu as oferi un salariu minim net de 1200 euro plus cazare
    pentru 8 ore pe zi lucrate , 160 ore pe luna lucrate !acesta doar salariu de inceput , pt. ca , functie de valoarea fiecaruia , urmeaza a se negocia..........
    sa nu-ti mai spun ca nr de ore poate fi de 220 pe luna ........si altele si altele.....citind atent descoperi totul clar .

si acum hai sa analizam ce ai scris si tu.....17400 e / an ...asta inseamna ca nu depasesti 1500 e pe luna , din care platesti impozit , minus cazare 250 e / luna ca mai stai cu 2 colegi in app....esti fericit ai iesit cu 1100e pe luna , la 10 ore de distributie .
    PAI cum naiba dai tu cu piciorul atunci la 12,5 pana la 18 euro net pe ora , ca necalificat in constructii ?? cum mai baiat istet ce esti? cum de nu te duci tu necalificat sa iei minim 160 ore X 18 e = 2880 euro pe luna net.......?? nu-ti dai seama ca toata Romania ar veni in germania necalificat???
    sti de ce cer toti personal calificat in constructii in Germania ?? pt. ca acolo nu exista necalificati !!MUNCA NECALIFICATA NU EXISTA !! exista doar utilaje pe care trebuie sa stii sa le manuiesti , tu ca un calificat ,
    si sa-ti iasa treaba perfecta dupa o zi de munca , ....altfel iei cateva suturi in fund la sfarsit de zi ! nu cei 7,5 euro NET de care vorbeam eu.

Si ai uitat sa mai spui ca Germania este plina de Polonezi si Unguri care ne fac concurenta ,....si ca ei sunt agreati de nemti sa lucreze , nu Romanii .......
    Romanii s-au specializat pe alte meserii pe agricultura , pe spalat vase in restaurante , si pe ingrijit batrani .
    si sti de ce ?? Pt. ca in constructii trebuie sa fi CALIFICAT , si serios ,si sa-ti iasa treaba asa cum este in plan .
    Sunt foarte putin romanii care au reusit sa lucreze in Germania in constructii . SUNT , dar putini .

Data înscrierii
    31.03.2012
    Posturi
    17
    Putere Rep
    0

Implicit

Incepand de astazi , consider postul meu inchis ,
    am rezolvat ce doream .

Mi-a facut placere sa postez aici o oferta de locuri de munca ,
    si am reusit sa raspund pe e-mail celor care m-au contactat .

succes tuturor

Data înscrierii
    17.04.2012
    Locație
    Darmstadt
    Posturi
    4
    Putere Rep
    0

Implicit

deci pana la urma si pisoi are dreptate,ii ceva in neregula cu oferta ta de te 'oparesti' asa
    inchide postul mai bine!

Data înscrierii
    15.04.2012
    Locație
    Essen
    Posturi
    56
    Putere Rep
    3

Implicit

mda..eu nu am vrut sa degenereze in felul asta subiectul ..dar se pare ca mai sunt si altii care itzi observa neregulile..sunt unele chestii curioase..de ceri adeverinta de la doctor ca e apt de munca ,cand tu le faci gewerbe aici,si adeverinta aia e nula in fata autoritatilor germane,si nici macar nu le trebuie...oricum bafta...
    Ultima modificare făcută de noro; 20.04.2012 la 07:48.
    Zambeste! Maine Va fi mai RAU!

Pagina 3 din 3 PrimulPrimul 123

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •