Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 17

Subiect: Olanda /tarile Europei fata de tarile foste sub "cortina de fier"

Data înscrierii
    18.02.2006
    Locație
    Romania
    Posturi
    3.090
    Putere Rep
    35

Implicit Olanda /tarile Europei fata de tarile foste sub "cortina de fier"

Stau ca "mutu" si ma tot intreb ce se intampla in Europa noastra frumoasa si unita!Ce interese se ascund,ale cui ? in spatele comunitatii europene,unele tari ca de exemplu Anglia,Norvegia tari care nu sunt interesate pentru integrarea "grandioasa"....Olanda incepe diverse actiuni de refuz pentru integrarea romanilor ,nu-i condamn posibil se gandesc le luam painea de la gura.
    Interesant este faptul ca se mediatiza ce bine le va merge tuturor intregratilor ....noi ce observam ? problemele Greciei,Spaniei ,Irlandei,Portugaliei mai nou Italiei,mda se pune vina pe criza.Criza este vina cetatenilor ,astfel "ni se zice" .Cetateni care isi plateau bill-urile ,datoriile la banci ,stat .
    Parerea mea este ca din dorinta de o bogatie horibilanta pe spinarea/exploatarea celuilalt s-a ajuns aici.Criza este in casa celui care e corect,criza dispare in casa speculantului indiferent ca se numeste ,concern bancar,institutie de stat,afacerist...
    Ultima modificare făcută de Loniia; 11.03.2012 la 08:55.
    "Numai cu inima poti vedea ceea ce este invizibil pentru ochi"
    Antoine de Saint-Exupery

Data înscrierii
    07.05.2007
    Posturi
    3.757
    Putere Rep
    36

Implicit

Citat Postat în original de Loniia Vezi post
    noi ce observam ? problemele Greciei,Spaniei ,Irlandei,Portugaliei mai nou Italiei
    Si ale Frantei (PIB 2011 = PIB 1974 in valoare reala), Belgiei, Olandei. Urmeaza Germania la rand - acolo strange lumea cureaua de 5 ani (veniturile medii de azi sunt la fel ca in 2007 in valoare reala) si de-asta au inca exporturile competitive si stau cat de cat rezonabil cu finantele.

Islanda defaulted acum 4 ani si azi n-o duce rau de loc. Au mai fost si alte tari care au defaulted in ultimii 15 ani si s-au refacut in cativa ani. Datoriile tuturor tarilor UE care sunt in cofa (lista de mai sus) cresc continuu si asa-zisele masuri de echilibrare luate de UE nu fac decat sa asigure cresterea acestor datorii mamut.

PS: Italia era in cofa din 2009, dar nu s-a inceput sa se vorbeasca oficial de problema italiana decat la sfarsitul lui 2010 cand nu se mai putea tine secret.
    Everything the same; everything distinct. (Zen)

Data înscrierii
    18.02.2006
    Locație
    Romania
    Posturi
    3.090
    Putere Rep
    35

Implicit

Raven din cate am inteles citind si ascultand emisiuni ale unor posturi de tv sunt tari care au un fond de solidaritate?In urma cu 2/3 ani se discuta in parlamentul roman pentru a introduce acest fond,ai auzit ceva despre cum s-a finalizat acest proiect?
    Germania are avantajul micilor banci locale,tin inflatia in frau.Pot fi un exemplu pentru celelalte tari.
    La sedintele din parlamentul european se analizeaza posibilitatea de a lua modele viabile care reusesc atenuarea crizei economice?

... intrebari al oricarui cetatean indreptatit sa stie ce i se pregateste ...
    "Numai cu inima poti vedea ceea ce este invizibil pentru ochi"
    Antoine de Saint-Exupery

Data înscrierii
    01.01.2008
    Locație
    Melbourne Fl
    Posturi
    1.104
    Putere Rep
    19

Implicit

Da, Lonia. Ai spus corect "Le iei piinea de la gura". dar sint multe alte destrabalari care se aduna la ce se intimpla in Europa.
    In primul rind, eu cred ca toate falimentele astea de diferite state, invata alte state sa dea falimente si ele. Si la fiecare faliment este cineva care pierde munca lui de o viata, ca de exemplu o banca care a investit banii lor in bondurile Grecesti. Si la asta ma gindesc la o banca particulara (poate mica, poate mare) unde pierderile vid din buzunarul persoanei care are banca aia. Nimic nu este ne-vinovat. Totul are ceva pedeapsa pentru cineva. Si cu cit mai multe tari dau faliment, cu atit se accepta furtul de la un stat la altul. Si populatia zice de ce sa nu fur si eu atunci, ca si ceilalti mint si fura pe rupte.
    Si acuma vad ca unele state incep sa arunce ceva romani afara, ca s-au plictisit de asa fel de imigranti. Adica daca asculti de la romani care cred ca e OK sa ai casatorie contra cost ( ca sa ajunga in SUA), sau ai romani care cred ca e OK ca femeile sa fuga in Europa sa lucreze ca si "curve", sa aduca bani inapoi in tara pentru ei, sau ai romani care fug in Europa sa fure tot ce pot si sa omoare si persoane ca sa poata fura de ce are "el" nevoie. Deci asta e decaderea care o vad eu ca se intimpla in general in romania si in alte tari in Europa.
    Chiar acuma citeam cum populatia in Zurich a legalizat curvaria in centrul orasului, prin a pune pereti intre parcare la masini, ca sa poti face ce vrei fara sa fi vazuti. De ce sa nu o faca in in mijlocul strazii, ca tot acolo este aproape. Si ce daca copii si ceilalti oameni vad direct, sau numai stiu ca se ascunde totul intre peretii de la parcare ???
    http://www.bbc.co.uk/news/world-europe-17335444
    Si toata viata asta ajuta la depravarea care se intimpla in special in romania, dar si peste tot aproape in Europa. Si faptul ca poti sa faci droguri, sex, si furat la orice nivel (inclusiv de stat), dezvolta organizatia de hoti/excroci, ca mafiotii italieni, guvernul romanesc, companiile de afacere de gust prost (droguri, sex, etc).
    Tot ce e nevoie sa faci sa incurajezi criminalii, este sa faci nimica !!! Exact ce se intimpla prin Europa, si in special in romania. Deci eu nu ma mir de ce vor oamenii buni sa fuga de acolo si sa vina aici.
    Scirbit sint si eu cind tot aud ce e nou prin toate fostele tari comuniste, inclusiv rusia, ungaria, romania, china, etc. Si nu pot sa le scriu numele lor cu litere capitale, ca ele nu merita sa fie mentinute asa.
    Sint tot felul de crime unde oamenii au murit pe nedrept, sau au murit de foame si de frig cind statul lor nu vrea sa-i ajute, Si toate astea tot continue pe acolo, si nu e nici un motiv sa se opreasca atita timp cit omul cinstit sta si nu face nimic sa le opreasca.
    Asa ca daca ai speranta sa lucrezi cinstit si sa-ti mentii o viata curata pe acolo, Lonia, eu cred ca nu prea ai sansa mare. Poate daca locuiesti pe virful muntelui, si devii cioban, sau ceva fanatic religios.

Banii care se arunca spre salvarea statelor care dau faliment, sint bani furati de la unul la altul acolo in Europa. Si daca guvernul roman vrea sa ajute cu asa ceva, e mai mult ca sigur ca ei se uita cumva cum sa fure si ei mai tirziu daca dau faliment, si pot sa spuna ca au nevoie de ajutor. Daca nu ar da faliment, pentru ca sint asa de analfabeti, si asa de hoti, poate as fi interesat sa-i cred ca o fac din suflet.
    Daci cu draci, Tepes ar fi bun !!!

Data înscrierii
    12.11.2006
    Locație
    Daesalam,Tansania
    Posturi
    5.323
    Putere Rep
    41

Implicit

Citat Postat în original de romi_in_florida Vezi post
    Chiar acuma citeam cum populatia in Zurich a legalizat curvaria in centrul orasului, prin a pune pereti intre parcare la masini, ca sa poti face ce vrei fara sa fi vazuti. De ce sa nu o faca in in mijlocul strazii, ca tot acolo este aproape. Si ce daca copii si ceilalti oameni vad direct, sau numai stiu ca se ascunde totul intre peretii de la parcare ???
    http://www.bbc.co.uk/news/world-europe-17335444
    Romi,Elvetienii au fost prima tara din Europa care a dat droguri gratuit celor dependenti..urmarea a fost ca nu mai vedeai la colzuri oameni cu siringa,s-a redus prostitutia,hotia,jafurile,etc..cei dependenti pe langa ca primeau o heroina curata,aveau timp sa lucreze sau sa faca ceva constructiv..nu se mai invartea totul de dimineta pina seara in jurul procurarii de droguri..
    cred ca nu esti informat,altfel nu pot sa-mi explic parerea ta proasta despre europeni..

Data înscrierii
    18.08.2009
    Posturi
    853
    Putere Rep
    18

Implicit

Citat Postat în original de Raven Vezi post
    Islanda defaulted acum 4 ani si azi n-o duce rau de loc. Au mai fost si alte tari care au defaulted in ultimii 15 ani si s-au refacut in cativa ani..
    Islanda n-a fost in default in 2008, s-a salvat in ultima clipa. In ultimii 15 ani ultimul default in Europa a fost Ucraina in 2000, restul au fost toate tari din lumea a 3a more or less, majoritatea in America de Sud/Centrala. Romania a fost de doua ori in default pe timpul lui Ceasca si de aia se nasolise asa situatia prin anii 80.
    Parerea mea e ca odata ce o tara e oficial in default, daca nu intervine "cineva" - adica acele fonduri/organisme - care sa sprijine tara aia, nu te refaci asa usor in citiva ani si e naspa de tot pt. populatia de rind. Nu poti sa zici ca "sint in default, ma doare-n pix, ca eu tot bine o duc".

Germania are avantajul micilor banci locale,tin inflatia in frau.Pot fi un exemplu pentru celelalte tari....
    Cum sa tina micile banci locale inflatia in friu? Nu vad legatura... Oricum, nu inflatia e problema in ziua de azi, e chiar opusul (adica lipsa banilor lichizi).

La sedintele din parlamentul european se analizeaza posibilitatea de a lua modele viabile care reusesc atenuarea crizei economice?

... intrebari al oricarui cetatean indreptatit sa stie ce i se pregateste ...
    Eu cred ca se analizeaza, dar ca "simplu cetatean indreptatit" nu m-as baza prea mult pe asta. Depinde de ce situatie ai, virsta, studii, etc ... Pe cit se poate ar fi de preferat sa nu depinzi de ce ti se pregateste de catre altii.
    E clar ca in Europa generatia care va iesi la pensie peste 20 de ani, nu trebuie sa se astepte la prea mult, ci ar trebui sa-si puna singuri economii de-o parte. Educatia e inca pe gratis cam peste tot in Europa, dar si asta poate o sa se schimbe, la fel serviciile medicale.
    Pt. generatia noastra (vorbesc de majoritatea dintre noi) e cam tirziu sa mai faci schimbari radicale, dar poate ar trebui sa ne educam copiii in mod ferm sa nu astepte nimic de la nimeni,sa nu faca datorii, sa nu se bage in investitii aiurea, etc .... sa nu mai repete greselile noastre.
    Divers do it deeper!

Data înscrierii
    07.05.2007
    Posturi
    3.757
    Putere Rep
    36

Implicit

Raven din cate am inteles citind si ascultand emisiuni ale unor posturi de tv sunt tari care au un fond de solidaritate?In urma cu 2/3 ani se discuta in parlamentul roman pentru a introduce acest fond,ai auzit ceva despre cum s-a finalizat acest proiect?
    Nu prea vad cum pot exista fonduri de solidaritate pt. tarile din eurozone. Fonduri de solidaritate inseamna tiparit bani.

Citat Postat în original de encore Vezi post
    Islanda n-a fost in default in 2008, s-a salvat in ultima clipa. In ultimii 15 ani ultimul default in Europa a fost Ucraina in 2000, restul au fost toate tari din lumea a 3a more or less, majoritatea in America de Sud/Centrala.
    De unde ideea ca daca intri in default esti pierdut? Daca nu intri in default la momentul potrivit esti pierdut, adica pierzi mult mai mult si cei din jur la fel.

Islanda a defaulted in 2008 si bine a facut ca n-a tras de timp.

Bloomberg: Greece can't default like Iceland

"Iceland survived by taking over the domestic units of its banks and leaving the foreign creditors to bear losses." - deci tara nu si-a platit datoriile la creditori, adica defaulted.

Aparatul UE asta incearca sa faca acum: sa reduca pe cat se poate pierderile bancilor nemtesti & frantuzesti (astea au expunere mare la Grecia). Nu sa salveze Grecia. Toata lupta anti-defaultului grecesc este pt. a reorienta pierderile cat mai mult de la banci la state (adica la taxpayers).

In ultimii 15 ani a defaulted si Rusia. Si-a iesit bine in cativa ani. La fel si Argentina mai inainte in anii '80. Nici Argentina in anii '80, nici Rusia in anii '90 nu erau tari de lumea a III-a.

Nu poti sa zici ca "sint in default, ma doare-n pix, ca eu tot bine o duc".
    In situatii de default nimeni n-o duce bine. Dar masurile potrivite la timpul potrivit duc la redresare destul de rapida. Grecia ca si Portugalia, Irlanda, Spania si Italia sunt banckrupt. Franta, Belgia si Olanda sunt pe-aproape.
    Pana acum a cam platit Germania, adica nemtii platitori de taxe. Germania are economie de export, daca ii scad exporturile semnificativ ajunge in situatia alorlalti care-s pe cale sa ajunga faliti. Si daca Germania o ia in jos prea mult, atunci tot UE-ul dispare.

Data înscrierii
    18.08.2009
    Posturi
    853
    Putere Rep
    18

Implicit

Islanda a defaulted in 2008 si bine a facut ca n-a tras de timp.

Bloomberg: Greece can't default like Iceland

"Iceland survived by taking over the domestic units of its banks and leaving the foreign creditors to bear losses." - deci tara nu si-a platit datoriile la creditori, adica defaulted.

.
    Confunzi termenii. Nu-i adevarat ca tara nu si-a platit datoriile. Ce-i care nu si-au platit datoriile au fost trei banci private din Islanda. E o mica mare diferenta. Deci "Islanda" ca tara n-a fost in nici un moment in default.

Daca tot ai dat articolul, citeste si mai jos in paragraful 5: "Though the island never reneged on any sovereign debt, its bank failures left creditors trying to recoup ...(etc)" - adica nu tara, ci unele banci (private) din Islanda au dat tzeapa.
    Divers do it deeper!

Data înscrierii
    07.05.2007
    Posturi
    3.757
    Putere Rep
    36

Implicit

Confunzi termenii. Nu-i adevarat ca tara nu si-a platit datoriile. Ce-i care nu si-au platit datoriile au fost trei banci private din Islanda.
    Pe Islanda am voie s-o confund cu Islanda?

"Iceland survived by taking over the domestic units of its banks and leaving the foreign creditors to bear losses."

Adica tehnic vorbind le-a nationalizat dupa care noul owner (statul) n-a platit datoriile: statul a declarat partea de investment banking falita si n-a platit datoriile asociate, desi a preluat toate bancile alea cu tot cu datoriile respective.
    Degeaba n-a renegat nimic din sovereign debt. Din moment ce statul a preluat datoriile bancilor private, statul (adica Islanda, taxpayers, poporu') trebuie sa le plateasca. Nu le plateste, asta se numeste default. Nu importa ca nu erau datorii facute de stat, din moment ce statul le-a preluat, statul devine noul datornic.
    Diferenta e in alta parte: n-a existat un bank bailout. Asa cum se intampla acum de 3 ani in UE.

E adevarat si ca unii au intrat la puscarie acolo in Islanda. Acuma cum ar fi ca Barosso sau Rompuy sa ajunga la puscarie? E inimaginabil.

Data înscrierii
    18.08.2009
    Posturi
    853
    Putere Rep
    18

Implicit

Pe Islanda am voie s-o confund cu Islanda?
    Nu inteleg.

"Iceland survived by taking over the domestic units of its banks and leaving the foreign creditors to bear losses."

Adica tehnic vorbind le-a nationalizat dupa care noul owner (statul) n-a platit datoriile?
    ouchh ... pe masura ce incerci sa explici, te infunzi tot mai mult. Statul nu le-a "nationalizat", ci le-a luat in custodie. E cu totul altceva. Adica statul nu este, si nu a fost "owner".

Degeaba n-a renegat nimic din sovereign debt. Din moment ce statul a preluat datoriile bancilor private, statul (adica Islanda, taxpayers, poporu') trebuie sa le plateasca.
    Statul islandez nu a preluat in nici un moment datoriile bancilor.

Nu importa ca nu erau datorii facute de stat, din moment ce statul le-a preluat, statul devine noul datornic.
    La fel ca mai sus: in cazul crizei islandeze din 2008 statul nu a preluat datoriile bancilor.

Anyway, aici e lista cu toate tarile care au fost vreodata in default, din cele mai vechi timpuri si pina astazi. Islanda nu figureaza pe lista.
    http://en.wikipedia.org/wiki/Sovereign_default
    Divers do it deeper!

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •