Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12
Rezultate 11 la 17 din 17

Subiect: Olanda /tarile Europei fata de tarile foste sub "cortina de fier"

Data înscrierii
    18.08.2009
    Posturi
    857
    Putere Rep
    18

Implicit

Citat Postat în original de Raven Vezi post
    Adica tehnic vorbind le-a nationalizat dupa care noul owner (statul) n-a platit datoriile: statul a declarat partea de investment banking falita si n-a platit datoriile asociate, desi a preluat toate bancile alea cu tot cu datoriile respective.
    uite aici inca o referinta daca nu ma crezi pe mine:
    http://www.moneyweek.com/news-and-ch...-go-bust-20800

vezi Sectiunea 3 - What Iceland did:
    "Britain nationalised RBS, assuming all its debts. Ireland guaranteed all the debts of its six largest banks.
    However, Iceland took a different tack. The government declared that it would only save domestic bank account holders - everyone else would have to fight over the remaining assets."

Adica Islanda nu a nationalizat bancile, si a declarat de la bun inceput ca nu are de gind sa preia datoriile creditorilor (altora decit cetatenilor islandezi), deci nu se pune problema sa defaulteze pe o datorie pe care nu si-a asumat-o.
    Divers do it deeper!

Data înscrierii
    01.01.2008
    Locație
    Melbourne Fl
    Posturi
    1.104
    Putere Rep
    20

Implicit

Nu e vorba de cine a nationalizat, sau cine e noul patron.
    Problema este cine a pierdut banii si cine a produs bani noi, sa acopere pierderile din inainte.
    Faptul ca ori ce tara accepta sa puna mai multi bani de hirtie in circulatie, nu inseamna nimic bun sau destept.
    Banii fara valoare, sint la fel ca si banii falsi, sau ca si un stat (grecesc) care nu are nici un produs pozitiv, ca nu are de unde !
    Pina la urma cineva se va uita la euro ala, si va zice "ce fac eu cu asta, ca nu-i bun nici de hirtie de WC".
    Daca voi aveti incredere in Grecia, cumparati rapid ceva bonduri de la ei, ca sint ieftine.

La fel este si cu increderea in persoanele romane care au mers prin Europa sa fure, sa omoare, sa fie curve, sau sa insele altii din alte tari. Nu este nici o incredere ramasa despre astia, si de aia nu mai sint bine veniti pe acolo.
    Si europenii care vor educatie pe gratis, ajutor medical pe gratis, vacante cit mai lungi pe gratis, pensie pe gratis, si droguri pe gratis, sint exact la fel de idioti ca statul lor.
    Deci intrebarea cea mai buna nu este cit poti sa mulgi vaca pe gratis, dar cit vei trai tu cu viata aia pe acolo. Daca la 50 tu arati ca un bosorog, sansa e buna ca vei muri pina la 70, daca rezisti sa traiesti pe cirje pina atunci.
    Daca te mentii in stare fizica buna, si traiesti pina la 100, atunci esti cel mai destept in marea aia de prost crescuti.
    Daci cu draci, Tepes ar fi bun !!!

Data înscrierii
    18.02.2006
    Locație
    Romania
    Posturi
    3.099
    Putere Rep
    36

Implicit

Citat Postat în original de encore Vezi post

Cum sa tina micile banci locale inflatia in friu? Nu vad legatura... Oricum, nu inflatia e problema in ziua de azi, e chiar opusul (adica lipsa banilor lichizi).

Eu cred ca se analizeaza, dar ca "simplu cetatean indreptatit" nu m-as baza prea mult pe asta. Depinde de ce situatie ai, virsta, studii, etc ... Pe cit se poate ar fi de preferat sa nu depinzi de ce ti se pregateste de catre altii.
    E clar ca in Europa generatia care va iesi la pensie peste 20 de ani, nu trebuie sa se astepte la prea mult, ci ar trebui sa-si puna singuri economii de-o parte. Educatia e inca pe gratis cam peste tot in Europa, dar si asta poate o sa se schimbe, la fel serviciile medicale.
    Pt. generatia noastra (vorbesc de majoritatea dintre noi) e cam tirziu sa mai faci schimbari radicale, dar poate ar trebui sa ne educam copiii in mod ferm sa nu astepte nimic de la nimeni,sa nu faca datorii, sa nu se bage in investitii aiurea, etc .... sa nu mai repete greselile noastre.
    Inflatia o inteleg prin ce se intapla : cresterea continua al preturilor la carburanti ,alimente ...si al dobanzilor la banci .Cum ar fi echilibrarea lor?infiintarea micilor banci locale cum sunt in Germania ... o idee " cu voce " din partea mea.
    Mi-as dori emisiuni la tv si articole in media scrisa nationala ce inseamna sa te imprumuti de la banci,nu reclame care indeamna sa faci imprumut ce depaseste puterea ta.Educatie/informatie cum sa devii un gospodar,cum si in ce domenii sa faci investitie cu fonduri europene ,sa ajutam productia interna .
    "Numai cu inima poti vedea ceea ce este invizibil pentru ochi"
    Antoine de Saint-Exupery

Data înscrierii
    01.01.2008
    Locație
    Melbourne Fl
    Posturi
    1.104
    Putere Rep
    20

Implicit

Lonia, e bine ca tu vrei o viata perfecta. Din pacate companiile mari nu sint perfecte, si ca sa se mentina, ele cumpara guvernul si fac legi bune numai pentru ei.
    Fara furturile si minciunile corporatiilor mari, nu ar trebui sa avem un guvern plin de avocati mincinosi care sa accepte mita, si atunci ce facem cu aia de la dreptul !!!
    Si daca toti ar fi sanatosi, nu am avea nevoie de doctori si de companii farmaceutice. Si am avea multi someri care nici nu ar sti ce inseamna o lopata.
    Bancile mici ajuta numai local, si asta e bine si frumos, pentru ca ei cunosc localitatea. Dar cind cresc mari, bancile fura pe rupte ca cele mari din SUA.
    Populatia perfecta trebuie educata cum zici tu, dar nimeni nu vrea sa faca asta, ca e mai usor sa furi de la idioti, decit de la cei educati bine.
    Abia astept sa vad si eu viata perfecta
    Daci cu draci, Tepes ar fi bun !!!

Data înscrierii
    18.08.2009
    Posturi
    857
    Putere Rep
    18

Implicit

Citat Postat în original de Loniia Vezi post
    Inflatia o inteleg prin ce se intapla : cresterea continua al preturilor la carburanti ,alimente ...si al dobanzilor la banci .Cum ar fi echilibrarea lor?infiintarea micilor banci locale cum sunt in Germania ... .
    Loniia, inflatia in Romania in 2012 este 2.6%. Adica ridicol de mica, neglijabila. Trendul din ultima perioada pt. Romania il ai aici: http://www.indexmundi.com/romania/in...r_prices).html
    vezi si tu ca inflatia tot scade.
    Repet, nu inflatia este problema la ora actuala (nici in Romania, si nici altundeva). In plus, prezenta bancilor mici/locale nu are nici-o legatura si nu ar influenta inflatia in nici-un fel.

NB: cresterea preturilor la carburanti nu are nimic de-a face cu bancile. Pretul benzinei depinde de pretul petrolului pe piata mondiala, si jocul asta se joaca la alta masa.

Citat Postat în original de Loniia Vezi post
    Mi-as dori emisiuni la tv si articole in media scrisa nationala ce inseamna sa te imprumuti de la banci,nu reclame care indeamna sa faci imprumut ce depaseste puterea ta.Educatie/informatie cum sa devii un gospodar,cum si in ce domenii sa faci investitie cu fonduri europene ,sa ajutam productia interna .
    Nu stiu ce se da in media nationala in Romania, dar la urma urmei ce se da la TV si in media e expresia libertatii, democratiei, libertatii de exprimare, economiei de piata, etc .... pe care noi si generatia parintilor nostri am dorit-o cu disperare pe cind eram in vremea lui Ceausescu. Cind eram comunisti si ne uitam la capitalisti credeam ca iarba e mai verde la vecini. Evident ca ca este, dar poate nu chiar atit de verde cum credeam. Sau altfel spus: este verde, dar are si spini in care te mai si intzepi.

Diferenta dintre sistemele dictatoriale vs. democratice (politic vorbind) repectiv economie planificata vs. economie de piata (economic vorbind) este ca in primele chiar n-ai nici-o sansa, adica doar faci ce ti se spune, pe cind in sistemele democratice/de piata esti liber sa faci ce vrei ca individ. Aceasta libertate individuala pe final se va transforma intr-un spirit de turma (adica faci si tu ce face vecinul, desi ai fi liber sa faci altceva), de aceea o econmie va mege in sus-jos-stinga-dreapta dupa cum se indreapta "turma", dar pina la urma ca individ esti liber sa iesi din turma cind vrei tu si o iei in alta directie.

Ceea ce doresti tu, adica educarea/informarea maselor largi despre ce si cum sa faca ca le fie bine, eu cred ca in momentul asta nu se poate, si stii de ce? Pt. ca (1) nimeni nu stie lucrul asta in ziua de azi, si chiar daca ar sti (2) interesul individual primeaza fata de cel colectiv, adica cine stie o face pt. el insusi. Ce aia am spus, sa ne invatam copiii sa nu astepte nimic de la nimeni, ci sa invete sa aiba grija de ei; si sa invete din greselile noastre.
    Divers do it deeper!

Data înscrierii
    07.05.2007
    Posturi
    3.757
    Putere Rep
    36

Implicit

uite aici inca o referinta daca nu ma crezi pe mine:
    http://www.moneyweek.com/news-and-ch...-go-bust-20800

vezi Sectiunea 3 - What Iceland did:
    "Britain nationalised RBS, assuming all its debts. Ireland guaranteed all the debts of its six largest banks.
    However, Iceland took a different tack. The government declared that it would only save domestic bank account holders - everyone else would have to fight over the remaining assets."

Adica Islanda nu a nationalizat bancile, si a declarat de la bun inceput ca nu are de gind sa preia datoriile creditorilor (altora decit cetatenilor islandezi), deci nu se pune problema sa defaulteze pe o datorie pe care nu si-a asumat-o.
    Te cred, dar in practica nu s-a intamplat asa. In practica, Islanda a platit cu forta cam tot ce datorau bancile lor catre UK. Catre alte tari nu stiu, probabil a fost in functie de cata presiune au putut alea sa aplice.

S-a intamplat urmatorul lucru: banci islandeze operau in UK ca orice banca cu operatiuni internationale. Bancile islandeze au dat faliment la ele acolo in Islanda. Din cazuza asta toate filialele lor internationale au colapsat. Si au lasat datorii de miliarde in urma. Statul britanic a platit cetatenilor britanici pana la o anumita suma (parca Ł50k/persoana sau Ł100k/joint account, cine avea 2 conturi la banci diferite primea dublu etc.). Si a fortat statul islandez sa dea banii inapoi. Nu erau banii lor, i-au pierdut, dar tot trebuia sa-i dea inapoi. Si cum bancile fusesera preluate de statul islandez...
    A urmat un scandal diplomatic de proportii, dar Islanda a platit. Islanda a platit, nu banci private.

Exact cum zice in moneyweek.com: "everyone else would have to fight over the remaining assets".

Loniia, inflatia in Romania in 2012 este 2.6%. Adica ridicol de mica, neglijabila.
    Asta e rata oficiala a inflatiei. Care nu e reala.
    Cea mai buna dovada e ca BNR are dobanda la facilitatea de creditare 9.5% (la facilitatea de depozit e 1.5%), iar la politica monetara 5.5%. Deci inflatia oficiala e 2.6%, dar BNR opereaza cu dobanzi de aproape 4 ori mai mari la creditare.
    Cat e dobanda cea mai mica la orice banca din RO? Nu cred sa fie nimic sub 10%.

Rata oficiala a inflatiei din mai toata Europa e falsa. Pt. ca asa-zisul cos de cumparaturi nu e alcatuit corect, n-are de regula tot ce trebuie in el si nici weighing corect n-are.

Realitatea este ca mai toata Europa are inflatie mult mai mare decat cea oficiala de 2-3 ani incoace. Si inainte erau diferente semnificative pt. ca acel cos de cumparaturi n-a fost alcatuit corect nici in trecut.
    Ultima modificare făcută de Raven; 14.03.2012 la 05:09. Motiv: Adaugat comentariu 2 pt. encore.
    Everything the same; everything distinct. (Zen)

Data înscrierii
    18.08.2009
    Posturi
    857
    Putere Rep
    18

Implicit

Ok, si eu sint de acord ca inflatia nu e "corect" calculata, pt. ca de fapt nu se poate gasi un "cos corect" care sa fie reprezentativ in orice situatie, asta in mod obiectiv vorbind, si in plus sint si interese la mijloc care fac ca raportarea sa fie distorsionata.

Ideea nu era atit valoarea in sine a indicelui, cit faptul ca nu cresterea preturilor constituie problema majora astazi, imo.
    Divers do it deeper!

Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •