Follow RomanianPortal on Twitter       
Rezultate 1 la 9 din 9

Subiect: Daca ai rude...

Data înscrierii
    13.09.2005
    Locație
    Romania
    Posturi
    162
    Putere Rep
    15

Implicit

Salut, in special Ovex, pt ca stiu ca el imi va raspunde concret. :D
    Am mai vorbit, am lamurit cu banii si altele...
    Problema noua este ca am rude acolo dar cad in gradul 2 de rudenie, si ei nu-mi pot face o chemare sponsorizata pt ca nu sunt nepot (aproape matusa pt ca e vara primara cu tata nu sora) . Eu voi depune dosarul, si ii declar in formular ca rude stabilite acolo (other relatives) pt a primi niste puncte in plus.Ei primesc un formular care trebuie semnat in prezenta unui avocat etc... sa zicem ca ei se descurca cu acel formular, intrebarea mea este, cand depun dosarul trebuie sa atest rudenia cu ei? acte de nastere ale bunicilor si parintilor si etc? ca sa evidentiez clar ca matuse-mea e vara-primara cu tata si eu sunt baiatu lu tata? chestii de genu... pt ca sa ma apuc de acum sa fac actele astea ma gandesc ca dureaza... in primavara vreau sa depun dosarul.
    Sper sa fii fost destul de clar cu problema mea.Eventual sa primesc un raspuns
    Romania nu e a noastra, e a urmasilor urmasilor nostri.

Data înscrierii
    27.02.2005
    Locație
    Canada
    Posturi
    607
    Putere Rep
    15

Implicit

<TABLE class=report cellSpacing=0 cellPadding=0 width="100%"><T>
    <T>
    <TR>
    <TD></TD>
    <TD style="PADDING-RIGHT: 10px; BORDER-TOP: black 1px solid">4.5 Lien avec le Qu
    Mandria si prostia....

Data înscrierii
    27.02.2005
    Locație
    Canada
    Posturi
    607
    Putere Rep
    15

Implicit

Formularul de care ai nevoie il gasesti aici:

http://www.immigration-quebec.gouv.q...ais/publicatio ns/pdf/dcs/D13.pdf

El trebuie completat in prezenta unui notar care isi va pune evident "parafa" de autentificare.Costa cam 15-20$CAD.
    Mandria si prostia....

Data înscrierii
    13.09.2005
    Locație
    Romania
    Posturi
    162
    Putere Rep
    15

Implicit

Deci in consecinta fac decat declaratia si eu si ei in fatza unui avocat? sau mai atestez si cu acte de nastere copi legalizate ?
    Ar fi simplu doar chestia aia in prezenta unui avocat... dar oare te cred aia pe cuvant?!
    Si daca ruda este vara cu tata, ea este matusa? eu sunt nepot? ce sunt?... asta ca sa stiu ce bifez in formular.
    Niciunde nu scrie clar ca trebuie sa dovedesti gradul de rudenie cu acte oficiale, certificate de nastere ale bunicilor parintilor etc, doar ca faci o declaratie oficiala, tu si ruda stabilita acolo. Cu asta nu sunt lamurit:
    a)doar formular (eu si ei) sau,
    b)formular+acte_de_rudenie.

Data înscrierii
    27.02.2005
    Locație
    Canada
    Posturi
    607
    Putere Rep
    15

Implicit

Formularul il descarca de pe net cei din Canada(doar ei)si merg cu el completat la un notar.Acesta isi da acordul,ferificand in prealabil,toate datele celuicare face solicitarea(adresa,statut oficial din Canada,etc.).

In cazul in care tu vrei sa demonstrezi ca persoana din Canada iti este ruda,de ex.persoana completeaza actul bifand la matusa,tie s-ar putea sa ti se ceara sa demonstrezi acest lucru la interviu.Daca vei reusi (va trebui sa ai traducerile si copiile unor acte de nastere si casatorie a unora dintre rudele tale),este ok.Daca insa nu vei putea face dovada de o maniera categorica(repetaca vei fi pus sa faci asta),s-ar putea sa-ti fi facut defapt un deserviciu.

In cazul in care cei care-ti trimit actul,bifeaza in casuta care demonstreaza,simplu ,ca -ti sunt prieteni,atunci tu nu mai ai nimic de facut decat sa mentionezi ca de fapt sunteti prieteni ,comunicati tot timpul si de fapt sunteti si rude ceva mai indepartate,fapt ce conteaza la urma urmei, nu?

Oricare ar fi decizia ta,TOT 1 PUNCT vei lua si intr-o situatie si in alta!& nbsp; Bafta multa in decizia pe care o vei lua!
    Mandria si prostia....

Data înscrierii
    13.09.2005
    Locație
    Romania
    Posturi
    162
    Putere Rep
    15

Implicit

Bun asa, trebuie sa strang actele necesare. Sa vad si matusa mea din Canada ce zice i-am trimis adresa de internet cu acest formular, o sa-i spun ca numai ea il completeaza.
    Ea il primeste dupa ce depun dosarul la Wiena, sau mi-l trimite prin posta?
    Deci eu trimit dosarul la Wiena cu tot cu actul ala daca mi-l trimite ea prin posta?
    Pfuai ce nasol e sa fii roman cate trebuie sa faci sa iesi din cusca.

Data înscrierii
    27.02.2005
    Locație
    Canada
    Posturi
    607
    Putere Rep
    15

Implicit

Citat Postat în original de cipi604
    Ea il primeste dupa ce depun dosarul la Wiena, sau mi-l trimite prin posta?
    Deci eu trimit dosarul la Wiena cu tot cu actul ala daca mi-l trimite ea prin posta?
    Pfuai ce nasol e sa fii roman cate trebuie sa faci sa iesi din cusca.

Ea il completeaza si ti-l trimite tie prin posta.Apoi tu il iei si il pui in plicul in care ai toate celelalte acte pentru Viena,asta ca sa fi sigur ca iei punctul "din prima" !

....incet asa iesi tu din cusca....
    Mandria si prostia....

Data înscrierii
    13.09.2005
    Locație
    Romania
    Posturi
    162
    Putere Rep
    15

Implicit

Daca nu erai tu ovex colindam luni de zile dupa raspunsurile astea. Jos palaria.
    E rezistenta cusca numai la cate acte ma gandesc... mi se face greata, matusa-mea a si uitat ca sa pleci in lume iti trebuie VIZA. Ce sa mai zic... m-am apucat sa-i explic ca trebuie sa inveti de toate sa pleci acolo... blindat.

Data înscrierii
    27.02.2005
    Locație
    Canada
    Posturi
    607
    Putere Rep
    15

Implicit

Daca acum faci tu totul asa cum trebuie,poate vei uita si tu candva ca,daca vrei sa pleci,iti trebuie viza! Bafta!
    Mandria si prostia....

Subiecte similare

1. Vizitam rude batrane in Romania
    De Andy de la Cluj în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 07.04.2010, 19:26
  2. Caut rude bebelus baiat abandonat in 1944
    De lulu87 în forumul Cautare persoane - Anunturi, intrebari, raspunsuri, sfaturi
    Ultimul post: 06.03.2007, 08:33
  3. rude sau descendenti
    De vasiler în forumul Cautare persoane - Anunturi, intrebari, raspunsuri, sfaturi
    Ultimul post: 10.02.2007, 03:40
  4. Caut rude sau descendenti
    De jcostei în forumul Cautare persoane - Anunturi, intrebari, raspunsuri, sfaturi
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 17.11.2006, 02:00
  5. SPECIAL-CEI CU RUDE IN AUSTRALIA
    De Ekklesia în forumul Imigrare in Australia si Noua Zeelanda / New Zealand
    Ultimul post: 02.03.2005, 22:23

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •