Follow RomanianPortal on Twitter       
Rezultate 1 la 5 din 5

Subiect: Salutare Romanilor

Data înscrierii
    27.02.2012
    Locație
    Timisoara
    Posturi
    16
    Putere Rep
    0

Implicit Salutare Romanilor

Salut , sunt Paul din Timisoara am 23 de ani si azi mam inregistrat pentru ca cautam o persoana.

Nu am putut sa nu observ legatura dintre useri si ce frumos se raspunde la probleme cu sfaturi , etc , nu am vazut niciunde asa ceva .

Va felicit pentru asta si chiar daca nu fac parte dintr-o comunitate din afara , o sa fiu cu voi pe aici , povestind , vorbind despre una alta , va felicit ca ati avut curajul sa plecati si sa o luati de la zero ! eu nu stiu daca as putea face asta dupa o experienta de o luna COMPLET MAXIM NEFERICITA in Italia am vazut ce grea e strainatatea.

Va doresc sanatate , si putere de munca , fericire si tot ce va doriti.

Data înscrierii
    31.12.2004
    Locație
    Canada, Deux-Montagnes
    Posturi
    2.333
    Putere Rep
    30

Implicit

Citat Postat în original de reallast Vezi post
    eu nu stiu daca as putea face asta dupa o experienta de o luna COMPLET MAXIM NEFERICITA in Italia am vazut ce grea e strainatatea.

Va doresc sanatate , si putere de munca , fericire si tot ce va doriti.
    Poate e grea strainatatea dar mai grea e Romania.

PS Pentru mine n-a fost deloc grea strainatatea, dar poate ca eu am avut sansa.
    Despite that it is written on the signpost "Do not pick-up the flowers" it is useless against the wind that does not know to read. (Hindu Poem)

Data înscrierii
    27.02.2012
    Locație
    Timisoara
    Posturi
    16
    Putere Rep
    0

Implicit

Ma bucur sa mai aud si de bine ! Am trait o experienta in Italia pe care vreau so uit cat mai repede.

Numi iese din minte cum lucram la camp Romanasi nostri , si cum se chinuiau pentru un ban , nu ca sal stranga .... ci ca sal faca sa aibe de drum spre Romania ca era al naibi de greu si prost platit ,mancarea scumpa , si uni si-au vandut de prin casa una alta ce aveau sa isi permita sa vina la munca in Italia

Ma aflam si eu printre ei dar norocul meu a fost ca am plecat cu un var mai instarit si neam putut intoarce fara probleme acasa :(

Data înscrierii
    31.12.2004
    Locație
    Canada, Deux-Montagnes
    Posturi
    2.333
    Putere Rep
    30

Implicit

Citat Postat în original de reallast Vezi post
    Ma bucur sa mai aud si de bine ! Am trait o experienta in Italia pe care vreau so uit cat mai repede.

Numi iese din minte cum lucram la camp Romanasi nostri , si cum se chinuiau pentru un ban , nu ca sal stranga .... ci ca sal faca sa aibe de drum spre Romania ca era al naibi de greu si prost platit ,mancarea scumpa , si uni si-au vandut de prin casa una alta ce aveau sa isi permita sa vina la munca in Italia

Ma aflam si eu printre ei dar norocul meu a fost ca am plecat cu un var mai instarit si neam putut intoarce fara probleme acasa :(
    Singurul loc unde am lucrat la munca campului in conditii mizerabile, a fost pe plaiurile mioritice in Romania. Cele mai negre amintiri le am de la culesul de struguri. Era pe vremea comunistilor si eram student si in armata in acelasi timp. A fost groaznic, tu esti tanar n-ai cum sa stii.

Ce scoala ai? La ce te pricepi? Ce limbi straine cunosti?

Iti place poezia?? Uite mai jos o poezie de George Cosbuc. Citeste-o si mediteaza.

Lupta vietii

de George Cosbuc

Copiii nu-nteleg ce vor:
    A plânge-i cumintia lor.

Dar lucrul cel mai las în lume
    E un barbat tânguitor.

Nimic nu-i mai de râs ca plânsul
    În ochii unui luptator.

O lupta-i viata; deci te lupta
    Cu dragoste de ea, cu dor.

Pe seama cui? Esti un nemernic
    Când n-ai un tel hotarâtor.

Tu ai pe-ai tai! De n-ai pe nimeni,
    Te lupti pe seama tuturor.

E tragedie naltatoare
    Când, biruiti, ostenii mor,

Dar sunt eroi de epopee
    Când bratul li-e biruitor.

Comediant e cel ce plânge,
    Si-i un neom, ca-i dezertor.

Oricare-ar fi sfârsitul luptei,
    Sa stai luptând, caci esti dator.

Traiesc acei ce vreau sa lupte;
    Iar cei fricosi se plâng si mor.

De-i vezi murind, sa-i lasi sa moara,
    Caci moartea e menirea lor.
    Despite that it is written on the signpost "Do not pick-up the flowers" it is useless against the wind that does not know to read. (Hindu Poem)

Data înscrierii
    27.02.2012
    Locație
    Timisoara
    Posturi
    16
    Putere Rep
    0

Implicit

Citat Postat în original de christianT Vezi post

Ce scoala ai? La ce te pricepi? Ce limbi straine cunosti?

Iti place poezia??
    Nu ma pot lauda cu prea multe am terminat Liceul Auto Profil Tehnic , si am luat bacalaureatul cu nota mare , am incercat la facultate dar nu m-am descurcat si cu lucru si cu facultatea , din pacate a trebuit sa renunt.

La ce ma pricep : reparati pc , web design ( html + css ) , la taiat lemne cu drujba ) , lucrez part time la o tipografie ca masinist tipograf ( am facut pregatirea necesara in cadrul firmei )

Trebuia sa stiu 2 limbi , franceza care am facut-o 12 ani ,(sistemul de invatamant e praf in tara) dar din pacate stiu numai engleza care am facut-o in doar 2 ani ( nivel mediu spre avansat )

Poezia imi place , dar din pacate nu am timp de ea ( nu din cauza ca as fi o persoana ocupata ) poate nu mi-a placut atat de mult incat sa-mi fac timp sa citesc.

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •