Follow RomanianPortal on Twitter       
Rezultate 1 la 7 din 7

Subiect: Viza vizitator

Data înscrierii
    27.02.2012
    Posturi
    3
    Putere Rep
    0

Implicit Viza vizitator

Buna ziua vreau sa aplic pentru viza de calatorie pentru Canada Alberta .Am acolo o sora vitrega care i-mi face invitatie .Vreau sa va intreb ,daca am vreo sansa sa primesc viza daca nu am un serviciu oficial ?Mentionez ca am familie si locuinta

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

Prea puţine detalii ca să poată spune cineva sigur câte şanse ai dar nu te costă prea mult să încerci, copiile xerox de pe acte, $75 CAD taxa de viză şi eventual timbrul poştal ca să le trimiţi la ambasadă, căci am înţeles că şi dacă te duci personal nu se mai dă răspunsul în aceeaşi zi, te pune să depui dosarul în cutia poştală a ambasadei şi te trimite acasă unde aştepti decizia lor.

Dacă tot încerci să aplici fii sigur că trimiţi toate copiile după actele doveditoare, care crezi că sunt în favoarea ta. s-au mai scris răspunsuri la ce anume să trimiţi la ambasadă pentru viza de turist dar deoarece fiecare caz este diferit, nu sunt criterii concrete şi deci nici nu poate nimeni să-ţi facă o listă cu ce e bine să trimiţi şi ce nu. poţi însă să faci tu o listă cu actele pe care ai de gând să le trimiţi şi apoi cei care mai ştim câte ceva ne putem da cu părerea dacă e bine sau nu sau recomandări dacă mai poţi trimite şi altceva.

Oricum, faptul că n-ai serviciu e un mare dezavantaj, părerea mea!

Data înscrierii
    28.04.2015
    Posturi
    2
    Putere Rep
    0

Implicit Buna

Buna seara am si eu o intrebare,ma gandesc sa vin in Canada cu viza turistica e posibil dupa expirarea ei sa pot aplica pt ceva acte cu drept de lucru sau ceva rezidenta?am dubla cetatenie si vin cu Pasaport Portughez,am fost ultima data acus 2ani si am stat 3saptamani si viza de la emigrari am avuto pe 6luni,va miltumesc

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.508
    Putere Rep
    10

Implicit

Cu viza de turist nu se poate aplica pentru rezidenta nici in Canada, nici in SUA.

Data înscrierii
    28.04.2015
    Posturi
    2
    Putere Rep
    0

Implicit

mersi Sorine,solutia asa este sa intru in Canada si sa raman peste viza,am inteles ca sunt ceva State ce poti aplica pt drept de munca,Quebec,Saskatun etc,sa fie adevarat????

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.508
    Putere Rep
    10

Implicit

Daca vii cu pasaport portughez nu ar trebui sa-ti trebuiasca viza de vizitator:
    http://www.cic.gc.ca/english/visit/v...untry=Portugal

Nu stiu unde ai auzit ca in anumite provincii poti aplica pentru drept de munca in timpul vizitei, eu nu am auzit. Sa ramai peste data pe care o ai legal sa parasesti Canada (cu viza, sau vizitator dintr-o tara din care nu-ti trebuie viza) nu e niciodata o solutie viabila, pentru ca nu ai drepturi si ti se pune si tinicheaua de coada in viitor. Eventual, poti incerca sa obtii o viza de lucru in prealabil. Mai fa sapaturi, cetatenii portughezi poate au mai multe facilitati decat cei romani.

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

Citat Postat în original de Mity Vezi post
    mersi Sorine,solutia asa este sa intru in Canada si sa raman peste viza,am inteles ca sunt ceva State ce poti aplica pt drept de munca,Quebec,Saskatun etc,sa fie adevarat????
    Nu e bun planul tău, dacă rămâi peste viză, rişti să fii deportat şi să nu mai intri niciodată în Canada cu nici un fel de viză. Am înţeles totuşi că viza de turist se poate schimba într-una de lucru, nu ştiu exact procedura dar bănuiesc trebuie să găseşti o firmă care să fie dispusă să iţi facă o ofertă de muncă.

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •