Follow RomanianPortal on Twitter       
Rezultate 1 la 10 din 10

Subiect: Ma poate cineva ajuta?

Data înscrierii
    27.09.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    12
    Putere Rep
    0

Implicit

Salutare, ma numesc Zoly si sunt in State cu o viza J1(sunt absolvent). As dori foarte mult sa raman ..("legal")dar din cate stiu eu singura varianta valabila si de incredere ar fi o castorie cu o doamna/domnisoara americana. Am incercat sa intreb cateva prietene de aici din State , dar nu sunt incantate deloc ...poate ca nu cunosc persoanele potrivite ? Daca ma poate ajuta cineva oarecum..cu info. in legatura cu acest subiectas fi recunoscator.

Mersi mult pentru orice info! Ciao[img]smileys/smiley2.gif[/img]

Data înscrierii
    21.04.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    300
    Putere Rep
    15

Implicit

Mai sunt variante legale :poti cauta un job sezonier, dacagasesti unangajator care sa aplice pentru viza H2B mai cistigi ceva timp,

de la anul din aprilie poti aplica pentru viza H1B eventual pe specialitatea ta( nu ai specificat absolvent de facultate ?)

poti aplica pentru viza de student F1

toate sunt variante legale si intre timp dacaintilnesti persoana potrivitapoate te casatoresti.

Trebuie sa stii ca daca aitrecut peviza : subject to section 212 (e) trebuie sa obtii un waiver, te sfatuiesc sa iei legatura cu unavocat,cauta pe forum.

Data înscrierii
    27.09.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    12
    Putere Rep
    0

Implicit

Mersi , de info..crede-ma ca le cunosc si eu in mare , dar nici o varianta nu ma prea poate ajuta. [img]smileys/smiley19.gif[/img]

Da, i-mi este trecut pe visa "subject to section 212(e)" si am primit o recomandare positiva din partea Departamentului de Stat al SUA pe baza de "No objection" din partea Guv. Roman. Din cate am inteles originalul acestei copi de recomandare pt. obtinerea unui waiver a fost trimis de catre Departamentul de Stat la USCIS(Immigration) care vor avea cuvantul final asupra acestui waiver, urmand a ma anunta personal daca i-mi acorda sau nu waiverul. A trecut mai bine de 10 zile si inca nu am primit nici un fel de raspuns sau info de la USCIS. Nu am idee, cat dureza pana primesc un raspuns final de la ei ...1-2 luni poate chiar mai mult! Problema e ,ca visa mea J1 e valabila pana in prima parte a lui Octombrie+cele 30 zile de calatorie prin State(perioada de gratie) pana in Nov. Asa ca sunt legat la maini cum s-ar zice , pt. ca nu pot sa aplic pt. nici un alt fel de viza sau shimbare de statut pana nu primesc acest waiver de la USCIS.

Iar, daca-l primesc in timp (inainte de Nov) nu sunt sigur ca ma incadrez in timp sa aplic pt. schimbare de statut pt. alt tip de viza. Cum zic americanii..."I'm kind of screwed[img]smileys/smiley36.gif[/img]!!" eh, asta e...n-am ce sa fac.

De asta m-am gandit ca o casatorie ar rezolva problema si as fi in statut legal in continuare.

Are cineava o parere/idee mai buna in leg. cu "chestia" asta ??

Mersi mult de orice info, numai bine la toata lumea[img]smileys/smiley2.gif[/img]

Data înscrierii
    18.06.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    2.574
    Putere Rep
    20

Implicit

Aplica acum, iat immigration o sa-ti ceara acel waiver, cind iti vine raspunsul, adica vreo 3-4-6 luni. As mentiona situatia de pending la waiver si faptul ca rom. gov. a dat ok ptr acest waiver din partea sa. Nu uita American Gov. lucreaza ptr tine nu ca in alte locuri.

Trebuie sa dovedesti "good faith!"

Succes!

Data înscrierii
    27.09.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    12
    Putere Rep
    0

Implicit

Mersi, GNChicago.. crezi ca o viza B2(turist) ar fi cel mai indicat/usor de obtinut? Care ar fi perioada ideala ( 6luni?) pt. care sa cer viza si cum dovedesc ca ma pot intretine singur pe timpul acestei perioade? E destul de greu de gasit un job platit "under the table"/cash in zona in care sunt eu Boston .Banuiesc ca trebuie sa rog 1 prieten sa-mi completeze 1 "affidavit of support" form in numele meu? Daca intretimp ma casatoresc , ce se intampla ...prietenul meu care completeaza "affidavit of support"-ul va avea ceva consecinte de suferit ?

Cum as putea cunoaste doamne/domnisore americane de origine romana , ai vreo idee?[img]smileys/smiley1.gif[/img]

Mersi mult si numai bine la toata lumea!

Data înscrierii
    18.06.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    2.574
    Putere Rep
    20

Implicit

Prietenul care ti-ar face affitdavit of support traieste intr-o tara libera si nu i se poate intimpla nimic din parteaUS gov.; doar tu poti sa-i ceri sa te tina asa cum a declarat, dar nu cred ca e cazul ptrca totd. sint two way street.

Intr-adevar in Boston area nu prea sint organizati cei din comunitatea romana, plus ca ai nevoie de masina sa ajungi la ei.

Am auzit de multi care vor sa-si gaseasca perechea pe aici, poate incerci un anunt intr-un ziar local.....sau un dating service....

Nu stiu ce ai absolvit, poate asta te-ar putea ajuta.

Mult Succes!

Guest

Implicit

du-te pe internet si cauta ca e plina tara de americance ce vor sa se
    casetoreasca si nu au cu cine..dar sa nu te astepti la cine stie ce
    modele..

Data înscrierii
    18.06.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    2.574
    Putere Rep
    20

Implicit

Kakades are dreptate, dar se poate sa dai si de ce visezi....

Data înscrierii
    27.09.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    12
    Putere Rep
    0

Implicit

[img]smileys/smiley2.gif[/img]Hey.. credeti-ma ca am incercat si incerc in continuare ..pe mai mult siteuri, dar cand e vorba sa te intalnesti sau sa iesim la o cafea ..mai toate " step back" si prefera doar you know ,to bullshet..with you[img]smileys/smiley3.gif[/img]

In ceea ce priveste "look"-ul ..da, ar fi multe de spus ..acum, trebuie sa fiu si eu realist pe cat posibil . Normal ca nu-mi prea permit sa le aleg dupa cum mi-as dori eu sa fie..dar nici sa ma cobor chiar la cel mai de jos nivel, daca ma intelegeti(?!).

Pe net sunt multe fete dragute si frumoase , dar in momentul in care le spui ca esti din afara si ca doresti o relatie serioasa/casatorie peste90% te refuza politicos sau distanta fiind prea mare intre voi..relatia se raceste si dupa un timp relativ ea renunta sa mai tina legatura cu tine.

But, you never know..cum zice si GNChicago, life is full of surprises[img]smileys/smiley2.gif[/img]

Numai bine la toata lumea!

Data înscrierii
    18.06.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    2.574
    Putere Rep
    20

Implicit

Daca le spui pe net... e normal sa spuna politicos NU!

Ptrca asta denota din partea ta ca te uiti dupa un " stepping stone"....sa treci girla.

Incearca sa cunosti si pe urma sa selectezi....

Am cunoscut pe cineva care mergea la intilniri dupa ziar si s-a intimplat sa cunoasca pletosi si le-a spus ca nu e genul ei si atunci in 30 de secunde s-a incheiat totul, tipul a zis OK si s-a carat asa cum a venit si fara suparare.

Citeodata la intilniri d-astea a putut sa vorbeasca amindoi pe romaneste, dar in New Hampshire parca sansa e mai mica Ro cu Ro.

Parca am intrebat, ce ai absolvit?

Succes

Subiecte similare

1. ma poate ajuta cineva?
    De Daniela14 în forumul Anunturi Umanitare - Mesaje, cereri, donatii, ajutoare
    Răspunsuri: 5
    Ultimul post: 25.05.2009, 03:26
  2. hello--ma poate ajuta cineva?
    De arianna în forumul Vize imigrare, vize vizitator-Statele Unite/SUA/America
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 18.11.2008, 08:01
  3. Ma poate ajuta cineva pls
    De gabriel82s în forumul Vize de munca, afaceri in SUA/America-H1B, H2B,etc
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 06.02.2008, 02:29
  4. ma poate ajuta cineva....
    De sorinbv22 în forumul Vize imigrare, vize vizitator-Statele Unite/SUA/America
    Răspunsuri: 10
    Ultimul post: 24.01.2007, 22:59
  5. Ma poate ajuta cineva?
    De Princess în forumul Retete Culinare Romanesti si Internationale
    Răspunsuri: 6
    Ultimul post: 05.11.2006, 04:58

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •