Follow RomanianPortal on Twitter       
Rezultate 1 la 6 din 6

Subiect: romani in Brisbane sau in apropiere

Data înscrierii
    24.11.2011
    Locație
    Maroochydore
    Posturi
    1
    Putere Rep
    0

Implicit romani in Brisbane sau in apropiere

salut sunt Ionut am 23 de ani locuiesc in Maroochydore ( aproximativ 100 de km de Brisbane) sunt aici de o luna si imi este f greu ca nu cunosc pe nimeni si de romani pe aici nu am auzit.vreau sa stiu daca cunoaste cineva romani prin zona sau exista vreo comunitate de romani in Brisbane si unde se intanlesc acestia.Ma gandeam sa ma duc la biserica romaneasca de acolo cred ca as avea sanse sa intanlesc romani.ce sfat imi puteti da?

Data înscrierii
    17.04.2006
    Posturi
    273
    Putere Rep
    18

Implicit

Salut.De ce iti este foarte greu pentru ca nu cunosti pe nimeni sau iti este greu pentru ca nu sunt romani prin preajama?Dupa numai o luna de la sosire este inca prematur sa afli care pe unde sunt aciuati romanii acolo sus spre Sunshine Coast.Personal avem o familie de prieteni romani ,ei locuind in Little Mountain,noi in Brisbane South Side .Mai stiu o famile de doctori in Mooloolaba insa practic asta nu te incalzeste cu nimic. Comunitatea de romani din Brisbane daca ar fi sa o cauti lipseste cu desavarsire pt ca nu exista.Tu iti inchipuiai altceva? Romanii din Qld sunt intr-o oarecare masura grupati dpdv religios.Doua parohii ortodoxe ,si cate una baptista ,penticostala si adventista din cate stiu.A existat la un moment dat si o Asociatie romaneasca insa dupa cativa ani dupa mai multe dispute si scandaluri interne au ramas doar cu o echipa de amatori de fotbal unde mai bine din jumatate din jucatori sunt negrotei imprumutati de pe la alte cluburi de cartier.Eu fiind ortodox la origini nu stiu decat locatiile la cele doua parohii.Prima si cea mai veche este in Ipswich si o gasesti in Refidex sau pe site-ul Episcopiei Romane din Australia si NZ iar pe cea mai noua parohie nou infiintata o gasesti in Beenleigh Historical Village evident in Bisericuta muzeu.Succese maxime!

Data înscrierii
    19.07.2008
    Locație
    Australia
    Posturi
    11
    Putere Rep
    0

Implicit

am cam renuntat sa mai fiu activ pe forumuri si din motivele enuntate mai sus de prietenul meu daca vrei sa ne vedem da-mi un mesaj pe privat cu adresa ta de mess.

Data înscrierii
    24.04.2012
    Posturi
    5
    Putere Rep
    0

Implicit

Citat Postat în original de john88 Vezi post
    salut sunt Ionut am 23 de ani locuiesc in Maroochydore ( aproximativ 100 de km de Brisbane) sunt aici de o luna si imi este f greu ca nu cunosc pe nimeni si de romani pe aici nu am auzit.vreau sa stiu daca cunoaste cineva romani prin zona sau exista vreo comunitate de romani in Brisbane si unde se intanlesc acestia.Ma gandeam sa ma duc la biserica romaneasca de acolo cred ca as avea sanse sa intanlesc romani.ce sfat imi puteti da?
    Salut Ionuts, bine ai venit in Australia. Nu te lua dupa oameni care au ajuns aici cu 2 zile inaintea ta si au si inceput sa dea sfaturi. Comunitate romaneasca in Brisbane exista si chiar de mai multi ani, unii romani insa nu stiu ce inseamna comunitate. Am sa fiu mai exact si am sa va zic ca numarul romanilor dintr-un oras si a organizatiilor comunitare formeaza o comunitate. Atat de simplu, comunitate poate fi o biserica ortodoxa romaneasca sau penticostala sau o organizatie comunitara, un ziar sau o revista, etc. O singura persoana sau o singura organizatie nu poate reprezenta intreaga comunitate si evident nu poate fi considerata comunitatea romaneasca dintr-un anumit colt al lumii.
    Nu sunt in Quensland si nu stiu exact cate organizatii sunt acolo. Stiu insa ca exista cel putin o biserica romaneasca ortodoxa si una penticostala sau baptista.
    Este normal sa cauti si alti romani din jurul tau deoarece mai poti schimba o vorba cu ei si cere un sfat. Nu intodeauna ai sa gasesti ceea ce cauti insa a cauta nu este o crima. Eu ma aflu in Sydney si consider ca sunt unul dintre reprezentantii comunitatii romanesti din Sydney. Pot fi contactat telefonic la 0412 448 027 si daca vrei ma poti contacta si cu placere te voi ajuta cu ce pot si cum pot.

Data înscrierii
    17.04.2006
    Posturi
    273
    Putere Rep
    18

Implicit

Intre timp, Ionut a gasit incurajari si sustineri morale din partea amicilor nostri din zona si cand avem ocazia pe la diverse suete, si din partea noastra
    Bafta si spor in continuare!

Data înscrierii
    16.11.2006
    Locație
    Hungary, Budapest
    Posturi
    707
    Putere Rep
    10

Implicit

Citat Postat în original de danref Vezi post
    Intre timp, Ionut a gasit incurajari si sustineri morale din partea amicilor nostri din zona si cand avem ocazia pe la diverse suete, si din partea noastra
    Bafta si spor in continuare!
    Wow, iată o ştire care mă unge la inimă. Uite că se poate, românii se ajută între ei până şi în Australia, pe partea cealaltă a lumii! Felicitări şi să vă ţină Domnul obiceiul cel bun!

Nicuşor,
    uşor emoţionat
    Sunt tare deştept!
    Dar nu deajuns, fiindcă de-aş fi atât de deştept pe cât mă cred, nu m-aş crede atât de deştept! ;)

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •