Follow RomanianPortal on Twitter       
Rezultate 1 la 7 din 7

Subiect: "Revoluții mondiale" n "Era ticăloșilor"

Data nscrierii
    02.10.2009
    Posturi
    1.450
    Putere Rep
    17

Exclamation "Revoluții mondiale" n "Era ticăloșilor"

- "Era ticăloșilor" = expresie folosită de Marin Preda (n ultimul său roman ...). Este exact ceea ce trăim acum (mai mult dect oricnd !.. Si Preda ura chestia asta - așa cum și eu urăsc faptul acesta, că trăiesc adică ntr-o lume cu mult prea mulți ticăloși .. Acum cteva sute de ani cred că erau mai puțini ticăloși (proporțional vorbind), dar cruzimea era mai apropiată de cea a animalelor, iar la animale nu prea poți vorbi de ticăloșenie ... n fine ...)

- "Revoluții mondiale" este mai recent și o idee vehiculată chiar și de către americani (se pare că nici acolo nu mai seamănă nimic cu vreun "El Dorado" ... nici măcar la TV ...). Altminteri formula e veche, antică și de demult ...

-------------

"Occupy Wall Street". Cine sunt americanii care au ocupat centrul financiar al SUA şi cum vor ei ca pe 15 OCTOMBRIE 2011 să se revolte ntreaga lume

Gndul.Info

Global mass protests 15th October 2011

-------------

Cum nu am luat n seamă nici "ndemnurile" celor de la "Europa Liberă", cu cteva zile nainte de 22 dec. 1989, ca n ziua de Crăciun, la 10 seara, să aprindem toți o lumnare n case, la fereastră (n memoria celor omorți la Timișoara .. și ca semn de protest, evident) ... nu iau nici acum n seamă o chestie din asta . MĂCAR SĂ SE NTMPLE !!..

Dar şi dacă se "ntmplă" rezultatul va fi cam tot ca la noi după dec. '89 ... adică o mare păcăleală ... (Cioran avea dreptate ntr-o carte absolutamente formidabilă "Despre neajunsul de a te fi născut" (1973) : singura "cale" ar fi aceea să nu ai urmași ... apoi peste zeci de ani și sute de ani s-o vedea ce mai e de făcut ... Nu am copiat nici un citat, am scris doar ideea, partea finală cu "peste ani .." find o adăugire de-a mea ... Cartea lui Cioran e poate cea mai bună carte a lui .. zic "poate" .. mai am cteva de citit ...)

n dec. '89 n-a mai fost cazul (deci nu s-a mai vorbit de chestia cu lumnări ... etc)
    Nici acum nu cred că e cazul (evident din alte motive) ...

Aparent sunt "alte motive"... fiindcă de fapt motivul este răutatea ce zace n specia umană (așa a fost "construită" .. așa este ..).

--------

Eu aș vrea să fie o mare "busculadă" mondială, nu doar "cum nu s-a mai văzut" ci "cum nu credea nimeni să se poată ntmpla" ...
    n sfrșit psihoza (semi-psihoza) a ajuns n stradă ... și nu doar o stradă, și nu orice stradă !.. (tot Cioran avea dreptate, oarecum, cnd zicea că e uimit că atunci cnd iese n stradă e UIMIT că nu vede ntmplndu-se pe stradă "atrocități de abator" - asta era scrisă prin cartea "Istorie și Utopie" (1960) .. altă capodoperă a lui Cioran)

n ce mă privește nu mă așteptăm să văd "atrocități de abator" .. dar am "prilejul" să văd tot mai mulți profesori (de prin zonă) care au ajuns și ei pensionați medical (așă cum am fost și eu 2 ani) din cauza unor "depresii" .. dar la mine e vorba de altceva (mai grav, deși "nu se vede" !.. și n plus la mine datează de 19 ani jumate boala ... Pe cnd la ei .. n fine, n-aș vrea totuși să insinuez că "și-au cumpărat pensionarea" ...).
    Dar revenind la ideea principală, "avantajul" bolii era că eu parcă tot aşteptam să se ntmple ceea ce se ntmplă acum n lume şi tot vedeam că nu se ntmplă (asta nu e doar o "criză financiară" .. o nuuuu !! ... Lumea s-a săturat de nedreptate, să vadă cum unii (puțini, dar care dețin puterea) au "toate alea", viloaie, multe, multe alea , iar ei, cei mulți, sunt batjocoriți pur și simplu ... Şi nu e nevoie să explici astea prin nici un fel de "manie a persecuției" ...Pentru că acum batjocorirea a ajuns să treacă şi prin stomac (cum zic unii doctori că "toate drumurile trec prin stomac !" ...)
    mi pare rău că nu au observat asta mai demult ...

Eu acum, "hrşit" prin chestiile astea, stau ca un simplu spectator ... Să facă ei "revoluții" pnă s-or plictisi de ele ... trebuiau mai demult să facă din astea (eu acum sunt total dezinteresat de ce fac ei .. doar i urmăresc de departe, e prea trziu pentru mine).
    Mărturisesc că aș vrea să fie haos, să se aleagă prafu' .. dect să se continue ca pnă acum.

N-am soluții "către mai bine". Dacă s-ar fi ntmplat revolte reale acum 20 de ani mpotriva "batjocoritorilor" poate m-aș fi gndit măcar la soluții n (pentru) locul n care mă aflam atunci (pe atunci, de exemplu, am sperat să aibă succes fenomenul "Piața Universității" .. dar acel fenomen a ajuns doar n vreo cteva filme .. att ..)

Probabil că nu va fi absolut nimic ... Sunt doar niște news apărute pe site-uri ... Dar eu aș vrea să se ntmple (chiar dacă va fi mai rău dect n anii 1789-1799 n Franța ... adică Revoluția franceză, care a fost o prostie ... nsă ideile emanate atunci nu ar fi fost luate n seamă dacă nu s-ar fi ntmplat toate chestiile alea ... Singurul cștig din vremile alea au fost niște idei ..)

După aproape 22 de ani stau aproape uimit cum nu mai ştiu dacă sunt "de dreapta" sau "de stnga" ... Am senzația că sunt "plutt de gauche" (de stnga, mai degrabă) ... ceea ce mă uimește și mai tare ... (probabil fiindcă mă ndepărtez și mai tare de "animalul din mine" ... și asta din cauza naintării n vrstă ... La fel se despărțea și amărtul de Cioran de "Unicul și proprietatea sa" (a lui Max Stirner) .. tot din cauza vrstei .. și mărturisea asta lui Noica n celebra "scrisoare" din 1957 ...)

Julian M.

Data nscrierii
    01.01.2008
    Locație
    Melbourne Fl
    Posturi
    1.104
    Putere Rep
    19

Implicit

Interesant cum te trezesti singur, si iti faci analiza unde ai vrea sa fi si unde ai fost cu constiinta ta.
    Intradevar avem multi ticalosi in toata lumea, pentru ca ei se ascund mai repede cu technologia de azi. Dar aceiasi technologie, trezeste si masele ca ele pot face legatura pe internet si pe telefonul mobil.
    Pina la urma, ticalosi nu au cum sa se ascunda, ca populatia ii va gasi, si se va razbuna.
    Putin, si Basescu, si ceilalti ca ei, nu au unde sa se ascunda, cu toate avuturile lor furate.
    Daci cu draci, Tepes ar fi bun !!!

Data nscrierii
    02.10.2009
    Posturi
    1.450
    Putere Rep
    17

Implicit

Citat Postat n original de JulianM Vezi post
    ...

asta nu e doar o "criză financiară" .. o nuuuu !! ... Lumea s-a săturat de nedreptate, să vadă cum unii (puțini, dar care dețin puterea) au "toate alea", viloaie, multe, multe alea , iar ei, cei mulți, sunt batjocoriți pur și simplu ...

...
    Protestele de pe Wall Street intră n a treia săptămnă şi se extind la nivel naţional - VIDEO

MediaFax
    Julian M.

Data nscrierii
    01.01.2008
    Locație
    Melbourne Fl
    Posturi
    1.104
    Putere Rep
    19

Implicit

Dupa cite citesc eu, revolta la Wall Street este pentru ca banii americani au fost dati la bancile proaste, ca sa le ajute sa faca bani multi, si sa le lase sa-si plateasca sefii milioane de dolari dupa aia.
    Deci in loc ca guvernul sa ajute populatia saraca, ei dau banii pe gratis la companiile mari si excroace.
    Si de asemenea este suparare ca avem prea multa influenta de la companiile mari, la guvernul american prin contributiile de bani la electie, si oamenii care vorbesc cu guvernul, ca sa ajute companiile care ii platesc (lobbyists).

Eu sint de acord ca un lobbyist trebuie sa aibe cel putin 5% din valoarea companiei pe care e interesat. Altfel guvernul nu ar trebui sa asculte la astia fara un interes direct financiar in corporatia respectiva. Deci sa scoatem toti advocatii si lobbyists din Washington, si sa le spunem sa invete cum sa munceasca si sa faca bani cinstiti.

Si de asemenea, eu cred ca corporatiile nu ar trebui sa fie lasate sa dea bani la guvern si sa fie ilegal ca ei sa primeasca favori in legea americana. Corporatiile ar trebui sa fie egale cu populatia, si sa nu aibe puteri mai mari prin banii lor, decit un om de rind.
    Ajutor direct de la guvern la corporatie, sa fie ilegal, si daca sint companii de ulei, sau de agricultura, etc...
    Nu de aia platim taxe aici sa suportam companiile care nu stiu cum sa se mentina.
    Daci cu draci, Tepes ar fi bun !!!

Data nscrierii
    02.10.2009
    Posturi
    1.450
    Putere Rep
    17

Implicit

Citat Postat n original de JulianM Vezi post

... MĂCAR SĂ SE NTMPLE !!..

Dar şi dacă se "ntmplă" rezultatul va fi cam tot ca la noi după dec. '89 ... adică o mare păcăleală ...
    ...

Eu acum, "hrşit" prin chestiile astea, stau ca un simplu spectator ... Să facă ei "revoluții" pnă s-or plictisi de ele ... trebuiau mai demult să facă din astea (eu acum sunt total dezinteresat de ce fac ei .. doar i urmăresc de departe, e prea trziu pentru mine).

N-am soluții "către mai bine". Dacă s-ar fi ntmplat revolte reale acum 20 de ani mpotriva "batjocoritorilor" poate m-aș fi gndit măcar la soluții n (pentru) locul n care mă aflam atunci (pe atunci, de exemplu, am sperat să aibă succes fenomenul "Piața Universității" .. dar acel fenomen a ajuns doar n vreo cteva filme .. att ..)
    ...

Probabil că nu va fi absolut nimic .........

Deși nu sunt 100% de acord cu Cioran, dau 2 citate (care mie mi se par extraordinare) din cartea lui "Despre neajunsul de a te fi născut" (pe care eu o consider o capodoperă - sunt foarte mulți care o consideră așa .. dar n filozofie lucrurile se discută mai mult dect n orice alt "domeniu", așa că ...).
    Sublinierea "și doar de aici" mi aparține (n textul original e simplu text, nici subliniat, nici italic ..)
    Am făcut asta mai ales pentru a evidenția o observație foarte fină a lui Cioran ... (aşa am considerat eu ..)

1)
    "M-aș deranja, la rigoare, pentru Apocalips, dar pentru o revoluție...
    Să participi la un final sau la o geneză, la un dezastru ultim sau inițial, da, nu nsă la o schimbare ntr-un bine sau rău oarecare".

2)
    "Specificul regimurilor muribunde e că permit un amestec confuz de credințe și doctrine și că lasă, n același timp, impresia că momentul alegerii se va putea amnă la nesfrșit.
    De aici — și doar de aici — provine farmecul situațiilor prerevoluționare".
    Julian M.

Data nscrierii
    02.10.2009
    Posturi
    1.450
    Putere Rep
    17

Implicit

ZIUA PROTESTULUI MONDIAL. De la Occupy Wall Street la Ocupaţi Bucureştiul

Gndul.Info

{Eu nu cred că va fi cine știe ce manifestare la București ... Romnii sunt prea dărmați de foame și de alte necazuri ca să le mai ardă de stat ore n șir la manifestații. Romnii sunt acum ntr-o situație mai grea ca n '89 (din punctul de vedere al "chefului" de proteste), situație pe care aș numi-o "fără chef de nimic", cum se vede la bolnavii depresivi sau la bolnavii de cancer.
    Eu nu pot să-i acuz pe romni.
    n 1989 de fapt salvarea a venit "din afară", fiindcă marile puteri (inclusiv URSS.. sau poate doar Gorbaciov, nu ştiu ..) s-au nțeles ntre ele să cadă acel "sistem" n țările din Est, comuniste. Dar romnii au făcut și o Revoluție (care ulterior a fost furată de activiștii smecheri). Poate că nu era necesară acea Revoluție, ca să cadă comunismul, dar romnii au făcut-o atunci ...
    Acum romnul (n general vorbind) nu mai e n stare măcar de un protest mai amplu, mai "serios", mai evident ...

Pnă la urmă ce ar putea invoca romnul la un protest, ceva n care să ceară să li se facă dreptate ? ... Eu cred că nu poate invoca de fapt dect minciunile nesfrșite ale lui Boc (trompeta lui Băsescu) și neaplicarea hotărrilor judecătorești ...

Chestiile cu "de ce nu trăim bine" nu merg (chiar dacă unii consideră și asta tot o promisiune - chit că Băsescu a nceput n ultimele luni să explice că el a zis asta n decembrie 2004 cu sensul că "dorea să trăim bine") ...
    Eu așa cred, că nu pot face manifestanții dintr-o țară (care ar fi ea) un protest fiindcă nu trăiesc bine .. dect dacă cei de la putere au promis (mai mult sau mai puțin deșănțat, cum făceau Boc și Geoană n 2008 - erau parcă n competiția promisiunilor), apoi au cştigat alegerile, dar nu s-au ţinut de promisiune. Nu mai zic de situația cnd au mințit și au ncălcat legea chiar aflndu-se la putere (așa cum face Boc de 3 ani ... Sunt legi care nu se aplică, dar nu sunt eu vreun "sindicalist" ca să stau să le dau cu număr, articol .. etc ...)

Am zis că "nu pot face asemenea proteste" doar din punct de vedere moral, altminteri se pot face manifestații pentru orice ...

Chestia e că Boc a mințit, nu doar că a promis și nu s-a ținut de promisiune ... A mințit și a ascuns multe lucruri (de exemplu mprumuturile de la FMI - noi n-am știut mai nimic despre detaliile "acordului") ...
    Iar hotărrile judecătorești nu se aplică n foarte multe cazuri ... Dar nu cred că va fi un protest mai serios, că doar i văd bine pe romni cum au ajuns să le fie lehamite ... Eu sper totuși să fiu contrazis de viitor, speranța moare ultima ...

Părerea mea ...

Iar dacă n 2012 vor fi totuși alegeri "ct de ct" corecte, eu cred că romnii ar trebui să se concentreze să vadă mai ales către cei care-i vor nlocui pe Boc și compania, să vadă mai bine pe cine să voteze ... Si să fie conștienți că judecata lui Boc (și compania) nu poate veni dect de la cei care-i vor nlocui pe ăștia de acum ... (dacă cumva va veni vreodată).
    N-au fost ei n stare "manifestanții" să-l extermine, să-l judece cumva, pe Ceaușescu n '89, darămite acum pe Băsescu, de exemplu ...

Mie recunosc că nu prea-mi mai pasă, că n-am copii ... Eu asist aproape ca un spectator, chiar dacă mi doresc să se facă justiție adevărată ȘI n Romnia ...}
    Julian M.

Data nscrierii
    23.02.2006
    Locație
    Chicago, United States
    Posturi
    1.102
    Putere Rep
    19

Implicit

Vezi ca Boc ii pregateste calea Elenei Udrea pt. a-i lua locul lui Basescu.
    http://www.antena3.ro/politica/emil-...ei-140273.html

Poate o pune Presedinte direct Basescu - prin decret prezidential. Ce atata alegeri si cheltuieli.

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •