Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 3 din 21 PrimulPrimul 1234513 ... UltimulUltimul
Rezultate 21 la 30 din 203

Subiect: Putina filosofie

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.509
    Putere Rep
    10

Implicit

Bine spus "putina filosofie" si nu "filosofie", ca titlu al acestui topic. Aceasta tema de discutie este atat de vasta, incat nici nu stii de unde sa incepi. Practic, aici doar se va "zgaraia" suprafata filosofiei, intr-un mod total dezorganizat, dar asta e frumusetea discutiilor pe forumuri, ca nu sunt discutii de doctorat. De exemplu, eu cred ca as putea sa incepe sa filosofez despre acest topic, dar mi-e greu sa ma hotarasc daca sa incep cu existenta si devenirea acestuia, de adevar, de valoare, sa o fac metafizic, sa o fac dialectic, voi ce credeti? Haha, nu ma luati in serios, voiam doar sa vad ce mutre faceti.

Apropo de Socrate, credeti ca moartea i s-a tras de la faptul ca a criticat democratia si ca ar fi corupt gandirea tinerilor, sau pentru ca grecii trebuiau sa gaseasca un tap ispasitor pentru afectarea negativa a "vindecarii" Atenei dupa infrangerea umilitoare avuta in razboiul cu Sparta?

In final, credeti ca marii filosofi au reusit sa influenteze in vreun fel lumea, sau au ramas doar cu vorbele si cu filosofatul?

Data înscrierii
    10.10.2008
    Locație
    usa
    Posturi
    569
    Putere Rep
    19

Implicit

Citat Postat în original de sorin Vezi post

Apropo de Socrate, credeti ca moartea i s-a tras de la faptul ca...
    Actul de acuzare suna cam asa: "...Socrate se face vinovat de a nu crede in zeii in care crede cetatea si de a fi introdus alte divinitati noi. El se face de asemenea vinovat de coruperea tineretului. Se propune pedeapsa cu moartea."
    Pai zeii in care credea cetatea si asa erau inexistenti, erau fictiune. La fel ca si astia noi pe care i-a introdus el. Asa ca ce mai conta? Zero plus zero tot zero facea. In plus, religia greaca era mai degraba o religie de ritual decat una de doctrina si deci era normal ca sacrilegiul sa fie un fapt (profanarea sanctuarelor, jefuirea templelor...). Fara ortodoxie nu poate fi erezie, si legi sau persecutii impotriva credintelor cuiva au fost rare in acele vremuri. Gandirea speculativa se bucura de multa libertate. Ea putea deranja cel mult pe alti ganditori, mai putin pe oamenii politici.
    Chestiunea era insa ceva mai complicata. Dupa infrangerea Atenei de catre Sparta in 404 a urmat o perioada de mari tulburari in cetate. Democratia a fost pentru un timp rasturnata. La conducerea cetatii a fost pusa o comisie a Celor Treizeci, intre care sef era un anume Critias, discipol cinic al lui Socrate. Acesta a introdus un regim de teroare, a confiscat averi si a condamnat la moarte multi atenieni. Alcibiade, un alt discipol al lui Socrate facuse si el mult rau cetatii. Relatiile acestor oameni cu Socrate erau bine cunoscute de toti si judecatorii au fost oarecum scuzabili de a pune in parte in seama lui Socrate erorile comise de ei. Chestiunea cu "coruperea tineretului" cred eu ca a fost adevarata problema.
    Oricum, inca de pe vremea scrierilor lui Platon hotararea aceasta de condamnare a lui Socrate trece drept o rusine de nesters pentru democratia ateniana.

Data înscrierii
    18.02.2006
    Locație
    Romania
    Posturi
    3.090
    Putere Rep
    35

Implicit

Socrate cu gandirea lui corecta,era un bun profesor,ideile lui erau usor de asimilat si daca nu se prelua punea pe ganduri,stim ca tinerii sunt usor de format fiind cu spiritul/constiinta nealterata.Acesta poate fi motivul de ce voiau "dusmanii ideilor lui"sa-l distruga.Cum mentiona si Kirk.
    Daca ar traii in timpul nostru ar avea multe de suferit,vazand ca nimic nu s-a schimbat in natura umana.Prea putin am evoluat ca gandire.
    "Numai cu inima poti vedea ceea ce este invizibil pentru ochi"
    Antoine de Saint-Exupery

Data înscrierii
    10.10.2008
    Locație
    usa
    Posturi
    569
    Putere Rep
    19

Implicit

"Cunoaste-te pe tine insuti"! usor de zis. Ce stiu eu despre mine insumi? Destul de putin. Pai numai ce m-am sculat dupa un somn de noapte in care am trait fantasmagorii. Sunt la cheremul unei masini pe care o cunosc doar groso-modo. Aud si eu ca ficatul functioneaza asemenea unui laborator complex, ca inima bate non-stop, ca nu stiu ce glanda regleaza o multime de parametri...Poate daca m-as fi facut medic as fi stiut mai mult. Dar din cati medici am cunoscut eu pana acum nu am observat ca ei sa fie cu ceva mai fericiti decat restul oamenilor. N-or fi stiind nici ei destul? Sau maxima aia se refera la un alt fel de cunoastere?
    Ce zici Raven?
    Uite si o cugetare a lui Sam Harris: "Totul in experienta umana sugereaza ca dragostea contribuie mai mult la fericirea umana decat ura". Interesant. Daca lucrul acesta e adevarat, atunci este surprinzator cu cata consecventa a fugit omul de fericire de-a lungul timpului.

Data înscrierii
    07.05.2007
    Posturi
    3.757
    Putere Rep
    36

Implicit

Citat Postat în original de kirk Vezi post
    Ce stiu eu despre mine insumi?
    Totul.

Intrebarile gen "ce stiu?", "cat stiu?" etc. sunt useless. Orice se poate aproba sau dezaproba, cuvantul e cea mai puternica, ahm, sa-i zic entitate.
    Cum era aia din Geneza cu la inceput a fost Cuvantul?

Tot ce poate un om sa stie este in el.

Poate daca m-as fi facut medic as fi stiut mai mult. Dar din cati medici am cunoscut eu pana acum nu am observat ca ei sa fie cu ceva mai fericiti decat restul oamenilor. N-or fi stiind nici ei destul? Sau maxima aia se refera la un alt fel de cunoastere?
    Ce zici Raven?
    Daca pacientul nu vrea sa traiasca, nu-l mai tine nimeni in viata.

Cine a trait mai mult: unul care a dus o viata de trantor 80 de ani din care ultimii 20 traiti ca o leguma afumata sau unul gen Steve Jobs care a-ncheiat socotelile inainte de 60 de ani in plina activitate inovatoare?

La fel si cu ce & cat stii.

Ce-i aia sa stii (mai) mult? Ce-i aia sa stii (mai) putin?

"Totul in experienta umana sugereaza ca dragostea contribuie mai mult la fericirea umana decat ura". Interesant. Daca lucrul acesta e adevarat, atunci este surprinzator cu cata consecventa a fugit omul de fericire de-a lungul timpului.
    Cine cauta nu gaseste si cine nu cauta gaseste.

Fericirea nu vine cand o cauti.
    Everything the same; everything distinct. (Zen)

Data înscrierii
    13.10.2008
    Posturi
    1.584
    Putere Rep
    25

Implicit

Uite si o cugetare a lui Sam Harris: "Totul in experienta umana sugereaza ca dragostea contribuie mai mult la fericirea umana decat ura".
    Experienta umana sugereaza suma experientelor proprii, fiecare contrubuie cu ceva la fel si Harris.

Daca lucrul acesta e adevarat, atunci este surprinzator cu cata consecventa a fugit omul de fericire de-a lungul timpului.
    Omul nu a fugit de fericire , ci s-a consolat cu ideia ca fericirea este ceva trecator.
    free your mind before your mind will set you free

Data înscrierii
    10.10.2008
    Locație
    usa
    Posturi
    569
    Putere Rep
    19

Implicit

Citat Postat în original de Raven Vezi post

Cine cauta nu gaseste
    Cum ramane cu chestia aia: cauta si vei gasi?

Citat Postat în original de tetris Vezi post

Omul nu a fugit de fericire
    Cum nu a fugit? Nu ai auzit de razboaie, de ura de rasa, de nationalitate...?

Data înscrierii
    30.04.2006
    Posturi
    1.474
    Putere Rep
    20

Implicit

Citat Postat în original de Raven Vezi post
    Fericirea nu vine cand o cauti.
    Chiar, ce-i fericirea?

Data înscrierii
    13.10.2008
    Posturi
    1.584
    Putere Rep
    25

Implicit

Cum nu a fugit? Nu ai auzit de razboaie, de ura de rasa, de nationalitate...?
    Presupun ca ai auzit si ai vazut cum nefericirea unora aduce fericire altora . Pana si razbunarea este tot o forma de satisfactie pentru unii.
    Nu poti fugii de tragedie, de inevitabil, si nici de fericire nu poti fugii,ea vine si pleaca.
    free your mind before your mind will set you free

Data înscrierii
    07.05.2007
    Posturi
    3.757
    Putere Rep
    36

Implicit

Cum ramane cu chestia aia: cauta si vei gasi?
    Sa nu generalizam. Era vorba de fericire, nu de Dumnezeu.

Dar "cauta si vei gasi" nu are niciun sens fara ce vine inainte si dupa:
    "Cereti si vi se va da; cautati si veti afla; bateti si vi se va deschide."
    Deci: cere, cauta, bate (ca la usa). Ceea ce inseamna, ahm, rugaciune: "rugati-va neincetat", parca asa era. Dar nu ne rugam la fericire. Niciun sfant, niciun prooroc, niciun sa-i zic intelept n-a cautat fericirea. Toti au cautat mantuirea, eliberarea. Odata cu eliberarea vine si fericirea poate, dar numai daca nu o cauti (pe ea, fericirea adica).

Citat Postat în original de lara_iulia Vezi post
    Chiar, ce-i fericirea?
    Fericirea este ceva foarte frumos, sublim.
    Fericirea este un fluture care se perinda pe deasupra firelor verzi de iarba si a florilor viu colorate intr-o zi senina de vara. Dar nu trebuie sa incercam sa prindem fluturele pentru ca atunci cand acesta ajunge in palma noastra devine nimic mai mult decat o insecta.
    Trebuie sa lasam fericirea sa vina si sa plece, ca un fluture. Cand vine ar trebui numai sa ne bucuram de ea si nu sa incercam sa ne tinem de ea. Si cand pleaca ar trebui sa o privim linistiti indepartandu-se. Apoi ea se va intoarce din nou.
    Daca incercam sa apucam fericirea si sa ne agatam de ea pentru totdeauna, ea va muri in mainile noastre. Trebuie sa lasam frumusetea ei sa vina si sa plece si sa ne bucuram de ea atat cat dureaza.
    (a fost spusa cu mult inaintea mea)
    Ultima modificare făcută de Raven; 29.10.2011 la 11:56. Motiv: Adaugat raspuns pt. Iulia.
    Everything the same; everything distinct. (Zen)

Pagina 3 din 21 PrimulPrimul 1234513 ... UltimulUltimul

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •