Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 21 din 21 PrimulPrimul ... 11192021
Rezultate 201 la 203 din 203

Subiect: Putina filosofie

Data înscrierii
    10.01.2010
    Locație
    Italy
    Posturi
    223
    Putere Rep
    14

Implicit

Pt a reduce la minim doza glucozica numita optimism si-a preveni batutul campiilor in numele delirului cuvintelor, pt ca most of the time sufar din cauza neintelegerii unor lucruri abstracte, iar celei care se pi*a-n wc ul meu nici ca-i pasa, pt ca desi sunt amestecate atat de multe culori in paleta tot la gris-negru ajung, pt inca 1001 de alte varii motive nerostite care fac ca "lumea" asta sa aiba cat de cat sens, raspunsul e unul ....

Data înscrierii
    27.11.2009
    Posturi
    943
    Putere Rep
    13

Implicit

E o tragedie e sa trăiești in labirintul ...oglinzilor (ce mai, am şi eu o obsesie palpabila )
    Aripile lipite cu ceara imaginației ne poartă I-căruța spre tarâmuri inverzite. Toamna topeşte sinapsele incet dar sigur si dincolo de Stix e o lungă iarna.... fierbinte. Gravitația îşi făce jobul, priveşti spre cer si vezi doar rădăcinile ierbii si cateva frănturi de vise sfărâmate. Reflecți "realitatea" şi o creezi, paralel, prin ceea ce crezi si simți. Uneori crezi chiar si în viața de apoi,...☺

Data înscrierii
    10.01.2010
    Locație
    Italy
    Posturi
    223
    Putere Rep
    14

Implicit

Tragic ori ba, mirobolanta natura umana e programata sa se adapteze oricarei situati ori realitati (uneori mai greu, e drept, cand simti ranindu-te la fiecare pas sagetile reflexiilor si calci pe cioburile neslefuite ale normalitatii), insa ce te faci cand ai certitudinea faptului ca la nivel basic, primordial ceva s-a schimbat si de-atunci nimic nu mai este in regula ? Cu "lumea", evident, asa cum o vedem desfasurandu-se la picioarele noastre, o realitate pe care o credem mereu perfectibila, dar care in esenta e putreda, opaca si densa, artificiala, o adevarata infectie la nivel universal. Circumstantele ar fi relevante aici, insa liberul arbitru trebuie sa functioneze, asa ca depinde daca vrei, daca ti-e dat poate s-ajungi la ele si, mai ales, daca le poti digera. E ca si cum ai da cu capul de un perete, totul devine dintr-o data serios si nici amicii, parintii ori biblia nu te mai pot ajuta ... Casa mea nu e "lumea" asta, dupa cum nu e nici a ta si-a oricui altcuiva, cat despre lumea de-apoi, oglinzile functioneza cu brio si acolo, nu e altceva decat o "bula" continand alta "bula", inclusa si ea alteia. In simple cuvinte, o inchisoare.
    p.s. Apelez la proverbiala-ti intelepciune si toleranta...sunt la a 2-a bere la 40°, imagineaza-ti ce-as fi putut scrie la a 4-a ...cheers !

Pagina 21 din 21 PrimulPrimul ... 11192021

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •