Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 2 din 3 PrimulPrimul 123 UltimulUltimul
Rezultate 11 la 20 din 21

Subiect: Pentru Sorin - Blogul unui roman in Canada

Data înscrierii
    09.09.2011
    Posturi
    12
    Putere Rep
    0

Implicit

@ christianT: orgoliu avem cu totii, si cel care nu are sa arunce primul piatra... Tine cont ca nu toata lumea traieste in Canada, si deci pentru unii poate fi interesant ce scriu eu... Tu esti aici si normal ca esti obisnuit cu stilul de viata... Eu scriu si pentru cei ramasi acasa, de fapt mai mult pentru ei, pentru a vedea cum este aici viata de zi cu zi, cel putin pentru un caz individual ca al meu.

Si nu trebuie sa bolduiesti literele, se vede foarte bine ce scrii si fara...

Data înscrierii
    09.09.2011
    Posturi
    12
    Putere Rep
    0

Implicit

Howdy to you too... Nu ma oparesc de nici un fel, dar nici voi sa nu va opariti...

Dar cand scrii ceva scrie ceea ce stii... Baiatul in sus, baiatul in jos, why?

Data înscrierii
    31.12.2004
    Locație
    Canada, Deux-Montagnes
    Posturi
    2.333
    Putere Rep
    30

Implicit

Citat Postat în original de wmurray Vezi post
    @ christianT: orgoliu avem cu totii, si cel care nu are sa arunce primul piatra... Tine cont ca nu toata lumea traieste in Canada, si deci pentru unii poate fi interesant ce scriu eu... Tu esti aici si normal ca esti obisnuit cu stilul de viata... Eu scriu si pentru cei ramasi acasa, de fapt mai mult pentru ei, pentru a vedea cum este aici viata de zi cu zi, cel putin pentru un caz individual ca al meu.

Si nu trebuie sa bolduiesti literele, se vede foarte bine ce scrii si fara...
    ma distrezi cu citatele astea biblice.... Nu ma intereseaza invataturile biblice (fie ele chiar din Noul Testament) in nici un fel, nu sunt crestin si nu ma intereseaza practicarea nici unei religii. Bolduirea unei fraze in context este conform regulamentului acestui forum.

De ce crezi ca experienta ta este necesara cunoasterii romanilor din Romania?? E irelevanta, ca si experienta mea sau a lui X sau Y. Am cunoscut in Canada romani milionari in adevaratul sens al cuvantului, cu o cariera de exceptie, dar si amarati care traiesc pe ajutor social si aduna mobila aruncata pe marginea drumului. De ce e relevanta experienta ta?? Pentru ca vrei faima, ai orgoliu, si crezi ca esti reprezentativ ptr. comunitatea romaneasca din Canada.. Uite, eu imi permit sa cred ca NU esti reprezentativ, cum nici eu nu sunt de altfel.
    Despite that it is written on the signpost "Do not pick-up the flowers" it is useless against the wind that does not know to read. (Hindu Poem)

Data înscrierii
    09.09.2011
    Posturi
    12
    Putere Rep
    0

Implicit

Chiar nu sunt reprezentativa deloc pentru comunitatea romaneasca, si nici nu vreau sa fiu... Nu cred ca este necesara cuiva experienta mea, la modul ca nu poate trai fara ea, este un blog personal si atat... Cui ii place de bine, cui nu si mai bine...

Nici eu nu sunt o persoana religioasa, s-a nimerit sa imi vina replica asta...

De ce vreau blog? Ca vreau, simplu... Cand nu o sa mai vreau, nu o sa mai scriu la el...

Asa cum tu scrii pe forum, eu scriu pe blog...
    Ultima modificare făcută de wmurray; 09.09.2011 la 15:54.

Data înscrierii
    26.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    8.351
    Putere Rep
    42

Implicit

Chiar nu sunt reprezentativa deloc pentru ......
    ...aaaa! esti o EA! ...pot sa-ti spun tanti?

p.s. ...cristian s-a exprimat eronat! ...bold se foloseste in majoritatea cazurilor numai ca sa scoti in evidenta o fraza sau un cuvant ...ci nu tot continutul
    Îngerii exista, dar cum nu toti au aripi, uneori îi numim PRIETENI!

Data înscrierii
    07.05.2007
    Posturi
    3.757
    Putere Rep
    36

Implicit

Nu cred ca este necesara cuiva experienta mea
    Necesara poate nu, folositoare da.

Citez de pe blog ilustrarea realitatii romanesti care iera si ieste:

"La celelalte companii romanesti la care am lucrat, in principiu programul era de la 8 pana pe la 6 seara. Altii stateau pana la 8 seara. Dar nu toata lumea venea ca mine de la 8, dar eu trebuia sa plec cu toata lumea..."
    8-18 mai ceva ca la alimentara. Imi amintesc de 9-18 cu o ora pauza si munca voluntara de dupa 18.00 (toata lumea pleca de la 7 PM in sus ca daca-i da afara ca n-au stat peste program plus ca ce sa faca ei acasa inainte de 7-8 seara?).

"Asa am avut impresia in Romania, ca esti privit bine daca stai mult la serviciu, nu se insista atat pe calitatea muncii, cat pe cantitate."
    Yep, pe cantitate se insista - pe cantitatea orelor state peste program indiferent ca e sau nu e ceva de facut care nu suporta amanare pana a doua zi.
    Stahanovismul prezentei la birou.
    Everything the same; everything distinct. (Zen)

Data înscrierii
    09.09.2011
    Posturi
    12
    Putere Rep
    0

Implicit

Unii care au fost prin tari din Asia, zic ca este la fel... Se sta la serviciu, sa fii acolo cand vine seful, sa fii acolo cand pleaca, sa dai bine, de fapt sa nu pierzi locul de munca...

Data înscrierii
    07.05.2007
    Posturi
    3.757
    Putere Rep
    36

Implicit

Unii care au fost prin tari din Asia, zic ca este la fel... Se sta la serviciu, sa fii acolo cand vine seful, sa fii acolo cand pleaca
    Noi atunci cand mai plecam acasa? Nu mai plecam, dormim pe birou (sau sub birou) ca regina nu pleaca acasa, lucreaza tot timpul, nici concediu n-are.

Asia e mare, in UAE sau Saudi lumea se roaga (oficial) de 5x pe zi, la serviciu se face pauza pt. rugaciune. In Japonia se roaga sefii de angajati sa ia ceva din concediu, diferenta fatza de RO fiind ca japonezii produc ceva folositor cand stau peste program, nu fac act de prezenta ca sa dea bine ca in RSR.
    Everything the same; everything distinct. (Zen)

Data înscrierii
    09.09.2011
    Posturi
    12
    Putere Rep
    0

Implicit

Cred ca despre Vietnam am auzit asta...

Data înscrierii
    09.09.2011
    Posturi
    12
    Putere Rep
    0

Implicit

www.....

editat de sorin: sters linkul
    Ultima modificare făcută de sorin; 10.09.2011 la 07:20. Motiv: sters link pentru ca incalca regulamentul

Pagina 2 din 3 PrimulPrimul 123 UltimulUltimul

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •