Follow RomanianPortal on Twitter       
Rezultate 1 la 7 din 7

Subiect: nivel franceza Quebec?

Data înscrierii
    16.08.2011
    Posturi
    2
    Putere Rep
    0

Implicit nivel franceza Quebec?

Salut,

Noi suntem o familie de 30 de ani ambii, cu o fetita de 2 ani, cu facultate, licenta, fara alte studii extra,si am fi tare interesati sa emigram in Canada. Am facut acel test online si ne-am califica, nu avem probleme profesionale, si sunt sigur ca ne-am gasi de munca acolo, mai ales ca amandoi lucram in medii multinationale si avem contacte worldwide. Singura problema care ma ingrijoreaza este nivelul limbii franceze. Pentru ca nu vreau sa stau 5 ani si sa astept visa, as vrea sa aplicam pentru Quebec, insa noi amandoi vorbim Engleza fluent, iar Franceza.....sa zic de nivel mediu, practic ce am facut amandoi la scoala din clasa a 5-a pana in a 12-a. In princpiu pot sa leg 3 fraze sa ii spun cuiva cine sunt si ce fac, insa nu stiu cat de complex poate fi acel interviu in Franceza. Intrebarea ar fi cam de ce nivel ar fi nevoie ca sa pot lua acel interviu? Cam la ce nivel trebuie sa stapanesc limba pentru a nu avea probleme la interviu? De asmenea noi, amandoi, am mai fost in Canada in urma cu trei ani, a fost o delegatie de business, am stat 10 zile in Montreal, si pe visa noastra la tipul visei scrie "worker" asta influenteaza cu ceva?

Multumesc mult de raspuns si sper sa scapam si noi cat mai curan de mizeria de aici si sa ajungem acolo

Data înscrierii
    23.02.2006
    Locație
    Chicago, United States
    Posturi
    1.102
    Putere Rep
    19

Implicit

Aveti toate sansele sa fiti in Canada in 6 - 9 luni de la data la care aplicati, cu conditia sa treceti de interviu. NIvelul francezei nu trebuie sa fie academic, dar e nevoie ca unul dintre voi ( aplicantul principal ) sa stie suficient pt a intretine o conversatie la interviu, sa explicati de ce vreti sa emigrati si alte lucruri de genul asta. Ar trebui sa va apucati de invatat intensiv si cand in paralel sa depuneti aplicatiile. Daca vreti cu adevarat sa mergeti pana interviu o sa faceti progrese mari.
    PS : Cel care stie mai bine franceza sa fie aplicantul principal.

PS2 : NU E NEVOIE SA APELATI LA NICI O FIRMA INTERMEDIARA. NU VA POT AJUTA SA TRECETI DE INTERVIU SI NICI NU AJUNGETI MAI REPEDE IN CANADA. E ca si cum te-ai duce la un avocat sa te ajute sa treci strada.
    Ultima modificare făcută de usdream; 16.08.2011 la 22:26. Motiv: completare ps2

Data înscrierii
    16.08.2011
    Posturi
    2
    Putere Rep
    0

Implicit

Citat Postat în original de usdream Vezi post
    Aveti toate sansele sa fiti in Canada in 6 - 9 luni de la data la care aplicati, cu conditia sa treceti de interviu. NIvelul francezei nu trebuie sa fie academic, dar e nevoie ca unul dintre voi ( aplicantul principal ) sa stie suficient pt a intretine o conversatie la interviu, sa explicati de ce vreti sa emigrati si alte lucruri de genul asta. Ar trebui sa va apucati de invatat intensiv si cand in paralel sa depuneti aplicatiile. Daca vreti cu adevarat sa mergeti pana interviu o sa faceti progrese mari.
    PS : Cel care stie mai bine franceza sa fie aplicantul principal.

PS2 : NU E NEVOIE SA APELATI LA NICI O FIRMA INTERMEDIARA. NU VA POT AJUTA SA TRECETI DE INTERVIU SI NICI NU AJUNGETI MAI REPEDE IN CANADA. E ca si cum te-ai duce la un avocat sa te ajute sa treci strada.
    multumesc pentru reply, noi acum suntem la faza de pregatire dosar (traduceri diplome, pregatire toate actele) saptamana viitoare cel mai probabil o sa ma duc sa il depun, si o sa ma apuc si de franceza. Ma gandesc ca totusi daca il depun saptamana vitoare dosaul o sa am 3-4 luni sa ajung la un nivel rezonabil cu franceza.

legat de firmele de intermedieri m-am cam lamurit si eu, contactasem aceeasi via canada, insa dupa ce am cititi pe acest forum, m-am decis sa fac singur dosarul si prefer sa alerg eu putin mai mult, decat sa arunc cateva mii de euro

multumesc inca o data pentru reply

Data înscrierii
    03.09.2011
    Posturi
    3
    Putere Rep
    0

Lightbulb

immigrationtocanada@bellnet.ca
    Citat Postat în original de mandar Vezi post
    Salut,

Noi suntem o familie de 30 de ani ambii, cu o fetita de 2 ani, cu facultate, licenta, fara alte studii extra,si am fi tare interesati sa emigram in Canada. Am facut acel test online si ne-am califica, nu avem probleme profesionale, si sunt sigur ca ne-am gasi de munca acolo, mai ales ca amandoi lucram in medii multinationale si avem contacte worldwide. Singura problema care ma ingrijoreaza este nivelul limbii franceze. Pentru ca nu vreau sa stau 5 ani si sa astept visa, as vrea sa aplicam pentru Quebec, insa noi amandoi vorbim Engleza fluent, iar Franceza.....sa zic de nivel mediu, practic ce am facut amandoi la scoala din clasa a 5-a pana in a 12-a. In princpiu pot sa leg 3 fraze sa ii spun cuiva cine sunt si ce fac, insa nu stiu cat de complex poate fi acel interviu in Franceza. Intrebarea ar fi cam de ce nivel ar fi nevoie ca sa pot lua acel interviu? Cam la ce nivel trebuie sa stapanesc limba pentru a nu avea probleme la interviu? De asmenea noi, amandoi, am mai fost in Canada in urma cu trei ani, a fost o delegatie de business, am stat 10 zile in Montreal, si pe visa noastra la tipul visei scrie "worker" asta influenteaza cu ceva?

Multumesc mult de raspuns si sper sa scapam si noi cat mai curan de mizeria de aici si sa ajungem acolo
    Ultima modificare făcută de Stela Coldea; 03.09.2011 la 12:58.

Data înscrierii
    03.09.2011
    Posturi
    3
    Putere Rep
    0

Implicit

Draga familie de 30 de ani,

Va raspunde Stela Coldea, counsel de imigratie in Canada si zona Quebec, Licenta #M041853, Q# 11170,
    in legatura cu temerea Dvs. pentru franceza.
    Sfatul meu este sa le prezentati un raport TEF.
    (Test d'evaluation du Français).
    The objective of the TEF is to assess the level of French of non-francophones.
    Cu acest raport obtinut de la test Dvs. nu mai aveti durere de cap.
    Citat Postat în original de mandar Vezi post
    Salut,

Data înscrierii
    05.09.2011
    Posturi
    1
    Putere Rep
    0

Implicit

Buna seara mandar
    Am dori si noi sa emigram in Canada, dar n-am dori sa apelam la firma de interediere, vrem sa incercam pe cont propriu. Avem prieteni de familie care au aplicat prin firma Via Canada, dar mi se pare ca se trage prea mult de timp. Ei au fost deja la interviu in mai, dar acolo li s-a cerut diploma TEFA, au mai luat ore de franceza si au dat testul peste doua luni. Acum asteapta raspunsul de la ambasada. Noi n-am inceput inca sa pregatim actele necesare, dar mergem la ore de franceza din luna aprilie. Nu prea stim ce acte trebuie pregatite, cum sa incepem, cu ce sa incepem. Poate ne putem ajuta reciproc cu sfaturi, cu pareri. Daca ati dori sa corespondam, am putea face schimb de email-uri.

Data înscrierii
    03.09.2011
    Posturi
    3
    Putere Rep
    0

Implicit

Legat de nevelul de franceza este o noua regula stabilita de catre Departamentul de immigration ca cei ce doresc sa imigreze in Quebec sa prezinte un test oficial TEF si unul IELTS daca doriti sa realizati mai multe puncte cu care sa intrati in sistemul de selectie.
    Candidatul cu mai mare punctaj este cel selectat mai rapid.
    Pe curind,
    Christian Coldea
    Immigration Files Manager for CD IMMIGRATION & SETTLEMENT 001 647 8552112; email: immigrationtocanada@bellnet.ca

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •