Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 23

Subiect: Pentru si despre colegul nostru de forum, Aconi

Data înscrierii
    26.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    8.351
    Putere Rep
    42

Implicit Pentru si despre colegul nostru de forum, Aconi

Mi-au parvenit niste stiri recente socante despre colegul nostru virtual (si pt unii prieten) de Forum ...Aconi, senior forumist dar care ar fi putut fi considerat foarte bine veteran, avand in vedere ca activeaza pe acest Forum din Ianuarie 2005, chiar daca numarul de postari nu arata asta.

Pe data de 9 August Aconi implineste venerabila varsta de 85 ani ...varsta care cred ca nimeni de p-aici nu ar fi anticipat-o.

Din pacate Aconi este internat in spital in stare avansata de cancer.

Nu am deschis acest topic pentru speculatii si comentarii de prost gust ci doar de a tine la curent cu situatia sanatatii lui pe cei care l-au cunoscut virtual sau chiar real ...dar si pe cei cu care Aconi a avut schimburi de comentarii amicale sau contradictorii in subiectele lui (majoritatea politice) sau ale altora.

Cu siguranta ca cei din RO vor posta mai multe amanunte despre starea sanatatii lui Aconi.

Ii doresc numai bine!
    Îngerii exista, dar cum nu toti au aripi, uneori îi numim PRIETENI!

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.503
    Putere Rep
    10

Implicit

Tot ce-i pot dori in clipele acestea lui Aconi este sa aiba o viata cat mai lunga si sper sa mai apara si pe forum cat mai repede!

Data înscrierii
    30.09.2008
    Locație
    Augsburg De
    Posturi
    2.278
    Putere Rep
    30

Implicit

Este trist,chiar daca sintem doar niste nick-uri,cand aflam astfel de vesti..
    Numai bine iti doresc Aconi.
    Eu sint si bun si rau ,asa cum sint,
    Nu-mi tin rabozul la cusururi."

Data înscrierii
    31.12.2004
    Locație
    Canada, Deux-Montagnes
    Posturi
    2.333
    Putere Rep
    30

Implicit

Am citit cu tulburare, marturisesc sincer, randurile scrise de Pisoi. Gandul m-a dus imediat spre o minunata poezie scrisa de Zaharia Stancu. Nu stiu daca Aconi va mai citi aceste randuri... m-as bucura s-o faca.

Un om in amurg

de Zaharia Stancu

Acum sunt un om in amurg,
    Fugi in muntii tai, caprioara,
    Nu mai ravnesc sa-ti sarut buzele
    A doua oara, a treia oara.

Acum sunt un om in amurg
    Piei din juru-mi, viclean bancher,
    N-am ce sa mai fac cu aurul tau,
    Aurul n-are trecere in cer.

Fiece zi are amurg
    Fiece zi are si zori
    Toamna via e plina de struguri,
    Primavara numai de flori.

Acum sunt un om in amurg,
    Ora amiezii a fost dulce, dulce.
    In cuibul ei din fulgi de zapada,
    Luna s-a dus sa se culce.

http://www.youtube.com/watch?v=9H-EbXhEems
    Ultima modificare făcută de christianT; 03.08.2011 la 14:01.
    Despite that it is written on the signpost "Do not pick-up the flowers" it is useless against the wind that does not know to read. (Hindu Poem)

Data înscrierii
    18.02.2006
    Locație
    Romania
    Posturi
    3.089
    Putere Rep
    35

Implicit

Mi-as dori sa citeasca Aconi randurile scrise de forumisti ,fiind bolnav de catva timp nu s-a lasat infrant de boala usor,cu ultimele puteri avea activitate.
    Omul Aconi ,un aradean cunoascut ,un profesor bun ....cu ani in urma mi-a predat la scoala de soferi,avea un sarm aparte,daca erai prezent la ore nu mai trebuia invatat din carte,doar parcursa materia ,iar chestionarele le faceai la punctaj maxim.

Gandindu-ma la boala si suferinta ...
    "Pe om il poti distruge dar nu il poti invinge!"
    "Numai cu inima poti vedea ceea ce este invizibil pentru ochi"
    Antoine de Saint-Exupery

Data înscrierii
    07.05.2005
    Posturi
    5.449
    Putere Rep
    29

Implicit

Aconi, Angeline,…
    Suntem mai mult decât nişte nick-uri. Nu suntem doar nişte nick-uri, şi ne pasă…
    Ne pasă pentru că doare…

Am sunat în repetate rânduri la Aconi. Până mai ieri am vorbit personal cu el.
    Vorbea şoptit dar îmi vorbea, iar vorbele lui erau însoţite de o răguşeală de parcă cu puţin timp în urmă s-ar fi luptat cu balaurii întunericului. Îmi spunea că nu poate mânca. Îmi repeta neâmpăcat cu situaţia de fapt în care era ţintuit. Ascultându-l vedeam în faţa mea un copil inocent, dureros de sincer, dispus să-mi împărtăşească secretele lui iar eu eram de-opotrivă dispusă să îi îndeplinesc orice dorinţă. M-a convins în două vorbe doar că, situaţia nemulţumitoare trebuie rezolvată imediat şi irevocabil.
    I-am promis un deliciu pe măsură, un deliciu care nu mi-l putea refuza nici în ruptul capului.

Aconi este supravegheat şi îngrijit ireproşabil într-o clinică privată. Acum câteva zile ştiam că starea sănătăţii lui se depreciază de la o zi la alta. Începând de azi, incertitudinea vieţii pândeşte mişeleşte momentul ingrat, capitularea trupului. De la o ora la alta îi dă târcoale insistente fără menajamente.
    Clipe de conştienţă sunt succedate de momente de somn, dureri şi semi-comă.
    Ziua şi Noaptea complotând s-au contopit şi-au ritmul unui dans ademenitor de-ameţitor.

Galopul nestingherit al bolii nemernice spulberă impertinent încremenind prin prezenţa sa mireasma suavă a vieţii din încăperea salonului, tot mai mult insistând şi limitând momentele palide contemplative cu o nonşalanţă uimitoare, de-o insurmontabilă încăpăţânare diavolească în a mai permite reconcilirea vreunui capitol sau macar vreunui aliniat, fie el şi minor, în favoarea lui Aconi.

-Prietene Aconi, dacă vei pleca, nu mai am cu Cine, De Ce şi Ce anume reconcilia.

Reconcialiatorul expert în dialoguri foru mistice pledează pentru o linişte sfâşietoare, nesuferit de apăsătoare.

-Te-aş fi servit regeşte de ziua ta, Aconi.
    Pe o tavă argintată am gravat locul întâlnirii noastre, Romanian-portal. Am pregătit deliciul tău preferat kürtős kalács, şi-un vin de soi din renumitele pivniţe de Tokaji. Am ales şi-un buchet de trandafiri iar parfumul inefabil al rozelor mi-a învăluit şi mintea, şi fiinţa.
    Aconi, am şi eu o dorinţă.
    Te rog, atunci când vei ajunge dincolo de nori, să-i spui lui Rossa că îmi lipseşte enorm şi că abia aştept să ne reântâlnim.
    Oricând, Oriunde în Univers...

Negreşit, prea mult nu voi zăbovi pe-aici, şi-atunci, cu siguranţă ne vom continua conciliantele dialoguri şi vom presăra subtil din când în când, opinii diverse în culori şi forme controverse, dar numai şi numai, de dragul reconcilierii forumistice agasant de apetisante.

Eşti un român cu o personalitate deosebită, vivace, curios, original, ingenios, maleabil, un gentleman forumistic în a cărui companie indiferenţa era incomodă, iar ştiinţa tacticilor în retrageri şi armistiţiile declarate erau atât de atent căutate şi-nvăluite în delicateţe, francheţe de bun augur, încât ţi-era mai mare dragul să te tachineze omul. Mărturie sunt scrierile foru mistice ce poartă inegalabila semnătură, Aconi.

Reţin cel mai haios topic iniţiat de tine, în care ai avut ideea formării UFR.
    http://forum.romanian-portal.com/sho...ISTILOR-ROMANI

Cu bine, prietene, Aconi !
    Pe curând !

Ultima modificare făcută de angeline; 06.08.2011 la 14:28.
    Timpul este de-o generozitate misterioasa.

Data înscrierii
    13.10.2008
    Posturi
    1.584
    Putere Rep
    25

Implicit

Citat Postat în original de angeline Vezi post
    pentru că doare…
    Despre viata nu se poate scrie decat cu un toc inmuiat in lacrimi. – Emil Cioran

Din pacate nu se poate fara suferinta. Angeline , imi pare rau pentru aconi si cei apropiati lui.
    free your mind before your mind will set you free

Data înscrierii
    20.11.2004
    Locație
    Germany, Köln
    Posturi
    2.188
    Putere Rep
    29

Implicit

Nu stiu daca vreo prognoza despre viata sau moarte are consistenta dar stiu ca un spirit viu e mereu prezent, aici în spatiul romanian-portalului.

Salut aconi!
    tonita=toni42

Data înscrierii
    24.05.2009
    Posturi
    1.151
    Putere Rep
    19

Implicit

"Căci toţi se nasc spre a muri
    Şi mor spre a se naşte"

Azi noapte colegul nostru de forum a plecat dintre noi dupa o lupta continua cu boala.

Chiar daca interactiunea mea cu Aconi se rezuma la doar cateva intrebari si sfaturi cu privire la scoala de soferi ce am facut-o anul trecut, va avea mereu un loc in gandurile mele.

Odihneste-te in pace, Aconi!

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.503
    Putere Rep
    10

Implicit

Citat Postat în original de Ben Vezi post
    Azi noapte colegul nostru de forum a plecat dintre noi dupa o lupta continua cu boala.
    Deja? Asa repede? : (
    Macar se va intalni acolo unde s-a dus cu vechiul lui coleg de forum Rossa si vor continua acolo ce au lasat neterminat acum cativa ani.

Sa-i fie tarana usoara!

Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •