Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 16

Subiect: probleme cu angajatorul!!!

Data înscrierii
    30.07.2011
    Posturi
    105
    Putere Rep
    4

Implicit probleme cu angajatorul!!!

cine stie sa imi raspunda va rog

am venit in luna martie cu un contract in regula luat de la fortele de munca(contractul incheiat in germania la bundesagentur), pentru o perioada de 9 luni. angajatorul mi-a cerut actele pe motiv ca vrea sa imi rezolve toate cele necesare. am inceput munca, muncesc din 20 martie in continuare, dar se pare ca nu sunt inregistrat la steueramt si bineinteles nu am cardul de asigurare medicala. angajatorul nu mi-a solicitat pana acum sau nu m-a programat vreodata sa fac vizita medicala asa cum stiam ca se face....si nici daca as vrea sa o fac singur probabil nu as putea, din moment ce nu sunt asigurat. primesc plata in mana saptamanal, iar dupa calculele mele mai putin decat prevede contractul si nici vorba de lohnzettel. am primit printr-un noroc chior de la casa de asigurari un formular care trebuia completat de mine si de angajator. i-am dat formularul angajatorului care trebuia dupa completare sa il trimita casei de asigurari. probabil nu vrea, dar nu am inteles de ce. am reusit sa ma inregistrez la einwohneramt, dar la auslanderamt nu pot merge fara cardul de asigurare. nu mi-am inchipuit ca lucrurile astea nu vor fi facute, dar am avut diverse probleme medicale si bineinteles toti medicii imi solicitau cardul. ca prin minune am fost la 3 sau 4 consulturi fara card, dar se pare ca acest lucru nu mai e posibil. sa plec nu pot, pentru ca contractul e destul de lunga durata si ar insemna sa arunc niste bani pe geam, in plus am plecat somer din romania. urmatorul pas ar fi sa-i solicit angajatorului aceste lucruri, dar nu stiu ce reactie poate avea....inclusiv poate pune capat relatiei de munca. nu stiu ce alte mijloace am sa aduc situatia la normal, pentru ca nu prea imi convine ca am venit din romania perfect in regula si legal, iar acum sunt ,,schwartzarbeiter,, . imi doresc doar 2 lucruri normale si simple: sa platesc impozit si sa fiu asigurat medical. daca aveti sfaturi pertinente si la obiect, va rog sa nu stati prea mult pe gandur!! puteti sa imi scrieti si pe mail kynkadjou@yahoo.com

Data înscrierii
    12.11.2006
    Locație
    Daesalam,Tansania
    Posturi
    4.556
    Putere Rep
    33

Implicit

angajatorul tau daca vroia sa te tina la negru trebuia sa iti spuna ce sa faci in cazul in care apar cei de la Zollfahndung...nu pot sa-ti dau un sfat pentru-ca nu am incercat sa rezolv angajarea cuiva aici..insa cel mai bine te poate sfatui in cazul tau un advocat cu specializarea in Arbeitsrechtliche Bestimmungen für Ausländer...daca ceri Beratungshilfe la Amtsgericht te costa10 euro si cu Beratungsscheinul iti cauti un advocat care sa iti reprezinte interesele..

Was kostet mich eine Beratung beim Anwalt?

Eine Erstberatung beim Anwalt kostet maximal 180 Euro zzgl. Mehrwertsteuer. Wenn Sie nur über ein geringes oder gar kein Einkommen verfügen, können Sie sogenannte Beratungshilfe beantragen. Dann müssen Sie gar nichts, bzw. nur eine geringe Schutzgebühr in Höhe von 10 Euro bezahlen. Sie können sich darüber bei dem für Sie zuständigen Amtsgericht informieren. Dort erhalten Sie auch den Beratungsschein, den Sie dem Anwalt vorlegen müssen. Die Höhe der Kosten richtet sich nicht nach der Zeit, die Sie beraten werden, sondern nach dem sogenannten Streitwert. Dieser ergibt sich aus dem Wert der Gegenstände, über die Sie sich beraten lassen. Liegt der Wert unter 6000 Euro, so müssen Sie weniger bezahlen als den Höchstsatz, der wie eingangs erwähnt bei 180 Euro zzgl. Mehrwertsteuer liegt. Wenn Sie eine Rechtschutzversicherung besitzen, können Sie prüfen lassen, ob für diesen Fall eine Erstberatung abgedeckt ist. Dann übernimmt Ihre Versicherung diese Kosten. Sofern Sie eine solche Versicherung besitzen, sollten Sie einfach mal bei der Versicherung nachfragen. Entscheiden Sie sich nach einer Erstberatung dazu eine Klage einzureichen, wird die Erstberatungsgebühr auf die dann anfallenden Gebühren angerechnet.

Data înscrierii
    30.07.2011
    Posturi
    105
    Putere Rep
    4

Implicit

multumesc. ceva bun este in raspunsul dumneavoastra.
    ma voi folosi de sfaturi. in alta ordine de idei, daca angajatorul voia sa ma tina la negru, in primul rand trebuia sa vreau eu sa lucrez la negru. cum adica, din moment ce vin cu contract parafat in mana...?!?
    daca tot ati decis sa ma ajutati, va mai deranjez cerandu-va niste clarificari suplimentare. in ordine, ma costa 10 euro la arbeitsbericht, dar avocatul dupa aceea cat ma costa? si ce fac eu in timp ce ,,ma ajuta,, avocatul, daca angajatorul pur si simplu ma trimite acasa?

Data înscrierii
    12.11.2006
    Locație
    Daesalam,Tansania
    Posturi
    4.556
    Putere Rep
    33

Implicit

Citat Postat în original de adimucu Vezi post
    multumesc. ceva bun este in raspunsul dumneavoastra.
    ma voi folosi de sfaturi. in alta ordine de idei, daca angajatorul voia sa ma tina la negru, in primul rand trebuia sa vreau eu sa lucrez la negru. cum adica, din moment ce vin cu contract parafat in mana...?!?
    daca tot ati decis sa ma ajutati, va mai deranjez cerandu-va niste clarificari suplimentare. in ordine, ma costa 10 euro la arbeitsbericht, dar avocatul dupa aceea cat ma costa? si ce fac eu in timp ce ,,ma ajuta,, avocatul, daca angajatorul pur si simplu ma trimite acasa?
    angajatorul deocamdata nu are de ce sa te trimita acasa,pentru-ca tu nu te duci la advocat sa-l dai in judecata,te duci sa te sfatuiasca..pentru asta platesti maximum 180 de euro plus Mehrwertsteuer si minimum 10 euro daca beneficiezi de Beratungshilfe...
    formularul pe care l-ai primit de la casa de asigurari avea un numar de inregistrare,adresa,nr de telefon..? si daca da ,ti le-ai notat,ai facut o copie..? pentru ca o solutie ar fi sa suni la casa de asigurari si sa intrebi cum sa procedezi mai departe in cazul in care angajatorul refuza sa coopereze..

ps. esti singurul de la firma care este in situatia asta..?
    Ultima modificare făcută de FidelKatzo; 02.08.2011 la 03:07.

Data înscrierii
    30.07.2011
    Posturi
    105
    Putere Rep
    4

Implicit

ma bucur ca inca nu v-ati plictisit de mine. sa mai clarific cate ceva. angajatorul nu stiu daca voia sa ma tina la negru sau nu, dar mie nu mi-a spus absolut nimic. si chiar daca voia lucrul asta, ar fi trebuit sa ma plateasca mai mult, nu mai putin decat salariul net stipulat in contract, fiind vorba de diferenta pana la salariul brut, care in conditii normale mergea la steuer. a doua mare problema: daca eu am contract si in consecinta trebuie sa fiu asigurat, iar el cu buna stiinta nu face asta, inseamna ca imi pune in pericol viata in mod deliberat, iar mie asta mi se pare ceva foarte grav daca vorbim in continuare de avocati.
    am sunat de 2 ori la casa de asigurari. dupa ce am sunat prima oara mi-au trimis formularul, dar bineinteles eu nu pot face altceva decat sa il completez. asa mi-au spus si de acolo, ca angajatorul trebuie sa faca demersurile. dupa ce l-am dat angajatorului sa il completeze si el si sa il trimita, am asteptat 2 saptamani si am sunat din nou. bineinteles raspunsul a fost acelasi, ca nu au primit nimic inapoi. domnul asta in continuare ma si minte in fata, pentru ca l-am intrebat si imi spune mereu ca nu stie de ce nu vine cardul pt ca el a trimis tot ce trebuia la krankenkasse.
    acum am o intrebare poate ,,trasnita´´: daca interesul meu e sa imi termin contractul, pot sa il fac sa dea socoteala la sfarsit pentru impozitul neplatit?
    si alta intrebare ,,nebuna de legat´´ : e posibil el sa fi anuntat la la arbeitsamt sau altundeva ca eu nu m-am prezentat la locul de munca? (si care sunt consecintele pentru mine in continuare?)

imi pare rau daca va agasez cu aceasta tema. va multumesc ca ati avut rabdare chiar si pana acum...

Data înscrierii
    20.11.2004
    Locație
    Germany, Köln
    Posturi
    2.194
    Putere Rep
    25

Implicit

Nici o întrebare nu e "nebuna de legat"
    În primul rând trebuie clarificata întrebarea daca ai sa nu ai contract de munca si ce scrie acolo. Contractul de munca îl semnezi cu doar angajatorul nu cu altcineva. De obicei angajatorul e cel care te plateste. Se poate ca cel care te plateste sa te fi luat cu împrumut ca si forta de munca de la o alta firma cu care ai un contract.

Cel care-ti da de lucru la negru risca foarte mult, amenda si plata retroactiva a impozitelor. La o firma mica care angajeaza mai multi negrisori, asta poate însemna falimentul.
    Firme mici si dubioase iau în calcul asa ceva, raspunderea personala a sefului fiind nula. Daca firma da faliment ai ghinion, sansele sa primesti ce ti se cuvine sunt aproape nule.

E mai bine sa nu-ti dai demisia pana nu sti exact care e situatia.

Clarifica daca munca ta e "sozialversicherungspflichtig" sau nu.

Poti merge apoi la "Arbeitsgericht"-ul de care apartine cel cu care ai contract. Acolo poti sa depui "Klage" si sa-ti obtii drepturile fara cheltuieli.

Drepturile tale sunt clar definite doar dupa ce sti ce scrie în contract.
    Angajatorul are însa obligatii de la care nu se poate sustrage, de exemplu sa nu-ti riste sanatatea si sa aiba evidenta tuturor cheltuielilor de personal. (Salarii, asigurari, etc)
    tonita=toni42

Data înscrierii
    12.11.2006
    Locație
    Daesalam,Tansania
    Posturi
    4.556
    Putere Rep
    33

Implicit

Citat Postat în original de adimucu Vezi post
    ma bucur ca inca nu v-ati plictisit de mine. sa mai clarific cate ceva. angajatorul nu stiu daca voia sa ma tina la negru sau nu, dar mie nu mi-a spus absolut nimic. si chiar daca voia lucrul asta, ar fi trebuit sa ma plateasca mai mult, nu mai putin decat salariul net stipulat in contract, fiind vorba de diferenta pana la salariul brut, care in conditii normale mergea la steuer. a doua mare problema: daca eu am contract si in consecinta trebuie sa fiu asigurat, iar el cu buna stiinta nu face asta, inseamna ca imi pune in pericol viata in mod deliberat, iar mie asta mi se pare ceva foarte grav daca vorbim in continuare de avocati.
    am sunat de 2 ori la casa de asigurari. dupa ce am sunat prima oara mi-au trimis formularul, dar bineinteles eu nu pot face altceva decat sa il completez. asa mi-au spus si de acolo, ca angajatorul trebuie sa faca demersurile. dupa ce l-am dat angajatorului sa il completeze si el si sa il trimita, am asteptat 2 saptamani si am sunat din nou. bineinteles raspunsul a fost acelasi, ca nu au primit nimic inapoi. domnul asta in continuare ma si minte in fata, pentru ca l-am intrebat si imi spune mereu ca nu stie de ce nu vine cardul pt ca el a trimis tot ce trebuia la krankenkasse.
    acum am o intrebare poate ,,trasnita´´: daca interesul meu e sa imi termin contractul, pot sa il fac sa dea socoteala la sfarsit pentru impozitul neplatit?
    si alta intrebare ,,nebuna de legat´´ : e posibil el sa fi anuntat la la arbeitsamt sau altundeva ca eu nu m-am prezentat la locul de munca? (si care sunt consecintele pentru mine in continuare?)

imi pare rau daca va agasez cu aceasta tema. va multumesc ca ati avut rabdare chiar si pana acum...
    parerea mea,pentru orice eventualitate noteaza-ti intr-un carnetel in fiecare zi orele de lucru si la sfarsit de saptamana cati bani ai primit in mana..gandeste-te in cazul unui proces la Arbeitsgericht,cine din colegii sau cunostintele tale ar putea sa declare ca martor ca ce spui tu este adevarat..asta pentru cazul in care dupa terminarea contractului vrei sa iti revedici drepturile..focuseaza.te pe problemele tale ,mai putin pe ideea sa-l dai pe angajator pe mana celor de la finante..
    nu cred ca angajatorul risca sa te tina la negru,insa in anumite situatii cum este cazul muncitorilor cu contractul de munca incheiat in tara,exista posibilitatea sa fie valide asigurarile tarii de domicliu..

din cate am citit,trebuia in cel mult o luna de zile sa completezi formularul A1,pe care il primesti de la Krankenkasse sau de la Deutsche Rentenversicherung.

Den Vordruck A 1 stellen die Krankenkassen für gesetzlich versicherte Arbeitnehmer aus. Beschäftigte, die nicht gesetzlich krankenversichert sind, erhalten die Bescheinigung A 1 über den zuständigen Träger der Deutschen Rentenversicherung.

• EU-Koordinierungsrecht für Arbeitnehmer aus Bulgarien und Rumänien:
    Für Saisonarbeitnehmer gelten hinsichtlich des Sozialversicherungsschutzes die Vor- schriften der Verordnung (EG) Nr. 883/2004. Diese Vorschriften sehen vor, dass für einen Arbeitnehmer grundsätzlich nur die Rechtsvorschriften eines Staates gelten. Sind Arbeitnehmer während ihrer Tätigkeit in Deutschland auch in ihrem Wohnstaat beschäf- tigt, unterliegen sie dann auch hinsichtlich der während eines bezahlten Urlaubs in Deutschland ausgeübten Tätigkeit den Rechts-vorschriften ihres Wohnstaates.
    Dies gilt auch hinsichtlich der dann dort gegebenenfalls bestehenden Versicherungs- und Beitragspflicht. Eine Versicherungspflicht in Deutschland besteht in diesem Fall nicht.
    Die Anwendung der Rechtsvorschriften des Wohnstaates ist durch die Vorlage des Vor- druckes A 1 nachzuweisen. Damit der Saisonarbeitnehmer bei einer Erkrankung in Deutschland Sachleistungen in Anspruch nehmen kann, benötigt er vom zuständigen Träger seines Wohnstaates eine Anspruchsbescheinigung, nach Möglichkeit eine Euro- päische Krankenversicherungskarte („EHIC“).
    Sofern die Saisonarbeit in Deutschland von Personen durchgeführt wird, die in ihrem Wohnstaat selbständig sind, gilt die Verordnung (EG) Nr. 883/2004. Übt z.B. eine Per- son als selbständiger Landwirt in seinem Herkunftsland eine ähnliche Tätigkeit aus wie als Saisonarbeitnehmer in Deutschland, handelt es sich um eine Entsendung nach Art.

Data înscrierii
    30.07.2011
    Posturi
    105
    Putere Rep
    4

Implicit

buuuun....
    sa o iau babeste:
    sa ma scuzati daca ma repet, dar se pare ca pe parcursul discutiei noastre in ,,episoade´´ ati pierdut din detalii...sau am fost eu prea obscur...
    1. contractul il am din tara de la AJOFM si e facut de angajator chiar aici in germania (stampila de la bonn arbeitsagentur, stampila de la arbeitsamt, semnatura angajatorului, etc.)2. eu am mai fost in germania cu contract si am asteptat pur si simplu ca angajatorul sa faca ceea ce era normal sa faca (lohnsteuerkarte, gesundheitskarte, etc.) in plus sa ma trimita sau sa mearga cu mine la vizita medicala (cred ca asta era necesara nu mai stiu sigur).
    3. inevitabil la o munca cu risc cum fac eu acum (schaustelleraushilfe) au aparut probleme medicale. sincer sa fiu nu stiu cum a fost posibil, dar am fost de vreo 4 ori la control medical. de 2 ori am fost impreuna cu angajatorul, mi s-au facut chiar analize de sange, radiografii si ceva care presupun ca a fost RMN sau tomograf(probleme cu meniscul).
    cand am inceput sa merg singur la medic, am intrat normal in indoiala pentru ca in mod firesc medicii imi cereau mereu cardul. sincer nu imi convine sa imi faca altcineva programarile la medic(in speta angajatorul) pentru ca am 40 de ani si stiu singur cand ma simt rau si trebuie sa fiu consultat sau cat de repede trebuie sa fiu consultat. dar asta e alta poveste, din moment ce mi-am dat seama ca de fapt merg degeaba la medic.
    in cele din urma am sunat la casa de asigurari ca sa aflu ca nu sunt asigurat(inca). am intrebat care poate fi cauza si mi s-a spus ca angajatorul nu a trimis cele necesare, dupa care mi-au spus ca imi vor trimite un formular. am completat acest formular, pe care trebuia sa il completeze si angajatorul meu si sa il trimita inapoi(presupun ca vorbesc chiar de A1 de care pomeneati mai sus). am asteptat timp suficient si am sunat din nou. raspunsul este acelasi, dar ,,sefu' '' ma minte in fata in continuare si imi spune ca a trimis formularul.
    4. sa venim putin si la problema banilor sau a programului de lucru. contractul specifica clar salariul brut 1200 euro si salariul net 800 euro. .....daca voia sa ma tina la negru, trebuia sa imi plateasca mai mult(presupunand ca diferenta de impozit de la 800 la 1200 ramane la el in buzunar)dar eu iau acum doar 750, pe care ar putea foarte bine sa nu mi-i dea. in alta ordine de idei, ce dovada am eu sau el sau altcineva ca el mi-a dat sau nu mi-a dat acesti bani? ca doar nu suntem in evul mediu sa scriem zapise pe piele de bou, sa le semnam cu sange si sa punem sigiliu de ceara pe ele. i-am cerut chiar zilele astea lohnzettel.....face mereu aceeasi fata nevinovata si imi spune ceva ce n-am mai auzit in viata mea: iti dau la sfarsit o hartie mare pentru toata perioada.....ca la copiii de gradinita.
    5. am lucrat uneori si 16 ore, dar la ce imi foloseste sa notez orele lucrate cand nu am nici stundenplan, macar pe o saptamana inainte?!? oricum mobilul meu e plin, pentru ca chiar le-am notat...si a-propos de stundenplan, eu pana acum in 4 luni cred ca am avut 2 ZILE LIBERE!!! de ce?...pai pentru mine sa fiu liber inseamna sa ma trezesc cand vreau si sa plec unde vreau, iar daca nu il vad pe patron in acea zi e si mai bine. cu mine insa a fost total diferit, mai mereu cand se presupune ca era ziua mea libera patronul imi gasea ceva de facut dimineata 1 ora sau 2 si niciodata aproape nu imi spune cu o zi inainte cand sunt liber, imi spune doar asa:,,maine la ora 9 ai de facut cutare lucru´´ a doua zi la ora 9 fac ce am de facut dupa care imi spune programul pentru urmatoarea zi. si asa considera el ca am avut liber.
    6. m-am cam lungit...revin la intrebarea in legatura cu firma. firma la care lucrez nu e o firma propriu-zisa, ci un ,,intreprinzator`` particular, nu stiu cum sa-i zic altfel, care face activitati de expozant in targuri si parcuri de distractii (schausteller) si mai are o sala de sport si jocuri distractive pentru copii. cat despre ,,martori``, am impresia ca sunt in groapa de tot, pentru ca la ,,firma`` asta lucreaza doar patronul, sotia lui, cumnatul, doi polonezi mai tineri sot si sotie care par sa fie infiati pentru ca ei orice ar face e foarte bine si angajatii de la sala cu care nu prea ma intalnesc eu lucrand mai mult cu chioscurile.
    am vrut sa clarific cat mai multe aspecte...

va multumesc inca odata pentru rabdare. daca considerati ca am fost un mare ,,fraier`` va rog sa imi spuneti ca nu-i nici o suparare... e bine sa stiu, oricat de stupid si de dureros ar fi

Data înscrierii
    12.11.2006
    Locație
    Daesalam,Tansania
    Posturi
    4.556
    Putere Rep
    33

Implicit

Die Erteilung der Arbeitserlaubnis-EU an Saisonarbeitnehmer und Schaustellergehilfen aus den Bulgarien und Rumänien setzt außerdem nach der BeschV voraus, dass die Kräfte von der ZAV entsprechend der Absprachen mit den Partnerverwaltungen der Her- kunftsländer vermittelt/ angefordert werden.
    • Nach der Einreise:
    Vor der Beschäftigungsaufnahme muss die Arbeitserlaubnis-EU bzw. die zugesicherte Arbeitserlaubnis-EU auf der „Arbeitnehmerliste“ vorliegen. Nach der Einreise in die Bun- desrepublik Deutschland müssen folgende Schritte unternommen werden:
    Die Anmeldung bei der zuständigen Meldebehörde (Gemeinde, Kreis- oder Stadtverwal- tung) • Die Ausstellung einer Bescheinigung für beschränkt einkommensteuerpflichtige
    Arbeitnehmer bei dem zuständigen Finanzamt beantragen und • Beantragung eine Versicherungsnummer und einen Sozialversicherungsausweis (auch
    bei sozialversicherungsfreier Beschäftigung) beim zuständigen Krankenversicher- ungsträger

am inteles,ai semnat contractul in tara la o firma care recruteaza forte de munca pentru strainatate...o solutie ar fi sa dai telefon la firma din tara si sa incerci sa lamuresti cu ei,cum se face ca tu inca nu esti asigurat medical, nu ai Versicherungsnummer si Sozialversicherungsausweis,pentru-ca de regula angajatorul si firma care recruteaza muncitorii se consulta intre ei in cazul in care apar probleme..
    din cate am citit,formularul A1 puteai sa il ai la tine din tara,la fel si asigurarea medicala EU, EHIC..
    Schausteller-Familienunternehmen sunt firme mici unde angajatii sunt exploatati fara mila si nu se prea respecta orele de lucru ca in intreprinderile mari..
    nu stiu ce sa te sfatuiesc, contractul pe care l-ai semnat trebuie sa-l respecti atat tu cat si angajatorul..depinde de tine in ce relatii vrei sa te desparti de angajator,daca pe viitor mai vrei sau nu sa ai de-a face cu ei..
    imi pare rau sa citesc ca esti bolnav si nemultumit,nu trebuie sa iti faci reprosuri si experientele negative sunt bune la ceva..daca tot esti aici vezi ce poti face cu recunoasterea studiilor tale si poate cu ceva noroc in viitor sa gasesti un job care sa ti se potriveasca mai bine..

iti pun o adresa unde poti sa dai telefon si sa te informezi..

Zentralstelle für ausländisches Bildungswesen (ZAB)
    im Sekretariat der Kultusministerkonferenz
    Postfach 2240
    D-53012 Bonn
    Telefonische Anfragen werden Mo, Di, Do in der Zeit von 10.00 Uhr bis 12.00 Uhr unter der Telefonnummer 0228 501-664 entgegen genommen.
    Gerne beantworten wir Ihre Anfragen auch per E-Mail unter zabservice(at)kmk(dot)org.

Data înscrierii
    30.07.2011
    Posturi
    105
    Putere Rep
    4

Implicit

din nou indicatii foarte utile. multumesc si de data aceasta. doar atat mai precizez, ca ati inteles din nou gresit: nu am semnat in romania cu nici o firma contractul. l-am luat de la fortele de munca; contractul este facut in germania.
    si inca ceva scurt. de unde sa stiu eu ce vrea un om daca mie nu imi spune nimic? bineinteles ca as vrea sa stau cat mai mult si normal ca munca asta nu imi place deloc, dar o fac pur si simplu ca alternativa la toata mizeria si ticalosia din romania.
    sunt destul de aproape de bonn(de fapt am si lucrat in bonn acum vreo 2 saptamani)...era bine sa am o adresa unde sa ma pot duce personal cu documentele mele...nu prea imi surade sa vorbesc la telefon detalii atat de ,,fine``

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •