Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 1 din 20 12311 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 192

Subiect: Basescu, Presedintele Romaniei 2011 ...perle si pareri!

Data înscrierii
    26.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    8.351
    Putere Rep
    41

Implicit Basescu, Presedintele Romaniei 2011 ...perle si pareri!

De ceva vreme am posibilitatea de a urmari pe net, aproape zilnic (la job) ....evenimentele din RO, stiri interne/externe, accidente rutiere la zi, cine s-a mai aruncat de la balcon, cine s-a mai spanzurat, ce fete au fost violate/omorate, ...si alte multe altele pe care nu are sens sa le enumerez
    ...dar ....discursurile/aparitiile Basescului si implicit discutiile/comentariile aferente ...eu raman perplex la ce "perle" poate sa debiteze al "nostru/vostru" conducator de stat al ROMANIEI

Am deschis acest topic cu intentia de a afla parerea voastra sincera! ...a Romanilor supusi "regimului actual" ...si celor care "acceptati" o astfel de guvernare

p.s.1 ...azi, am fost atins dureros la suflet de topicul deschis de un "teen" de 14 ani care ...la varsta lui nu are o speranta de viitor in RO
    p.s.2 ...a fost p-aici un "musteriu" care "flutura steagul libertatii" ....adica'telea "vant la pupa" ....adicate'lea ia de te "aciueste cu ilegalii ca pana la urma tot noi ne "dovedim legalitatea" prin vulnearbile potentiale vene
    Îngerii exista, dar cum nu toti au aripi, uneori îi numim PRIETENI!

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.421
    Putere Rep
    10

Implicit Basescu se razboieste cu toata lumea

M-am crucit de manifestarile lui Basescu din ultimul timp. Vad ca a inceput sa fie in razboi cu toata lumea, sa dea cu barda cum numai el stie (a chiulit de la clasa de diplomatie), sa-si puna in cap nu doar romanii, monarhiile, dar si "the big brother" de la rasarit. S-ar parea ca vom avea circ pe paine in continuare, ca omul abia se "incalzeste", ca a venit vara. Cred ca urmatoarea victima va fi China.

Data înscrierii
    01.01.2008
    Locație
    Melbourne Fl
    Posturi
    1.104
    Putere Rep
    18

Implicit

Sorin,

Imi pare bine ca tu ai informatii bune din romania. Te-as ruga sa ne spui si noua ce se intimpla acolo. Daca vrei sa deschizi ceva Stirea_Zilei_din_Romania si sa avem si noi ceva titluri si e-link sa intelegem mai bine ce se intimpla pe acolo. Din pacate multi romani care traiesc acolo, sint imuni la stirile astea, sau nu au timp sa ne invete si pe noi de afara. E un topic care e foarte personal pentru noi romanii, ce se intimpla pe acolo cu guvernul si populatia. Daca ai timp sa ne faci asta, eu ti-as multumi mult.

Romi
    Daci cu draci, Tepes ar fi bun !!!

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.421
    Putere Rep
    10

Implicit

Romi, nu-s in Romania inca, mai am un pic pana plec in vacanta, dar citesc zilnic ziarele romanesti si de stirile din acele ziare ma crucesc, in ceea ce priveste ispravile presedintelui Romaniei, care da cu barda in toata lumea. Daca tot are asa multa energie, de ce nu baga la racoare pe niciunul din cei care jefuiesc la drumul mare, intr-o varianta mai moderna bineanteles?

Data înscrierii
    07.05.2005
    Posturi
    5.441
    Putere Rep
    28

Implicit

Citat Postat în original de Pisoi Vezi post
    De ceva vreme am posibilitatea de a urmari pe net, aproape zilnic (la job) ....evenimentele din RO, stiri interne/externe, accidente rutiere la zi, cine s-a mai aruncat de la balcon, cine s-a mai spanzurat, ce fete au fost violate/omorate, ...si alte multe altele pe care nu are sens sa le enumerez
    ...dar ....discursurile/aparitiile Basescului si implicit discutiile/comentariile aferente ...eu raman perplex la ce "perle" poate sa debiteze al "nostru/vostru" conducator de stat al ROMANIEI

Am deschis acest topic cu intentia de a afla parerea voastra sincera! ...a Romanilor supusi "regimului actual" ...si celor care "acceptati" o astfel de guvernare

p.s.1 ...azi, am fost atins dureros la suflet de topicul deschis de un "teen" de 14 ani care ...la varsta lui nu are o speranta de viitor in RO
    p.s.2 ...a fost p-aici un "musteriu" care "flutura steagul libertatii" ....adica'telea "vant la pupa" ....adicate'lea ia de te "aciueste cu ilegalii ca pana la urma tot noi ne "dovedim legalitatea" prin vulnearbile potentiale vene
    Televiziunile, presa, de la un trust la altul subsidiază realitatea.
    În ce sens supuşi ?
    ps Crezi întradevăr că adolescentinul nu are nici o speranţă de viitor în Ro? Până mai ieri nu ştia sigur care din cei doi părinţi a obţinut custodia lui.

Citat Postat în original de sorin Vezi post
    M-am crucit de manifestarile lui Basescu din ultimul timp. Vad ca a inceput sa fie in razboi cu toata lumea, sa dea cu barda cum numai el stie (a chiulit de la clasa de diplomatie), sa-si puna in cap nu doar romanii, monarhiile, dar si "the big brother" de la rasarit. S-ar parea ca vom avea circ pe paine in continuare, ca omul abia se "incalzeste", ca a venit vara. Cred ca urmatoarea victima va fi China.
    Se dă în vânt şi îşi permite insă dacă te străduieşti să decodifici mesajele lui există un sâmbure de adevăr în cele afirmate.

Citat Postat în original de romi_in_florida Vezi post
    Sorin,

Imi pare bine ca tu ai informatii bune din romania. Te-as ruga sa ne spui si noua ce se intimpla acolo. Daca vrei sa deschizi ceva Stirea_Zilei_din_Romania si sa avem si noi ceva titluri si e-link sa intelegem mai bine ce se intimpla pe acolo. Din pacate multi romani care traiesc acolo, sint imuni la stirile astea, sau nu au timp sa ne invete si pe noi de afara. E un topic care e foarte personal pentru noi romanii, ce se intimpla pe acolo cu guvernul si populatia. Daca ai timp sa ne faci asta, eu ti-as multumi mult.

Romi
    Ce ar trebui sa te înveţe un român din România ?

Citat Postat în original de sorin Vezi post
    Romi, nu-s in Romania inca, mai am un pic pana plec in vacanta, dar citesc zilnic ziarele romanesti si de stirile din acele ziare ma crucesc, in ceea ce priveste ispravile presedintelui Romaniei, care da cu barda in toata lumea. Daca tot are asa multa energie, de ce nu baga la racoare pe niciunul din cei care jefuiesc la drumul mare, intr-o varianta mai moderna bineanteles?
    Sa vedem de ce nu...De fapt cine jefuieşte si de ce ?
    Ultima modificare făcută de angeline; 01.07.2011 la 08:50.
    Timpul este de-o generozitate misterioasa.

Data înscrierii
    26.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    8.351
    Putere Rep
    41

Implicit

Protest în oraşul revoluţiei împotriva lui Traian Băsescu pentru că l-a jignit pe Regele Mihai
    Grupul de timişoreni care protestează de mai multe săptămâni în susţinerea Mitropolitului Nicolae Corneanu are de gând să formeze o piramidă din lanţuri umane pe treptele Catedralei din Timişoara. Protestatarii vor să taxeze astfel insultele preşedintelui la adresa regelui.

Rusia reacţionează dur la declaraţiile preşedintelui Băsescu. Crezi că România îşi permite să antagonizeze Rusia în acest moment?
    Declaraţiile televizate ale lui Traian Băsescu, de pe 22 iunie, au ofensat nu doar societatea civilă din România. Rusia a reacţionat dur faţă de disponibilitatea preşedintelui român de a urma întocmai gestul mareşalului Antonescu, de a trimite soldaţi români peste Prut, în războiul contra Uniunii Sovietice. Ministerul de Externe rus consideră declaraţiile preşedintelui României drept „o sfidare neruşinată, care justifică agresiunea fascistă şi profanează memoria a milioane de victime ale nazismului. Acest lucru este nepermis şi trebuie să fie urmat de o reacţie adecvată din partea Europei civilizate”. Crezi că România îşi permite să antagonizeze Rusia în acest moment? Spune şi tu!

Data înscrierii
    26.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    8.351
    Putere Rep
    41

Implicit

...observ ca mai nimeni nu indrazneste sa faca comentarii sau macar sa-si exprime libera opinia la "perlele" lui Basescu, aproape zilnice ...ale asa numitului Presedintele Romaniei ...oare chiar nu sezizati "obraznicia si aroganta" de zi cu zi a acestui "pacalici" ...care va conduce tara?

...io' personal sunt (oarecum) "electrocutat" de ironia "discursurilor" prezidentiala din RO

...dupa cum am constatat "Basescu" nu prea le are cu pozitia "diplomatia" ...cu o "carma ruginita" ...tot ce vad este un "ranjet ironic" "ochi incrusisati" ...si o "dorinta inutila acerba" de a se contra-para la niste afirmatii legale si decenta ale opozitiei ...cu ce scop? ...voi din RO nu aveti un cuvant de spus? ...nu aveti "matzul" de a va spune public parerea personala? ...pana cat o sa rabdati?
    ...la curea se pot face gauri ... in viata actuala de multe ori nu mai apuci sa mai faci o "gaura" .........oricat de calcule de viitor faceti

Data înscrierii
    06.09.2007
    Posturi
    1.162
    Putere Rep
    23

Implicit

Eu unul mai degraba aleg badarania ocazionala a lui Basescu decat incapacitatea lui Constantinescu sau reaua vointa a lui Iliescu (principalul vinovat pentru intarzierea cu care s-a dezvoltat Romania pana acum). Basescu este singurul presedinte sub care s-a mai miscat ceva. A fost de altfel si primul primar al Bucurestiului care a inceput proiecte ce depaseau durata mandatului lui (proiecte pe termen lung). Daca vreti sa va legati de amanunte (ca nu e diplomat uneori, alteori chiar de-a dreptul badaran), n-aveti decat. Eu caut altceva la un presedinte, nu o atitudine studiata si priceperea de a naviga prin vorbe fara a jigni pe nimeni.

Data înscrierii
    02.10.2009
    Posturi
    1.450
    Putere Rep
    17

Implicit

Pisoi, Băsescu este o pacoste națională .. Cu cât se va scăpa mai repede de el cu atât va fi mai bine ...

Acum , cu acest individ la Cotroceni, totul e politizat. Este chiar mai rău decât în vremea lui Năstase ca premier. Este ca în vremea lui Ceaușescu (numai atunci a mai fost totul politizat, ca acum).

Oamenii sunt din ce în ce mai disperați. Nu se fac manifestări publice fiindcă (sunt convins de asta) toată lumea așteaptă să vină anul electoral 2012, și să scape mai întâi de Boc și guvernul lui, mai apoi de Băsescu (suspendare urmată de demitere).
    Tot așa așteptau mulți acum mai bine de 20 de ani ca Ceaușescu să moară (acele "zvonuri" că Ceaușescu era grav bolnav nu erau decât manipulările Securității ...)

Aproape orice parlamentar ar fi bun în locul lui. Cât sunt parlamentarii de nenorociți (marea majoritate) tot sunt mai buni decât Băsescu ... N-are rost să copiez aici lungi liste de nume care ar merita să fie în locul lui ca președinte ...

Eu când am venit pe forum (la sfârșitul lui 2009) am observat "tendința politică a forumului". Pe urmă am văzut că mai toate forumurile, ca și televiziunile, au anumite preferințe politice. Numai că aici e vorba de cei mai "vocali", aceștia impun tonul ... Ceilalți stau în general mai ascunși ...
    Aşa că am preferat să mă retrag de la discuții politice, mai ales că am avut şi câteva "clinciuri ușoare" pe tema asta (cel mai tare m-a deranjat chestia cu xenofobia ... dar a trecut și asta ...)

Băsescu nu e doar un mare hoț (motiv pentru care-l înjuram temeinic încă din 1991), nu e doar un mare securist (şi îmi pare rău că nu am observat cum trebuie asta şi l-am votat în 2004 - ori eu, cu principiile ferme pe care în general le am, ar fi trebuit să nu mă duc atunci la vot) ... Băsescu est un mare mafiot ! .. Si asta înseamnă foarte multe când ești președinte de țară, că pe la el trec multe, foarte multe lucruri. decizi foarte multe, și multe depind de ce zice el ...

Că are cel puțin tendințe dictatoriale ? Asta e deja un fleac .. L-am avut și pe Ceaușescu dictator. Oamenii sunt deranjați de nivelul de trai.

Sunt prea multe de spus despre acest ins detestabil (așa cum sunt și Udrea, Boc, Videanu .. etc) dar, la final, ce mă deranjează cel mai mult este că în eventualitatea venirii USL-ului la guvernare, ceea ce a făcut Băsescu ar putea permite acelora ce vor veni după el să zică : ".. era mai bine cu Băsescu, care v-a tăiat și salariile ?... etc ..."

Aşa că în general eu m-am rezumat la a posta caricaturi de prin Cațavencii (deși aș fi putut scrie foarte multe de clanul lui Băsescu)

http://www.catavencii.ro/Basescu-quo...uot_0_548.html

Ultima modificare făcută de JulianM; 30.08.2011 la 06:16. Motiv: O corecţie minoră ...
    Julian M.

Data înscrierii
    07.05.2007
    Posturi
    3.757
    Putere Rep
    35

Implicit

Republica securista care e Romania de azi e continuarea RSR-ului de-asta principalii megamiliardari RO (decision makerii) sunt toti din aparatul de partid si de stat ceausist, Parlamentul e fostul M.A.N. reimpachetat bicameral, presedintele republicii e un Ceausescu refinisat ca sa luceasca in ton cu NATO, cu UE, cu web-ul, cu sec. XXI.

Basescu, fosta sluga a lui Iliescu si a lui Neulander Jr (Petrica & fetele de la APACA), fost vecin de bloc in Primaverii cu Bombo si Guvernoiu, condamnatorul comunismului nu si al comunistilor, care se facea ca nu stie ca membrii CC & CPEx erau inmormantati cu onoruri nationale (presedintele in functiune era ocupat sa condamne comunismul fara comunisti si a uitat ce-a semnat).

Basescu, presedintele de stat cu alura si prestanta de administrator de bloc, parca-l vezi peste vreo cinspe ani cum face o tabla la scara blocului cu vecinii spargand o samanta in coltul gurii. Se asorteaza la decorul pigmentat cu pagode tiganesti si ori cinciurile (BMW x5) din fatza lor. Ca si Iliescu (organizatorul mineriadelor, aparatorul PCR), Chucky Antonescu (pe care Iliescu regreta ca nu-l are in partid), Ponta Trompetescu (casatoritul din RP Chineza) etc. etc.
    Everything the same; everything distinct. (Zen)

Pagina 1 din 20 12311 ... UltimulUltimul

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •