Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 4 din 20 PrimulPrimul ... 2345614 ... UltimulUltimul
Rezultate 31 la 40 din 192

Subiect: Basescu, Presedintele Romaniei 2011 ...perle si pareri!

Data înscrierii
    26.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    8.351
    Putere Rep
    41

Implicit

Citat Postat în original de kiddy Vezi post
    Intai si-ntai, bun (re)gasit la toata lumea!

In al doilea, Pisoi, sper ca ti-a mai trecut greatza.
    ...bine ai revenit! ...te asteptam si pe la topicul cu hockey
    Departe de-a te acuza simpatizand cu usl-asii (apropo, si pe mine ma ia greatza, da' cand aud de astia), remarc ca ai pus tunurile pe Basescu, poate, poate il va nimeri vreo ghiulea si astfel poporul roman va fi mantuit.
    ...nu simpatizez cu nimeni din RO ...dar cred in "schimbare" ...si p-aici in US daca ceva nu merge bine, guvernul/politicienii (sau guvernatorii) se mai schimba!

Tu chiar crezi ca "detronarea" lui Basescu si inscaunarea mascariciului liberal cu micul titulescu la Palatul Victoria ar rezolva problema? Tu chiar nu esti naiv!? Nu-i auzi pe astia (usl-ul), guita in fiecare zi "jos Basescu!", "jos tiranul!", "jos dictatorul!", dar inca n-am auzit nimic credibil din partea lor despre cum ar face ei sa prospere tarisoara noastra si implicit cei ce o locuiesc.
    ...oi fi naiv! ...dar nu pun botu' numai la propaganda politica ci ascult si ce nemultumiri are populatia ...iar daca ei vor o schimbare ...sunt naiv si eu!

O fi Basescu mai colorat la limbaj si ca nu prea le are cu bunele maniere diplomatice. Si ce ? Macar spune ce gandeste si nu mananca cacao (nu asta era cuvantul) ore si pagini in sir, cum faceau predecesorii si fac pretendentii, fara ca de fapt sa spuna ceva. Ce te deranjeaza, ca l-a facut pe regele Mihai tradator? A fost poate un erou si nu stim noi!? Sau faptul ca le da la rusi peste bot? Ori poate ca le sugereaza olandezilor sa se uite in ograda lor inainte de-a face afirmatii despre securitatea frontierelor de la altii?
    ...tocmai d-aia am deschis acest topic ...sa aud si parerile altora/voastre referitor la limbajul colorat al presedintelui in functie al RO! ...pe de alta parte bunele maniere diplomatice implica si creditibilitatea altora asupra romaniei nu numai personal a presedintelui

p.s. kiddy, nu am specificat nicaieri sa simpatizez cu vreo organizatie politica sau cu regele sau ca denigrez vreuna ...ce cred eu e ca trebuie o schimbare iar cei care au drept de vot in diaspora ar trebui sa se coalizeze cu plangerile si nemultumirile celor care traiesc in tara.
    Îngerii exista, dar cum nu toti au aripi, uneori îi numim PRIETENI!

Data înscrierii
    25.10.2011
    Posturi
    103
    Putere Rep
    8

Lightbulb Sa mergem la urmatorul nivel: Ce partide noi credibile sa votam in Parlament?

Citat Postat în original de Raven Vezi post
    Asa ca Hrusciov. Mai are sa-si scoata pantoful si sa dea cu el in, ahm, asfalt ca la summit-uri nu prea are ocazia sa ia cuvantul.

Ca si Ceausescu care tinea piept rusilor, era garbovit de raspunderi, a facut metroul etc.

Nu asta e cel mai relevant la Basescu. Cel mai relevant e ca s-a autoasociat cu Piata Universitatii exact ca Iliescu (care e si presedinte de asociatie de revolutionari). Si ca a condamnat comunismul la misto (cati nomenclaturisti sau securisti au fost judeacti si condamnati de cand a inceput procesul comunimsului Basescu-style?).

Basescu are prestanta unui administrator de bloc. Parca-l vad peste vreo 15 ani spargand o samanta-n coltul gurii la scara la o tabla cu vecinii. A si locuit la bloc - in Primaverii, vecin cu Bombo si Guvernoiu.

Raven, ai dreptate!

Intai si-ntai, bun (re)gasit la toata lumea!

In al doilea, Pisoi, sper ca ti-a mai trecut greatza. Departe de-a te acuza simpatizand cu usl-asii (apropo, si pe mine ma ia greatza, da' cand aud de astia), remarc ca ai pus tunurile pe Basescu, poate, poate il va nimeri vreo ghiulea si astfel poporul roman va fi mantuit.

Tu chiar crezi ca "detronarea" lui Basescu si inscaunarea mascariciului liberal cu micul titulescu la Palatul Victoria ar rezolva problema? Tu chiar nu esti naiv!? Nu-i auzi pe astia (usl-ul), guita in fiecare zi "jos Basescu!", "jos tiranul!", "jos dictatorul!", dar inca n-am auzit nimic credibil din partea lor despre cum ar face ei sa prospere tarisoara noastra si implicit cei ce o locuiesc.

O fi Basescu mai colorat la limbaj si ca nu prea le are cu bunele maniere diplomatice. Si ce ? Macar spune ce gandeste si nu mananca cacao (nu asta era cuvantul) ore si pagini in sir, cum faceau predecesorii si fac pretendentii, fara ca de fapt sa spuna ceva. Ce te deranjeaza, ca l-a facut pe regele Mihai tradator? A fost poate un erou si nu stim noi!? Sau faptul ca le da la rusi peste bot? Ori poate ca le sugereaza olandezilor sa se uite in ograda lor inainte de-a face afirmatii despre securitatea frontierelor de la altii?

Cum afirma si fl%rin, raman si eu la parerea ca nimeni n-a facut mai mult decat Basescu pentru Romania de la lovitura de stat incoace. Poate ca nu e cel mai elocvent exemplu, dar daca romanii se plimba azi liber prin Europa, sa stii ca nu e meritul penalilor din Kisellef. Apropo, l-au "executat" pe... "Mihaela, dragostea mea" si guess what ? - bombonel e ca si reabilitat. Politic. Ce autoritate morala mai au astia sa iasa sa critice si pretinda ca ei sunt solutia !?

Ca sa-ti raspund intrebarii puse lui Modest Demn, uite, eu l-am votat pe Basescu, in 2004. Nu si in 2009, pentru ca nu eram de acord cu o parte din cei ce se gaseau in anturajul lui, notamente fiica-sa, mezina. Dar nici n-am dat votul altcuiva, n-aveam cui. De fapt au mai fost niste dezbateri pe aici, la vremea aia.

Din pacate, ca sa o citez si pe biliboaca, nici astazi n-am cui.
    Multumesc, Kiddy. Si eu l-am votat pe Basescu si pe Boc in functie, apoi din nou in functie cind au fost dati jos. Si eu cred ca ei sunt de sute de ori mai buni decit restul clasei politice actuale din Ro. Dar in conditiile crizei actuale, amindoi Basescu si Boc sunt foarte depasiti de situatie.

Am sa dau un exemplu concret. Ieri am vazut la TV cum ca a nins mult in Ro si dl Boc a iesit sa ajute. Am vazut la TV cu intreaga Ro si intreaga lume cum dl Boc a iesit sa dea cu lopata la zapada de unul singur si restul de lucratori si soldati stateau in jurul lui si doar se uitau si isi dadeau coate. Am simtit ca il compatimesc pe dl. Boc in acel moment. Vedeam ca e mihnit si poate ca plingea in interior, se simte poate singur si incoltit de atiti alti politicieni care ii vor functia si rid de domnia sa, se simte coplesit din toate partile de lume nemultumita, de lume care cere mincare, pensii si salarii, de unii care poate sunt rautaciosi cu el, de presa care il critica, si de obligatiile pe care le are pentru tara si UE. Imi pare rau pentru domnia sa cind il vad mihnit.

Dar vreau sa spun foarte obiectiv si sincer, ca domnia sa dl Prim Ministru Boc nu a cistigat nici un fel de imagine pozitiva ca a iesit sa dea cu lopata la zapada. Ce am vazut cu totii a fost ca presa a raportat ca au fost platite contracte la companii private de miliarde de euro pentru dezapezire, si ca acele companii nu si-au facut treaba. Ce am mai vazut cu totii a fost o totala lipsa de organizare administrativa, cum de fapt se intimpla in fiecare an in ultimii 22 ani, Romania e prinsa mereu prin surprindere de iarna, de parca nu stie nimeni ca Ro are si anotimp de iarna. Ce am vazut cu totii a fost o totala lipsa de abilitate administrativa din partea dl Boc - dinsul dadea la lopata si muncitorii stateau si se uitau. Cu tot respectul, dl Boc este seful guvernului, nu e platit sa dea la lopata de unul singur.
    Asta nu s-ar fi intimplat daca dl Boc nu avea pe post de consilieri oameni care nu stiu nimic dintre care unii nici nu au terminat liceul. Astfel de consilieri analfabeti poate se conforma cu practicile si ideile comuniste de dinainte de 1989, ca si lipsa de organizare si munca de unul singur la lopata. Dar astfel de consilieri l-au sfatuit prost. Faptul ca nu ia in seama sa angajeze in functii pe romanii cu scoli si experienta multa in lume, l-a costat prin faptul ca a primit sfaturi proaste de la consilierii fara scoli si fara experienta reala in lume.

Toata lumea care avem experienta ori de manager ori de ofiter, asteptam sa vedem un Prim Ministru care sa dea ordine nonstop in persoana si la telefon, care sa mobilizeze o tara intreaga si sa rezolve cu zapada pe sosele in doua ore in toata tara. Asteptam sa vad un sef de guvern care face fatza pe loc incercarilor. Dl Boc e platit sa dea ordine si sa gestioneze situatii pentru tara, nu sa se resemneze si sa dea trist la lopata de unul singur. Eu nu sunt rautacios cu dl Boc cum poate sunt unii cu el. L-am votat cu tot dragul, dar nu e vina mea ca domnia sa a refuzat sa aiba consilieri buni si nu are nici experienta necesara functiei. L-am votat pe Boc si Basescu, dar acum le cer si eu demisia, pentru ca tara are nevoie de oameni in functii care sa rezolve problemele tarii. Mi se rupe inima sa il vad trist pe Boc, dar mai mult mi se rupe inima de mine si de familia mea infometata. Asta e opinia mea personala de om simplu, nu e opinie interesata de partid politic. Asa ca imi pare rau, domnilor Boc si Basescu, dar votul meu acum e ca trebuie sa vina oameni noi in functii si in toata clasa politica Ro care pot face fatza problemelor sa ajute tara.

Si fiindca nu vad USL sa aiba nici un program concret care sa rezolve problemele tarii, atunci eu imi pun increderea in Familia Regala si in partidele nou formate daca au programe concrete pentru rezolvarea problemelor tarii. USL au fost si ei la guvernare si au facut la fel, poate mai rau decit PDL, asa ca nici istoria nu e nici in favoarea USL. Toata clasa politica actuala se acuza reciproc de hotie si incompetenta, si din pacate, toti au dreptate. Dar omul de rind trebuie sa voteze pe cei care vor munci pentru binele omului de rind, pe cei pe care au dovedit credibil ca merita increderea, poate politicieni noi din partide noi politice care vor iesi acum si o clasa politica total noua, reformata si performanta in Romania.

Pe linga Familia Regala, eu mai as avea incredere in domnul Tiriac sa isi faca partid politic si sa ii votez partidul, si as avea incredere in partidul nou al militarilor din armata Ro in rezerva condus de colonelul Dogaru (SCMD). Alte partide noi credibile nu stiu.

Eu ziceam sa mergem deja la urmatorul nivel de organizare, si sa discutam concret ce partide noi au programe concrete si credibile sa ajute tara.

Intrebarea mea este: Ce partide noi credibile sa votam in Parlament la urmatoarele alegeri peste doua-trei luni de zile?

Data înscrierii
    30.04.2006
    Posturi
    1.474
    Putere Rep
    20

Implicit

Citat Postat în original de modest demn Vezi post
    (...) Intrebarea mea este: Ce partide noi credibile sa votam in Parlament la urmatoarele alegeri peste doua-trei luni de zile?
    Totusi, de ce trebuie sa fie neaparat un partid pe care sa-l votam?!
    Ar trebui sa mergem pe independenti.

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.457
    Putere Rep
    10

Implicit

Pe linga Familia Regala, eu mai as avea incredere in domnul Tiriac sa isi faca partid politic si sa ii votez partidul, si as avea incredere in partidul nou al militarilor din armata Ro in rezerva condus de colonelul Dogaru (SCMD). Alte partide noi credibile nu stiu.
    Aoleeeuuu. Pana acum ezitam daca sa ma bag, sau nu in aceasta discutie, care a luat-o un pic in alta directie decat ar fi trebuit, dar cu asta m-ai dat pe spate.

Deci il punem pe Tiriac presedinte ca e miliardar, apoi pe Patriciu si pe Vantu prim minsitru si vice-prim ministru, ca sunt si ei miliardari, si merge treaba ca pe roate. Cu alte cuvinte, punem alti oameni “cinstiti” la conducere, sau vin ai nostri, pleaca ai nostri, restul se stie.

Data înscrierii
    06.09.2007
    Posturi
    1.162
    Putere Rep
    23

Implicit

Lara Iulia, nu s-ar putea guverna numai cu independenti. Ar fi un haos permanent. Cred ca nici macar o lege despre plantarea pomilor in Cismigiu nu ar trece. Iti garantez ca nu s-ar intelege absolut deloc. Unul ar trage hais, altul cea. Nu te poti lipsi de partide politice pentru ca nu se poate face politica fara partide politice, iar conducerea unei tari inseamna politica.

De acord cu Sorin in ceea ce-l priveste pe Tiriac. O jigodie dupa parera mea.

Data înscrierii
    26.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    8.351
    Putere Rep
    41

Implicit

Citat Postat în original de sorin Vezi post
    Aoleeeuuu. Pana acum ezitam daca sa ma bag, sau nu in aceasta discutie, care a luat-o un pic in alta directie decat ar fi trebuit, dar cu asta m-ai dat pe spate.
    ...aste e topic special de perle ...dar si pareri! ...indiferent daca eu ma refeream la perlele lui Basescu
    Îngerii exista, dar cum nu toti au aripi, uneori îi numim PRIETENI!

Data înscrierii
    25.10.2011
    Posturi
    103
    Putere Rep
    8

Implicit

Citat Postat în original de lara_iulia Vezi post

De acord sa ne bazam pe independenti in functii, dar putem noi umple tot Parlamentul numai cu independenti si sa nu mai existe nici un partid politic in Parlametul Ro? Ar fi o idee, sunt deschis si la asta. De ce nu? Poate vom avea mai mult noroc cu un Parlament format numai din independenti, si in toate functiile din stat numai independenti, si singurul criteriu sa fie competenta in domeniu, loialitatea pentru poporul roman, si integritatea. In alte cuvinte tehnocrati independenti. Imi place ideea!

Citat Postat în original de sorin Vezi post

Deci il punem pe Tiriac presedinte ca e miliardar, apoi pe Patriciu si pe Vantu prim minsitru si vice-prim ministru, ca sunt si ei miliardari, si merge treaba ca pe roate. Cu alte cuvinte, punem alti oameni “cinstiti” la conducere, sau vin ai nostri, pleaca ai nostri, restul se stie.
    sorin, eu vorbeam despre Parlament, aveam si eu idei pe care le aruncam pentru o clasa politica noua, niste partide politice noi pe care sa le votam curind pentru Parlamentul Ro.
    Imi place mai mult ideea lui lara_iulia, pentru tehnocrati independenti in tot Parlamentul Ro, in locul clasei politice actuale. Pe Tiriac eu il consider credibil pentru ca a facut bani si succes prin munca multa proprie, nu ca alti miliardari care au ajuns bogati peste noapte si presa discuta ca ar fi in moduri dubioase. Pe mine ma intereseaza etica de munca si ambitia dl. Tiriac, care pot servi ca model pentru tineri, mult mai multe decit banii lui.
    Pe Patriciu si pe Vintu nu i-as pune nici paznici la toaleta publica, fiindca nu imi inspira incredere, in opinia mea.

Pentru postul de sef de tara, singura solutie viabila pe care o vad acum ramane Familia Regala. Poate dupa citeva decenii sub Monarhie Constitutionala, dupa ce se formeaza o clasa politica de lideri autentici precum era inainte de comunism, cum era Iuliu Maniu, Bratienii, I.G. Duca, si multi altii, atunci Romania va avea de unde sa aleaga pentru postul de presedinte, daca doreste din nou Republica. Dar deocamdata Familia Regala ramane singura optiune viabila acum, in opinia mea.

Data înscrierii
    30.04.2006
    Posturi
    1.474
    Putere Rep
    20

Implicit

Citat Postat în original de fl%rin Vezi post
    Lara Iulia, nu s-ar putea guverna numai cu independenti. Ar fi un haos permanent. Cred ca nici macar o lege despre plantarea pomilor in Cismigiu nu ar trece. Iti garantez ca nu s-ar intelege absolut deloc. Unul ar trage hais, altul cea. Nu te poti lipsi de partide politice pentru ca nu se poate face politica fara partide politice, iar conducerea unei tari inseamna politica.

De acord cu Sorin in ceea ce-l priveste pe Tiriac. O jigodie dupa parera mea.
    Ai dreptate, in legatura cu partidele. Dar partidele existente sunt infestate ca si cele care vor urma. Totul este coordonat din umbra. Acum pun si eu o intrebare, chiar daca suna aiurea... nu se pot face partide dupa alegerea independentilor? Dupa ce s-au votat atunci sa fie un partid de dreapta si unul de stanga?

Data înscrierii
    18.12.2003
    Locație
    Canada
    Posturi
    1.392
    Putere Rep
    28

Implicit

Asa ca Hrusciov. Mai are sa-si scoata pantoful si sa dea cu el in, ahm, asfalt ca la summit-uri nu prea are ocazia sa ia cuvantul.
    Da, ca Hrusciov, daca-ti place tie mai mult asocierea asta.
    Iliescu a luat mai mult cuvantul pe la summit-uri? Poate la cele organizate pe la Soci sau la mama naibii in taiga, pe unde s-o mai fi plimbat nenorocitul.

Ca si Ceausescu care tinea piept rusilor, era garbovit de raspunderi, a facut metroul etc.

Nu asta e cel mai relevant la Basescu. Cel mai relevant e ca s-a autoasociat cu Piata Universitatii exact ca Iliescu (care e si presedinte de asociatie de revolutionari). Si ca a condamnat comunismul la misto (cati nomenclaturisti sau securisti au fost judeacti si condamnati de cand a inceput procesul comunimsului Basescu-style?).

Basescu are prestanta unui administrator de bloc. Parca-l vad peste vreo 15 ani spargand o samanta-n coltul gurii la scara la o tabla cu vecinii. A si locuit la bloc - in Primaverii, vecin cu Bombo si Guvernoiu.
    Administrator de bloc, hamal in port sau ciocanitor la revizia de vagoane, mai putin conteaza, ideea e ca a facut mai mult decat toti ceilalti la un loc. E posibil peste numai 5 ani sa-l vezi jucand table si spargand seminte. Care-i problema? Ar fi nedemn de-un fost presedinte sau ce? E problema lui asta, n-o sa ne mai intereseze de el atunci.

Am sa dau un exemplu concret. Ieri am vazut la TV cum ca a nins mult in Ro si dl Boc a iesit sa ajute. Am vazut la TV cu intreaga Ro si intreaga lume cum dl Boc a iesit sa dea cu lopata la zapada de unul singur si restul de lucratori si soldati stateau in jurul lui si doar se uitau si isi dadeau coate. Am simtit ca il compatimesc pe dl. Boc in acel moment. Vedeam ca e mihnit si poate ca plingea in interior, se simte poate singur si incoltit de atiti alti politicieni care ii vor functia si rid de domnia sa, se simte coplesit din toate partile de lume nemultumita, de lume care cere mincare, pensii si salarii, de unii care poate sunt rautaciosi cu el, de presa care il critica, si de obligatiile pe care le are pentru tara si UE. Imi pare rau pentru domnia sa cind il vad mihnit.

Dar vreau sa spun foarte obiectiv si sincer, ca domnia sa dl Prim Ministru Boc nu a cistigat nici un fel de imagine pozitiva ca a iesit sa dea cu lopata la zapada.
    .....................

Ce am mai vazut cu totii a fost o totala lipsa de organizare administrativa, cum de fapt se intimpla in fiecare an in ultimii 22 ani, Romania e prinsa mereu prin surprindere de iarna, de parca nu stie nimeni ca Ro are si anotimp de iarna. Ce am vazut cu totii a fost o totala lipsa de abilitate administrativa din partea dl Boc - dinsul dadea la lopata si muncitorii stateau si se uitau. Cu tot respectul, dl Boc este seful guvernului, nu e platit sa dea la lopata de unul singur.
    Asta nu s-ar fi intimplat daca dl Boc nu avea pe post de consilieri oameni care nu stiu nimic dintre care unii nici nu au terminat liceul.
    Si eu care ma gandeam ca nu mai sunt manifestatii in Piata tocmai din cauza ca a iesit Boc sa dea la lopata...

Realizezi sper ca a fost doar un gest simbolic din partea lui si n-a petrecut toata ziua dand la lopata, in timp ce militarii si muncitorii ii faceau galerie incalzindu-si mainile cu cani de vin fiert.

Ce am vazut cu totii a fost ca presa a raportat ca au fost platite contracte la companii private de miliarde de euro pentru dezapezire, si ca acele companii nu si-au facut treaba.
    Te-ai grabit cand ai scris aici, asa-i?

E parerea ta si ti-o respect vizavi de Casa Regala. Insa domnul Tiriac... Domn zici? De ce, pentru ca tace si face sau poate pentru ca se invarte prin cercuri inalte, printre domni? Iar partidul militarilor in rezerva cu domnul colonel Dogaru in frunte... Hm... Apropo, astia ce revendica?

Eu ziceam sa mergem deja la urmatorul nivel de organizare, si sa discutam concret ce partide noi au programe concrete si credibile sa ajute tara.
    Intrebarea mea este: Ce partide noi credibile sa votam in Parlament la urmatoarele alegeri peste doua-trei luni de zile?
    Din pacate nu e niciunul credibil !

Ai putea sa-ti imaginezi o guvernare cu independenti ?
    When the going gets tough, the tough get going
    Nu stiu ce-nseamna, da'mi place cum suna.

Data înscrierii
    25.10.2011
    Posturi
    103
    Putere Rep
    8

Implicit

Ai dreptate, in legatura cu partidele. Dar partidele existente sunt infestate ca si cele care vor urma. Totul este coordonat din umbra. Acum pun si eu o intrebare, chiar daca suna aiurea... nu se pot face partide dupa alegerea independentilor? Dupa ce s-au votat atunci sa fie un partid de dreapta si unul de stanga?
    Eu cred ca se pot forma multe partide si inainte si dupa alegeri, sau se poate si fara partide si doar cu independenti. Si nu e nici o regula sa ramana doar un partid de centru stanga si unul de centru dreapta cum e in America. Fiecare tara administreaza cum ii vine mai bine la mana.

Ce conteaza pentru popor este sa mearga treaba. Sa ne concentram pe ideea asta si pe optiunile bune pentru popor.
    Partidele prezinta doar optiunile care sa le puna friptura in gura lor si sa o tina acolo.

Vezi, de-asta e bine cu Monarhia Constitutionala, pentru ca ea nu are partid politic, are doar popor si se uita la ce e bine pentru popor. Altfel, daca votam un partid politic, sau presedinte din un partid politic, partidul ala tine de putere cu dintii si fac orice fel de circoteca doar sa tine ei puterea.

http://identitateinter.wordpress.com...rst-world-war/
    Ultima modificare făcută de modest demn; 27.01.2012 la 16:36.

Pagina 4 din 20 PrimulPrimul ... 2345614 ... UltimulUltimul

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •