Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 3 din 20 PrimulPrimul 1234513 ... UltimulUltimul
Rezultate 21 la 30 din 192

Subiect: Basescu, Presedintele Romaniei 2011 ...perle si pareri!

Data înscrierii
    06.10.2008
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    2.894
    Putere Rep
    30

Implicit

Citat Postat în original de Pisoi Vezi post
    ....aici “bati apa’n piua” cu “ca este clar pt toata lumea” ...in RO cine primeste tigai, galeti, brichete, tricouri ..sau orice se ofera (eventual pantofi cu toc) baga inconstient o semnatura la “cel care da mai mult pe gratis" fara cu gandul cine/ce/cum va conduce tara in RO atata timp cat ....Basescu “scoate zilnic perle care nu sunt “asimilate in esenta” de aspirantii la oferte gratis [/FONT]:[/COLOR][/FONT]

Pisoi, io am mintea cam odihnita pt o ploemica. Asa se vede de pe taramul fagaduintei?
    Eu intelesei ca modest demn vede o solutie in Regele Mihai (cu tot respectul fata de domnia sa, e prea tarziu sa fie considerat o solutie pt Romania din simplu motiv ca nu il mai tin bateriile). Trag totusi concluzia ca isi expuse omu parerea personala pe care matale vaz ca insisti. Io insa nu o pricepui pe a matale parere personala? Cu cine votezi bre Pisoiule si mai cu seama din ce rationamente domn'e?
    Ia de lumineaza un biet netot care, de dincoace de balta, vede ca si modest mouse (ori demn daca o fi acelasi ca nu mai sunt la curent) - anume ca Basescu nu a avut contracandidat. Ce ma intrsiteaza pe mine e ca nici azi nu are...
    Ultima modificare făcută de biliboaca; 14.01.2012 la 14:01.

Data înscrierii
    08.12.2006
    Locație
    United States
    Posturi
    19
    Putere Rep
    0

Implicit

Sa zic si eu ce imi povestesc cei de-acasa. Stirile nationale din romania nu le urmaresc, imi era oroare sa le urmaresc cand eram in tara. Vorba unui profesor: nu am incredere in canalele radio si tv care apar in an electoral. Tin minte ca intr-o vreme era la protv la stirile de la ora 19:00 faza cu se insoara mutu, nu la stirile sportive! Si or tinut-o vreo doua luni cu "se-nsoara mutu". Cand s-o-nsurat mutu am fost cea mai fericita ca in sfarsit o sa vad o stire. dah focare, o luna dupa stirea principala era: s-a insurat mutu.

sa trecem la oile noastre, eu zic ce imi zic ce-i de-acasa. Imi dau exemple concrete. sa nu uitam ca noi avem o problema mare in romania: tiganii. Frate-meu are un prieten care lucreza la smurd. tiganii cand au indigestii nu suna la salvare ci direct la smurd si cand ii intreaba ca ce au, ei raspund ca nu sufla. is instruiti bine de cineva.
    Saptamana trecuta or fost la spital cu copilul lor. In acelasi timp era tot tribul de tigani cu un puradel. Cand sa se faca internarea, asistenta le-o zis clar ca doar unul poate sa ramana cu copilul si se tot sfatuiau ei si numa nu aparea raspunsul. Ah, doar unul vorbea romana. Intra cumnata-mea in salon, la baie era un tigan care facea dus. Sanatos tun. Si am inteles ca basescu vrea sa schimbe sistemul de sanatate vizandu-i direct pe tigani.

Alt exemplu. Cand ii prinde politia pe cersetori, le da amenda si ii lase sa plece fara sa le ia banii stransi. Base vrea sa bage o lege noua: va fi amendat si cine este prins dand bani cersetorului. Cersetorului i se vor confisca banii stransi, ca oricum au amenzi de milioane pe care nu le plateste nimeni in veac.

prostituatele pe centura sunt toate pe ajutor social. primesc amenda si o platesc la pastele cailor. base vrea sa zica de-o lege noua ca daca ai datorii la stat sa nu primesti ajutor social.

tiganii primesc ajutor social pe mai multe categorii: saracie, handicap, ajutor de la primarie etc. tot base, vulgarul, vrea sa combine toate la un loc si sa primeasca ajutorul dintr-un loc.

Ah o faza care mi-o placut tare ce o facut base cu olandezii. Olanda era singura tara care vroia sa faca smecherii cu romania si sa ne puna taxe vamale parca (le zic pe bajbaite ca nu-mi aduc aminte exact). Base a zis ca toate tirurie care sunt in vama din olanda sa fie verificate si reverificate. Ca mai apoi sa zica ca a fost depistata ceva boala rara la lalele si nu puteau intra in romania. La care olandezii au eliminat taxele vamale pt romania.

Tot ce am scris le zic din auzite, nu sunt cercetate si verificate in trei surse diferite ca ziaristii.

Data înscrierii
    26.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    8.351
    Putere Rep
    41

Implicit

OMG !!!!..."oarecum" fortat de imprejurari", azi Basescu s-a hotarat sa iasa din "barlog" si iar a bagat perle de kk
    ...bine-inteles ca la "discursul oficial" nu s-au oferit friptane, mici, muzica si bautura ...ca altfel ar fi participat cu siguranta si "fata visurilor din NYC"
    p.s. ...efectiv mi-e greata! ........
    Îngerii exista, dar cum nu toti au aripi, uneori îi numim PRIETENI!

Data înscrierii
    29.04.2008
    Locație
    RO & USA
    Posturi
    1.165
    Putere Rep
    19

Implicit

OMG !!!!..."oarecum" fortat de imprejurari", azi Basescu s-a hotarat sa iasa din "barlog" si iar a bagat perle de kk
    ...bine-inteles ca la "discursul oficial" nu s-au oferit friptane, mici, muzica si bautura ...ca altfel ar fi participat cu siguranta si "fata visurilor din NYC"

Pisoi, esti haios. Unde in postarile mele am scris despre mancare si bautura ?
    Ultima modificare făcută de NYCDream; 25.01.2012 la 00:53.

Data înscrierii
    25.10.2011
    Posturi
    103
    Putere Rep
    8

Exclamation Pisoi, nu e frumos cum tratezi pe NYCDream

Pisoi, chiar daca nu a scris NYCDream de mincare si bautura, scriu eu acum si aici. De cind mama m-a facut, eu asa am pomenit: Daca inviti pe cineva afara sau daca dai o petrecere, trebuie sa dai si ceva de mincare si sa vorbesti frumos. Asta e protocolul universal. Chiar cel mai sarantoc e in stare sa dea macar un covrig si o cafea si sa vorbeasca frumos. Daca vrei sa faci impresie buna ca esti bine crescut, dai si tu o friptura, un vin bun, o prajitura. Asta nu trebuie sa o ceara nici o fata, e subinteles in societate!

E penibil cum ati procedat, voi ati invitat-o si tot voi o acuzati ca va cere mincare? Din momentul cind si-a pus in semnatura ca e fan al Familiei Regale, si a spus pe topicul alaturat cu "mini-revolutia" ca nu ii place bascalia, acum voi o atacati cu razboiul vostru psihic de descurajare. Mi-e sila de tactica pe care o folositi cu NYCDream! Lasati fata in pace!

Data înscrierii
    26.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    8.351
    Putere Rep
    41

Implicit

Citat Postat în original de NYCDream Vezi post
    Pisoi, esti haios. Unde in postarile mele am scris despre mancare si bautura ?
    ...am dedus din cateva din comentariile tale ...ca tu nu participi la demonstratii sau mitinguri de protest ca tot nu se rezolva nimic! ...in schimb participi la "mai toate evenimentele culturale" pe unde de obicei se lasa cu "potol"

p.s. scuze daca remarca mea te-a ofensat.
    Îngerii exista, dar cum nu toti au aripi, uneori îi numim PRIETENI!

Data înscrierii
    29.04.2008
    Locație
    RO & USA
    Posturi
    1.165
    Putere Rep
    19

Implicit

...
    ...aici iti dau dreptate

...aici “bati apa’n piua” cu “ca este clar pt toata lumea” ...in RO cine primeste tigai, galeti, brichete, tricouri ..sau orice se ofera (eventual pantofi cu toc) baga inconstient o semnatura la “cel care da mai mult pe gratis” fara cu gandul cine/ce/cum va conduce tara in RO atata timp cat ....Basescu “scoate zilnic perle care nu sunt “asimilate in esenta” de aspirantii la oferte gratis :
    ...am dedus din cateva din comentariile tale ...ca tu nu participi la demonstratii sau mitinguri de protest ca tot nu se rezolva nimic! ...in schimb participi la "mai toate evenimentele culturale" pe unde de obicei se lasa cu "potol"

p.s. scuze daca remarca mea te-a ofensat.
    Pisoi, eu nu sunt catzelul lui Pavlov.

Tu tot ai impresia ca lumea se bucura atunci cand primeste gratis o bricheta, o galeata sau putina mancare si chiar este conditionata de aceste lucruri marunte.

Refuz sa cred ca ma cunosti atat de putin dupa atatia ani de cand activez pe acest forum.

Mutumesc Modest Demn pentru interventie.
    Ultima modificare făcută de NYCDream; 25.01.2012 la 14:16.

Data înscrierii
    25.10.2011
    Posturi
    103
    Putere Rep
    8

Data înscrierii
    18.12.2003
    Locație
    Canada
    Posturi
    1.392
    Putere Rep
    27

Implicit perlele lui Basescu?

Intai si-ntai, bun (re)gasit la toata lumea!

In al doilea, Pisoi, sper ca ti-a mai trecut greatza. Departe de-a te acuza simpatizand cu usl-asii (apropo, si pe mine ma ia greatza, da' cand aud de astia), remarc ca ai pus tunurile pe Basescu, poate, poate il va nimeri vreo ghiulea si astfel poporul roman va fi mantuit.

Tu chiar crezi ca "detronarea" lui Basescu si inscaunarea mascariciului liberal cu micul titulescu la Palatul Victoria ar rezolva problema? Tu chiar nu esti naiv!? Nu-i auzi pe astia (usl-ul), guita in fiecare zi "jos Basescu!", "jos tiranul!", "jos dictatorul!", dar inca n-am auzit nimic credibil din partea lor despre cum ar face ei sa prospere tarisoara noastra si implicit cei ce o locuiesc.

O fi Basescu mai colorat la limbaj si ca nu prea le are cu bunele maniere diplomatice. Si ce ? Macar spune ce gandeste si nu mananca cacao (nu asta era cuvantul) ore si pagini in sir, cum faceau predecesorii si fac pretendentii, fara ca de fapt sa spuna ceva. Ce te deranjeaza, ca l-a facut pe regele Mihai tradator? A fost poate un erou si nu stim noi!? Sau faptul ca le da la rusi peste bot? Ori poate ca le sugereaza olandezilor sa se uite in ograda lor inainte de-a face afirmatii despre securitatea frontierelor de la altii?

Cum afirma si fl%rin, raman si eu la parerea ca nimeni n-a facut mai mult decat Basescu pentru Romania de la lovitura de stat incoace. Poate ca nu e cel mai elocvent exemplu, dar daca romanii se plimba azi liber prin Europa, sa stii ca nu e meritul penalilor din Kisellef. Apropo, l-au "executat" pe... "Mihaela, dragostea mea" si guess what ? - bombonel e ca si reabilitat. Politic. Ce autoritate morala mai au astia sa iasa sa critice si pretinda ca ei sunt solutia !?

Ca sa-ti raspund intrebarii puse lui Modest Demn, uite, eu l-am votat pe Basescu, in 2004. Nu si in 2009, pentru ca nu eram de acord cu o parte din cei ce se gaseau in anturajul lui, notamente fiica-sa, mezina. Dar nici n-am dat votul altcuiva, n-aveam cui. De fapt au mai fost niste dezbateri pe aici, la vremea aia.

Din pacate, ca sa o citez si pe biliboaca, nici astazi n-am cui.
    When the going gets tough, the tough get going
    Nu stiu ce-nseamna, da'mi place cum suna.

Data înscrierii
    07.05.2007
    Posturi
    3.757
    Putere Rep
    35

Implicit

Citat Postat în original de kiddy Vezi post
    O fi Basescu mai colorat la limbaj si ca nu prea le are cu bunele maniere diplomatice.
    Asa ca Hrusciov. Mai are sa-si scoata pantoful si sa dea cu el in, ahm, asfalt ca la summit-uri nu prea are ocazia sa ia cuvantul.

Citat Postat în original de kiddy Vezi post
    Si ce ? Macar spune ce gandeste si nu mananca cacao (nu asta era cuvantul) ore si pagini in sir, cum faceau predecesorii si fac pretendentii, fara ca de fapt sa spuna ceva. Ce te deranjeaza, ca l-a facut pe regele Mihai tradator? A fost poate un erou si nu stim noi!? Sau faptul ca le da la rusi peste bot? Ori poate ca le sugereaza olandezilor sa se uite in ograda lor inainte de-a face afirmatii despre securitatea frontierelor de la altii?
    Ca si Ceausescu care tinea piept rusilor, era garbovit de raspunderi, a facut metroul etc.

Nu asta e cel mai relevant la Basescu. Cel mai relevant e ca s-a autoasociat cu Piata Universitatii exact ca Iliescu (care e si presedinte de asociatie de revolutionari). Si ca a condamnat comunismul la misto (cati nomenclaturisti sau securisti au fost judeacti si condamnati de cand a inceput procesul comunimsului Basescu-style?).

Basescu are prestanta unui administrator de bloc. Parca-l vad peste vreo 15 ani spargand o samanta-n coltul gurii la scara la o tabla cu vecinii. A si locuit la bloc - in Primaverii, vecin cu Bombo si Guvernoiu.
    Everything the same; everything distinct. (Zen)

Pagina 3 din 20 PrimulPrimul 1234513 ... UltimulUltimul

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •