Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 2 din 20 PrimulPrimul 123412 ... UltimulUltimul
Rezultate 11 la 20 din 192

Subiect: Basescu, Presedintele Romaniei 2011 ...perle si pareri!

Data înscrierii
    13.12.2007
    Posturi
    2.160
    Putere Rep
    21

Implicit

eeee, daca mai tine-ti voi minte topicele alea cu ''alegerile presedentiale''...cam 99,9% erau cu basescu...acu nu mai zic nimic...ma abtin la comentarii si chiar ma bucura ce se intampla in RO...ne meritam soarta...
    amarat...daaa o duc bine!

(Oo)-(|||)''(|||)-(oO)

Data înscrierii
    23.02.2006
    Locație
    Chicago, United States
    Posturi
    1.102
    Putere Rep
    18

Implicit

Evident iritat de mersul discuţiilor, Băsescu i-a acuzat de bolşevism pe interlocutorii săi:

„Ăsta-i bolşevism, domnule! Ai făcut şcoala lui Stalin"

http://www.antena3.ro/economic/biz-n...ii-135353.html

Data înscrierii
    28.05.2005
    Locație
    Republica Nerva Traian, colt cu Anastasie Panu
    Posturi
    2.832
    Putere Rep
    31

Implicit

Citat Postat în original de JulianM Vezi post
    Băsescu este o pacoste națională .. Cu cât se va scăpa mai repede de el cu atât va fi mai bine ...
    In 13 iunie, '90, IMGB-istii navaleau cu batele peste cei din Piata Universitatii si-n ziua aia murea ultimul petec de rezistenta anticomunista. Aceiasi patibulari - ca sa-l citez pe un amic de-al lu' Raven - scandau ulterior pe B-ul Nicolae Balcescu: Cinste lor, cinste lor minerilor! La distanta de cateva luni doar, vreo trei sau patru, se auzea, tot din partea lor, cu ocazia unui miting in Piata Victoriei, un alt slogan, cu totul diferit: Ceausescu sa ne ierti,/ Ca-n decembrie am fost beti!.
    C.T.P., deontologul de serviciu, omul care-si schimba ideile dupa directia de unde vin banii, spune astazi acelasi ca si tine, dragul meu coleg.
    In mod firesc ma chinuie o intrebare:
    - Desi beau in fiecare zi, am cateva momente de trezie, in schimb, atunci cand privesc in jurul meu, imi pare ca toti ceilalti sunt beti prastie, muci, var pe gard tot timpul!
    „Ăsta-i bolşevism, domnule! Ai făcut şcoala lui Stalin"

http://www.antena3.ro/economic/biz-n...ii-135353.html
    "M-am săturat de nepoliticoşi şi de mitocani. Înţelegeţi? Dacă pot discuta cu oamenii civilizaţi, bine, dacă nu, nu. M-am săturat! Îi văd în fiecare seară la televizor."
    Fan Basescu?
    Nicidecum!
    ... insa continuarea citatului e cu totul in asentimentul meu.

Data înscrierii
    07.05.2007
    Posturi
    3.757
    Putere Rep
    35

Implicit

Citat Postat în original de marian42 Vezi post
    C.T.P., deontologul de serviciu, omul care-si schimba ideile dupa directia de unde vin banii
    In '90, CTP-ul infiera cu avant in ziarul Adevarul (fost Scanteia, organul de presa a PCR) pe "golanii" din Piata Universitatii (remember Golaniada) si ridica osanale sofisticate secretarului general Iliescu.

My beef cu topice politico-cultural-artistice centrate pe o persoana anume e ca e despre efecte & rezultate, nu despre mediul si decorul care produc rezultatele & efectele astea.

Basescu, ca si Iliescu, Ponta Trompetescu, Chucky Antonescu, Felix, Hrebe, Bombo, baronii locali (secretarii judeteni PCR) sunt fiecare in parte si toti la un loc produsul cazinoului RO (RSR-ul reimpachetat conform normelor UE) unde afacerile se fac cu si pe langa securisti la fel cum in Arabia Saudita afacerile se fac numai cu si prin familia Faisal.
    Everything the same; everything distinct. (Zen)

Data înscrierii
    02.10.2009
    Posturi
    1.450
    Putere Rep
    17

Implicit

Citat Postat în original de marian42 Vezi post
    In 13 iunie, '90, IMGB-istii navaleau cu batele peste cei din Piata Universitatii si-n ziua aia murea ultimul petec de rezistenta anticomunista. Aceiasi patibulari - ca sa-l citez pe un amic de-al lu' Raven - scandau ulterior pe B-ul Nicolae Balcescu: Cinste lor, cinste lor minerilor! La distanta de cateva luni doar, vreo trei sau patru, se auzea, tot din partea lor, cu ocazia unui miting in Piata Victoriei, un alt slogan, cu totul diferit: Ceausescu sa ne ierti,/ Ca-n decembrie am fost beti!.
    C.T.P., deontologul de serviciu, omul care-si schimba ideile dupa directia de unde vin banii, spune astazi acelasi ca si tine, dragul meu coleg.
    In mod firesc ma chinuie o intrebare:
    - Desi beau in fiecare zi, am cateva momente de trezie, in schimb, atunci cand privesc in jurul meu, imi pare ca toti ceilalti sunt beti prastie, muci, var pe gard tot timpul!

"M-am săturat de nepoliticoşi şi de mitocani. Înţelegeţi? Dacă pot discuta cu oamenii civilizaţi, bine, dacă nu, nu. M-am săturat! Îi văd în fiecare seară la televizor."
    Fan Basescu?
    Nicidecum!
    ... insa continuarea citatului e cu totul in asentimentul meu.
    Am fost în 13, 14 și 15 iunie 1990 în Piața Universității încă de dimineață, în toate zilele ...
    Pe 13 era s-o pătesc rău din cauza IMGB-iştilor și a poliției (care tot pe noi, studenții protestatari și în general pe cei care erau împotriva lui Iliescu, ne alerga ... Polițiștii se făceau efectiv că nu văd ce fac cei de la IMGB ...).
    Am văzut 3 fete pline de sânge cărate de niste persoane. Ulterior am aflat că au fost morți în ziua aia, dar nu știu dacă vreuna din fetele alea a murit ...

Pe 14 aveam examen .. Am trecut prin vreo 10 cordoane de mineri de la metrou Unirii până la Universitate ...
    Pe scările facultății erau vreo 5-6 mineri (amărâți ca vai de ei, chiar mi-a fost milă de ei - erau oricum manipulați 100%) ... Când m-au întrebat "ce vreau" le-am zis că "azi aveam examen și .." .. dar m-a întrerupt unul zicând : "nu se mai dă nici un examen azi" ...
    Dar nu mi-au făcut nimic (deși aveam părul nițel cam lung !!...)

Vineri seara (pe 15) am venit acasă și prima frază care am spus-o când am ajuns acasă la ai mei a fost : "dacă plec în Franța nu mă mai întorc" (acasă nu prea știau adevărul - decât câte ceva de la Europa Liberă) .. fiindcă TVR nu transmisese adevărul din Piața Universității ...
    Imediat ce-am zis fraza asta frate-meu a izbucnit către părintii mei : "v-am spus eu ? .. v-am spus eu ?" (era vorba de faptul că părinții mei cam luaseră de bun ce spusese TVLR, iar frate-meu (care evident știa mult mai multe lucruri) fusese împotriva lor ... iar "declarația" mea practic spunea din capul locului cam cum stătuse treaba, iar eu eram mult prea scârbit de ce fusese, de ce se transmisese la TVLR .. etc ... În fine, după mineriadă la mine în familie toti au fost COMPLET împotriva neo-comuniștilor, până atunci mai avusesem "de furcă" eu si frate-meu în a le explica mai bine "cum stă de fapt treaba cu ăștia" ...

Apropo, eu şi cu frate-meu l-am înjurat pe Iliescu de cum a apărut pe 22 decembrie (mai rar așa performanță !) dar, recunosc, că l-am înjurat la acea primă aparitie a lui la TVLR din cauza limbajului de lemn ... Cum apărea câte unul cu limbaj de lemn, cum eu şi cu frate-meu îl înjuram ... Dar pe Iliescu l-am înjurat foarte tare fiindcă deja se anuntase cu puține zeci de minute în urmă că "el e seful FSN" .. dar eu habar n-avusesem până pe 22 decembrie cine e Iliescu !!.. Eu l-am văzut ce limbaj folosește ... limbaj de lemn, care de multe ori e și limbaj de prostit proștii ... Asta e părerea mea...)

Citat Postat în original de Raven Vezi post
    In '90, CTP-ul infiera cu avant in ziarul Adevarul (fost Scanteia, organul de presa a PCR) pe "golanii" din Piata Universitatii (remember Golaniada) si ridica osanale sofisticate secretarului general Iliescu.

My beef cu topice politico-cultural-artistice centrate pe o persoana anume e ca e despre efecte & rezultate, nu despre mediul si decorul care produc rezultatele & efectele astea.

Basescu, ca si Iliescu, Ponta Trompetescu, Chucky Antonescu, Felix, Hrebe, Bombo, baronii locali (secretarii judeteni PCR) sunt fiecare in parte si toti la un loc produsul cazinoului RO (RSR-ul reimpachetat conform normelor UE) unde afacerile se fac cu si pe langa securisti la fel cum in Arabia Saudita afacerile se fac numai cu si prin familia Faisal.
    Dacă nu m-au scârbit ăia de la "Adevărul" în 1990 (dar și mai apoi) de nu se poate ...

Dar, după februarie 1990, nu citeam "Adevărul" decât o dată pe lună ... Mi-era prea greață de ei ...

(Eu am fost crunt dezamăgit din ziua în care FSN și-a anunțat participarea la alegeri ca partid .. nu mai reeditez discuții asupra "de ce era greșită şi abuzivă acea decizie" ... Cred că asta a fost pe 25 ianuarie 1990, dacă mi-aduc aminte bine ... Până atunci, vreo câteva săptămâni, când treceam prin fața sediului PNL de vizavi de Sala Dalles, aveam tentația să intru și să mă înscriu în partid ... A fost singurele zile din viată când am fost tentat să mă înscriu într-un partid - eu detestasem mult chiar și cuvântul "partid" ... Oricum, ulterior am avut destule dezamăgiri de la "liberali" .. Dar continui şi azi să consider PNL ca fiind cel mai puțin murdar partid dintre cele ce s-au perindat pe la putere ...)

PS. Nu-mi dau seama nici azi cum un ins ca CTP (care nu e totuși un gunoi !) a fost în perioada aceea tulbure și îngrozitoare la "Adevărul" ...

Detest anii '90 ... Au fost cei mai grei și mai urâți ani din viața mea ...
    Julian M.

Data înscrierii
    02.10.2009
    Posturi
    1.450
    Putere Rep
    17

Implicit

Citat Postat în original de JulianM Vezi post

Am fost în 13, 14 și 15 iunie 1990 în Piața Universității încă de dimineață, în toate zilele
    .....

Apropo, eu şi cu frate-meu l-am înjurat pe Iliescu de cum a apărut pe 22 decembrie (mai rar așa performanță !) dar, recunosc, că l-am înjurat la acea primă aparitie a lui la TVLR din cauza limbajului de lemn
    ......

Dacă nu m-au scârbit ăia de la "Adevărul" în 1990 (dar și mai apoi) de nu se poate ...
    Dar, după februarie 1990, nu citeam "Adevărul" decât o dată pe lună ... Mi-era prea greață de ei .....

(Eu am fost crunt dezamăgit din ziua în care FSN și-a anunțat participarea la alegeri ca partid .. nu mai reeditez discuții asupra "de ce era greșită şi abuzivă acea decizie"...)
    .....

PS. Nu-mi dau seama nici azi cum un ins ca CTP (care nu e totuși un gunoi !) a fost în perioada aceea tulbure și îngrozitoare la "Adevărul" ...
    .....
    Vroiam să fac 2 precizări ...

1) Cât a durat fenomenul Piaţa Universităţii eu nu eram unul din cei care stăteau (mai mereu) pe-acolo ... treceam cam de 3 ori prin piaţă în fiece zi şi stăteam cam 1 oră de fiecare dată (deci maxim 3 ore pe zi).
    Erau unii care dormeau în cort acolo ...
    Eu nu vreau să spun că am fost vreun "revoluționar" ceva ... (dar de pățit era s-o pățesc rău pe 13, fiindcă am fost prins la mijloc pe Academiei, eram ca sardelele, lipiți unul de altul, fugeam de parcă toți eram un corp unitar - era aproape de râs, dacă nu ar fi fost tragic - şi timp de juma de oră am fugit aşa cum fugea acel "corp unitar" ... când fugem de "scutieri" când îi fugăream noi pe scutieri ... Când am povestit ulterior la cămin colegilor le spuneam că "a fost ca la Stan şi Bran" ... iar ei se amuzau teribil pe chestia asta ...)

2) Am aflat recent de vârsta jurnalistei Corina Drăgotescu (47 de ani !) - de vreo câțiva ani o respect nițel pe jurnalista asta, e destul de "lucidă" ... și am căutat pe Net ceva despre biografia ei, și, ce să vezi ! ... Uitați la un fragment dintr-un interviu din 2006 postat aici :

http://stiri.rol.ro/corina-dragotesc...tic-24658.html

------------------

...parcă prea mulți inși care "se deșteaptă" cam târziu (se dumiresc !) ... și ce e scris mai sus are legătură și cu ceva ce am scris eu în mesajul anterior (din care am citat puțin) dar are și legătură cu faptul că C.D. a fost "băsistă" până acu vreo 2 ani !!
    Julian M.

Data înscrierii
    26.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    8.351
    Putere Rep
    41

Implicit

...cu toate ca NU am nici un fel de "stranse legaturi cu RO" ...inca urmaresc stirile DIN RO si "INCA" ma minunez de ce "perle de kk" poate scoate pe beregata Presedintele "unanim ales" ...cu as-zisa "vina a diasporei"

Am deschis acest topic cu un scop special pentru voi cei din RO ....si pentru a afla opiniile personale de la "voi toti, ...cei din RO, care puteti sa va exprimati p'aici opinia libera a actualului "regim" si ...poate puteti influenta "diaspora in voturi" ....si eventual sa nu se mai dea vina "esecului electoral" datorita "diasporei"

P.S. ...eu drept sa spun, nu am drept de vot! ...dar daca asteptati o "schimbare a/in actualulul guvern" ...expuneti-va opiniile personale p'aici ca sa va inteleaga "durerea" si cei "de afara" care sunt dispusi sa "apese pe unul din cele doua butoane" care poate aduce o raza de speranta/schimbare in tara "muma"
    Îngerii exista, dar cum nu toti au aripi, uneori îi numim PRIETENI!

Data înscrierii
    30.04.2006
    Posturi
    1.474
    Putere Rep
    19

Data înscrierii
    25.10.2011
    Posturi
    103
    Putere Rep
    8

Lightbulb Sunt de acord cu voi toti!

Si eu l-am votat pe Basescu, ca si alti colegi de pe acest topic, din cauza ca era cel mai bun pentru Ro dintre cei care ni se ofereau. Basescu este cu adevarat foarte slab, si nu are nici o pregatire in a conduce o natiune, dar ceilalti din clasa politica Ro actuala sunt cu mult sub calitatea lui Basescu.
    Orice acuza i s-ar aduce lui Basescu, aceeasi acuza aplica de sute de ori mai mult multor analfabeti corupti din clasa politica a Ro actuala care devalizeaza si distrug tara.

La ultimele alegeri ni s-a oferit intre sa mincam un gindac de bucatarie sau sa mincam un gindac de balegar - intre sa alegem pe Basescu sau pe altul mai slab. Orice am fi ales dintre cei slabi ce ni se oferea, tot scarbos era, tot noi societatea pierdeam.

Nu este vina lui Basescu ca este la putere, slab cum este.

ESTE VINA NOASTRA A TUTUTOR, CA NU NE-AM IMPLICAT CU TOTII CA SA PUNEM NUMAI OAMENI DE CALITATE IN CLASA POLITICA RO, indiferent de culoare politica, din care sa avem de ales. Daca aveam de ales intre oameni care sa fie cei mai buni din Europa la politica si afaceri, oricare ar fi iesit presedinte dintre ei, indiferent de culoarea politica, tot noi, societatea am fi cistigat.

Am auzit pe un topic alaturat ca Regele Mihai si Familia Regala ar fi o solutie viabila la iesirea Romaniei din colaps. Fiindca mi s-a parut cea mai buna idee pina azi, m-am alaturat si eu la acea idee. Daca voi aveti alte idei contrete pozitive, ma alatur si eu daca sunt viabile ideile!

Este CLAR pentru toata lumea ca ceva trebuie sa se schimbe spre bine in Ro, ca trebuie ca noi toti sa ne implicam sa facem ceva sa ajutam sa se schimbe ceva in bine in Ro. Pe mine ma intereseaza doar rezultatele concrete pozitive, indiferent de culoarea politica.

Deci cum credeti ca putem face ca numai oameni de calitate sa conduca Ro?

Data înscrierii
    26.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    8.351
    Putere Rep
    41

Implicit

...apreciez faptul ca iti expui punctul de vedere personal la actuala “guvernare”

Citat Postat în original de modest demn Vezi post
    Si eu l-am votat pe Basescu, ca si alti colegi de pe acest topic, din cauza ca era cel mai bun pentru Ro dintre cei care ni se ofereau.

...de unde sti? ...cand faci o afirmatie trebuie sa vi si cu ceva argumente!

Basescu este cu adevarat foarte slab, si nu are nici o pregatire in a conduce o natiune, dar ceilalti din clasa politica Ro actuala sunt cu mult sub calitatea lui Basescu.
    Orice acuza i s-ar aduce lui Basescu, aceeasi acuza aplica de sute de ori mai mult multor analfabeti corupti din clasa politica a Ro actuala care devalizeaza si distrug tara.

...ca nu are nici o pregatire poate ca ne-am convins cu totii ...dar, repet ...cand vi cu un comentariu expuneti si parerea personala

La ultimele alegeri ni s-a oferit intre sa mincam un gindac de bucatarie sau sa mincam un gindac de balegar - intre sa alegem pe Basescu sau pe altul mai slab. Orice am fi ales dintre cei slabi ce ni se oferea, tot scarbos era, tot noi societatea pierdeam.

...orice gandac are si “proteine” si “toxine” ....ramane la latitudinea individuala ce pote “asimila” ...sau la ce riscuri se expun la ce mananca!
    ...cu alte cuvinte ...ai mancat un “gandac” care nu a priit la stomac ...te documentezi si alegi “gandacul cu potentiale proteine vitale”

Nu este vina lui Basescu ca este la putere, slab cum este.
    ESTE VINA NOASTRA A TUTUTOR, CA NU NE-AM IMPLICAT CU TOTII CA SA PUNEM NUMAI OAMENI DE CALITATE IN CLASA POLITICA RO, indiferent de culoare politica, din care sa avem de ales. Daca aveam de ales intre oameni care sa fie cei mai buni din Europa la politica si afaceri, oricare ar fi iesit presedinte dintre ei, indiferent de culoarea politica, tot noi, societatea am fi cistigat.

...aici iti dau dreptate

Am auzit pe un topic alaturat ca Regele Mihai si Familia Regala ar fi o solutie viabila la iesirea Romaniei din colaps. Fiindca mi s-a parut cea mai buna idee pina azi, m-am alaturat si eu la acea idee. Daca voi aveti alte idei contrete pozitive, ma alatur si eu daca sunt viabile ideile!

Este CLAR pentru toata lumea ca ceva trebuie sa se schimbe spre bine in Ro, ca trebuie ca noi toti sa ne implicam sa facem ceva sa ajutam sa se schimbe ceva in bine in Ro. Pe mine ma intereseaza doar rezultatele concrete pozitive, indiferent de culoarea politica.

Deci cum credeti ca putem face ca numai oameni de calitate sa conduca Ro?

...aici “bati apa’n piua” cu “ca este clar pt toata lumea” ...in RO cine primeste tigai, galeti, brichete, tricouri ..sau orice se ofera (eventual pantofi cu toc) baga inconstient o semnatura la “cel care da mai mult pe gratis” fara cu gandul cine/ce/cum va conduce tara in RO atata timp cat ....Basescu “scoate zilnic perle care nu sunt “asimilate in esenta” de aspirantii la oferte gratis :
    Îngerii exista, dar cum nu toti au aripi, uneori îi numim PRIETENI!

Pagina 2 din 20 PrimulPrimul 123412 ... UltimulUltimul

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •