Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 13

Subiect: Depasirea vizei de sedere in SUA/America – situatii, consecinte, extensii, evitare

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.508
    Putere Rep
    10

Implicit Depasirea vizei de sedere in SUA/America – situatii, consecinte, extensii, evitare

Sper ca topicul acesta sa fie util si folosit ca referinta pe alte topice, cand sunt intrebari legate de aceste situatii.
    -------------------------------------------------------------------------
    Multi vizitatori doresc sa ramana cat mai mult in SUA, dar in loc sa urmeze pasii legali si sa plece in termenul legal si apoi sa se intoarca, ori sa aplice pentru o prelungire, decid sa ramana peste termenul limita. Indiferent de motivul ramanerii peste viza, concecintele pot fi severe.
    Problema sederii peste viza cu o viza de ne-emigrare a devenit mult mai importanta in ultimii ani. Inca mai exista multe confuzii legate de acest subiect. Inainte de reformele din 1996 (“1996 Reforms”) ale legii de imigrare in SUA, cei care stateau peste viza nu suferea consecinte prea mari. Chiar daca era o situatie de deportare si erau considerati cu statut ilegal, acestia inca puteau primi anumite beneficii de imigrare. De exemplu, sederea peste viza se putea rezolva cu o ajustare de statut, dupa platirea unei penalitati si se putea aplica pentru azil, suspendare a deportarii, parasire voluntara, fiind posibila plecarea si apoi re-intrarea in SUA.
    Reforma din 1996 a adus schimbari drastice in ceea ce priveste depasirea perioadei de sedere peste limita vizei. Este considerat ilegal oricine are o viza de ne-emigrare (B2 vizitator, F-1 student, H-4 sot/sotie, cineva care a aplicat pentru “waiver” la viza de turist, etc.) si care nu a parasit teritoriul SUA inainte de expirarea vizei.
    Consecinte
    Ramanerea peste viza nu este considerata niciodata o optiune acceptabila si trebuie evitata daca este posibil. Este preferabila consultarea unui avocat de imigrari daca doresti sa-ti prelungesti sederea, pentru a primi sfaturi legale in legatura cu cea mai buna cale de a evita expulzarea sau alte repercursiuni severe. De exemplu, daca esti in cautarea unei slujbe si ai gasit un angajator care sa te sponsorizeze dupa perioada de depasire a vizei, in cele din urma ai toate sansele sa fii expulzat(a).
    De regula, daca depasesti perioada de parasire a tarii din cauza expirarii vizei, principalele consecinte sunt:
    - Depasire a vizei de peste 180 de zile, vei fi un candidat(a) sigur(a) pentru deportare;
    - Depasesti cu 180 de zile dar mai putin de un an, nu vei mai fi admis(a) in SUA pentru trei ani. Daca stai mai mult de un an peste viza, nu vei mai fi primit in SUA pentru zece ani;
    - Depasirea perioadei de sedere admise duce la anulearea vizei existente;
    - Daca ai stat peste viza, nu iti mai poti ajusta statutul (prelungire) in SUA;
    - Nu poti obtine o noua viza decat in tara de origine.
    Daca depasesti perioada de sedere, dar cu mai putin de 180 de zile, poti aplica pentru o noua viza dupa ce parasesti SUA. Exista cateva exceptii, dar acestea se regasesc intr-un numar foarte mic de situatii extreme.
    Aplicarea pentru o extensie/prelungire
    Daca doresti sa-ti prelungesti sederea peste perioada initiala a vizei, completarea actelor si formularelor trebuie inceputa cu mult timp inainte de expirarea acesteia. Daca viza ti-a expirat deja, exceptiile pentru prelungire pot fi:
    - Intarzierea se datoreaza unor circumstante extraordinare, care nu depind de tine;
    - Perioada de intarziere peste expirarea vizei este rezonabila;
    - Nu ai facut nimic nepermis pentru statutul de viza de ne-emigrare (de ex. sa lucrezi fara sa ai aprobare de la USCIS)
    - Inca esti cu statut de ne-emigrare, adica nu incerci sa devii un rezident permanent in SUA (aici sunt si unele exceptii);
    - Nu esti in proces de deportare din tara.
    Cum sa eviti sederea peste perioada de expirare a vizei
    Verifica data de expirare pe formularul I-94. Va trebui sa parasesti teritoriul Statelor Unite pe acea data, sau inainte de acea data, sau orice alta data a unei eventuale prelungiri a vizei.
    Asigura-te ca-ti documentezi plecarea, adica sa-ti pui stampila pe pasaport la intrarea intr-o alta tara, sa pastrezi biletul de avion, si/sau alte dovezi care pot folosi.
    NOTA: Aceste informatii sunt culese si traduse din diverse surse si sunt cu caracter informativ, nu sfaturi legale. Pentru consultatii legale, contactati un avocat.
    P.S. Oricine e liber sa contribuie cu informatii utile pe acest topic.

Data înscrierii
    01.03.2012
    Posturi
    2
    Putere Rep
    0

Implicit

Buna ziua!

Am niste intrebari referitoare la prelungirea unei vize daca ma poti ajuta.
    Cand ai zis ,, completarea actelor si formularelor trebuie inceputa cu mult timp inainte de expirarea acesteia '' la ce perioada de timp te referi mai exact, adica inainte de plecarea din romania sau pot fi facute direct de acolo, sau trebuie dupa ce iti expira sa vi in Romania si de aici ti-o prelungesti, ma gandeam ca poate merge cumva sa te duci la ambasada Romaniei in SUA si se poate sa ti-o prelungesti si de acolo fara sa mai fie nevoie sa mai vi in Romania. Si m-ar mai interesa daca ai ajuns acolo cu viza de tip J , dupa ce ti-a expirat perioada de munca si implicit o sa iti expire si viza, dar tu ti-ai gasit ceva de munca acolo, sau pur si simplu vrea patronul la care ai lucrat sa te pastreze, mai este nevoie sa vi in Romania ca sa iti prelungesti viza sau sa ti-o schimbi in H1B sau H2B sa zicem, care sunt vize de lucru, sau lucrul asta se poate face si din Sua fara sa mai vi in Romania? Scuze ca m-am tot repetatdar am vrut sa intelegi. Ms

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.508
    Putere Rep
    10

Implicit

Citat Postat în original de alexr3d Vezi post
    Cand ai zis ,, completarea actelor si formularelor trebuie inceputa cu mult timp inainte de expirarea acesteia '' la ce perioada de timp te referi mai exact, adica inainte de plecarea din romania sau pot fi facute direct de acolo, sau trebuie dupa ce iti expira sa vi in Romania si de aici ti-o prelungesti, ma gandeam ca poate merge cumva sa te duci la ambasada Romaniei in SUA si se poate sa ti-o prelungesti si de acolo fara sa mai fie nevoie sa mai vi in Romania. Si m-ar mai interesa daca ai ajuns acolo cu viza de tip J , dupa ce ti-a expirat perioada de munca si implicit o sa iti expire si viza, dar tu ti-ai gasit ceva de munca acolo, sau pur si simplu vrea patronul la care ai lucrat sa te pastreze, mai este nevoie sa vi in Romania ca sa iti prelungesti viza sau sa ti-o schimbi in H1B sau H2B sa zicem, care sunt vize de lucru, sau lucrul asta se poate face si din Sua fara sa mai vi in Romania? Scuze ca m-am tot repetatdar am vrut sa intelegi. Ms
    Prelungire inseamna prelungire, adica nu iesire din SUA si revenire. Sunt cazuri cand unii vin cu vize de turist si din diverse motive trebuie sa stea mai mult, iar atunci intervine situatia cand trebuie sa prelungeasca, ceea ce trebuie facut din timp, nu in ultimele zile de valabilitate a vizei.
    Ambasada sau consulatele Romaniei, nu au absolut nici o treaba cu vizele de nici un fel pentru SUA.

Data înscrierii
    11.08.2012
    Posturi
    2
    Putere Rep
    0

Implicit

Vreau sa stiu ce sanse mai sunt sa reintrii in usa dupa ce ai depasit viza de student j1 pt circa un an, iar apoi ai iesit din tara, predand in aeroport I94!Am auzit fel si fel de situatii in care unii nu au avut nic un fel de probleme iar altii au primit diferite interdicitii !
    Apreciez daca ma poti ajuta cu un raspuns

Data înscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.394
    Putere Rep
    35

Implicit

mesajul lui Sorin e suficient de lămuritor.
    plecat de-acasă.

Data înscrierii
    05.02.2011
    Posturi
    205
    Putere Rep
    9

Implicit

Citat Postat în original de likomiuli Vezi post
    Vreau sa stiu ce sanse mai sunt sa reintrii in usa dupa ce ai depasit viza de student j1 pt circa un an, iar apoi ai iesit din tara, predand in aeroport I94!Am auzit fel si fel de situatii in care unii nu au avut nic un fel de probleme iar altii au primit diferite interdicitii !
    Pai, ai interdictie de 3 ani, pe urma poti sa incerci din nou, dar nu cred ca ai multe sanse.

Data înscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.394
    Putere Rep
    35

Implicit

poate are pe 10...
    plecat de-acasă.

Data înscrierii
    05.02.2011
    Posturi
    205
    Putere Rep
    9

Implicit

Poate, totul depinde de ,,circa" ala.

Data înscrierii
    26.12.2006
    Locație
    U.K.
    Posturi
    2.669
    Putere Rep
    23

Implicit

Citat Postat în original de likomiuli Vezi post
    Daca iti dadeai pasaportul pierdut si plecai cu un document de calatorie eliberat de consulatul nostru, fara sa mai predai I94, te-ar fi putut pierde prin sistem, care e departe de a fi infailibil, cum ar vrea ei sa credem.
    Caz concret in situatia asta, a stat 8 ani (!!!) peste viza si sa vezi dracie!, i-au dat iar viza. Daca nu vedeam cu ochii mei nu credeam.
    Insa banuiesc ca toate astea nu prea te mai ajuta acum.
    Patrie este una, restul sunt doar tari.

Data înscrierii
    01.09.2012
    Posturi
    2
    Putere Rep
    0

Implicit

Am o singura intrebare. In trecut mergea schema cu trecerea in Mexic o zi doua.. Acum mai merge schema asta?

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •