Follow RomanianPortal on Twitter       
Rezultate 1 la 7 din 7

Subiect: Romania O Noua Tara!

Data înscrierii
    14.06.2011
    Posturi
    2
    Putere Rep
    0

Implicit Romania O Noua Tara!

Buna seara! Am vazut pe youtube, multe comentarii la piesa "Valeriu Sterian - Vino Doamne" .
    De ex cum ar fi :

"Nu s-a facut absolut nici un progres pentru populatie...ci doar pentru vilele lor, palate si imobile pentru folosul lor.

Preturi de rahat, salarii de rahat, in 2011 batranii inca mor la cozi. Totusi nimeni nu mai are curajul sa iasa in strada...poate pentru ca niciodata nu a existat curaj in acest popor, nici in '89 si nici in zilele ce vor urma. NE MERITAM SOARTA!"

Da chiar ne meritam soarta?....Romani treziti-va.
    Un alt comentariu:

""Desteapta-te Romane!" de 21 de ani ne tot spune chiar imnul tarii... se pare ca... degeaba... romanii s-au resemnat cu situatia actuala si asteapta ca cineva sa faca ceva... daca nu noi romanii, cine altcineva?! Desteapta-te Romane"
    E adevarat ce zice...In fiecare zi ne zice imnu tari la ora 7 pe TVR 1 ( din cate stiu eu )...Da chiar nu putem face ceva?...
    Un alt comentariu:

"hai sa aducem speranta, hai sa ii facem cunoscuti pe acesti oameni... avem nevoie de elite (cautati gala lsrs 2010 si 2011). Si eu vreau sa ma intorc dar trebuie luate decizii inteligente, si trebuie sa avem speranta ca se poate... iar speranta noastra suntem doar noi tineretul !!!"
    Chiar asa e! Noi tineretu putem face ceva, dar dupa cum zice si comentariu de mai jos:

"CINE sa iasa in strada??? Daca ies acum 1000 in strada sa isi ceara drepturile garantez ca nu se vor alatura foarte multi!Eu o voi face pentru ca si tata a fost revolutionar si mi-a spus cum a fost si sincer as lupta si eu pentru o Romanie mai buna..dar sunt doar vorbe..fapte nu prea fac romanii"

Bai fratiilor chiar nimic nu putem? Nu se aduna Un grup de tineri sa facem o alianta sa putem aduna lume sa facem ceva pentru tara noastra, Acuma e mai rau ca si COMUNISMUL...
    Bai fratiilor, dupa al II-lea razboi mondial in 1949 la pietesti sa inceput EXPERIMENTUL PITESTI numit "Genocidul Sufletelor" ..

Acest genocid, în forma lui extremă, a început în România în 1949, la penitenciarul politic din Piteşti, sub forma unui experiment nici măcar închipuit vreodată: "reeducarea" deţinuţilor prin torturarea continuă, fizică şi sufletească, chiar de către colegii de detenţie. "Reeducaţii" erau obligaţi să se autodenunţe, să se nege pe sine, să-şi denunţe şi să-şi renege familia, prietenii şi iubita, adică să-i "demaşte" dezicându-se de ei, de tot ce aveau mai sfânt, batjocorind credinţa în Dumnezeu şi Sfintele Taine. "Reeducatorii" îi obligau să participe la veritabile ritualuri satanice antireligioase. În final, "reeducaţii" erau obligaţi să devină "reeducatorii" altora, adică torţionari. Cei care refuzau, erau obligaţi să se "reeduce" din nou, până acceptau rolul de "reeducator"; dacă continuau să refuze, riscau să fie ucişi. Mulţi au încercat să se sinucidă pentru a scăpa de infern, dar foarte puţini au reuşit. Subliniem că nu există cuvinte pentru a descrie cu adevărat tot ceea ce au îndurat aceşti tineri anticomunişti (in jur de 2000), majoritatea fiind studenţi în momentul arestării.

Finalmente însă, genocidul sufletelor nu a fost posibil tocmai pentru că sufletul este nemuritor. Aceasta a fost speranţa celor condamnaţi la moartea sufletească. Numai credinţa în Dumnezeu i-a salvat.

Acuma noi am vrea iara sa fie COMUNISMUL?..Apoi revolutia unde in 1989 au murit mii de oameni, pentru libertatea noastra si acuma e mai rau? 25 de ani de teroare cu COMUNISMUL.....Pai si este o vorba ca: " Romanul zice ca asa e si ca asa trebuie sa fie si nu putem face nimic si asteptam sa fie bine" nu nene, trebuie facut ceva, Pai ce ne facem! As vrea sa lupt si eu pentru tara, sa fie mai bine, dar nu ai cu cine!

Mai am un comentariu foarte bun zis la piesa :
    "Vali Sterian- Vino Doamne Lyrics (romanian/norwegian)"
    Si comentariu:

"oameni buni! nu va'ti saturat de mizeria asta; de mizeria asta de politica, de mizerabilii astia de politicieni? am 19 dar prins de decor ma uit la parabolele pe care le scot pe gura acesti mincinosi ordianari! e timpul sa iesim in strada si sa vina altii sa ne conduca. de ex: cineva din europa, o alta mentalitate, o alta gandire, un alt context.cat sa mai rabdam sa isi bata joc de noi!!! cat?! cine e de acord cu mine VOTE UP !!!"

Eu sunt de acord, dar la romani sunt vorbe nu fapte! Facem ceva sau nu?....
    Ultima modificare făcută de Lucius; 14.06.2011 la 16:33.

Data înscrierii
    13.10.2008
    Posturi
    1.584
    Putere Rep
    24

Implicit

Sunt de acord ca sunt doar lozinci. Care mai sunt principiile in Romania ? ca la papagal nu ne intrece nimeni . Din cite am vazut a aparut principiul “celularului nou “ , daca elitele se numara dupa MB nu vad ce as mai avea de comentat. Problema nu este
    Citat Postat în original de Lucius Vezi post
    Pai ce ne facem !
    ci mai curind facem ce facem si tot la acelasi lucru ajungem.

Bai fratiilor chiar nimic nu putem? Nu se aduna Un grup de tineri sa facem o alianta sa putem aduna lume sa facem ceva pentru tara noastra, Acuma e mai rau ca si COMUNISMUL...
    Deci pentru cine vrei sa lupti ? cind fiecare lupta pentru el . Pai face cineva fara sa i se promita ? Speranta tot o promisiune este , promisiunea ca va fi bine in care multi vor sa creada . Este de ajuns sa iti promiti ceva si sa te sacrifici pentru asta ? Daca te uiti in jur , raspunsul se pare ca este NU. Adevarul este ca oamenii sau schimbat si principiile s-au dus. Defineste “pentru tara noastra” , care este adevarul ? ce este al nostru versus al vostru ?
    free your mind before your mind will set you free

Data înscrierii
    14.06.2011
    Posturi
    2
    Putere Rep
    0

Implicit

"Deci pentru cine vrei sa lupti ? cind fiecare lupta pentru el ." pai si pe vremea COMUNISMULUI nu fiecare lupta pentru el? si au ajuns sa dea COMUNISMUL jos?...Deci nare rost cum am mai zis " Romanul zice ca asa e si ca asa trebuie sa fie si nu putem face nimic si asteptam sa fie bine" ... Pai asa nu rezolvam nimic, Pacat de EROII care au murit in Decembrie 89....

Data înscrierii
    13.10.2008
    Posturi
    1.584
    Putere Rep
    24

Implicit

pai si pe vremea COMUNISMULUI nu fiecare lupta pentru el?
    Nu lupta fiecare pentru el , ci lupta fiecare in acelasi fel, si nu erau decit 2 feluri ori pro ori contra.Nu luptai ca sa ai mai mult , luptai ca sa fi liber si aici alta diferenta . Acuma lumea a devenit mult mai confuza , atitea personalitati , atitea feluri .

si au ajuns sa dea COMUNISMUL jos?
    Eu zic ca s-a ajuns sa se dea comunismul jos , numai ca toti au inteles libertatea in felul lor . Nu cred ca ceea ce se intimpla acum in Romania este numai opera comunismului , nu am fost singura tara europeana sub comunism si nu am fost toti comunisti. Intradevar unii au stiut sa profite de perioada post comunista dar nu cred ca au fost numai romani , ci si straini. Binentelsi ca majoritatea profitorilor de ieri au ramas in continuare profitorii de azi , la care s-au mai adaugat si altii. Dar asta detine mai mult de personalitate si de banet.

...Deci nare rost cum am mai zis " Romanul zice ca asa e si ca asa trebuie sa fie si nu putem face nimic si asteptam sa fie bine" ... Pai asa nu rezolvam nimic, Pacat de EROII care au murit in Decembrie 89....
    Romanul zice multe , si daca zice ce? Trebuie sa te iei dupa ce zice ? Iar politicienii sunt toti mincinosi , nimic nou.
    Ultima modificare făcută de Melina; 15.06.2011 la 11:41.
    free your mind before your mind will set you free

Data înscrierii
    15.12.2011
    Posturi
    1
    Putere Rep
    0

Implicit

Parti bune si parti rele gasesti oriunde iar omul lupta in primul rand pentru el. Ca se intampla ca lupta lui sa beneficieze comunitatii, e doar o intamplare.
    Ultima modificare făcută de sorin; 15.12.2011 la 20:13. Motiv: cont suspendat pentru spam (postare link la semnatura)

Data înscrierii
    26.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    8.351
    Putere Rep
    42

Implicit

Citat Postat în original de iravettinochect Vezi post
    Nowadays we can advocate ......
    ....baaa! opreste-te ca ne-ai intoxicat cu reclamele tale! ...stai s-apara jupanu ca te rade de tot!
    Ultima modificare făcută de Pisoi; 16.11.2012 la 14:57.
    Îngerii exista, dar cum nu toti au aripi, uneori îi numim PRIETENI!

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.476
    Putere Rep
    10

Implicit

Citat Postat în original de Pisoi Vezi post
    ...stai s-apara jupanu ca te rade de tot!
    gata, l-am linistit.

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •