Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 12

Subiect: Perle ale ziaristilor, sau cand condeiul este o caciula prea mare pentru unii

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.505
    Putere Rep
    10

Implicit Perle ale ziaristilor, sau cand condeiul este o caciula prea mare pentru unii

M-am gandit ca nu ar strica un astfel de topic, unde sa postam diverse “perle” ale ziaristilor romani, sau chiar si straini. Mai sunt postari similare pe forum, dar imprastiate pe diverse topice, asa ca hai sa le adunam intr.-un singur loc, aici.
    Daca ar fi sa adunam „perlele“ ziaristilor romani, cred ca in mai putin de un an am face atatea volume ca nu ar incapea in cea mai mare biblioteca din Romania. S-ar parea ca unii n-au absolut nici o treaba
    Tocmai citeam un articol de sport si un m-am putut abtine, cand am citit o fraza (autorul articolului de pe prosport.ro este necunoscut, deh, stiu ei de ce) care includea:
    „Finalul de campionat încinge şi mai mult atmosfera din Liga I, duelul dintre Oţelul, Timişoara şi Vaslui s-ar putea să…”
    Acum, definitia duelului:
    DUÉL, dueluri, s. n. Luptă care se desfășoară (după un anumit cod) între două persoane înarmate, în prezența unor martori și care are drept scop tranșarea unui diferend personal. ♦ Luptă în care artileriile celor două armate inamice trag simultan una asupra celeilalte. ♦ Fig. Polemică vie care are loc între două persoane, două publicații etc. – Din fr. duel, lat. duellum.
    Poate ar fi introdus cuvantul triel, sau triuel ca neologism in limba romana?

Data înscrierii
    10.10.2008
    Locație
    usa
    Posturi
    569
    Putere Rep
    19

Implicit

...si am putea sa postam si perle in sensul bun al cuvantului, ce zici sorin?

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.505
    Putere Rep
    10

Implicit

Citat Postat în original de kirk Vezi post
    ...si am putea sa postam si perle in sensul bun al cuvantului, ce zici sorin?
    Kirk, nu stiu exact cum definesti "in sensul bun al cuvantului" referitor la titlul topicului. Eu consider ca e un sens bun al cuvantului si faptul ca subliniem unele greseli gen "lupte seculare care au durat zeci de ani", vorba lui nenea Iancu. Dupa parerea mea, poti posta aici orice va fi la subiect si nu "off topic", iar tu esti o persoana inteligenta si vei posta ce trebuie. Eventual, daca te referi la postari care contrasteaza cu ce se vrea discutat pe acest topic, poti deschide unul nou oricand.

Data înscrierii
    30.04.2006
    Posturi
    1.474
    Putere Rep
    20

Implicit

Ultima modificare făcută de lara_iulia; 10.05.2011 la 13:18.

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.505
    Putere Rep
    10

Implicit

Reportera de la Realitatea TV, descrie meniul excentric al restaurantului "Flying", la 50 m inaltime:

"La 50 de metri deasupra pâmântului aveţi parte de senzaţii tari, dar şi de mâncăruri alese şi spectacole. De la caviar până la icre negre, muzică live şi scaune rotative care vă permit să admiraţi orasul de la înălţime."

Data înscrierii
    02.10.2009
    Posturi
    1.450
    Putere Rep
    18

Implicit

CANNES 2011. Douăzeci de minute de aplauze pentru Belmondo

Gandul.Info

Acolo se zice :

" ...Am tresărit, desigur, şi la auzul replicilor intrate în mitologia Nouvelle Vague, cum sunt cele din filmul -cult al lui Godard "Pierrot le fou" : "Dacă nu vă place marea, dacă nu vă place muntele, dacă nu vă place nici oraşul, mai duceţi-vă şi la dracu'". Sau "New Times nu are horoscop? Atunci nu-l iau" ... "

[de fapt era vorba de New York Herald Tribune]

Comentariul meu de la vremea aia (acum 9 zile) - eu luându-mi "pseudonimul" "Roger Moore băcanu' și lăptaru' "(LOL ...):

"Hallo ! .. haoleu ... alea 2 replici ie dă la filmu' "A bout de souffle" mânca-ţ-aş ... Aorde ... (nuş ce-nsamnă "aorde", vreau să mă dau şî ieu cult ... ) "

------

iar cam pe la 1'20" cealaltă replică :

Julian M.

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.505
    Putere Rep
    10

Implicit

"Francezii nu ne-au ajutat să trecem pe locul 2 şi au remizat cu Bosnia"
    de Aurelian Botezatu

Titlul este din Gazeta Sporturilor. Franta a jucat de fapt cu Belarus, cu Bosnia am jucat noi. Profesionalism, nu gluma.

Data înscrierii
    02.10.2009
    Posturi
    1.450
    Putere Rep
    18

Implicit

onlinesport

(Nu e prima oară când văd asta la cei de la onlinesport, repetarea numelui la o confruntare între 2 inși sau 2 echipe, ... în plus scriu fără diacritice, și mereu trebuie să le pun eu când afișez vreun titlu de la ei ... Ar trebui să aibă mai multă grijă, e un site mare ...)
    Julian M.

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.505
    Putere Rep
    10

Implicit cand stanga e ca dreapta :)

Apropos de meciul lui Bute cu Mendy, cand Bute l-a trimis la podea pe Mendy in repriza a 4-a, cu o stanga la cap (probabil Mendy nu va auzi bine pentru 1-2 saptamani):

"Challengerul din Hexagon a cazut ca secerat dupa o fulgeratoare directa de dreapta trimisa de Bute fix in barbia acestuia."

Ziarist Anonim (probabil stie el/ea de ce), Onlinesport.ro

Meserie, te halesc! : )

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.505
    Putere Rep
    10

Implicit de-a.....bolduitul :)

Mihaela Simion, pe gsp.ro, la sfarsitul unui articol despre box: "sportivii bolduiţi au cîştigat meciurile"

Hmm, ma intreb cat de greu e sa "bolduiesti" un cuvant, un nume, d-apoi un sportiv. Si a doua bulina rosie pentru "bolduit", poate se potrivea mai bine romanescul "subliniat", "ingrosat", etc.

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •