Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 12

Subiect: Munca in Australia

Data înscrierii
    06.05.2010
    Posturi
    28
    Putere Rep
    0

Implicit Munca in Australia

Salut

Sunt Nou In Melbourne si caut de munca in constructii....daca stie cineva ceva si este dornic sa ma ajute.ma pricep la orice dar in romaia am lucrat ca instalator. Multumesc

Data înscrierii
    17.04.2006
    Posturi
    273
    Putere Rep
    18

Implicit

Banuiesc ,ca fiind nou in Australia ,nu esti inca pe deplin informat ca pe santierele australiene iti trebuiesc diverse licente pentru a fi angajat la un job.Prima si cea mai la indemana este licenta "White card" (general induction) valabila pe tot continentul .Ea reprezinta practic biletul de intrare pe santier.Vezi on line ,sunt foarte multe optiuni de a aplica.
    Mult succes !

Data înscrierii
    25.04.2011
    Posturi
    5
    Putere Rep
    0

Implicit

Sunt navigator, ofiter de cart punte, am 54 de ani, nu am viza sau permis temporar de munca, dar as dori sa lucrez o perioada in aceasta zona ( Australia sau Noua Zeelanda) daca acest lucru este posibil, evident in conditii de legalitate. As putea sa lucrez in acesta meserie sau in orice alta activitate care se poate asimila.

Data înscrierii
    17.04.2006
    Posturi
    273
    Putere Rep
    18

Implicit

Din pacate nu poti sa lucrezi fara sa ai acest drept iar ca cetatean roman nici macar nu poti sa aplici pentru o viza de munca.Incearca o privire pe site-ul oficial si vezi ce optiuni ar mai exista la aceasta varsta.
    Succes !

Data înscrierii
    25.04.2011
    Posturi
    5
    Putere Rep
    0

Implicit

Multumesc pentru raspuns, pacat ca nu se poate mai mult. M-ar interesa totusi cum este apreciata (punctata aceasta meserie -ofiter de marina) in Australia si eventual in Noua Zeelanda.

Data înscrierii
    17.04.2006
    Posturi
    273
    Putere Rep
    18

Implicit

Am aruncat o privire pe site-ul oficial unde este prezentata lista cu meserii inclusiv cea cu ofiterii de marina .
    http://www.immi.gov.au/skilled/_pdf/sol-schedule3.pdf
    Guvernul australian ofera un punctaj de doar 40 de puncte acestei profesii complet insuficent pentru a te califica la puncte.Cu alte cuvinte ,ofiterii de marina nu sunt la mare cautare asa cum sunt medicii sau alte profesii cotate cu 60 de puncte.Incearca pe Noua Zeelanda ,poate acolo sunt cotatii mai bune.
    Succes maxim!

Data înscrierii
    25.04.2011
    Posturi
    5
    Putere Rep
    0

Implicit multumesc

Multumesc pentru promtitudine si pentru efortul facut ca sa-mi raspundeti precis la intrebarile mele.

Cu respect
    misusim

Data înscrierii
    30.04.2011
    Posturi
    1
    Putere Rep
    0

Post munca in Australia

salut.numele meu este dan.sunt interesat de un loc de munca in Australia.am o diploma in teologie-istorie si una in drept..si un master in stiinte penale.de o perioada buna de timp(care cuprinde si anii facultatii) lucrez ca barman.as dori cateva sfaturi si informatii de la cineva care locuieste acolo cu privire la posibilitatea gasirii unui lok d munka.

Data înscrierii
    17.04.2006
    Posturi
    273
    Putere Rep
    18

Implicit

Ca cetatean roman nu ai posibilitatea gasirii unui loc de munca pentru simplu motiv ca nu ai acest drept.Dreptul la munca in Australia este un privilegiu acordat cetatenilor ei sau celor care visa le permite acest lucru.

Data înscrierii
    29.11.2013
    Posturi
    1
    Putere Rep
    0

Implicit

Daca ai facultatea de drept de ce nu dai examen in magistratura ca sa devii procuror si ai si un master in stiinte penale sau daca nu un judecator ca au salarii mari si no sa mai pleci in Australia ..pune mina si invata ca sa dai examan in Institutul National de Magistratura(INM),, Apropo la ce universitate ai terminat facultatea de drept..bafta

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •