Follow RomanianPortal on Twitter       

Vezi rezultate sondaj: Vegetarian(a)?

Votanți
15. Nu poți vota în acest sondaj
  • Ce-s alea carne, oua, lactate?

0 0%
  • Burp (dupa o tava de mici grasi)

1 6,67%
  • Mananc de toate cu moderatie

8 53,33%
  • Carnea e OK, dar putina si rar

5 33,33%
  • Carnea e OK, dar nu orice fel (ex. nu porc sau nu vita etc.)

1 6,67%
  • Carnea nu e OK, dar ouale si lactatele sunt necesare

0 0%
Pagina 1 din 4 123 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 32

Subiect: Poll: Vegetarianismul

Data înscrierii
    07.05.2007
    Posturi
    3.757
    Putere Rep
    36

Implicit Vegetarianismul

Despre a fi sau a nu fi vegetarieni - cu argumente personale.

Edit:
    Pt. mine carnea e OK cand e putina si "rara" - mancata din 2 in 2, adica nu zilnic si zilele "cu carne" sa aibe cel putin o masa fara carne.
    Cel mai bine m-am simtit cand n-am pus nimic in gura o zi-doua.
    Ultima modificare făcută de Raven; 29.03.2011 la 16:28.
    Everything the same; everything distinct. (Zen)

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.503
    Putere Rep
    10

Implicit mai bine o zi vultur, decat o viata cioara :)

In ceea ce ma priveste, merg pe principiul "mai bine o zi vultur, decat o viata cioara", asa ca nu renunt la o fripturica la gratar stropita cu un vin bun din cand in cand, fara sa neglijez deloc legumele si fructele, adica moderat, din toate.
    Vegetarian nu cred ca as putea fi. Avem nevoie si de proteine in alimentatie si le prefer pe alea din carne.

Data înscrierii
    13.10.2008
    Posturi
    1.584
    Putere Rep
    25

Implicit

Parerea mea este ca atita timp cit esti un om sanatos ar trebuii sa actionezi ca atare , asta inseamna ; sa mincam din toate dar cu moderatie. De ce ? Fiindca neconstransi si neconditionati vom putea face cea mai buna decizie , ceea ce este bine pentru organism . Avind in vedere ca nu toti suntem la fel am sa adaug aici ca s-ar putea unii sa ocoleasca anumite alimente , din anumite motive neimpuse cum ar fi de exemplu aversiune, eu am citeva la care am o aversiune ramasa din coplilarie .

In general am vazut ca multi maninca in exces din lacomie , frustrare , plictiseala sau de prea mult stress nu fiindca s-ar simtii prea bine dupa ci doar pe momet, insa daca suntem stabili mental o sa ne dam seama ca nu avem nevoie sa ne indopam si nici sa facem excese ca sa ne simtim bine. Deci sunt pentru educarea celora care au nevoie si cer ajutor , din diverse motive cum ar : slabit , boala , detox ..etc..
    Nu sunt de acord cu regimurile impuse decit pe un termen scurt . Parerea mea este ca cel mai important este sa stim cind sa ne oprim .
    Ultima modificare făcută de Melina; 29.03.2011 la 15:35.
    free your mind before your mind will set you free

Data înscrierii
    30.09.2008
    Locație
    Augsburg De
    Posturi
    2.278
    Putere Rep
    30

Implicit

Sant si eu de pricipiul "de toate,cu moderatie".
    In afara de asta,sant zile in care inlocuiesc carnea cu branza,cu mare placere.
    Vara,merg pe dieta mediteraniana,cu multe legume(excluze cele 2 saptamani in Romania).
    Eu sint si bun si rau ,asa cum sint,
    Nu-mi tin rabozul la cusururi."

Data înscrierii
    18.02.2006
    Locație
    Romania
    Posturi
    3.089
    Putere Rep
    35

Implicit

"Carnea e OK, dar putina si rar" ... mi-as dori sa o pot elimina definitiv din alimentatie ,in perioadele cand nu mananc carne ma simt mai bine starea generala plina de energie rar oboseala si senzatie de a te misca mai usor in activitati .... ehh ce ti-e si cu poftele!observam dupa o perioada de timp ne consumand carne primele "imbucaturi" nu erau grozave,imi pun intrebari oare ce determina dorinta de a reveni la carne ...fenomen psihologic in minte? obisnuinta/nevoia organismului dupa proteina sursa din carne?
    Ultima modificare făcută de Loniia; 30.03.2011 la 11:41.
    "Numai cu inima poti vedea ceea ce este invizibil pentru ochi"
    Antoine de Saint-Exupery

Data înscrierii
    13.10.2008
    Posturi
    1.584
    Putere Rep
    25

Implicit

Citat Postat în original de Loniia Vezi post
    "Carnea e OK, dar putina si rar" ... mi-as dori sa o pot elimina definitiv din alimentatie ,in perioadele cand nu mananc carne ma simt mai bine starea generala plina de energie rar oboseala si senzatie de a te misca mai usor in activitati .... ehh ce ti-e si cu poftele!observam dupa o perioada de timp ne consumand carne primele "imbucaturi" nu erau grozave,imi pun intrebari oare ce determina dorinta de a reveni la carne ...fenomen psihologic in minte? obisnuinta/nevoia organismului dupa proteina sursa din carne?
    Revenim in primul rind fiindca asa am fost obisnuiti . Oricita proteina ai lua din plante nu este aceiasi cu cea din carne si produse lactate. Daca maninci ceva vegetale te simti mai usor dar ti se face si mai repede foame , ai observat nu ? de exemplu cei din tarile friguroase maninca mult mai multa carne decit cei din tarile calde. Deci carnea este mult mai consistenta si persistenta , una te tine mai mult , alta actioneaza mai repede.Si cu pofta cum ramina si cu mirosurile ? friptura in nasul vegetarianului misroase bine sau are aversiune ? se spune ca daca ai pofta si maninci cu pofta inseamna ca esti sanatos.Deci organismul sanatos cere.

P.s. Te simti mai bine in perioada fara carne fiindca faci o schimbare si iti accelereaza metabolismul, daca vei ajunge permanent vegetarian o sa vezi probabil ca nu te simti numai bine . Organismul se adapteaza la schimbari dar se si obisnuieste cu ele. Daca numai vrei carne deloc , care ar fi motivul ? atita timp cit nu ai un motiv de care esti convins 100% , te vei intoarce la carne , parerea mea.

p.s. dezintoxicare se poate face si doar cu apa LOL 3 zile de apa si spal toata carnea pe 1 luna din mine ,iar daca am fost "cuminte" si nu m-am aruncat la "Burp (dupa o tava de mici grasi) " scap doar cu 1 zi de apa pe luna , am impresia ca si 1 zi de vin ar face bine , foarte bun antioxidant
    Ultima modificare făcută de Melina; 30.03.2011 la 13:18.

Data înscrierii
    28.05.2005
    Locație
    Republica Nerva Traian, colt cu Anastasie Panu
    Posturi
    2.835
    Putere Rep
    32

Implicit

Vericilor, as scrie si eu ceva p-aici, da' nu-nteleg ce naiba vrea sa-nsemne "Burp (dupa o tava de mici grasi)"; imi traduce si mie careva?

Data înscrierii
    13.10.2008
    Posturi
    1.584
    Putere Rep
    25

Implicit

Citat Postat în original de marian42 Vezi post
    Vericilor, as scrie si eu ceva p-aici, da' nu-nteleg ce naiba vrea sa-nsemne "Burp (dupa o tava de mici grasi)"; imi traduce si mie careva?
    Inseamna a ragii dar eu am luat-o mai mult ca pe gogilt golgilt se duceau sarmalele pe gitul lupului.

Data înscrierii
    13.10.2008
    Posturi
    1.584
    Putere Rep
    25

Implicit

Mai Mariane , dare repede mai terminasi tava aia cu mici . Eu tocmai ce am ajuns acasa si ma apuc de un pui cu masline , cred ca ii adaug si o tenta de lamie.

Data înscrierii
    02.10.2009
    Posturi
    1.450
    Putere Rep
    18

Implicit

Am votat Carnea e OK, dar putina și rar adică așa am eu nevoie.

Acum 2 ani am crezut că am ajuns vegetarian fără să mă forțez deloc, pentru că pur și simplu nu mai aveam poftă de nici un fel de carne.
    Totuși mănânc carne și cred că omul are nevoie de carne, altfel ajunge slăbit, sleit de puteri.

Dar de 2 ani pot să spun că doar micii (mititeii) îmi fac cu adevărat poftă .. Altminteri nu duc DELOC dorul mâncării de carne (ba pot adăuga că nu-mi place deloc carnea de pui ... de multe ori o refuz).

Am citit acum 1 an o carte de medicină naturistă foarte bună în care se scria și că "ar fi bine dacă omul nu ar avea nevoie de carne, dar ființa umană are nevoie și de carne" ...

Si nici n-am slăbit deloc în ultimii 2 ani (la 1,75 m înălțime am 75 kg, și mă apropii câteodată de 78, mai ales de sărbătorile de iarnă .. normal ...)

Eu cred că omul trebuie să mănânce carne dacă îi face plăcere (și nu are vreo boală foarte periculoasă, care să-l mai împiedice de la a mai mânca prea multă carne).

Si încă ceva : eu nu am înțeles niciodată de ce laptele e considerat "mâncare de dulce" !! ... Nu moare nimeni, nicio ființă, dacă se mănâncă lapte (brânză, etc..). Dacă la ouă se poate spune că se "omoară" o posibilă viitoare ființă, păi la vaci (de ex) le faci chiar bine dacă le mulgi, altfel le împietrește ugerul și s-a cam terminat, le duci la ORACA ...

Interesant topic, am citit părerile tuturor fie și numai din curiozitate ... (aştept şi alte păreri)

Julian M.

Pagina 1 din 4 123 ... UltimulUltimul

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •