Follow RomanianPortal on Twitter       

Vezi rezultate sondaj: Vegetarian(a)?

Votanți
15. Nu poți vota în acest sondaj
  • Ce-s alea carne, oua, lactate?

0 0%
  • Burp (dupa o tava de mici grasi)

1 6,67%
  • Mananc de toate cu moderatie

8 53,33%
  • Carnea e OK, dar putina si rar

5 33,33%
  • Carnea e OK, dar nu orice fel (ex. nu porc sau nu vita etc.)

1 6,67%
  • Carnea nu e OK, dar ouale si lactatele sunt necesare

0 0%
Pagina 3 din 4 PrimulPrimul 1234 UltimulUltimul
Rezultate 21 la 30 din 32

Subiect: Poll: Vegetarianismul

Data înscrierii
    13.10.2008
    Posturi
    1.584
    Putere Rep
    25

Implicit

Eu nu ma cramponez de labele , ma intereseaza mai mult sursa si cit de proaspete sunt (dealtfel se simte diferenta si dupa gust ). Deci maninc si neorganic citeodata depinde de produs.Si aici sunt destule ferme ai de unde alege. Era mai mult vorba in general de labels fiindca unii se iau dupa ele , ca litera de lege. Ii vezi pe unii stravezii ca umple cosurile cu organice dar ei numai a sanatosi nu arata.

“sunt obligati” este un termen mult prea vag , toti suntem obligati prin lege sa respectam legea , unii o fac , altii nu.
    Deci problema care se pune , nu este : Am ceva de pierdut ?! , ci mai curind : Am ceva de cistigat ?!. Calitatea este mai buna acolo unde preturile cresc ?! si eu ma refer aici la calitate in general in asta intra totul nu numai a fi sau a nu fi organic ci si cit de procesate sunt etc..
    De exeplu ca sa ajunga la fat free si la cholesterol free , sugar 0 , trece prin mai multe procese ,etc...
    Ultima modificare făcută de Melina; 04.04.2011 la 13:50.
    free your mind before your mind will set you free

Data înscrierii
    01.05.2008
    Locație
    NJ
    Posturi
    1.350
    Putere Rep
    0

Implicit

Citat Postat în original de tetris Vezi post
    Eu nu ma cramponez de labele , ma intereseaza mai mult sursa si cit de proaspete sunt (dealtfel se simte diferenta si dupa gust ). Deci maninc si neorganic citeodata depinde de produs.Si aici sunt destule ferme ai de unde alege. Era mai mult vorba in general de labels fiindca unii se iau dupa ele , ca litera de lege. Ii vezi pe unii stravezii ca umple cosurile cu organice dar ei numai a sanatosi nu arata.

“sunt obligati” este un termen mult prea vag , toti suntem obligati prin lege sa respectam legea , unii o fac , altii nu.
    Deci problema care se pune , nu este : Am ceva de pierdut ?! , ci mai curind : Am ceva de cistigat ?!. Calitatea este mai buna acolo unde preturile cresc ?! si eu ma refer aici la calitate in general in asta intra totul nu numai a fi sau a nu fi organic ci si cit de procesate sunt etc..
    De exeplu ca sa ajunga la fat free si la cholesterol free , sugar 0 , trece prin mai multe procese ,etc...
    cum e labelul la haine, asa e labelul la mancare...tot snobism si unul si altul ... ma bucur ca ai adus in discutie over-procesarea; foarte adevarat. revin, acum ma bag la un "Tangled".

Data înscrierii
    30.09.2008
    Locație
    Augsburg De
    Posturi
    2.278
    Putere Rep
    30

Implicit

Citat Postat în original de tetris Vezi post
    Este demonstrat stiintific,ca "free" de toate cele enumerate,nu exista,la oricate procese tehnologice ar fi supuse produsele.
    Este doar un alt mod de a ne determina sa cheltuim banii aiurea.(din pacate)
    Eu sint si bun si rau ,asa cum sint,
    Nu-mi tin rabozul la cusururi."

Data înscrierii
    13.10.2008
    Posturi
    1.584
    Putere Rep
    25

Implicit

Nu a mai trecut nimeni pe aici de mult. Georgiana , Elliane etc...
    Apropos de vegetarism , veganism , frugetarism se spune ca hrana cea mai sanatoasa este cea cruda , negatita. Daca nu din motive de sanatate sau religioase si alte convingeri gen " protectia animalelor si mediului inconjurator" de ce sa alegem un astfel de mod de viata ? Ce este sanatos nu intodeauna este si gustos.
    Ultima modificare făcută de Melina; 12.03.2014 la 13:53.

Data înscrierii
    18.02.2006
    Locație
    Romania
    Posturi
    3.089
    Putere Rep
    35

Implicit

Ar tebui sa recitesc daca am scris pe topic...ha ha ha ,am avut cateva perioade de veganism,acu sunt adepta sa mananc ce imi face placere .
    In perioada cand am consumat hrana vie,negatita aveam arsuri la stomac Melina.Am avut perioade cand numai carnea am excluso,inlocuind cu oua si produse lactate.
    Recunosc cand nu am consumat carne aveam mai multa energie... gandirea imi era mai rabdatoare ,eram un om mai bun.Este impresia mea .
    Oare se potriveste expresia...esti ceea ce mananci?
    "Numai cu inima poti vedea ceea ce este invizibil pentru ochi"
    Antoine de Saint-Exupery

Data înscrierii
    25.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    2.350
    Putere Rep
    36

Implicit

Citez aici un "clasic in viata" care culmea este nutritionist. Cica nu ne omoara ce mancam ci cat mancam. Eu nu cred sa devin vreodata vegetariana ca nu pot, imi place carnita. Singura cura care o pot tine este sa reduc portiile, niciodata nu pot sa tin o dieta pe anumite alimente. Creierul meu reactioneaza ciudat cand i se da comanda "nu e voie ceva", parca atunci ma apuca poftele de cele interzise, mai abitir ca inainte sa mi se spuna ca nu e voie. Asa ca am ajuns la concluzia ca cel mai bine pentru mine e sa pap ce am pofta dar nu "cu pofta", adica sa nu ma scol ghiftuita de la masa ci cu senzatia ca "mai intra ceva". Cand chiar exagerez, ca nu ma pot abtine mereu, incerc sa reglez prin portii micsorate in zilele urmatoare. In vacante insa nu fac rabat la nimic.

Data înscrierii
    13.10.2008
    Posturi
    1.584
    Putere Rep
    25

Implicit

Stai asa Lonia ca te-am prins pe subiect. Deci cand ai avut perioada de vegan ai macat oua si lapte? fiindca asta insemna ca erai vegetarian nu vegan.

"Typically, vegetarian diets are broken into three or more groups include lacto-ovo vegetarians (whose diets include eating dairy products and eggs), lacto vegetarians (who eat dairy, but avoid eggs), and vegan vegetarians (those who avoid animal products altogether)."

Poate aveai arsuri de la lapte, cat timp ai tinut asa ?

P.s. stai sa vad ce scrie si livia revin

Data înscrierii
    18.02.2006
    Locație
    Romania
    Posturi
    3.089
    Putere Rep
    35

Implicit

Perioada de vegan a fost scurta , numai legume/fructe si cereale ,zile cand negatit prin salate.Imediat dupa ce luam masa simteam jena de arsura,am bila lenesa ,asta aflasem dupa.
    Lacto-vegetariana am fost o perioada de 6 ani ... dupa care mancam si carne cativa ani,ultima tura de fara carne a tinut 4 ani .M-a ajutat mult la sanatate.Intr-o doara imi ziceam,nu consum carne !fara conditionare,mi-am permis alegerea ca in clipa cand imi doresc voi manca.
    "Numai cu inima poti vedea ceea ce este invizibil pentru ochi"
    Antoine de Saint-Exupery

Data înscrierii
    19.10.2008
    Posturi
    150
    Putere Rep
    14

Implicit

Eu am fost vegetariana, nu vegana mai mult de 7 ani. M-am simtit excelent, dar am mincat mizerabil, adica in special lactate si carbohidrati gen paste si piine si sa nu omit, extrem de multe dulciuri. Motivele au fost spirituale, dar nu religioase si fiind foarte tinara metabolismul nu s-a suparat pe toate excesele mele. Am revenit la mincarea carnii din motive sociale si presiuni in familie, copilul, nu altcineva. Cit n-am mincat carne nu m-am atins nici de icre sau orice alt preparat care presupune omorirea unui animal. Nu sint oarecum de acord cu afirmatia ca daca bei lapte nu omori nici un animal. De fapt omori vitelul, care daca nu s-ar fi nascut nu ar fi omorit mai tirziu. Cam toata viata am baut lapte si a fost unul din alimentele care-mi placea in mod deosebit, dar am renuntat, nu neaparat total, doar ca nu-l mai cumpar, nu mai simt nevoia sa-l beau.

Carnea e relativ ok, desi e destul de greu sa gasesti carne de calitate. Carnea de vita hranita cu porumb si soia ar trebui scoasa total din alimentatie, pentru ca vitele maninca iarba, nimic altceva. La fel gainile, porcii, etc crescuti cu prafuri de cereale amestecate, indiferent ca sint organice.

Pestele e un aliment pe cale de disparitie si cine nu stie ce maninca pestii crescuti in crescatorii/farms ii sfatuiesc sa caute filmulete pe internet. Poate pun eu un link curind. Deci pestele wild/salbatic e cel bun, doar ca riurile si lacurile sint poluate iar pestele oceanic salbatic se poate sa fie tinut in tarcuri, imense e adevarat, dar in felul asta primeste hrana suplimentara, nu consuma doar alge si alti pesti iar eticheta "wild" e inselatoare.

Eu cred ca fiecare om poate sa manince tot ce-i place atita timp cit se simte bine. Daca insista intr-un regim care nu-i face bine, nu are energie, digestie buna, ceva e in neregula si trebuie schimbat. Intrebarea pe care trebuie sa ne-o punem in primul rind n-ar trebui sa fie daca sa mincam carne sau nu, ci cite alimente procesate mincam. Aici intra alimente la care nu va ginditi drept procesate, gen unt, piine, smintina. Eu incerc sa maninc cit mai mult crud si cit mai putin procesat, in unele anotimpuri/perioade 0.05% procesat si am avut si perioade de 100% crud (doar vegetale, n-am mincat peste crud sau alte carnuri desi se poate si unii o fac).

Data înscrierii
    16.11.2006
    Locație
    Hungary, Budapest
    Posturi
    713
    Putere Rep
    10

Implicit

Citat Postat în original de livia Vezi post
    ... Creierul meu reactioneaza ciudat cand i se da comanda "nu e voie ceva", parca atunci ma apuca poftele de cele interzise, mai abitir ca inainte sa mi se spuna ca nu e voie...
    Ohohoo! Asta e valabilă şi faţă de băieţi? De exemplu, dacă-ţi spune cineva că "nu ai voie la Nicuşor", atunci iei avionu de Budapesta?

Nicuşor,
    la care accesul e interzis
    Sunt tare deştept!
    Dar nu deajuns, fiindcă de-aş fi atât de deştept pe cât mă cred, nu m-aş crede atât de deştept! ;)

Pagina 3 din 4 PrimulPrimul 1234 UltimulUltimul

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •