Follow RomanianPortal on Twitter       

Vezi rezultate sondaj: Vegetarian(a)?

Votanți
15. Nu poți vota în acest sondaj
  • Ce-s alea carne, oua, lactate?

0 0%
  • Burp (dupa o tava de mici grasi)

1 6,67%
  • Mananc de toate cu moderatie

8 53,33%
  • Carnea e OK, dar putina si rar

5 33,33%
  • Carnea e OK, dar nu orice fel (ex. nu porc sau nu vita etc.)

1 6,67%
  • Carnea nu e OK, dar ouale si lactatele sunt necesare

0 0%
Pagina 2 din 4 PrimulPrimul 1234 UltimulUltimul
Rezultate 11 la 20 din 32

Subiect: Poll: Vegetarianismul

Data înscrierii
    07.05.2007
    Posturi
    3.757
    Putere Rep
    36

Implicit

Carnea in sine nu e esentiala pt. supravietuire, dar nici mortala nu e (in cantitati prea mari orice e rau).

Sunt carnuri si carnuri.
    Porcul e mai gras (multa grasime saturata) , vita si carnea rosie gen oaie contine mult acid uric (toxina puternica) si nu vad niciun plus major la carnea de porc sau vita (nici macar gustul) - dar consumate in cantitati mici, nu zilnic si in combinatie cu un regim activ de viata nu baga pe nimeni in spital.

Comparand like-for-like, adica vegetale organice cu carne organica e clar ca vegetalele n-au toxinele din carne. Dar exista si carne f. sanatoasa ex. curcanul (si o serie intreaga de pesti).
    In ziua de azi, cu zootehnia intensiva si agricultura chimica, solul e din ce in ce mai poluat, vegetalele (cele neorganice) sunt stropite cu o serie intreaga de pesticide, iar animalele pt. consum sunt imbibate cu antibiotice (sa nu se-mbolnaveasca), sunt hranite cu jeg (v. boala vacii nebune) si crescute in conditii de chin extrem.

Cred ca nu strica mai multa moderatie in privinta carnii (si a mancatului in general). Mancam ca sa traim, nu sa traim ca sa mancam.
    Everything the same; everything distinct. (Zen)

Data înscrierii
    26.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    8.351
    Putere Rep
    42

Implicit

Citat Postat în original de Raven Vezi post
    ...Porcul e mai gras (multa grasime saturata) , vita si carnea rosie gen oaie contine mult acid uric (toxina puternica) si nu vad niciun plus major la carnea de porc sau vita (nici macar gustul) - dar consumate in cantitati mici, nu zilnic si in combinatie cu un regim activ de viata nu baga pe nimeni in spital.

Comparand like-for-like, adica vegetale organice cu carne organica e clar ca vegetalele n-au toxinele din carne. Dar exista si carne f. sanatoasa ex. curcanul (si o serie intreaga de pesti).
    ...de cate ori am... pe la "ai mei ca brazii d-aici" de Thanksgiving si au servit curcanu' ...toti erau intrebati ...ce preferi ca garnitura? ...carne rosie sau alba? ...acu' io nu stiu daca cea rosie contine acelasi "accid"
    p.s. ...acu' si crapu' are "carne rosie si alba" ...sa-ti zica mai multe nea marianXX ca e expert in domeniu
    Îngerii exista, dar cum nu toti au aripi, uneori îi numim PRIETENI!

Data înscrierii
    01.05.2008
    Locație
    NJ
    Posturi
    1.350
    Putere Rep
    0

Implicit

eu incerc sa mananc peste de 2 ori pe saptamana, dintre care una sa fie somon sau din joi in paste sea bass (desi stiu ca e pe cale de disparitie si e scump rau, e bun rau).

am incercat diferite tipuri de vegetarism de la vegan, la ovo, lacto etc in ultimii 10 ani or so, si beneficiile sunt evidente insa exista si dezavantaje gen deficit de energie daca nu mananci de ajuns, ai mai putine optiuni si mai greu de accesat. pentru mine e usor pentru ca nu imi place carnea prea mult.

in ultimul an, am incercat si inca incerc sa mananc cel putin 90% organic, si cum carne de porc nu gasesti organic (cel putin eu nu am gasit), nu am mai mancat carne de porc de cel putin un an haha. in alta ordine de idei, nu e de joaca cu pesticidele si hormonii sau mai stiu eu ce...check this out:
    http://static.foodnews.org/pdf/2010-foodnews-data.pdf

Data înscrierii
    13.10.2008
    Posturi
    1.584
    Putere Rep
    25

Implicit

Citat Postat în original de Georgian@ Vezi post
    eu incerc sa mananc peste de 2 ori pe saptamana, dintre care una sa fie somon
    ......
    nu e de joaca cu pesticidele si hormonii sau mai stiu eu ce...check this out:
    http://static.foodnews.org/pdf/2010-foodnews-data.pdf
    Cred ca toate alimentele la ora actuala contin agenti nocivi mai mult sau mai putin , inclusiv somonul :

http://www.organicconsumers.org/Toxic/safe-fish.cfm

Nici organicul nu este mult prea sigur , dar ajuta. Personal eu nu prea am incredere in label .

"Would food from clones be labeled?

No. FDA is not requiring any additional measures relating to food derived from adult clones of cattle, swine, and goats, and the offspring of clones of any species traditionally consumed as food, including labeling.

Is animal cloning allowed in other countries? Can food products from these animals be sold for human consumption in other countries?

Scientists in many other countries are using cloning technology. "Dolly the sheep," the first mammal to be successfully cloned from an adult cell, was from Scotland. Several countries have been actively engaged in agricultural cloning, including Argentina, Australia, Brazil, Canada, Chile, China, France, Germany, Japan, New Zealand, South Korea, and the United Kingdom. At this time, we can not confirm whether or not food from clones is being sold in other countries.

"

Putem sa ne controlam dar nu ii putem controla si pe altii.

http://www.sciencedaily.com/news/pla...imals/cloning/

P.s. Se introduce tot mai mult , dar ei testeaza daca nu iti face rau short term , deci interesul sau binele lor nu este si al tau , ii interesseaza mai mult sa fie ei safe nu tu .
    Ultima modificare făcută de Melina; 31.03.2011 la 07:19.
    free your mind before your mind will set you free

Data înscrierii
    18.02.2006
    Locație
    Romania
    Posturi
    3.090
    Putere Rep
    35

Implicit

Oare se mai gaseste in Romania alimente bio?
    "Numai cu inima poti vedea ceea ce este invizibil pentru ochi"
    Antoine de Saint-Exupery

Data înscrierii
    07.05.2007
    Posturi
    3.757
    Putere Rep
    36

Implicit

Citat Postat în original de Loniia Vezi post
    Oare se mai gaseste in Romania alimente bio?
    Important e cat de stricte sunt conditiile ca un aliment sa fie considerat bio/organic.
    In USofA conditiile astea sunt mai moi decat in UE - in USofA trebuie sa te uiti dupa specificatii fully organic certified sau ceva in genul asta, altfel daca scrie doar "organic" inseamna ca nu e 100% asa.
    Posibil ca si in UE conditiile de incadrare la categoria organice/bio sa difere intre tari.

In USofA mai e problema cu GM. Producatorii si magazinele nu sunt obligati sa specifice pe ambalaj daca produsele sunt GM. Dar poate s-a schimbat ceva recent la capitolul asta.
    Everything the same; everything distinct. (Zen)

Data înscrierii
    13.12.2007
    Posturi
    2.160
    Putere Rep
    21

Implicit

sincer, daca nu mananc carne, nu pot sa muncesc, nu glumesc, mananc de toate cate putin, fara grasimi si carnea in general la gratar...acum tin o dieta (mananca carne cat pot, numai sa fie la gratar cu un pic de sare si piper, plus lactate 0% fat...in 7 zile am slabit cam 3kg... Dunkan se cheama dieta si chiar e pe placul meu...
    amarat...daaa o duc bine!

(Oo)-(|||)''(|||)-(oO)

Data înscrierii
    01.05.2008
    Locație
    NJ
    Posturi
    1.350
    Putere Rep
    0

Implicit

Citat Postat în original de Raven Vezi post
    Important e cat de stricte sunt conditiile ca un aliment sa fie considerat bio/organic.
    In USofA conditiile astea sunt mai moi decat in UE - in USofA trebuie sa te uiti dupa specificatii fully organic certified sau ceva in genul asta, altfel daca scrie doar "organic" inseamna ca nu e 100% asa.
    Posibil ca si in UE conditiile de incadrare la categoria organice/bio sa difere intre tari.

In USofA mai e problema cu GM. Producatorii si magazinele nu sunt obligati sa specifice pe ambalaj daca produsele sunt GM. Dar poate s-a schimbat ceva recent la capitolul asta.
    dap s-au schimbat.

eu am facut schimbarea pentru ca am avut sansa sa fac un website pentru un environmental committee (voluntariat) si astfel vrand nevrand am aflat multe dintre insides: gen cat de greu si de scump e pentru o ferma sa fie declarata organic (dureaza ceva de la 5-10 ani sau poate chiar mai mult), cerinte, proiecte, lucruri pe care oamenii de zi cu zi le pot face gen recycling, investit banii unde trebuie etc. idea e (asa gandesc eu si nu numai), ca daca cumperi organice, investesti in organice, astfel din ce in ce mai multi o sa fie organic, de aici competitie si preturi mai mici pentru orgnaic. de fapt eu am ajuns la concluzia ca nu platesc mai mult ca sa mananc organic; nu mananc carne, insa mananc beans si soia (fasole, mazare, lentils, quinoa, couscous, buckwheat, bulgur, amarath what have you) si daca crunch some numbers, 1 pound de carne costa cat 2 pound de beans, si 1 pound de carne e o masa, pe langa 2 pound de fasole e masa pe o saptamana posibil.

acuma auzi multi ca se vaiata de gaze cu bean-urile etc; daca mananci des, problema dispare.

In Joy!

Data înscrierii
    13.10.2008
    Posturi
    1.584
    Putere Rep
    25

Implicit

Intre timp s-au mai schimbat si altele, just to name a few:

“Consumers often pay a premium for food labeled "organic" by the USDA. But who decides which apples and strawberries can wear the coveted USDA Organic label?
    Industry critics have noticed that the definition of what's "organic" has come under the influence of -- you guessed it -- powerful lobbyists in Washington. Organic baby formula, for example, is allowed to contain synthetic fatty acids that are produced using hexane, a potential neurotoxin. Whoa, you might be thinking right now. How did organic food for babies get hooked up with neurotoxins?”
    http://greenliving.about.com/b/2009/...ly-organic.htm

"Who's Really Behind Organic Food Brands Like Amy's and Odwalla?

Over the past decade many small organic food brands have been snapped up by giant corporations. Clearly, this can be bad for standards and quality.
    Organics have always been big money, even in a recession. This attracts well-capitalized companies who want to invest, and who can blame them?
    Mega packaged food companies and investor groups buy successful organic brands that were started by visionaries who began the companies with a commitment to the organic ideal of family farms, a clean environment, and simple food without additives. But often, when the big companies buy in, this ideal flies out the window."

http://www.alternet.org/story/143647...dwalla/?page=1

P.s. Parerea mea este ca produsele organice cele mai sigure , sunt cele cumparate direct de la fermieri de incredere , daca se poate.Cum este si rosia de la taranul de la munte sau taranilor din piata (dar nu oricine , @ vezi brinza facuta cu aracet care se vindea prin piata in Romania).

O lista cu vegetariani cunoscuti poate fi gasita aici : http://www.happycow.net/famous_vegetarians.html#A

Citat Postat în original de manolica1 Vezi post
    sincer, daca nu mananc carne, nu pot sa muncesc, nu glumesc, mananc de toate cate putin, fara grasimi si carnea in general la gratar...acum tin o dieta (mananca carne cat pot, numai sa fie la gratar cu un pic de sare si piper, plus lactate 0% fat...in 7 zile am slabit cam 3kg... Dunkan se cheama dieta si chiar e pe placul meu...
    Este adevarat ca daca esti o persoana foarte activa ai nevoie de o nutritie mai consistenta . Nu cred insa ca dieta Dunkan iti va folosii pe termen lung , dupa ce organismul tau s-a adaptat la fara carbohidrate , daca le reintroduci te vei ingrasa din nou tot atit de repede pe cit ai slabit, pe linga faptul ca poate fi si daunatoare ingreuind si mai mult ficatul si alte organe cu atita carne si "manici cit vrei"
    Ideia este sa ajungi sa te saturi cu mai putin, nu sa ajungi sa maninci oricit si sa nu te ingrasi. Daca vrei intradevar sa fi sanatos , sa slabesti si sa te mentii , incearca sa maninci mai putin (dar nu orice , ceva sanatos dar care iti place, important este sa fie variat ca sa isi ia organismul toate nutrientele necesare) pina ajungi la greutatea dorita , la inceput o sa iti fie greu dar o sa te obisnuiesti fiindca stomacul tau o sa se adapteze si se va micsora , o sa observi ca nu o sa iti mai fie foame si te vei satura cu mai putin ,protejind astfel si organele. Problema din care ne ingrasam , pe linga virsta care incetineste metabolismul , ar fi sedentarismul excesele pe care le-am facut si care ne-au afectat ficatul , rinichii , etc.. Deci organele de baza trebuie protejate un timp pina incep sa lucreze din nou normal , dar asta dureaza .Si multa miscare si apa.
    Ultima modificare făcută de Melina; 31.03.2011 la 23:44.
    free your mind before your mind will set you free

Data înscrierii
    01.05.2008
    Locație
    NJ
    Posturi
    1.350
    Putere Rep
    0

Implicit

tetris, definitia mea de organic nu se rezuma la "label", desi "label"-ul imi reduce optiunile destul de mult. in loc sa alerg ca nebuna prin tot supermarket-ul, gasesc tot ce imi trebuie intr-un loc, cel mult 2 (fresh produce si restul), si imi da ceva peace of mind ca sunt trecute printr-un screening, inainte de a trece prin screening-ul meu. e datoria fiecaruia sa se informeze si sa faca decizii informate. de la roosevelt (teddy) incoace sunt obligati sa scrie toate ingredientele si daca stii dupa ce sa te uiti, "label' -ul nu mai conteaza. e foarte posibil sa pun un produs inapoi pe raft daca: scrie natural, 80% organic (ori e organic, or ba), are prea multe ingrediente, contine ingrediente de care n-am auzit, un indulcitor apare in primele 4 ingrediente, contine GMO, hydrogenated oils (rau pentru circulatie/inima), dyes (Red, yellow etc), BHT (cancerigen, majoritatea il adauga pentru "prospetime"-vezi cereale)...cat despre produce, incerc sa evit cele care au un scor mai mare de 30% pe lista care am pus-o initial, si tot ce e peste, daca cumpar, cumpar organic. pe timp de vara e mai usor pentru ca avem o groaza de ferme destul de aproape si cumparam shares la o gradina comunala care ne da fresh produce in fiecare saptamana. de multe ori cumparam mai mult produce pe vara si il congelam (blueberries for smoothies etc). ca venii vorba de blueberries, culesul e o activitate frumoasa cu grupul. pipote, ficati si alte cele, americanii nu dau 2 bani pe ele si pentru mine sunt o delicatesa. sunt o groaza de "little things" pe care le poti face. la inceput e mai greu, insa odata ce faci schimbarea, there's no going back.

Pagina 2 din 4 PrimulPrimul 1234 UltimulUltimul

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •